
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2019 року Чернігів Справа № 2540/2624/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Кашпур О.В.,
за участі секретаря - Андрушко І.М.,
представника позивача - Лапоші Д.Ю.,
представника відповідача - Мисник С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Вознесенської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області про визнання дій протиправними та скасування рішень,
В С Т А Н О В И В:
Позивач 17.07.2018 звернувся до суду з позовом до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області і просить суд:
визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції в Чернігівській області щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на підставі звернення щодо законності знесення зелених насаджень в. адміністративних межах Вознесенської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області та складення акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 10.07.2018 № 13/06.
визнати незаконним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 09 липня 2018 року № 356 в частині проведення позапланово: перевірки.
визнати незаконним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 10 липня 2018 року № 01-06/1659.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що перевірка Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області була проведена без погодження Державної регуляторної служби, що є порушенням вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Повноваження Державної екологічної інспекції України передбачені, Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 р. № 275. При цьому, підпункт 2 пункту 4 вказаного Положення передбачає, що відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства. Тобто, позивач наполягає на тому, що контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування здійснюється виключно щодо делегованих повноважень. Крім того, позивач зазначає, що жодне рішення Вознесенської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області в судовому порядку не скасоване та не оскаржене та роботи щодо видалення аварійних зелених насаджень сільською радою проводились. Також, позивач вважає безпідставними посилання Державної екологічної інспекції у Чернігівській області щодо необхідності оформлення лісорубного квитка, оскільки видалення аварійних зелених насаджень за межами населеного пункту здійснювалося на землях запасу сільськогосподарського призначення Вознесенської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, що виключає віднесення цих зелених насаджень до лісового фонду відповідно до ст. 4 Лісового кодексу України. Враховуючи наведене, позивач вважає, що перевірка відповідачем була проведена протиправно та висновки за її наслідками є безпідставними.
Ухвалою судді Ткаченко О.Є. від 23.07.2018 у справі відкрито провадження та слухання справи призначено за правилами загального позовного провадження, сторонам встановлено терміни для подачі до суду заяв по суті справи.
Від Державної екологічної інспекції у Чернігівській області 13.08.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області проводилася перевірка щодо можливого порушення вимог природоохоронного законодавства України в адміністративних межах Вознесенської сільської ради по заяві громадянина ОСОБА_3. а не перевірка органу місцевого самоврядування. Відповідач наполягає а тому, що в підпункті 1 пункту "б" частини 1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" "Повноваження у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища прямо визначено. що здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів є делегованими повноваженнями. Отже право Державної екологічної інспекції у Чернігівській області здійснювати контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування законодавчо підтверджено. Також відповідач наполягає на тому, що видалення зелених насаджень вздовж автодороги «під'їзд до с. Олександрівка» (ІІ-га об'їзна дорога від вул. Маліновського до в'їзду в м.Черпігів (вул.Багряного) проводилось по дозволу (ордеру) № 4 від 02.07.2018, тобто в порядку спеціального використання природних рослинних ресурсів. Таким чином, видавши ордер замість лісорубного квитка, сільська рада та підрядні організації уникають сплати за деревину до бюджету та використовують природні ресурси безкоштовно всупереч вимогам ст. 12 Закону України «Про рослинний світ», де зазначено, що спеціальне, використання природних рослинних ресурсів є платним. Враховуючи наведені обставини, відповідач вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Розпорядженням в.о. керівника апарату Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.08.2018 № 81 відповідно до п. 5.2 Засад користування автоматизованої системи документообігу Чернігівського окружного адміністративного суду призначено повторний авторозподіл справи №2540/2624/18. Згідно із протоколом повторного авторозподілу судової справи між суддями від 16.08.2018 справу №2540/2624/18 передано на розгляд судді Кашпур О.В.
Ухвалою судді Кашпур О.В. від 17.08.2018 справа прийнята до провадження судді.
Від представника позивача 23.08.2018 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій Вознесенська сільська рада наполягає на обставинах наведених в позовній заяві та заперечує проти обґрунтувань відзиву на позовну заяву.
Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області подано до суду заперечення на відповідь на відзив.
Відповідно до ухвали суду від 18.09.2018 провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням в справі № 2540/2910/18 за адміністративним позовом Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави до Вознесенської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державна екологічна інспекція у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення.
