Рішення № 80345264, 11.03.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2019
Номер справи
560/400/19
Номер документу
80345264
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/400/19

РІШЕННЯ

іменем України

11 березня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить: визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, згідно ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII згідно заяви від 17.04.2018; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи в органах прокуратури, що дає право на пенсію згідно ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII період роботи на посадах помічника прокурора м.Хмельницького та старшого помічника прокурора м.Хмельницького з 14.04.2008 по 11.03.2011; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити з 01.02.2019 виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, призначеної згідно з ч.ч.2, 9 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII згідно заяви від 17.04.2018 з врахуванням наданої довідки прокуратури Хмельницької області від 17.04.2018 за №18-18 вих.18 про заробітну плату за 60 календарних місяців; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 різницю між пенсією, виплаченою згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пенсією, на яку ОСОБА_1 має право згідно ч.ч. 2, 9 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII з дати припинення її виплати, тобто з 01.02.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що 14.04.2008 позивача було призначено на посаду помічника прокурора міста Хмельницького, який в свою чергу з того часу працювавна різних посадах в органах прокуратури.

З 05.04.2017 позивачу присвоєно ІІ групу інвалідності внаслідок загального захворювання, у зв'язку із чим позивачу було призначено пенсію по інвалідності на загальних підставах.

Позивачу 21.03.2018 присвоєно повторно другу групу інвалідності строком до 01.04.2021 внаслідок загального захворювання, в зв'язку із чим останній 17.04.2018 звернувся до органу пенсійного фонду з заявою про перехід з одного на інший вид пенсії згідно ч.ч.2, 9 ст.86 Закону України "Про прокуратуру".

Відповідно до інформації з особистого електронного кабінету, позивач дізнався, що останньому було призначено пенсія згідно Закону України "Про прокуратуру", однак листом від 08.02.2019 відповідач повідомив про припинення виплати пенсії, оскільки у позивача відсутній необхідний стаж роботи в органах прокуратури.

Ухвалою суду від 13.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 01.03.2019 подано до суду відзив на позовну заяву, згідно якого в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що спеціальною нормою, яка визначає право на призначення пенсії по інвалідності згідно Закону № 1697 є частина 9 ст. 86 цього закону, згідно якої прокурорам, визнаним особами з інвалідністю І або II групи, призначається пенсія по інвалідності з врахуванням норм ч.2 ст.86 Закону за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років. Статтею 15 Закону № 1697 визначено посади в прокуратурі, перебування на яких надає особі статус прокурора, зокрема, посада прокурора регіональної (місцевої) прокуратури, керівника (заступника керівника) регіональної (місцевої") прокуратури, керівника (заступника керівника) підрозділу регіональної (місцевої") прокуратури. Згідно записів трудової книжки позивача на дату звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII стаж роботи на зазначених вище посадах становить 7 роки 20 днів (з 11.03.2011 по 17.04.2018). Враховуючи зазначене, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області переглянуто тривалість стажу позивача, що дає право на пенсію по інвалідності згідно ст. 86 Закону 1697. У зв'язку з відсутністю 10-річного спеціального стажу виплату пенсії по інвалідності, обчислену за нормами Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, з 1 лютого 2019 року позивачу припинено. Звертає увагу суду на те, що статус прокурора визначено ч. 1 ст. 15 Закону 1697, а тому підстав для зарахування до стажу періоду роботи з 14.04.2008 по 11.03.2011 на посаді помічника прокурора та старшого помічника прокурора м.Хмельницького, що дає право на призначення пенсії по інвалідності згідно Закону 1697 немає. У зв'язку з тим, що стаж роботи на посаді прокурора становить лише 7 років 20 днів тому підстав для виплати її пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697 немає.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, оцінивши наявні в матеріалах належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що копією трудової книжки позивача підтверджується, що ОСОБА_1 працював:

з 14.04.2008 по 05.02.2009 - на посаді помічника прокурора міста Хмельницького;

з 05.02.2019 по 06.07.2010 - на посаді помічника прокурора міста Хмельницького;

з 06.07.2010 по 11.03.2011 - на посаді старшого помічника прокурора міста Хмельницького;

з 11.03.2011 по 30.11.2012 - на посаді старшого прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ, державної митної служби та державної прикордонної служби при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового розслідування управління нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове розслідування;

з 30.11.2012 по 06.09.2013 - на посаді старшого прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ, державної митної служби та державної прикордонної служби управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури області;

з 06.09.2013 по 15.09.2015 - на посаді начальника відділу нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ при провадженні оперативно-розшукової діяльності управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури області;

з 15.09.2015 по 13.01.2016 - на посаді прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при проводженні ОРД, досудового розслідування та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури області;

з 13.01.2016 по теперішній час - на посаді начальника відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури області.

Згідно з Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №1089945 від 21.03.2018, позивачу до 01.04.2021 встановлено ІІ групу інвалідності з 21.03.2018.

Позивачу з 17.04.2018 призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ.

