ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 березня 2019 року № 826/8378/17
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області до підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 17 000,00 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної фіскальної служби у Волинській області (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" (далі - відповідач) про стягнення фінансових санкцій в розмірі 17 000,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.07.2017 відкрито скорочене провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що наявність прийнятого рішення про застосування фінансових санкцій від 04.01.2017 №00000235-40, яким до підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна», на підставі абзацу 5 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу на суму 17 000,00 грн., та які не сплачені відповідачем, є підставами для стягнення з відповідача фінансових санкцій.
У встановлений судом строк від відповідача надійшли заперечення на позов, в яких відповідач зазначив, що ним здійснюється оскарження рішення про застосування фінансових санкцій від 04.01.2017 №00000235-40 у судовому порядку, а отже податкове зобов’язання щодо сплати фінансових санкцій є неузгодженим.
Від відповідача до суду надійшло клопотання про вихід зі скороченого провадження, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.08.2017 суд вирішив перейти до розгляду справи за загальними правилами та призначив судове засідання.
03 листопада 2017 року до суду від представника Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області надійшло клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/1254/17.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2018 зупинено провадження в адміністративній справі № 826/8378/17 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 826/1254/17.
Через канцелярію суду 23.04.2018 від представника підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" надійшло клопотання про поновлення провадження у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 квітня 2018 року поновлено провадження в адміністративній справі № 826/8378/17 та вирішено продовжувати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Розглянувши подані сторонам документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Підприємство з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" перебуває на обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби.
Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Волинській області проведено фактичну перевірку підприємства з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА», а саме, господарської одиниці - магазину на АЗС №03-06, що знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький район, село Піддубці, вулиця Київська, 115.
За результатами вказаної перевірки контролюючим органом складено акт від 24.11.2016 (дата реєстрації 25.11.2016 за №03/183/40-01/30603572), в якому зафіксовано порушення вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», а саме: роздрібна торгівля здійснена 10.07.2016 без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами.
На підставі вказаного, Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Волинській області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 04.01.2017 №00000235-40, яким до підприємства з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА», на підставі абзацу 5 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу на суму 17 000,00 грн.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Згідно частини 1 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абзацу 5 частини 2 вказаної статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 гривень.
У відповідності до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
В силу підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790, у разі невиконання суб’єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Доказів, які б підтверджували сплату суми фінансових санкцій на момент відкриття провадження у справі до суду надано не було.
Разом з цим, судом встановлено, що відповідачем оскаржено рішення про застосування фінансових санкцій від 04.01.2017 №00000235-40 у судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 жовтня 2017 року, залишеною без змін Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.07.2018, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 04.01.2017 № 00000235-40.
За таких обставин, оскільки на час вирішення спору по суті заявлених позовних вимог, заявлені до стягнення фінансові санкції, застосовані рішенням про застосування фінансових санкцій від 04.01.2017 №00000235-40, не підлягають стягненню, оскільки рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 04.01.2017 № 00000235-40 скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили, Окружний адміністративний суд міста Києва дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Положеннями ч. 2 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області (4301, м. Луцьк, Київський майдан, буд. 4, код ЄДРПОУ 39400859) відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги).
Суддя Н.Г. Вєкуа