
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
28 лютого 2019 р. № 520/11176/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Дирявої К.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представника третьої особи - Каркачова С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, третя особа: Управління Служби безпеки України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДМС України в Харківській області від 13.09.2018 року про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні ТР №146165, строком дії до 13.03.2019 року, видану на ім'я громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В обґрунтування позовних вимог, представник позивача зазначив, що позивачу стало відомо про прийняття відповідачем рішення від 13.09.2018 року про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні ТР №146165. Позивач вважає, що рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні, прийняте Головним управлінням ДМС України в Харківській області, є протиправним, незаконним та таким, що порушує його права, а отже просить його скасувати.
Ухвалою суду від 26.12.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом, а також призначено підготовче засідання.
Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує оскільки оскаржуване у даній справі рішення було прийнято на підставі подання, що надійшло з Управління Служби безпеки України в Харківській області щодо скасування посвідки на тимчасове проживання на території України громадянину Республіки Азербайджан ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. При цьому, відповідно до зазначеного подання позивач притягувався до адміністративної відповідальності та вчиняв дії направлені на дестабілізацію криміногенної ситуації у Харківському регіоні та Україні в цілому, шляхом вчинення підпалів, погроз фізичної розправи та вимагання грошових коштів від приватних підприємці, які працюють на торгівельних ринках Харкова. З огляду на вказане представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Представником третьої особи через канцелярію суду подано пояснення третьої особи стосовно позову, в яких вказано про наявність заперечень проти позову оскільки підставою прийняття відповідачем спірного рішення послугували обставини направлення третьою особою подання про наявність у поведінці позивача ознак про діянь, що несуть у собі загрозу здоров діянь, що несуть у собі загрозу здоров'ю, захисту прав та інтересів громадян України та інших осіб, що проживають на Україні з огляду на вчинення позивачем адміністративних правопорушень у та недотримання правил дорожнього руху.
Протокольною ухвалою суду, проголошеною без видалення до нарадчої кімнати у судовому засіданні, що відбулося 12.02.2019 року судом закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.
Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов.
Представник третьої особи в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував з підстав, викладених у поясненнях третьої особи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином Республіки Азербайджан.
Судовим розглядом справи встановлено, що позивач у 2008 році приїхав до України та поступив на навчання в Український державний університет залізничного транспорту.
Матеріали справи свідчать, що позивач під час навчання на підставі договору купівлі-продажу від 18 грудня 2012 року придбав на праві власності квартиру АДРЕСА_1, в якій зареєстрований та мешкає, що підтверджується свідоцтвом про право власності.
Зі змісту позову вбачається, що після закінчення навчання в 2015 році позивач поїхав на батьківщину для проходження строкової військової служби, після закінчення проходження якої в 2016 прийняв рішення повернутися в Україну для постійного проживання та набуття громадянства України.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, повернувшись до України, 21.03.2017 року позивач зареєстрував шлюб з громадянкою України ОСОБА_7, про що було складено відповідний актовий запис за №161 та підтверджується свідоцтвом про шлюб.
Судовим розглядом справи встановлено, що 29.03.2017 року позивач був документований посвідкою на тимчасове проживання в Україні серії ТР № 146165, згідно з ч.14 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», у зв'язку з возз'єднанням сім'ї, термін дії посвідки був продовжений до 13.03.2019 року.
25.09.2018 року позивачем отримано лист, за підписом першого заступника начальника ГУ ДМС України в Харківській області І.Адамова, яким повідомлено, що рішенням ГУ ДМС України в Харківській області від 13.09.2018 року, на підставі п.п.4 п.63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року №322, було скасовано посвідку на тимчасове проживання в Україні ТР №146165, строком дії до 13.03.2019 року, видану на ім'я громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4, визнано її недійсною та такою, що підлягає вилученню.
Позивач через свого представника звернувся до відповідача з приводу підстав для прийняття зазначеного рішення та повідомлення обставин того, що послугувало підставою для його прийняття.
