
Справа № 417/8138/19
1-кс/417/70/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" березня 2019 р. слідчий суддя Марківського районного суду Луганської області Дідоренко А.Е., за участю секретаря – Колеснік В.В., прокурора –Романенка О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Марківка Луганської області клопотання процесуального керівника у кримінальному провадженні – начальника Марківського відділу Старобільської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про надання тимчасового доступу до речей та документів, внесеного до ЄРДР за №42019131580000022 від 02.03.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України,-
встановив:
12 березня 2019 року від процесуального керівника у кримінальному провадженні – начальника Марківського відділу Старобільської місцевої прокуратури ОСОБА_1 надійшло зазначене клопотання, яке мотивоване тим, що в провадженні СВ Марківського відділу поліції ГУНП України в Луганській області перебуває кримінальне провадження за ознаками вчинення злочину передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 42019131580000022 від 02.03.2019.
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що посадові особи Сичанської сільської ради, зловживаючи службовим становищем, тобто умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, у вигляді незаконно приватизованих земельних ділянок комунальної власності, використали своє службове становище, всупереч інтересам служби, та в порушення ст. 20 Земельного кодексу України та ст.ст. 35, 50 Закону України «Про землеустрій» підготували та винесли на голосування сесії Сичанської сільської ради проект рішення про затвердження технічної документації із інвентаризації земель комунальної власності сільськогосподарського призначення та проект рішення № 23/10 від 12.09.2018 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої в межах населеного пункту с. Городище Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області, яка передбачає поділ земельної ділянки площею 38,9537 га на 22 земельні ділянки однакової площі, внаслідок чого фактично передано громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства земельні ділянки комунальної форми власності цільове призначення, яких не визначено у встановленому законом порядку, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним державним інтересам.
Внаслідок вказаних дій посадових осіб Сичанської сільської влади з комунальної власності незаконно вибули земельні ділянки загальною площею 38,9537 га, приблизною вартістю 1056619 грн. (з розрахунку середньої вартості 1 га. земель населеного пункту сільськогосподарського призначення по Луганській області, яка складає 27 125 грн. згідно офіційних даних Держгеокадастру).
Вказане підтверджується перевіркою проведеною ГУ Держгеокадастру у Луганській області, за наслідками проведення якої складено ОСОБА_2 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 17.12.2018, згідно якого, рішення Сичанської сільської ради № 23/10 від 12.09.2018 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої в межах населеного пункту с. Городище Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області, яка передбачає поділ земельної ділянки площею 38,9537 га на 22 земельні ділянки однакової площі прийняте з порушенням норм ч.ч. 3, 9 ст. 79-1, ч.ч. 1, 2 ст. 20, ст. 118 Земельного кодексу України, п. «б» ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про державний земельний кадастр».
Крім того, посадовими особами Сичанської сільської ради необґрунтовано відмовлено громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_2, та іншим мешканцям Марківського району в наданні у приватну власність земельних ділянок, у зв’язку з відсутністю вільних земельних ділянок та у зв’язку з тим, що деякі з вказаних громадян не є жителями Сичанської сільської ради, хоча така підстава для відмови взагалі не передбачена Земельним кодексом України.
В своєму клопотанні слідчий просив розглядати клопотання на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України - без виклику осіб, у володінні яких знаходяться документи у зв'язку з тим, що існує реальна загроза, що зазначені документи можуть бути замінені чи вилучені та знищені посадовими особами органу, у володінні якого знаходяться, у зв'язку з тим, що зазначені посадові особи мають вільний доступ до документів.
Згідно до ч. 1 ст. 107 КПК України, слідчим суддею здійснювалася фіксація процесуальної дії за допомогою технічних засобів.
Прокурор наполягав на задоволенні клопотання, просив його задовільнити з мотивів та підстав, викладених у ньому.
Представник Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області на підставі ч.2 ст.163 КПК України не викликався.
Заслухавши думку прокурора, дослідивши клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого було подано клопотання та копії матеріалів, якими обгрунтовуються доводи клопотання, слідчий суддя дійшов наступного.