Провадження в справі поновлено згідно з ухвалою від 11.02.2019 в зв'язку з набранням законної сили рішенням в справі № 2540/2910/18.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позову, посилаючись на обставини, наведені у відзиві на позовну заяву та запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Встановлено, що у зв'язку з колективними та індивідуальними зверненнями членів садівничих товариств «Патріот» та Чернігів-сад», ТОВ «Улянівське» мешканців Вознесенської територіальної громади, рішенням виконавчого комітету Вознесенської сільської ради № 44 від 16.04.2018 «Про видалення зелених насаджень» створено комісію з обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, з наданням їй права складати акти обстеження зелених насаджень.
Рішенням виконавчого комітету Вознесенської сільської ради № 52 від 07.05.2018 «Про затвердження актів обстеження зелених насаджень в адміністративних межах Вознесенської сільської ради та видача ордерів на їх видалення» затверджено акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню № 4 від 24.04.2018 з необхідністю оформлення ордерів на видалення зелених насаджень в кількості 499 штук різних порід вздовж автодороги «Під'їзд до с. Олександрівка» в межах земель запасу Вознесенської сільської ради Чернігівського району.
02.07.2018 Вознесенською сільською радою Чернігівського району видано ордер № 4 на видалення вказаних зелених насаджень, термін видалення до 31.12.2018.
Рішенням виконкому Вознесенської сільської ради № 66 від 06.06.2018 виконавцями робіт з видалення зелених насаджень визначено ТОВ «Відродження-2012» та ФОП ОСОБА_4
На підставі звернення громадянина ОСОБА_5 відповідо до наказу Державної екологічно інспекції у Чернігівській області від 09.07.20118 № 356 відповідачем 10.07.2018 була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства щодо законності вирубки дерев на території Вознесенської сільської ради Чернігівського району.
Перевіркою встановлено, що вздовж автодороги «Під'їзд до с. Олександрівка» (ІІ-га об'їзна дорога від вул. Маліновського до в'їзду в м. Чернігів (вул. Багряного) за межами населеного пункту незаконно спиляно 155 дерев листяних порід згідно ордеру № 4 від 02.07.2018, виданого на підставі рішення виконкому Вознесенської сільської ради Чернігівського району № 52 від 07.05.2018, згідно з актом обстеження № 4 від 24.04.2018.
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 13/06 від 10.07.2018, польову перелікову відомість знесених зелених насаджень. Крім того, проведено розрахунок шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу вирубуванням дерев. Шкода завдана навколишньому природному середовищу складає 2 млн. 596 тис. 92 грн. 13 коп.
На підставі акту перевірки Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області винесено припис від 10.07.2018 № 01-06/1659, яким Вознесенській сільській раді приписано негайно зупинити проведення вирубки дерев вздовж ІІ-ї об'їзної дороги від вул. Маліновського до в'їзду в м. Чернігів (вул. Багряного) за межами населеного пункту в адміністративних межах Вознесенської сільської ради Чернігівського району. Також надати завірені копії дозвільних документів, на підставі яких проводиться вирубування дерев вздовж ІІ-ї об'їзної дороги від вул. Маліновського до в'їзду в м. Чернігів (вул. Багряного) за межами населеного пункту в адміністративних межах Вознесенської сільської ради Чернігівського району.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про місцеве самоврядування», державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих" їм власних повноважень.
Відповідно до положень ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення; водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу;... е) надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, та здійснення контролю за їх виконанням та ін.
Відповідно до ст. 8 Господарського кодексу України, держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд(контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до п.1, 5 Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 1999 р. N339, контроль за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади (далі - контроль) покладається на відповідні місцеві держадміністрації та Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а у випадках, передбачених законодавством, - на міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи.
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи здійснюють контроль відповідно до повноважень та у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п.2 розділу II Положення, Державна екологічна інспекція у Чернігівській області здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог, у тому числі, законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу.
Отже, згідно положень Господарського кодексу України Вознесенська сільська рада не є суб'єктом господарювання, проте оскільки Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Законом України «Про місцеве самоврядування», Положенням, Порядком контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 1999 р. N 339 не визначено безпосереднього порядку проведення перевірок органів місцевого самоврядування, відповідачем при здійсненні перевірки застосовано окремі положення Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до положень ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у ріазі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Згідно наказу від 09.07.2018 № 356, на який міститься посилання в акті перевірки від 10.07.2018, державним інспекторам з охорони навколишнього природного середовища призначено провести позапланову перевірку фактів вказаних у зверненні гр. ОСОБА_3, щодо законності знесення зелених насаджень в адміністративних межах Вознесенської сільської ради Чернігівського району.
