
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
11 січня 2019 року м. Київ №640/21135/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Костенко Д.А., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Оболонського районного у місті Києві військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позовна заява не відповідає п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, оскільки зміст заявлених у ній позовних вимог не відповідає суб"єктному складу відповідачів.
Так, оскаржуючи рішення комісії Київського міського військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов"язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби, відповідачем у позовній заяві визначено Оболонський районний у місті Києві військовий комісаріат.
Позовна заява не відповідає ч. 3 ст. 161 КАС України з огляду на ненадання до неї документа про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно із ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (в чинній на час звернення до суду редакції) за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру судовий збір сплачується за ставкою, що становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який визначається законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду (704,80 грн.).
Як встановлено судом, заявлені позивачем вимоги фактично складаються із однієї позовної вимоги немайнового характеру, за яку необхідно сплатити судовий збір в загальному розмірі 704,80 грн.
Звертаючись до суду, позивач стверджує, що є звільненим від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Вказаною нормою, зокрема, передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Згідно з наданою до суду копією посвідчення від 28.01.2015 Серія НОМЕР_1 позивач має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів військової служби, згідно ж з копією посвідчення від 12.12.2000 Серії НОМЕР_2 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів праці.
Водночас ці посвідчення ніяким чином не свідчать про те, що позивач має статус учасника бойових дій та/або постраждалого учасника Революції Гідності, Героя України. Про наявність інших пільг від сплати судового збору у справі позивачем не зазначається.
Між тим, суд зауважує, що відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
До таких позивачів, зокрема, належать:
- військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту");
- особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів (п. 20 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Водночас доказів, які б свідчили про належність позивача до визначених п. 19 та 20 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" категорій осіб, матеріали позовної заяви не містять, а тому пільги, встановлені п. 16 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", в даному випадку застосуванню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Поряд з цим вимоги до оформлення письмових доказів, які подаються до суду, встановлено ст. 94 КАС України.
Так, згідно з ч. 2 цієї статті письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством (ч. 4).
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (ч. 5).
Водночас додані до позовної заяви копії документів жодним чином не засвідчені позивачем, з огляду на що суд приходить до висновку про невідповідність позовної заяви ч.1 ст. 161 КАС України.
Також позовна заява не відповідає ч. 4 ст. 161 КАС України, оскільки зазначаючи у тексті позовної заяви про те, що 26.11.2018 позивач звернувся до Київського міського військового комісаріату щодо вирішення питання про надання йому статусу учасника бойових дій, доказів на підтвердження вказаної обставини, а зокрема, відповідної заяви з додатками (у разі їх наявності), позивачем до суду не надано.
Крім цього, позовна заява не відповідає вимогам ч. 6 ст. 161 КАС України, оскільки позивачем не додано клопотання про поновлення строку звернення до суду.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, звертаючись до суду з цим позовом, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії Київського міського військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов"язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби про відмову у наданні йому статусу учасника бойових дій, оформленого витягом з протоколу від 05.04.2017 №7. Тобто саме з отримання позивачем цього витягу починається відлік строку на звернення до суду.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 цієї статті для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З даним позовом ОСОБА_1 звернувся 13.12.2018, з чого вбачається пропуск позивачем строку звернення до суду. Заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку позивачем до позовної заяви не додано.
Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Керуючись ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя
у х в а л и в:
1. Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали, для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:
- уточненої позовної заяви (у тому числі її копій для учасників справи), в якій зміст позовних вимог привести у відповідність до визначеного відповідача, або визначити відповідача (-чів) відповідно до заявлених позовних вимог;
- доказів сплати судового збору за подання даного адміністративного позову до Окружного адміністративного суду міста Києва в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.);
- засвідчених згідно з вимогами ст. 94 КАС України копій доданих до позовної заяви документів (у тому числі їх засвідчених копій для інших учасників справи);
- належним чином засвідчених доказів на підтвердження звернення позивача 26.11.2018 на адресу Київського міського військового комісаріату щодо вирішення питання про надання йому статусу учасника бойових дій, а зокрема, відповідної заяви з додатками (у разі їх наявності);
- заяви про поновлення строку для звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху згідно з ч. 2 ст. 256 КАС України набирає законної сили з моменту її підписання та згідно з ч. 1 ст. 294 КАС України не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Суддя Д.А. Костенко