Відповідно до ст. 84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Порядок вилучення документів визначено в ст. 159 КПК України, згідно якої, тимчасовий доступ до речей і документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх.
Враховуючи викладене, єдиним можливим способом отримати доступ до цих документів та інформації яка є необхідною для проведення подальшого досудового розслідування є одержання рішення суду про надання дозволу на тимчасовий доступ до вказаних документів, з можливістю їх вилучення.
З метою доказування кримінального правопорушення в рамках кримінального провадження виникла необхідність в отриманні дозволу слідчого судді на тимчасовий доступ до оригіналів наступних документів, з можливістю їх вилучення:
- звернення громадян до Сичанської сільської ради щодо надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності протягом 2016-2019 років, та додатки до вказаних звернень;
- звернення громадян до Сичанської сільської ради щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок комунальної власності протягом 2016-2019 років, та додатки до вказаних звернень;
- книги реєстрації вхідної кореспонденції, чи інші документи в яких реєструються отримані сільською радою звернення громадян за період протягом 2016-2019 років;
- книги реєстрації вихідної кореспонденції, чи інші документи в яких реєструються надані Сичанською сільською радою відповіді на звернення громадян щодо надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності протягом 2016-2019 років.
- відповіді надані Сичанською сільською радою на звернення громадян, щодо надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності протягом 2016-2019 років.
- відповіді надані Сичанською сільською радою на звернення громадян, щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок комунальної власності протягом 2016-2019 років;
- рішення Сичанської сільської ради про затвердження складу постійно комісії ради, до компетенції якої належить розгляд питань стосовно земельних відносин;
- висновки, рекомендації прийняті постійною комісією Сичанської сільської ради, до компетенції якої належить розгляд питань стосовно земельних відносин, та протоколи засідань комісії, на яких розглядались звернень громадян щодо надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності та звернень громадян щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок комунальної власності протягом 2016-2019 років, з відповідними додатками;
- інші документи, прийняті постійною комісією Сичанської сільської ради, до компетенції якої належить розгляд питань стосовно земельних відносин, протягом 2016-2019 років, в тому числі за результатами розгляду проектів рішень, які передбачають надання дозволів на розробку різних видів технічної документації та проектів землеустрою, передачу в приватну власність земельних ділянок комунальної власності, визначення зміни цільового призначення земельних ділянок комунальної форми власності;
- протоколи засідань постійної комісії Сичанської сільської ради, до компетенції якої належить розгляд питань стосовно земельних відносин;
- рішення Сичанської сільської ради прийняті протягом 2016-2019 років з усіма додатками до них, в тому числі порядку денного, переліку присутніх депутатів, та результатами поіменного голосування;
- розпорядження голови Сичанської сільської ради прийняті протягом 2016-2019 років, з усіма додатками до них;
- рішення Сичанської сільської ради про затвердження регламенту роботи сільської ради та регламент;
- документи, які підтверджують повноваження депутатів сільської ради;
-проекти землеустрою щодо відведення та технічні документації щодо інвентаризації, поділу чи об’єднання земельних ділянок комунальної форми власності, рішення сільської ради про надання дозволу на їх розробку та про затвердження;
- інші документи, які містять в собі інформацію про розпорядження землями комунальної форми власності.
Відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» документи зазначені вище, складаються під час виконання органами місцевого самоврядування повноважень передбачених законом, що свідчить, що зазначені документи перебувають у володінні Сичанської сільської ради.
Вказані вище документи необхідні для доказування кримінального правопорушення, так як вони містять відомості про розпорядження землями комунальної власності, які є предметом злочину та вказані документи в ході подальшого досудового розслідування будуть використані як об’єкти експертних досліджень, для чого необхідно саме оригінали документів.
