
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2019 р. Справа№200/1670/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Аканова О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: 83052, Донецька область. АДРЕСА_1; фактичне місце проживання/перебування: 84100, АДРЕСА_2; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради (84116, Донецька область. м.Слов’янськ, вул.Генерала Батюка, 40, код ЄДРПОУ 25954290) про визнання протиправними дій щодо непризначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 21.01.2019 року; зобов’язання призначити виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі, передбаченому для працездатних осіб з 21.01.2019 року,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою.
У позовній заяві свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в управлінні соціального захисту населення Слов’янської міської ради Донецької області. Позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 21.01.2019року. Позивачу вручено повідомлення про відмову в призначенні щомісячної адресної допомоги за №05-60/1-6 на підставі п.7,3 Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року (працевлаштування після припинення виплати).
На думку позивача, Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради протиправно відмовило їй у призначенні адресної допомоги, оскільки вона працевлаштована та має право на вказану адресну допомогу.
З наведених підстав позивач звернулася до суду із даним позовом в якому просить визнати протиправними дії щодо непризначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 21.01.2019 року; зобов’язання призначити виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі, передбаченому для працездатних осіб з 21.01.2019 року.
На адресу суду від Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що позивачу припинено виплату грошової допомоги на проживання з 04.10.2017 року. Особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається.
Враховуючи, що позивачу було припинено щомісячну адресну допомогу як працездатній непрацюючій особі, представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
Сторони до суду не з’явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі обставини.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, про що свідчить копія паспорту громадянина України серії ВК №516736, виданим Калінінським РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області 10 липня 2008 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1. Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 12.12.2014 року №1429016038, адреса фактичного місця проживання позивача є АДРЕСА_3.
Позивача призначено на посаду архіваріуса відділу документального забезпечення та архівної роботи Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області з 14.06.2018 року.
У зв’язку із змінами у штатному розписі позивач працює на посаді старшого інспектора сектору архівної роботи з 20.07.2018 року по теперішній час, що підтверджується записом у трудовій книжці.
У повідомленні відповідача від 21 січня 2019 року зазначено про те, що позивачу не призначено щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України на підставі п.7,3 Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року (працевлаштування після припинення виплати).
Позивач оскаржує вищевказані дії відповідача, як такі, що вчинені з порушенням норм чинного законодавства та порушують її права.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.
Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Призначення щомісячної адресної допомоги переміщеним особам визначається Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (далі - Порядок №505).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
За приписами п.3 Порядку №505 грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім’ї (далі - уповноважений представник сім’ї) у таких розмірах, зокрема, для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім’ї). Якщо у складі сім’ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім’ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім’ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред’являє довідки всіх членів сім’ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається.
Для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім’ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім’ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред’являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім’ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку (п.5 Порядку №505).
Пунктом шостим Порядку №505 передбачені підстави, коли грошова допомога не призначається, а саме: будь-хто з членів сім’ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім’ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до п.7 Постанови №505 якщо у складі сім’ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім’ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов’язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.
За приписами п.12 Порядку №505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім’ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім’ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім’ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.
На підставі аналізу вищевказаних норм Порядку №505 суд дійшов висновку, що у разі припинення виплати особі грошової допомоги на підставі пункту 7 Порядку №505, така допомога їй не призначається лише на наступний період. При цьому, чинним законодавством не встановлено заборони на призначення такої допомоги особі в подальших періодах за відсутності обставин, які були підставами для припинення виплати допомоги.
З аналізу пункту 12 Порядку №505 надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, випливає, що вказаним пунктом регулюються умови припинення призначеної грошової допомоги та умови поновлення виплат допомоги, яка була раніше призначена але її виплата була припинена із зазначених підстав.
Порядок не містить заборони чи інших обмежень на право отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за умови її отримання раніше.
Допомога надається не більше ніж на 6 місяців і у подальшому за заявою строк може бути пролонговано.
Отже, Порядок №505 не містить правових обмежень для повторного, через певний проміжок часу, звернення за допомогою внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Крім того, пунктом 6 Порядку №505 визначені виключні підстави, коли грошова допомога не призначається, серед яких відсутня така підстава, як звернення особи за призначенням грошової допомоги після припинення її виплати даній особі відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №333/3750/17(2-а/333/199/17), від 11 липня 2018 року у справі № 227/2259/17 висновки якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 21 січня 2019 року та зобов’язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, починаючи з 21 січня 2019 року, підлягають задоволенню.
Водночас, суд враховує, що вчинення оскаржених дій супроводжувалось прийняттям з боку Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради в межах наявної в нього компетенції відповідного рішення, яке безпосередньо стосується прав та інтересів позивача, на захист яких заявлений позов у цій адміністративній справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
З наведених підстав суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для ефективного захисту прав та інтересів позивача, на захист яких заявлений адміністративний позов. Тому рішення Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради від 21.01.2019 року, яке викладене в повідомленні про надання (відмову) щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України №05-60/1-6 підлягають визнанню протиправним та скасуванню.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 768,40 грн. згідно квитанції №40 від 06.02.2019 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: 83052, Донецька область. АДРЕСА_1; фактичне місце проживання/перебування: 84100, АДРЕСА_2; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради (84116, Донецька область. м.Слов’янськ, вул.Генерала Батюка, 40, код ЄДРПОУ 25954290) про визнання протиправними дій щодо непризначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 21.01.2019 року; зобов’язання призначити виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі, передбаченому для працездатних осіб з 21.01.2019 року - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради (84116, Донецька область. м.Слов’янськ, вул.Генерала Батюка, 40, код ЄДРПОУ 25954290) щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: 83052, Донецька область. АДРЕСА_1; фактичне місце проживання/перебування: 84100, АДРЕСА_2; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 21 січня 2019 року.
Визнати протиправними та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради, яке викладене в повідомленні №05-60/1-6 від 21.01.2019 року про надання (відмову) щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України.
Зобов’язати управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради (84116, Донецька область. м.Слов’янськ, вул.Генерала Батюка, 40, код ЄДРПОУ 25954290) призначити та виплатити ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: 83052, Донецька область. АДРЕСА_1; фактичне місце проживання/перебування: 84100, АДРЕСА_2; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з 21 січня 2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради (84116, Донецька область. м.Слов’янськ, вул.Генерала Батюка, 40, код ЄДРПОУ 25954290) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: 83052, Донецька область. АДРЕСА_1; фактичне місце проживання/перебування: 84100, АДРЕСА_2; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Аканов О.О.