Листом Головного управління ДМС у Харківській області від 26.10.2018 року №6301.8.1-24578/63.2-18 представника позивача повідомлено, що рішення ГУ ДМС України в Харківській області від 13.09.2018 року прийнято за поданням Управління СБУ в Харківській області.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача, направлений до Управління СБУ в Харківській області листом від 15.11.2018 року №70/14-Б-819/7 представника позивача було повідомлено, що підставою для направлення подання до ГУ ДМС України в Харківській області стало отримання Управлінням СБ України в Харківській області інформації щодо дій громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4, які загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.
Вказані обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
Вирішуючи питання обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Правовідносини між позивачем та міграційними органами України на момент звернення позивача за отриманням дозволу на імміграцію та надання компетентним органом такого дозволу з видачею посвідки на проживання в Україні регулювалися Законом України "Про правовий статус іноземців" № 3929-ХІІ від 04.12.1994, а також Законом України "Про імміграцію" № 2491-ІІІ від 07.06.2001.
Згідно статті 2 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов'язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачено Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.
Іноземці та особи без громадянства є рівними перед законом незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, мови, ставлення до релігії, роду і характеру занять, інших обставин.
Статтею 3 зазначеного Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства можуть у встановленому порядку іммігрувати в Україну на постійне проживання або прибути для працевлаштування на визначений термін, а також тимчасово перебувати на її території.
Іноземці та особи без громадянства, які іммігрували на постійне проживання або прибули для тимчасового працевлаштування, отримують посвідки відповідно на постійне або тимчасове проживання.
Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства визначаються Законом України № 2491-ІІІ від 07 червня 2001 року "Про імміграцію".
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2491-ІІІ імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання; посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Згідно із положеннями ч. 14 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання дозволу на імміграцію.
Зазначена норма кореспондується із приписами п.1 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року №322 (далі - Порядок №322).
Отже, зазначені іноземці та особи без громадянства отримують посвідку на тимчасове проживання, підставою для видачі якої є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування.
Як встановлено судовим розглядом справи позивача було документовано посвідкою на тимчасове проживання в Україні у зв'язку із возз'єднанням сім'ї, після укладення позивачем шлюбу із громадянкою України.
Під час судового розгляду справи встановлено, що оскаржуване у даній справі рішення прийнято на підставі підпункту 4 пункту 63 Порядку №322.
Згідно із п. 63 Порядку №322 посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі: 1) отримання від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів; 2) отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця або особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи; 3) коли іноземця або особу без громадянства засуджено в Україні до позбавлення волі; 4) коли дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні; 5) коли уповноваженим державним органом прийнято рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства чи їх примусове видворення за межі України; 6) отримання особою паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України), посвідки на постійне проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, якій надано додатковий захист; 7) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 64 Порядку № 322 рішення про скасування посвідки приймається керівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС чи його заступником протягом п'яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для її скасування.
Згідно із п.65 Порядку № 322 копія рішення про скасування посвідки видається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який прийняв таке рішення, іноземцеві або особі без громадянства під розписку або надсилається такій особі і приймаючій стороні рекомендованим листом не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дня його прийняття.
Як передбачено положеннями п. 66 Порядку № 322 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення про скасування посвідки інформує про це ДМС та Адміністрацію Держприкордонслужби.
При цьому, представником відповідача повідомлено суду, що підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення послугували обставини того, що 12.09.2018 року до ГУ ДМС України в Харківській області надійшло подання з Управління Служби безпеки України в Харківській області щодо скасування посвідки на тимчасове проживання на території України громадянину Республіки Азербайджан ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до інформації, викладеної в поданні Управління Служби безпеки України в Харківській області, за час перебування на території України ОСОБА_4 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності працівниками УПП НП в Харківській області, а саме: 28.06.2017 р. за ч.2 ст.122 КУпАП (протокол № 718616), 07.12.2017 року за ч.1 ст.126 КУпАП (протокол № 200752) та 07.07.2018 року за ч.2 ст.122 КУпАП (протокол № 329835).
