Рішення № 80345528, 11.03.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2019
Номер справи
620/4244/18
Номер документу
80345528
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А2622
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/4244/18

Чернігівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини А2622 про визнання дій протиправними та стягнення середнього заробітку,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовом до Військової частини А2622 про: визнання протиправними дій Військової частини А2622 щодо несвоєчасного проведення повного розрахунку при звільненні із ОСОБА_1; стягнення з Військової частини А2622 на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 38723,72 грн., без утримання податку з доходів фізичних осіб.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що відповідачем не було у повному обсязі здійснено розрахунок з ним при звільненні, а саме: не була виплачена грошова компенсація вартості за неотримане речове майно у сумі 135209,20 грн., що є підставою для стягнення з відповідача середнього заробітку за час затримки розрахунку. При цьому вважає, що оскільки затримка розрахунку сталася з вини самого відповідача, то відсутні підстави для утримання податку з доходів фізичних осіб при виплаті позивачу середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 10.01.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.

Відповідачем, у встановлений судом строк, подано до суду відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив у їх задоволенні відмовити, оскільки вважає, що Військовою частиною А2622 дотримано вимоги усіх нормативно-правових документів з даного питання, зокрема, складено та видано позивачу довідку від 11.09.2018 № 94/1844 про вартість речового майна; командиром частини видано наказ від 03.10.2018 № 218 про виплату грошової компенсації; складена та подана у встановленому законом порядку заявка на фінансування від 09.10.2018; після отримання кошторисних призначень та реальних асигнувань проведено виплату компенсації; про усі вчинені дії письмово повідомлено позивача. Також відповідач зазначив, що несвоєчасно виплачена позивачу грошова компенсація замість предметів речового майна особистого користування, що підлягають видачі особам рядового і начальницького складу, - не є щомісячним чи одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, а відтак не підпадає під дію статті 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та статей 116, 117 Кодексу законів про працю України.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, у якій останній зазначив, що бездіяльність відповідача щодо своєчасного розрахунку із позивачем підтверджується направленням заявки на виділення кошторисних призначень та зарахуванням коштів на картковий рахунок після звільнення позивача з військової служби. Також зазначив, що оскільки нормами спеціального законодавства не врегульовано порядок виплати військовослужбовцям грошового забезпечення за час затримки розрахунку, то до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми Кодексу законів про працю України.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді заступника начальника штабу з мобілізаційної роботи Військової частини А2622.

Наказом тимчасово виконуючого обов'язки командира Військової частини А2622 Коутного Є.М. від 03.10.2018 № 218 майора ОСОБА_1, звільненого наказом Командувача оперативного командування «Північ» (по особовому складу) від 21.09.2018 № 203 у запас за підпунктом «к» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 03.10.2018. Вказаним наказом також передбачена виплата позивачу грошової компенсації за неотримане речове майно у сумі 135209,50 грн. (а.с.38).

09.10.2018 Військовою частиною А2622 на ім'я начальника Центрального управління речового забезпечення Збройних Сил України (Військова частина А0127) та начальника речової служби тилу командування Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина А0105) подана заявка № 94/2067 на виділення Військовій частині А2622 кошторисних призначень та асигнувань для виплати військовослужбовцям грошової компенсації вартості за неотримане речове майно на суму 288312,91 грн., у тому числі ОСОБА_1 на суму 135209,50 грн. (а.с.39-41).

11.09.2018 Військовою частиною А2622, на рапорт позивача від 03.09.2018 за вхідним № 509/93, листом № 94/1844 надано довідку від 11.09.2018 № 23 про вартість речового майна, що належить до видачі, відповідно до якої загальна вартість речового майна, що належить до видачі майору ОСОБА_1, складає 135209,50 грн. (а.с.16-17).

Відповідно до виписки Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «ПриватБанк» від 14.12.2018 по картковому рахунку позивача № НОМЕР_2, відповідач перерахував ОСОБА_1 вищевказану компенсацію 28.11.2018 (а.с.18).

Вважаючи дії відповідача щодо несвоєчасного проведення з ним повного розрахунку при звільненні протиправними, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Так, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII).

Відповідно до статті 1-2 Закону №2011-XII військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Згідно із частиною 1 статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Абзацом 2 частини 1 статті 9-1 Закону №2011-ХІІ встановлено, що речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 (далі - Порядок №178), грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі, зокрема, звільнення з військової служби.

Пунктом 4 Порядку №178 установлено, що грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 178 виплата грошової компенсації здійснюється в межах бюджетних призначень на закупівлю речового майна, передбачених Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецзв'язку, Головному управлінню розвідки Міноборони та Управлінню державної охорони на відповідний рік.