При цьому без наявності зазначених документів іншим способом довести всі обставини скоєного кримінального правопорушення та встановити повний перелік осіб, причетних до його скоєння, неможливо.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Враховуючи, що зазначені документи зберігаються в Сичанській сільській раді Марківського району Луганської області, та посадові особи зазначеного органу місцевого самоврядування, які можливо причетні до вчинення кримінального правопорушення, мають вільний доступ до них, у зв’язку з чим існують підстави вважати, що документи можуть бути замінені, вилучені чи знищені ними, то наявні достатні підстави для розгляду клопотання без участі представників Сичанської сільської ради.
На підставі викладеного та керуючись вимогами ст.ст. 40, 159, 160, 162, 163,164 КПК України, -
ухвалив:
Клопотання процесуального керівника у кримінальному провадженні – начальника Марківського відділу Старобільської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про надання тимчасового доступу до речей та документів, внесеного до ЄРДР за №42019131580000022 від 02.03.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України,- задовольнити.
Надати процесуальним керівникам у кримінальному провадженні – начальнику Марківського відділу Старобільської місцевої прокуратури ОСОБА_1, прокурору Марківського відділу Старобільської місцевої прокуратури ОСОБА_4, старшому слідчому СВ Марківського ВП ГУНП в Луганській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_5, а також за дорученням співробітникам УЗЕ в Луганській області ДЗЕ НП України тимчасовий доступ, з можливістю вилучення, до наступних документів:
- звернень громадян до Сичанської сільської ради щодо надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності протягом 2016-2019 років, та додатки до вказаних звернень;
- звернень громадян до Сичанської сільської ради щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок комунальної власності протягом 2016-2019 років, та додатки до вказаних звернень;
- книги реєстрації вхідної кореспонденції, чи інших документів в яких реєструються отримані сільською радою звернення громадян за період протягом 2016-2019 років;
- книги реєстрації вихідної кореспонденції, чи інших документів в яких реєструються надані Сичанською сільською радою відповіді на звернення громадян;
- відповідей наданих Сичанською сільською радою на звернення громадян, щодо надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності протягом 2016-2019 років.
- відповідей наданих Сичанською сільською радою на звернення громадян, щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок комунальної власності протягом 2016-2019 років;
- рішень Сичанської сільської ради про затвердження складу постійно комісії ради, до компетенції якої належить розгляд питань стосовно земельних відносин;
- висновків, рекомендацій прийнятих постійною комісією Сичанської сільської ради, до компетенції якої належить розгляд питань стосовно земельних відносин, та протоколи засідань комісії, на яких розглядались звернень громадян щодо надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності та звернень громадян щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок комунальної власності протягом 2016-2019 років, з відповідними додатками;
- інших документів, прийнятих постійною комісією Сичанської сільської ради, до компетенції якої належить розгляд питань стосовно земельних відносин, протягом 2016-2019 років, в тому числі за результатами розгляду проектів рішень, які передбачають надання дозволів на розробку різних видів технічної документації та проектів землеустрою, передачу в приватну власність земельних ділянок комунальної власності, визначення зміни цільового призначення земельних ділянок комунальної форми власності;
- протоколів засідань постійної комісії Сичанської сільської ради, до компетенції якої належить розгляд питань стосовно земельних відносин;
- рішень Сичанської сільської ради прийняті протягом 2016-2019 років з усіма додатками до них, в тому числі порядку денного, переліку присутніх депутатів, та результатами поіменного голосування;
- розпоряджень голови Сичанської сільської ради прийняті протягом 2016-2019 років, з усіма додатками до них;
- рішень Сичанської сільської ради про затвердження регламенту роботи сільської ради та регламент;
- документів, які підтверджують повноваження депутатів сільської ради;
- проектів землеустрою щодо відведення та технічних документацій щодо інвентаризації, поділу чи об’єднання земельних ділянок комунальної форми власності, рішення сільської ради про надання дозволу на їх розробку та про затвердження;
- інших документів, які містять в собі інформацію про розпорядження землями комунальної форми власності.
Строк дії ухвали один місяць з дня постановлення ухвали.
У разі невиконання ухвали про дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано доступ до речей і документів на підставі ухвали, буде постановлено ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: А.Е. Дідоренко