Рішення № 80345592, 05.03.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2019
Номер справи
580/19/19
Номер документу
80345592
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2019 року Справа № 580/19/19

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом керівника Уманської місцевої прокуратури до Вікторівської сільської ради Маньківського району Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Керівник Уманської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовною заявою до Вікторівської сільської ради Маньківського району Черкаської області, в якій просить:

- визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо не затвердження плану інвентаризації та паспортизації об’єкта благоустрою населення (його частини), а саме дитячого майданчика, який розташований на території с. Поминик Маньківського району, Черкаської області по вул. Молодіжній;

- зобов’язати відповідача вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації об’єкта благоустрою населення (його частини), а саме дитячого майданчика, який розташований на території с. Поминик Маньківського району, Черкаської області по вул. Молодіжній.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що бездіяльність Вікторівської сільської ради Маньківського району Черкаської області з питання не затвердження плану інвентаризації та паспортизації об’єкта благоустрою населення призводить до порушення покладеного на відповідача обов’язку проводити згідно з планами, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об’єктів благоустрою, зокрема дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях, місцях масового дозвілля у с. Поминик, Маньківського району Черкаської області, а також порушує ст. 3 Конституції України, ст. 3, 31 Конвенції про права дитини, ч. 2 ст. 6 Закону України «Про охорону дитинства», щодо прав дітей на безпечні умови життя і здорового розвитку, отримання можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку, у зв'язку з чим порушуються інтереси держави щодо гарантування прав та інтересів дітей на безпечні умови для їх життя і здорового розвитку, формування навичок здорового способу життя.

Від відповідача надійшов лист, в якому останній позовні вимоги визнав.

Керуючись положеннями ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд постановив ухвалу від 30.01.2019, із занесенням до протоколу судового засідання, про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Згідно інформації Вікторівської сільської ради наданої листом від 17.12.2018 №02-21/770 встановлено, що на балансі сільської ради з 10.08.2018 перебуває дитячий майданчик, який розташований по вул. Молодіжній в с. Поминик Маньківського району Черкаської області, при цьому сільська рада зазначила про відсутність технічної документації, паспорту, інвентаризаційних документів на даний об’єкт благоустрою, вказавши, що план щодо проведення інвентаризації та паспортизації зазначеного об’єкту благоустрою не розроблений.

Виявлені порушення зумовили позивача подати позовну заяву до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачено у статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон України №280/97-ВР).

Відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 Закону України №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»(далі - Закон України №2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України №2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 20 Закону України № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

За змістом п. 1, 2 ч. 1 ст. 13 Закону України №2807-IV об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону України №2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Пунктом 5 ч.2 ст. 18 Закону України №2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання наведених вище положень статті 18 Закону України №2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року №550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція №550).

Згідно з п. 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Відповідно до п. 1.4 Інструкції №550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції №550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Системний аналіз норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що організацію благоустрою у даному випадку повинна забезпечувати сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Судом встановлено, що на території с. Вікторівки по вул. Молодіжній, Маньківського району, Черкаської області розташований дитячий майданчик.

При цьому в листі Вікторівської сільської ради від 17.12.2018 №02-21/770 зазначено, що плани паспортизації та технічної документації дитячих майданчиків сільською радою не розроблені та відповідних рішень не приймалось.

Отже, відповідачем підтверджено факт не затвердження планів інвентаризації та паспортизації вищевказаних об'єктів благоустрою.

Таким чином, матеріали справи свідчать, що сільська рада не виконала передбаченого Законом України «Про благоустрій населених пунктів» обов'язку, не розробила та не затвердила планів інвентаризації та паспортизації таких об'єктів благоустрою, як дитячі майданчики.

Частиною 2 ст. 6 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989р., яка ратифікована Україною 27.02.1991, Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

За даних обставин, суд дійшов висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об'єктів благоустрою свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що, зважаючи на цільове призначення такого об'єкту благоустрою як дитячий ігровий майданчик, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 27 липня 2016 року у справі №К800/11809/16.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи, що Вікторівською сільською радою Маньківського району Черкаської області допущено бездіяльність щодо не затвердження плану інвентаризації та паспортизації об’єкта благоустрою населення (його частини), а саме дитячого майданчика, який розташований на території с. Поминик Маньківського району, Черкаської області по вул. Молодіжній, то суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 139, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Вікторівської сільської ради Маньківського району Черкаської області щодо незатвердження плану проведення технічної інвентаризації та паспортизації об’єкта благоустрою населення (його частини), а саме: дитячого майданчика, який розташований на території с. Поминик Маньківського району, Черкаської області по вул. Молодіжній.

Зобов’язати Вікторівську сільську раду Маньківського району Черкаської області (20144, Черкаська область, Маньківський район, с. Поминик, вул. Молодіжна, 1, код ЄДРПОУ 25659964) на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації об’єкта благоустрою населення (його частини), а саме: дитячого майданчика, який розташований на території с. Поминик Маньківського району, Черкаської області по вул. Молодіжній.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя В.В. Гаращенко