
221/1338/19
3/221/878/2019
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2019 року м. Волноваха
Волноваський районний суд Донецької області в складі:
головуючого – судді ПИСАНЕЦЬ Н.В.,
за участю секретаря судового засідання Метьолкіної Н.В.,
прокурора Губаня М.С.
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від начальника Донецького управління Департаменту внутрішньої безпеки національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності, пов’язаної з корупцією, відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, не працюючої, зареєстрованої за адресою: вул. Затишна (Щорса,) 4, с. Петрівське Волноваського району Донецької області та яка мешкає за адресою: вул. Центральна, 11/1, м. Волноваха Донецька область, НОМЕР_1, виданий 04.098.1999 року Волноваським РВ УМВС України в Донецькій області, РНОКПП НОМЕР_2
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 172-6 КУпАП,
В С Т А Н О В И В :
25.02.2019 року від начальника Донецького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 4201905960-4 від 25.02.2019 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Вивченням його змісту у судовому засіданні встановлено, що 07.11.2015 наказом ГУНП в Донецькій області № 75о/с ОСОБА_1 з 07.11.2015 прийнято на службу до Національної поліції України, призначено на посаду поліцейського Волноваського відділу поліції ГУНП в Донецькій області та присвоєно спеціальне звання старший сержант поліції.
10.01.2017 року наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 19 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду начальника конвою відділення № 1 ізолятору тимчасового тримання № 2 ГУНП в Донецькій області.
Відповідно до ст. 61 Закону України «Про Національну поліцію» на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», в тому числі вимоги фінансового контролю.
ОСОБА_1, будучи поліцейським, відповідно до пп. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією.
31.01.2018 року старший сержант поліції ОСОБА_1 звернулась до керівництва ГУНП в Донецькій області з рапортом про звільнення зі служби в поліції за власним бажанням.
Частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що суб’єкти декларування, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Згідно ст. 57 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Виходячи зі змісту вказаної норми прямої дії, в Україні діє презумпція знання нормативно-правових актів всіма громадянами, якщо вони доведені до їх відома шляхом офіційного оприлюднення. Крім того, статус поліцейського сам по собі презюмує обізнаність щодо неухильного дотримання вимог Закону і обов’язок такого дотримання.
Закон України «Про запобігання корупції» оприлюднено в офіційному друкованому виданні - газеті «Голос України» від 25.10.2014 № 206.
Підпунктом 2 пункту 5 розділу II «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого Рішенням НАЗК 10.06.2016 № 3 (далі Порядок), визначено, що декларація суб’єкта декларування, який припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення.
«Положенням про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 731 від 28.12.1992, передбачено, що нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер підлягають державній реєстрації. Зокрема державна реєстрація нормативно-правового акта полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції та законодавству України.
Порядок зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089 та оприлюднено в офіційному друкованому виданні «Офіційний вісник України» від 22.07.2016 № 55.
Таким чином, зазначений Порядок своєчасно пройшов правову експертизу і визнаний таким що відповідає вимогам Конституції і законодавству України, та доведений до відома населення, що відповідає загальним вимогам ст. 57 Конституції України.
02.02.2018 року згідно наказу ГУНП в Донецькій області № 46 о/с старшого сержанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з 05.02.2018 відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).
02.02.2018 року старший сержант поліції ОСОБА_1 додатково ознайомлена з обмеженнями передбаченими Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби, зокрема обов’язком та строком подання декларації суб’єкта декларування, який припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування,
05.02.2018 року в день звільнення, який вважається останнім днем роботи, старший сержант поліції ОСОБА_1 припинила діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави та отримала трудову книжку
Таким чином, 31.01.2018 року, після виявлення наміру припинення служби в поліції та звільнення за власним бажанням, у старшого сержанта поліції ОСОБА_1 виник, передбачений нормативно-правовими актами, обов’язок своєчасно подати декларацію суб’єкта декларування, який припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування не пізніше дня такого припинення, тобто 05.02.2018 року, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, шляхом її заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК до 00 год. 00 хв. 06.02.2018 року.
Статтею 68 Конституцією України закріплено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Разом з тим, ОСОБА_1 лише 06.02.2018 року о 10 год. 52 хв., перебуваючи за адресою: Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Центральна, б. 11, кв. 1, несвоєчасно без поважних причин, подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію суб’єкта декларування, який припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим порушила вимоги фінансового контролю.
Таким чином, 06.02.2018 року колишній начальник конвою відділення № 1 ізолятору тимчасового тримання № 2 ГУНП в Донецькій області старший сержант поліції ОСОБА_1, порушуючи вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбаченні цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - тягне за собою накладення штрафу.
Вказані правопорушення виявлені 27.06.2018 року.
ОСОБА_1 надала до суду заяву, в якій зазначила про розгляд справи за її відсутності, свою провину визнає у повному обсязі.
Присутній у залі суду прокурор Губань М.С., просив розглянути по суті протокол про адміністративні правопорушення, притягнути до відповідальності ОСОБА_1, встановивши її провину та наклавши стягнення.
Відповідно до вимог ст.ст. 279, 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Заслухавши думку прокурора та дослідивши адміністративний протокол № 4201905960-4 від 25.02.2019 року та додані до нього матеріали, суд приходить до переконання про необхідність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки в її діях вбачається склад зазначеного адміністративного правопорушення.
Таким чином, провина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена у повному обсязі, обставин, що пом’якшують відповідальність за адміністративне правопорушення в судовому засіданні не встановлено. Обставиною, що обтяжує відповідальність за адміністративне правопорушення в судовому засіданні не встановлено.
Судом також у відповідності до вимог статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення враховується ступінь вини і матеріальний стан особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
З урахуванням обставин справи та особи правопорушниці, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1. необхідно стягнути судовий збір в сумі 384,20 грн. до спеціального фонду Державного Бюджету України.
Керуючись ст. ст.34., 35, 40-1, 172-6, 221, 283, 284, 278 ч.1 п.2 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір», Законом України «Про запобігання корупції», суд -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого 1 ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п’ятдесят) гривень 00 копійок в дохід держави на р/р Волноваське УК/Волноваський р-н/ 21081100, код отримувача (банку) (код за ЄДРПОУ) 37980308, банк отримувача казначейство України, код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 31117106005179, код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 на рахунок отримувача: 31211256026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір у сумі 384 гривні 20 копійок.
Роз’яснити, що згідно статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови – не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із статтею 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена в Донецький апеляційний суд через Волноваський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови та може бути пред’явлена до виконання протягом 3 - х місяців, до 13.06.2019 року .
Суддя Н.В. Писанець