Відповідно до ст. З Закону України «Про звернення громадян», заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України « Про звернення громадян», органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Отже, Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області проводилася перевірка щодо можливого порушення вимог природоохоронного законодавства України в адміністративних межах Вознесенської сільської ради по заяві громадянина ОСОБА_3 а не перевірка органу місцевого самоврядування. Таким чином не знаходять свого підтвердження посилання позивача, що перевірка була проведена протиправно оскільки вона проводилась не стосовно делегованих повноважень Вознесенської сільської ради. Щодо наказу на проведення перевірки то суд зазначає, що він є єдиною формою реалізації Державною екологічною інспекцією повноважень на призначення проведення перевірки.
Водночас та підстава для його скасування, що проведення перевірки не погоджено з Державною регуляторною службою, що є порушенням вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", то суд вважає такі посилання не обґрунтовані. Суд звертає увагу на те, що Возесенська сільська рада є органом місцевого самоврядування та не є суб'єктом господарювання, а тому на вказані правовідносини не розповсюджує свою дію Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Інших підстав вважати наказ Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 09 липня 2018 року № 356 про проведення позапланово: перевірки позивачем не наведено.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що позовні вимоги Вознесенської сільської ради в частині визнання незаконним та скасування наказу Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 09 липня 2018 року № 356 задоволенню не підлягають.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій Державної екологічної інспекції в Чернігівській області щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на підставі звернення щодо законності знесення зелених насаджень в. адміністративних межах Вознесенської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області та складення акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 10.07.2018 № 13/06.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Нормами ч. 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних правовідносин. До адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Проте ці рішення, дії або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.
Слід зауважити, що нормативно-правові акти - це правові акти управління, які встановлюють, змінюють, припиняють (скасовують) правові норми. Нормативно-правові акти містять адміністративно-правові норми, які встановлюють загальні правила регулювання однотипних відносин у сфері виконавчої влади, розраховані на тривале застосування. Вони встановлюють загальні правила поведінки, норми права, регламентують однотипні суспільні (відносини у певних галузях і, як правило, розраховані на довгострокове та багаторазове їх застосування).
Другу групу актів за критерієм юридичної природи складають індивідуальні акти, які стосуються конкретних осіб та їхніх відносин. Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління від інших актів, є їх виражений правозастосовчий характер, а також їх конкретність, зокрема: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата - конкретної особи або осіб; зникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами.
Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені широким колом осіб (фізичних та юридичних), яких вони стосуються. Індивідуальні акти можуть бути оскаржені іншими особами, які в них зазначені, тобто безпосередні права, свободи чи охоронювані законом інтереси яких такими актами порушені.
Разом з тим, суд наголошує, що акт перевірки від 10.07.2018 № 13/06, за своїм змістом не відноситься до нормативно-правових актів та до актів індивідуальної дії, оскільки лише фіксує факт відповідного правопорушення та може бути доказом у разі вирішення спору щодо оскарження кінцевого рішення, у даному випадку припису про усунення виявлених порушень, за результатами встановлених порушень.
Враховуючи викладене, суд вважає, що акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, діяльність яких перевірялася, тому його висновки не можуть бути предметом спору. Акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог природоохоронного законодавства, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.
Враховуючи вищевикладене, позовна вимога задоволенню не підлягає.
Щодо позовної вимоги про визнання незаконним та скасування припису Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 10 липня 2018 року № 01-06/1659 то суд вважає, що вона є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Згідно з ст. 2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 року №1264-ХІІ відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також розроблюваними відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Пунктом «ж» ч. 1 ст. 3 зазначеного Закону встановлено, що основними принципами охорони навколишнього природного середовища є гласність і демократизм при прийнятті рішень, реалізація яких впливає на стан навколишнього природного середовища, формування у населення екологічного світогляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 року №2807-ІV, видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1045, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7 -10 цього Порядку).
Зоктема, п. 2 вказаного Порядку визначний вичерпний перелік випадків (підстав) для видалення зелених насаджень, а саме: будівництва об'єкта архітектури на підставі документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів;ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту; відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами; проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі; досягнення деревом вікової межі; провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів; ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.
Згідно з Порядком видалення дерев, кущів, газонів і квітників за межами населених пунктів на території Вознесенської сільської ради громади, затвердженого рішенням Вознесенської сільської ради від 13 липня 17 року з урахуванням змін, затверджених рішенням Вознесенської сільської ради від 12 липня 2018 року, цей Порядок визначає процедуру видалення дерев, кущів, газонів і квітників (далі - зелені насадження) за межами населених пунктів на території Вознесенської сільської ради.
