
Справа № 560/221/19
РІШЕННЯ
іменем України
11 березня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.
2. Зобов'язати відповідача здійснити позивачу виплату сум пенсій за період з 01.07.2018 по 30.09.2018 в сумі 4424,70 грн.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України та ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
В обґрунтування позовних вимог позивача зазначає, що є одержувачем пенсії по інвалідності, пенсія призначена до 31.08.2019.
З метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації території Луганської області, позивач був змушений покинути своє місце проживання та прибув до Хмельницької області, де у встановленому порядку взятий на облік як внутрішньо переміщена особа.
Позивач зазначає, що йому не виплачені суми пенсії за період з 01.07.2018 по 30.09.2018 в сумі 4424,70 грн.
Позивач вказує, що 31.10.2018 звертався зі зверненням до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо виплати пенсії з 01.06.2018 по 30.09.2018. Листом від 12.11.2018 №2489/П-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що пенсія за період з 01.07.2018 по 30.09.2018 в сумі 4424,70 грн облікована в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та буде виплачена з врахуванням вимог ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку.
Позивач вважає невиплату йому пенсії за період з 01.07.2018 по 30.09.2018 протиправною, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.01.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача 08.02.2019 надійшов відзив на позовну заяву у якому представник відповідача зазначає, що позивач отримує пенсію за віком як внутрішньо переміщена особа, що підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.08.2018 №0000221434.
Представник відповідача зазначає, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №598-р "Про забезпечення доступу Пенсійного Фонду України до інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний контроль" Пенсійний Фонд України отримує інформацію про перебування пенсіонерів на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, чи виїзду за кордон.
Зазначає, що за даними інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи ОСОБА_1 понад 60 днів перебувала на непідконтрольній території України. Згідно із зазначеною інформацією зафіксовано запис про виїзд ОСОБА_1 29.04.2018 та відсутні дані про в'їзд на підконтрольну територію України станом на 12.07.2018.
З врахуванням цього, виплату пенсії позивачеві було тимчасово призупинено з 01.07.2018 та направлено подання на розгляд комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Ярмолинецької районної державної адміністрації щодо відновлення виплати пенсії.
Згідно із заявою позивача від 13.08.2018, після підтвердження інформації про перебування позивача на обліку внутрішньо переміщеної особи управлінням соціального захисту населення Ярмолинецької районної державної адміністрації, яка надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 12.09.2018, виплату пенсії відновлено.
Представник відповідача зазначає, що пенсія за період з 01.07.2018 по 30.09.2018 в сумі 4424,70 грн облікована в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку. А тому просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити в повному обсязі.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 є одержувачем пенсії по інвалідності, пенсія призначена до 31.08.2019.
З метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації території Луганської області, позивач був змушений покинути своє місце проживання та прибув до Хмельницької області, де у встановленому порядку взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.08.2018 №0000221434.
Суд встановив, що позивачеві не виплачені суми пенсії за період з 01.07.2018 по 30.09.2018 в сумі 4424,70 грн.
ОСОБА_1 31.10.2018 зверталась зі зверненням до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо виплати пенсії.
Листом від 12.11.2018 №2489/П-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що пенсія за період з 01.07.2018 по 30.09.2018 в сумі 4424,70 грн облікована в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та буде виплачена з врахуванням вимог ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №598-р "Про забезпечення доступу Пенсійного Фонду України до інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний контроль" Пенсійний Фонд України отримує інформацію про перебування пенсіонерів на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, чи виїзду за кордон.
За даними інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи ОСОБА_1 понад 60 днів перебувала на непідконтрольній території України. Згідно зазначеної інформації зафіксовано запис про виїзд ОСОБА_1 29.04.2018 та відсутні дані про в'їзд на підконтрольну територію України станом на 12.07.2018.
З врахуванням цього, виплату пенсії позивачеві було тимчасово призупинено з 01.07.2018 та направлено подання на розгляд комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Ярмолинецької районної державної адміністрації щодо відновлення виплати пенсії.
Згідно заяви позивача від 13.08.2018, після підтвердження інформації про перебування позивача на обліку внутрішньо переміщеної особи управлінням соціального захисту населення Ярмолинецької районної державної адміністрації, яка надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 12.09.2018, виплату пенсії відновлено з 01.07.2018.
Представником відповідача у поданому відзиві підтверджено, що пенсія за період з 01.07.2018 по 30.09.2018 в сумі 4424,70 грн облікована в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та буде виплачена після прийняття кабінетом Міністрів України окремого порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до частини 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав припинення виплати пенсії є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
Припиняючи нарахування та виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах Верховний Суд сформулював раніше, зокрема, у рішенні від 03 травня 2018 року у зразковій справі № 805/402/18 (провадження № Пз/9901/20/18).
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити.
Оскільки позивач ухвалою суду від 22.01.2019 звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, з врахуванням вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату заборгованості пенсії ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 по 30.09.2018.
В частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць рішення суду виконується негайно.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (вул. Шевченка, 2-1, с.Косогірка, Ярмолинецький район, Хмельницька область, 32155 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя ОСОБА_3