
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/16488/17
пр. № 2-а/759/8/19
11 березня 2019 року Святошинський районний суд м.Києва
в складі: головуючого - судді Шум Л.М.
при секретарі Прокопенко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести індексацію пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача у листопаді 2017 р. звернувся до суду із зазначеним вище позовом, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію. При зверненні до відповідача з заявою щодо здійсненої щомісячної індексації пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», починаючи з 01.01.2014 р., відповідач повідомив, що індексація пенсії не виплачується, оскільки в першу чергу індексується сума заробітної плати, індексація його пенсії виплачується в розмірі такої виплати яка визначається у межах бюджету Пенсійного фонду. З такими діями позивач не згоден, оскільки пенсії індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Для проведення індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації. З огляду на викладене, представник позивача просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести індексацію пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 р. по серпень 2017 р. включно 217,4 % та виплачувати довічно проіндексовану пенсію з моменту звернення з заявою про проведення індексації, а саме, з 03.10.2017 р. у межах позовної давності.
Ухвалою суду від 17.11.2017 р. відкрито провадження по справі (а.с. 11).
Ухвалою суду від 25.04.2018 р. розгляд справи вирішено проводити в загальному позовному провадженні, почато та відкладено підготовче судове засідання (а.с. 28-29).
Ухвалою суду від 24.10.2018 р. підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду по суті (а.с. 43).
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав заяву в якій просив розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені у позові (ас. 48).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі, відзив на позовну заяву, запропонований в ухвалі суду від 25.04.2018 р. до суду не подав, причин поважності неможливості надання відзиву суд не повідомив.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін.
З огляду на викладене, в силу ч. 2 ст. 175 КАС України, суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
03.10.2017 р. представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про надання відомостей щодо здійсненої ОСОБА_1 індексації пенсії з 01.01.2014 р. (а.с. 6).
18.10.2017 р. Управління листом пропонувало позивачу звернутись до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян із заявою про здійснення індексації та надати копії відповідних документів (а.с. 5).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом статті 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абзацом третім пункту 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 4 Порядку частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
За змістом пункту 5 Порядку у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Відповідно до абзацу першого ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Таким чином, суд приходить до висновку, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Як вбачається з довідки Державної служби статистики України про індекси споживчих цін № 15.2-20/1455ПІ від 23.08.2017 року, індекс інфляції за період із січня 2014 року по липень 2017 року включно становив 217,6%, тобто перевищив поріг індексації (а.с. 4).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Згідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проте, відповідачем не надано суду беззаперечних доказів правомірності своїх дій.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що вимоги в частині зобов'язання відповідача провести індексацію пенсії за період з січня 2014 року по серпень 2017 року включно в розмірі 217,4 % та виплачувати проіндексовану пенсію з моменту звернення, а саме, з 02.11.2017 року, суд вважає обґрунтованими.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача виплачувати довічно проіндексовану пенсію, то в цій частині позов задоволенню не підлягає, оскільки потрібно враховувати, що суд не повинен вирішувати вимоги на майбутнє, а тому права позивача в цій частині не порушені, такі вимоги є передчасними, і відповідно задоволенню не підлягають. При цьому, в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права.
Керуючись ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.4,6 Закону України Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст.ст. 9, 72-77, 242, 244-246, 257, 271, 286 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести індексацію пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) індексацію пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з 01.01.2014 року по 01.02.017 року включно 217,4 % та виплачувати проіндексовану пенсію з моменту звернення, а саме з 03.10.2017 року з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.
Суддя :