Видалення зелених насаджень здійснюється у разі: реконструкції або капітального ремонту об'єкта благоустрою; знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів; ліквідації стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації за межами населених пунктів на території Вознесенської сільської ради; проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронних зонах інженерних та транспортних комунікацій; досягнення деревом вікової межі; провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів; запобігання виникнення надзвичайних ситуацій (подій), пов'язаних з забезпеченням безпечної життєдіяльності населення, в тому числі безпеки дорожнього руху.
Форма Акта обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню та Ордер на видалення зелених насаджень застосовується відповідно до наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 12.05.2009 року № 127 «Про затвердження Методики визначення відновної вартості зелених насаджень».
Видалення зелених насаджень за межами населених пунктів на території Вознесенської сільської ради здійснюється за рішенням виконавчого комітету сільської ради (далі - компетентний орган) на підставі актів обстеження, матеріалів матеріально - грошової оцінки дерев, ордера (крім випадків, передбачених пунктами 8,9 цього Порядку) та договору про надання послуг з видалення зелених насаджень виконавцем послуг, який укладається між відповідною радою та виконавцем послуг.
Вiдповiдно до п. 9.1.12 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 року № 105, аварійним вважаться дерево, яке може становити загрозу для життя i здоров'я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лiнii електропередач, будівлі i споруди або перебуває у пошкодженому стані внаслiдок снiгопадiв, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі.
Згідно з Порядком видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Як убачається з матеріалів справи, в оскаржуваному акті № 4 обстеження зелених насаджень, зазначено, що видалення зелених насаджень пов'язано з тим, шо дерева сухі та частково сухі, вражені стовбуровою гниллю, досягли вікової межі, поступово відмирають і вже не виконують свої захисні та естетичні функції окремі дерева мають нахил у бік дороги, сухі скелетні гілки, які звисають над проїжджою частиною дороги та загрожують безпечній життєдіяльності населення.
Частиною 1, 2 ст. 55 Земельного кодексу України встановлено, що до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Разом з тим, відповідно до ст. 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України не належать: зелені насадження в межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не віднесені в установленому порядку до лісів; окремі дерева і групи дерев, чагарники на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України "Про рослинний світ" спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.
Відповідно до статті 67 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети. Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з статтею 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України. Рішення про видачу або відмову у видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів приймається протягом одного місяця з дня подання документів власником лісу або лісокористувачем.
Таким чином, предметом, на який поширюється стаття 69 Лісового кодексу України, є саме лісові ресурси на лісовій ділянці використання яких проводиться за спеціальним дозволом на підставі лісорубного квитка.
Отже, лісорубний квиток видається у разі використання лісових насаджень, що відносяться до лісового фонду України, при здійсненні заготівлі головного лісокористування.
Як вбачається із матеріалів справи, об'єктом спірного рішення є зелені насадження вздовж автодороги «під'їзд до с. Олександрівка» в межах земель запасу Вознесенської сільської ради Чернігівського району, що знаходяться на території Вознесенської сільської ради та не віднесені до лісового фонду, тому відсутня необхідність у видачі лісорубного квитка.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність в діях позивача порушення вимог Закону України «Про рослинний світ» та Лісового кодексу України, а тому припис який вимагає усунути порушення, яких не відбулося є рпотипарвним та підлягає скасуванню.
Крім того суд зазначає, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 у справі № 2540/2910/18 а адміністративним позовом Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави до Вознесенської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державна екологічна інспекція у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення підтверджено правомірність винесення рішення № 52 від 07.05.2018 "Про затвердження актів обстеження зелених насаджень в адміністративних межах Вознесенської сільської ради та видача ордерів на їх видалення" та видання ордеру № 4 на видалення зелених насаджень.
Зазначене рішення набрало законної сили відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.01.2019.
Згідно із ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи наведне, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позовні вимоги в частини визнання протиправним та скасування припису, виданого Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки, судом задоволено одну з трьох позовних вимог Вознесенської сільської ради, вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних Державної екологічної інспекції у Чернігівській області 587 (п'ятсот вісімдесят сім) грн. 33 коп пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 10.07.2018. № 01-06/1659.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Чернігівській області 587 (п'ятсот вісімдесят сім) грн. 33 коп. судових витрат на користь Вознесенської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 11 березня 2019 року.
Суддя О.В. Кашпур