Листом №4400/03 від 08.02.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що його стаж роботи на посадах визначених ст. 15 Закону України "Про прокуратуру" становить 7 років 20 днів, виплата пенсії, обчисленої відповідно до Закону України "Про прокуратуру", з 01.02.2019 припинена. З 1 лютого 2019 року поновлено виплату пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 5521,95 грн.

Отже, позивачу з 21.03.2018 призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", однак з 01.02.2019 припинено її виплату, при цьому рішення про припинення виплати такої пенсії відсутнє, що стверджено копіями пенсійних документів ОСОБА_1, які містяться в матеріалах справи. Підставою припинення виплати позивачу пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про прокуратуру" відповідач вказує "переглянуто тривалість стажу", а саме не зараховано до стажу періоди роботи позивача на посадах помічника прокурора м.Хмельницького та старшого помічника прокурора м.Хмельницького з 14.04.2008 по 11.03.2011, оскільки ці посади не передбачені чинною статтею 15 Закону України "Про прокуратуру".

Не погоджуючись з такими діями відповідача, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначено Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ).

Статтею 15 Закону № 1697-VII передбачено, що прокурором органу прокуратури є: 1) Генеральний прокурор; 2) перший заступник Генерального прокурора; 3) заступник Генерального прокурора; 4) заступник Генерального прокурора - Головний військовий прокурор; 4 1) заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури; 5) керівник підрозділу Генеральної прокуратури України (у тому числі перший заступник та заступник Головного військового прокурора, керівник підрозділу Головної військової прокуратури на правах структурного підрозділу Генеральної прокуратури України); 6) заступник керівника підрозділу Генеральної прокуратури України (у тому числі Головної військової прокуратури та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури на правах самостійних структурних підрозділів Генеральної прокуратури України); 7) прокурор Генеральної прокуратури України (у тому числі Головної військової прокуратури та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури на правах самостійних структурних підрозділів Генеральної прокуратури України); 8) керівник регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах регіональної); 9) перший заступник керівника регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах регіональної); 10) заступник керівника регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах регіональної); 11) керівник підрозділу регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах регіональної); 12) заступник керівника підрозділу регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах регіональної); 13) прокурор регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах регіональної); 14) керівник місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої); 15) перший заступник керівника місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої); 16) заступник керівника місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої); 17) керівник підрозділу місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої); 18) заступник керівника підрозділу місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої); 19) прокурор місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої).

Згідно з ч. 9 ст. 86 Закону № 1697-VII, прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Проте, суд вважає, що під час вирішення питання про наявність чи відсутність підстав для зарахування періодів роботи на посадах до прокурорського стажу, належить застосовувати норми законодавства, чинні на час роботи особи на відповідних посадах.

ОСОБА_1 у період з 14.04.2008 по 11.03.2011 працював на посадах помічника прокурора м.Хмельницького та старшого помічника прокурора м.Хмельницького.

Під час роботи позивача на цих посадах чинними були положення Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року (далі - Закон № 1789-ХІІ), статтею 56 якого було визначено поняття “прокурор”, а саме: Під поняттям "прокурор" у статті 8, частині четвертій статті 9, частинах першій, другій, третій статті 12, частині першій статті 20, статтях 34, 35, 36, 44, 45, частинах першій, четвертій і шостій статті 46, частині першій статті 46-1, частині першій статті 47, статтях 48, 49, 50, 50-1, частині п'ятій статті 52 і статті 55 цього Закону слід розуміти: Генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані прокурори та їх заступники, старші помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори і прокурори управлінь і відділів, які діють у межах своєї компетенції.

Отже, спірний період роботи позивача на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора слід враховувати до прокурорського стажу на підставі Закону № 1789-ХІІ, який був чинним на час роботи позивача на вказаних посадах.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22 листопада 2018 року у справі №428/11348/16-а (адміністративне провадження №К/9901/36974/18).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, згідно ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи в органах прокуратури є протиправними.

Для відновлення порушеного права позивача, що існувало до вчинення відповідачем протиправних дій, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи на посаді помічника прокурора м.Хмельницького та старшого помічника прокурора м.Хмельницького з 14.04.2008 по 11.03.2011 та поновити виплату пенсії з 01.02.2019.

Таким чином, суд, з урахуванням висновків Верховного Суду у постанові від 22 листопада 2018 року у справі №428/11348/16-а, приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач не довів правомірність дій щодо припинення з 01.02.2019 виплати ОСОБА_1 пенсії, обчисленої відповідно до Закону України "Про прокуратуру", що підтверджено доказами, які перевірено судом, а тому адміністративний позов необхідно задовольнити.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.132 КАС України відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, згідно ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи в органах прокуратури.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи в органах прокуратури, що дає право на пенсію згідно ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII період роботи на посаді помічника прокурора міста Хмельницького, старшого помічника прокурора міста Хмельницького з 14.04.2008 по 11.03.2011.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити з 01.02.2019 виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", з врахуванням проведених виплат.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 21318350)

Головуючий суддя ОСОБА_2