Також, як зазначено в поданні, під час проведення оперативних заходів, спрямованих на встановлення та документування злочинної діяльності осіб, було встановлено, що дії ОСОБА_4 разом з іншим членами транснаціонального злочинного угрупування з міжрегіональними зв'язками направлені на дестабілізацію криміногенної ситуації Харківському регіоні та Україні в цілому, шляхом вчинення підпалів, погроз фізичної розправи та вимагання грошових коштів від приватних підприємці які працюють на торгівельному ринку «Барабашово» та овочевому ринку «Перший кілометр», вчинки яких можуть призвести до масового порушення громадського порядку, спричинити загрозу життю і здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України.
З огляду на вказану інформацію у поданні зазначено, що управління СБУ в Харківській області вважало б за доцільне розглянути органом Державної міграційної служби України питання щодо заборони в'їзду терміном на 5 років та скасування посвідки на тимчасове проживання на території України громадянину Республіки Афганістан ОСОБА_4.
Судом встановлено, що оскаржуване у даній справі рішення було прийнято на підставі рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 від 13.09.2018 року, затвердженого начальником ГУ ДМС України в Харківській області 13.09.2018 року.
Відповідно до зазначеного рішення від 13.09.2018 року головний спеціаліст ГУ ДМС України в Харківській області за результатом розгляду матеріалів подання Департаменту карного розшуку Національної поліції України щодо громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 вбачала б скасувати посвідку на тимчасове проживання в Україні НОМЕР_2, виданої громадянину Республіки Азербайджан ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Під час судового розгляду справи представником відповідача вказано, що зазначене рішення від 13.09.2018 року містить описки та помилки, однак стосується позивача та направленого на адресу відповідача Управлінням СБУ в Харківській області подання.
Суд зазначає, що з огляду на норми діючого законодавства слід дійти висновку, що наявність подання Управління СБУ у Харківській області не є безумовною умовою для прийняття відповідачем рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні, натомість отримана інформація може бути підставою для проведення відповідачем перевірки та збору доказів.
Водночас, відповідно до ст. 1 Закону України «Про національну безпеку України» №2469-VІІІ від 21.06.2018 громадська безпека і порядок - захищеність життєво важливих для суспільства та особи інтересів, прав і свобод людини і громадянина, забезпечення яких є пріоритетним завданням діяльності сил безпеки, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та громадськості, які здійснюють узгоджені заходи щодо реалізації і захисту національних інтересів від впливу загроз; національна безпека України - захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз.
Враховуючи встановлені під час судового розгляду справи обставини, суд зазначає, що хоча допущені позивачем адміністративні правопорушення і пов'язані із порушенням правил дорожнього руху, проте не можуть бути кваліфіковані як дії, що загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні в розумінні норм діючого законодавства.
При цьому, суд зазначає, що доводи третьої особи, викладені у направленому відповідачу поданні стосовно участі позивача у злочинних угрупуваннях не підтверджені Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області або Управлінням Служби безпеки України в Харківській області під час судового розгляду справи будь-якими доказами.
Таким чином суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДМС України в Харківській області від 13.09.2018 року про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні ТР №146165, виданої на ім'я громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із положеннями частин1 та 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_4 (АДРЕСА_1) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24), третя особа: Управління Служби безпеки України в Харківській області (61002, м. Харків, вул. Мироносицька, 2) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДМС України в Харківській області від 13.09.2018 року про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні ТР №146165, строком дії до 13.03.2019 року, виданої на ім'я громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнути на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, под. номер - НОМЕР_1) сплачену суму судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24, код ЄДРПОУ - 37764460).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 11 березня 2019 року.
Суддя Мельников Р.В.