Постанова № 80357810, 23.01.2019, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.01.2019
Номер справи
761/42057/17
Номер документу
80357810
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/42057/17

Провадження № 2-а/761/30/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2019 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді: Волошина В.О.,

при секретарі: Кузик О.С.

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача 1 Шопіної Ю.О.,

представника відповідача 2 Шматова О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

В листопаді 2017р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Міністерства внутрішніх справ (далі по тексту - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач 2), в якому просив суд:

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України виготовити та надіслати на адресу ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.08.2015 р., Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р., постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців», постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012р., вказавши: посадовий оклад - 1 800,00 грн., оклад за спеціальне звання - 1 000,00 грн., надбавку за стаж служби в розмірі 40% - 1 120,00 грн., надбавку за особливо важливі завдання 50% (згідно з п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 - відсотки від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 1 960,00 грн., премію в розмірі 70% (відсотки від посадового окладу згідно з п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294) - 1 260,00 грн., всього - 7 140,00 грн. Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі - 5 712,00 грн. До цього основного розміру пенсії додати усі види підвищення, надбавки, доплати до пенсії, які зараз отримує ОСОБА_1: збільшення (доплата) основного розміру пенсії - 25%, доплата, як інваліду війни 2 гр / при виконанні обов'язків в/с інвалідів війни 2 гр (ст7) (з 01 по 30), надбавку як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорія (під час служби), надбавку, як інваліду 2 гр / при виконанні обов'язків в/с, підвищення за постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. №355

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві невідкладно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016р. після отримання нової довідки від МВС України про збільшений розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1

- допустити негайне виконання в межах суми платежу (пенсії) за один місяць. Встановити судовий контроль за виконанням постанови суду: зобов'язати відповідачів подати у місячний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду.

Одночасно з позовною заявою, стороною позивача було подано клопотання про поновлення строку для звернення до суду із вказаним адміністративним позовом, яке обґрунтоване тим, що зазначений строк було пропущено позивачем з поважних причин, а саме, у зв'язку з поганим станом здоров'я позивача, оскільки він є ліквідатором аварії на ЧАЕС категорії 1 та інвалідом 2 групи.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що у 2017р. він звернувся до відповідачів 1, 2 із інформаційний запитом щодо проведення перерахунку його пенсії. У жовтні 2017р. позивач отримав від відповідача 1 лист у якому позивача було повідомлено, що у червні 2017р. до відповідача 2 було направлено довідки для перерахунку його пенсії. Відповідач 2 надіслав позивачу лист з копією довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії отриману від відповідача 1, а також копію розрахунку пенсії по його пенсійній справі станом на 19.09.2017 р., зазначивши, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України. Позивач зазначає, що відповідачі затягують вирішення питання про перерахунок пенсії, оскільки підстави для її перерахунку настали з 01.01.2016р. Також вказує на те, що в довідці не вказано види грошового забезпечення ті інші надбавки, які зараз отримує позивач. Враховуючи вищевикладене, позивач звернувся до суду з вказаним позовом для захисту своїх порушених прав.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 22 листопада 2017р. відкрито провадження у справі.

Ухвалою суду від 27 березня 2018р. було зупинено провадження у справі до встановлення правонаступника Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві.

Ухвалою суду від 12 липня 2018р. поновлено провадження у справі та залучено до участі у справі правонаступника відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368).

Відповідач 1 у своєму відзиві на позовну заяву проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні у повному обсязі зазначивши, що в грудні 2015р. поліцейські не отримували надбавки, доплати та підвищення, що були визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007р. №1294, у зв'язку з чим, відсутні правові підстави для включення надбавок, доплат та підвищень, які не отримували поліцейські, до складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вказав на те, що при перерахунку пенсій враховуються інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах.

Відповідач 2 у своєму відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволені позову, зазначивши, що відсутні підстави для включення у довідку про перерахунок пенсії видів грошового забезпечення, які позивач отримував на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, оскільки вказані надбавки вже не виплачуються за посадами поліцейських Національної поліції.

У своїй відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідачем 1 не надано до суду достатніх доказів на обґрунтування доводів щодо відмови у задоволені позову.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідачів 1, 2 в судовому засіданні проти позову заперечували та просили відмовити у повному обсязі, з підстав наведених у відзивах на позов.

Суд, заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що клопотання позивача про поновлення строку для звернення до суду із вказаним адміністративним позовом є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, оскільки позивачем зазначений строк було пропущено з поважної причини, за станом здоров'я.

Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка призначена з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад 580,00 грн., оклад за військове звання 60,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 224,00 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% - 432,00 грн., премія 70% - 907,20 грн., всього 2 203,20 грн. Розмір пенсії становить 80% грошового забезпечення 1 762,56 грн.

У 2017р. позивач звернувся до відповідачів з інформаційним запитом щодо проведення перерахунку його пенсії.

Листом №22/6-К-1992 від 05 жовтня 2017р. МВС України повідомило ОСОБА_1, що його довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, була відправлена ГУ ПФУ в м. Києві 21 червня 2017р. за вихідним №22/6-2752.

ГУ ПФУ в м. Києві надіслав позивачу лист №22238/03 від 20.09.2017р. з копією довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії отриману від відповідача 1, а також копію розрахунку пенсії по його пенсійній справі станом на 19.09.2017 р., зазначивши, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Позивач не погоджується з видами та розмірами грошового забезпечення, які були внесені до довідки для здійснення перерахунку його пенсії та діями відповідача 2 щодо нездійснення перерахунку.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з даними МВС України в грудні 2015р. поліцейські не отримували надбавки, доплати та підвищення, що були визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавки, доплати та підвищення, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому вони правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС України премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 21,47% замість 70%.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, вказаний МВС України розмір премії 21,47% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 70%, як отримував позивач, немає.

Зазначена правова позиція узгоджується з рішенням Верховного Суду від 12 березня 2018р. у справі №802/2196/17-а, провадження Пз/9901/1/18.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов є необґрунтованим, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Оскільки у позові відмовлено, підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення відсутні.

Керуючись ст. ст. 5, 8, 9, 19, 20, 22, 72-77, 79, 143, 192, 211, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України; Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, суд, -

в и р і ш и в :

Поновити ОСОБА_1 процесуальний строк на звернення до суду з вказаним адміністративним позовом.

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, місце реєстрації: АДРЕСА_1) до Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, місцезнаходження: м. Київ, вул. Богомольця, 10), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), про зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 01 лютого 2019р.

Суддя