Рішення № 80357457, 06.03.2019, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.03.2019
Номер справи
761/5644/17
Номер документу
80357457
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/5644/17

Провадження № 2-а/761/7/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2019 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Осаулова А.А.

за участю секретаря судових засідань: Вольда М.А.

та позивача, представника відповідача: ОСОБА_2, Шматова О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовновного провадження в залі суду в м.Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У лютому 2017 року ОСОБА_2 (надалі позивач) звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі - Відповідач), в якому просив суд зобов»язати відповідача провести перерахунок йому призначеної пенсії з 01.02.2016 року.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що він перебуває на обліку ГУПФУ в м.Києві та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі по тексту - Закон №2262). Як відомо, Законом України №614 від 15.07.2015 року, який набув чинності з 01.01.2016 року було доповнено статтю 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» частиною третьою, яка передбачає перерахунок пенсій у зв»язку з зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом. З 01.01.2016 року було підвищено грошове забезпечення військовослужбовців та Міністром Оборони було видано наказ №44 від 27.01.2016 року про збільшення премії на 420 % від посадового окладу, а також було збільшено розмір грошового забезпечення, а тому з 01.02.2016 року позивач повинен був би отримувати вже перераховану пенсію у збільшеному розмірі. Проте, Головне управління Пенсійного фонду України у м.Києві відмовило Позивачу у перерахунку пенсії, оскільки чинне пенсійне законодавство не містить відповідних норм, які б надавали можливість здійснити перерахунок пенсії. Позивач вважає, що діями відповідача порушуються його права та такі дії не відповідають вимогам закону та судовій практиці з розгляду справ вказаної категорії, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом з метою захисту свого порушеного права.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з викладених у позові підстав, зважаючи на порушення його прав з боку відповідача.

Відповідач через канцелярію суду подав відзив на позов по справі, в якому зазначив, що відповідно до чинних нормативних актів, перерахунок пенсії за наказом МОУ №44 не проводиться жодному з пенсіонерів, в тому числі і позивачу, оскільки вказаний наказ не встановлює нових умов грошового забезпечення військовослужбовців, а лише визначає окремі умови забезпечення в межах визначених постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 року підстав. Наразі перерахунок пенсії військовослужбовцям проведено з 01.03.2018 року у відповідності до постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року у відповідності до вимог ч.4 ст.63 Закону №2262. Перерахунок пенсії позивачу було проведено у відповідності до законодавства.

Ухвалою Шевченківського районного суду м.Києва від 21.02.2017 року судді Гуменюк А.І. було відкрито провадження і призначено до розгляду, а ухвалою від 17.08.2017 року вказана суддя провадження у справі було зупинено.

Після проведення повторного автоматичного розподілу справу було передано в провадження судді Осаулову А.А.

Як відомо, 15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу Адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, котрим ЦПК України викладено в новій редакції.

У відповідності до п. 12 Розділу VІІ Перехідних Положень КАС України в новій редакції, заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва судді Осаулова А.А. від 04 грудня 2018 року у вказаній адміністративній справі було відкрито спрощене позовне провадження із викликом сторін по справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, то позивач з 04.01.2000 року вийшов на пенсію та перебуває на обліку у відповідача в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років.

Судом встановлено, що Позивач звертався до відповідача із відповідною заявою про перерахунок пенсії, але листом від 20.05.2016 року за №9674/03/Я-899 отримав відмову від відповідача в її перерахунку, оскільки підстав для перерахунку пенсії за ст.51 Закону №2262 не вбачається.

Вказана позиція відповідача є правильною та такою, що відповідає вимогам законодавства з огляду на наступне.

Так, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно з положеннями ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, помісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Позивач у позові обґрунтовує лише необхідність перерахування пенсії у зв»язку з підвищенням розміру премії, хоча вказне підвищення жодним чином не стосується позивача як військового пенсіонера, а тільки військовослужбовців з огляду на наступне.

Так, відповідно до вимог ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

У відповідності до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» статтю 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком". Вказаний Закон набуває чинності з 01.01.2016 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців» встановлено нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, що складаються з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Вказаною постановою Уряду Міністерству оборони дозволено преміювання військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу відповідно до ї особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

При цьому, наказом Міністра Оборони №44 від 27.01.2016 року було визначено особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям у 2016 році у межах виділення асигнувань на забезпечення. Зі змісту вказаного наказу вбачається про виплату забезпечення та преміювання виключно тих військовослужбовців, які перебували на службі на час нарахування таких коштів і межах виділених асигнувань.

За умовами п.3 постанови КМУ від 13 лютого 2008р. №45 «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подаються їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органам, з якого особи були звільненні із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Між тим, позивач не було надано суду жодних довідок чи інших документів, що обгрунтовують небхідність визначення самого розміру підвищення пенсії, а саме розміру премії у відповідності до вимог наказу Міністра Оборони №44 від 27.01.2016 року.

Зі змісту ч.3 ст.63 Закону №2262 вбачається, що підставою для перерахунку пенсії є зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб»єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до положень пункту 5 зазначеної постанови для перерахунку пенсій враховуються:

-посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

-інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Оскільки преміювання військовослужбовців законодавчо встановлено у залежності від економії фонду грошового забезпечення, фактичної величини наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі відповідного Міністерства України, то розмір премій має змінний характер, у зв'язку з чим при перерахунку пенсії премія враховується у середніх розмірах, фактично виплаченої за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії. Підставою для перерахунку пенсії позивача могла б бути лише Постанова КМ України, яка змінює розмір одного з видів грошового забезпечення чи премії, або вводить новий вид грошового забезпечення.

В той же час, таким органом може бути згідно цього ж закону тільки Кабінет Міністрів України, який в свою чергу такого рішення на підставі наказу МОУ №44 не приймав.

Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі відповідного органу для грошового забезпечення військовослужбовців у 2016 році, тобто осіб, що набули право на пенсію задовго до винесення вказаного наказу МОУ та внесення змін і доповнень до ст..51 Закону №2262.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та Законами України.

Оскільки, встановлено, що позивач не має правових підстав для здійснення перерахунку пенсії, відповідно до позовних вимог та на зобов'язання відповідача щодо вчинення інших дій, пов'язаних із таким перерахунком пенсії позивачу, а тому Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві правомірно відмовило позивачу у здійсненні вищезазначених дій. В зв'язку із чим, суд вважає дані дії відповідача законними та обґрунтованими, оскільки відповідач проводить нарахування та виплату пенсії позивачу відповідно до вимог законодавства України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є безпідставними та необгрунтованими, в зв'язку із чим не підлягають задоволенню.

Крім того, зміст резолютивної частини позовних вимог ОСОБА_2 є не конкретним та не вказує на порядок нарахування судом саме йому пенсії та у якому саме розмірі як підстави для її перерахунку.

Згідно висновків Європейського суду з прав людини зазначеного у рішенні у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року №303А, п.2958 - суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов»язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чимном зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються, Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов»язує суди обгруунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий,що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов»язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Відтак, суд не знаходить за доцільне спростовувати у вказаному рішення кожний аргумент позивача щодо протиправності дій відповідача, оскільки по суті порушень прав позивача не відбулось, а тому таке право судового захисту не підлягає.

Розподіляючи судові витрати, суд керується положеннями ст. 139 КАС України.

На підставі, керуючись ст.ст.22, 46 Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців», керуючисьст.ст. 2, 73, 74, 77, 241, 242, 296 382, 383 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсії, - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду до або через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя: А.А.Осаулов (

Повний текст складено 11.03.2019 року