Отже наведеними правовими нормами установлено, що звільнення військовослужбовця з військової служби є підставою для виплати йому грошової компенсації за неотримане речове майно, при цьому виплата такої компенсації здійснюється в межах бюджетних призначень на закупівлю речового майна на відповідний рік, відповідно до встановленої процедури.

Як встановлено судом вище, наказом тимчасово виконуючого обов'язки командира Військової частини А2622 Коутного Є.М. від 03.10.2018 № 218 майора ОСОБА_1, звільненого наказом Командувача оперативного командування «Північ» (по особовому складу) від 21.09.2018 № 203 у запас за підпунктом «к» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 03.10.2018. Вказаним наказом також передбачена виплата позивачу грошової компенсації за неотримане речове майно у сумі 135209,50 грн. (а.с.38).

Частина 4 статті 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» визначає, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України та іншими нормативно-правовими актами.

На відміну від зазначеного спеціального законодавства Кодекс законів про працю України не регулює питання проходження військової служби, зокрема стаття 3 Кодексу законів про працю України визначає, що законодавство про працю регулює трудові відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Суд зазначає, що порядок проведення розрахунків при звільненні з військової служби регулюється Законом №2011-ХІІ.

Однак положення цього Закону не передбачають такого виду відповідальності адміністрації установи щодо виплати середнього заробітку за час затримки нарахування та здійснення виплат при звільненні, а також даний акт не містить відсильної норми про права військовослужбовця щодо отримання такої компенсації.

Відповідно до вимог статей 116, 117 Кодексу законів про працю України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення, а в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у зазначений строк підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Середній заробіток - це визначений нормами за встановленими правилами розмір заробітної плати працівника, обчислений за певний період часу. Середній заробіток відображає регулярні виплати, зумовлені системами заробітної плати, і є типовим для даного працівника. Середній заробіток визначається з фактичної заробітної плати за минулий час.

Згідно із статтею 1 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Тобто такий вид компенсації містить лише Кодекс законів про працю України, норми якого до даних відносин не можуть бути застосовані, оскільки законодавець дає можливість застосування правил загальної норми щодо виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку лише у випадку відсутності регулювання правовідносин спеціальною нормою.

Структуру грошового забезпечення військовослужбовців визначено статтею 9 Закону №2011-XII, згідно з якою до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як встановлено судом вище, виплата грошової компенсації здійснюється в межах бюджетних призначень на закупівлю речового майна, передбачених Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецзв'язку, Головному управлінню розвідки Міноборони та Управлінню державної охорони на відповідний рік (пункт 7 Порядку № 178).

Таким чином, виплата грошової компенсації здійснюється в межах бюджетних призначень на відповідний рік. Тобто при відсутності бюджетних призначень виплата компенсації не здійснюється. Компенсація за неотримане речове майно не є щомісячним чи одноразовим додатковим видом грошового забезпечення. Зазначене додатково свідчить про те, що виплата даної компенсації не може підпадати під дію та бути підставою для застосування статей 116, 117 Кодексу законів про працю України.

При цьому, відповідно до вимог статті 2 Закону України від 19.10.2000 № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Однак грошова компенсація вартості за неотримане речове майно не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, а її виплата здійснюється особі, звільненій з військової служби. Невчасно виплачена грошова компенсація замість предметів речового майна особистого користування, що підлягають видачі особам рядового і начальницького складу, - не є щомісячним чи одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, а відтак не підпадає під дію статті 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та статей 116, 117 Кодексу законів про працю України.

Крім того, у відповідності до пункту 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», передбачені законодавством про працю норми її оплати і порядок вирішення спорів про останню не поширюються на військовослужбовців та прирівняних до них осіб (рядовий і начальницький склад органів внутрішніх справ, тощо).

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що військовослужбовці при проходженні ними військової служби отримують грошове забезпечення. Поняття «грошове забезпечення» відрізняється від поняття «заробітна плата» і не корелюється з ним.

Оскільки ОСОБА_1 проходив військову службу та одержував грошове забезпечення за рахунок держави, тобто, не знаходився в трудових відносинах з Військовою частиною А2622, то на нього не розповсюджуються положення статей 116, 117 Кодексу законів про працю України. Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях урегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, котрі перебувають на такій службі, додаткові обов'язки і відповідальність.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У той же час, згідно з частиною 2 статті 77 цього Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем у даній справі доведено суду правомірність своїх дій.

Враховуючи вищевикладене, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Військової частини А2622 щодо несвоєчасного проведення повного розрахунку при звільненні із ОСОБА_1 та стягнення з Військової частини А2622 на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 38723,72 грн., без утримання податку з доходів фізичних осіб, слід відмовити в повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини А2622 про визнання дій протиправними та стягнення середнього заробітку - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.

Відповідач: Військова частина А2622, вул. Староказарменна дільниця, 2, м. Чернігів, 14029, код ЄДРПОУ - 08076304.

Суддя В.В. Падій