
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2019 р. № 520/1253/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії -
В С Т А Н О В И В:
07.02.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, в якому просить суд, з підстав наявності бездіяльності:
- визнати дії секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини неправомірними щодо відсутності відповідальної особи на прийомі громадян в перший понеділок першого тижня лютого 2019 року за адресою: майдан Конституції, 7, м.Харків, вхід з провулку Соборного (в минулому провулок Радянський);
- зобов'язати секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відновити порушені права ОСОБА_1 та прийняти ОСОБА_1 в приймальний час представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у східних областях або начальником відділу регіональних представництв секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у східних областях.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що представник секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на прийомі громадян в перший понеділок першого тижня лютого 2019 року за адресою: майдан Конституції, 7, м.Харків, вхід з провулку Соборного, на думку позивача, був відсутній.
Відповідач, секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 03.01.2019 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, в якому просив повідомити адресу офісу представника Уповноваженого в східних областях Красноперова С.Г.
Представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях Красноперовим С.Г. надано відповідь у формі листа №24/01-012 від 24.01.2019 року, яким позивача повідомлено, що з 22.01.2019 року адреса розташування представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях Красноперова С.Г.: АДРЕСА_2. Також, вказано, що кожного першого понеділка першого тижня місяця та кожної середи третього тижня місяця представник Уповноваженого, або начальник відділу регіонального представництва в східних областях Департаменту регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної ради України з прав людини здійснює прийом громадян з 9:00 до 13:00 години за адресою: площа Конституції, 7, м. Харків, вхід з пер. Соборного (колишній пров. Радянський).
Як зазначено позивачем, 04.02.2019 року о 12:40 прибув за адресою: площа Конституції, 7, м. Харків, вхід з пер. Соборного (колишній пров. Радянський) на прийом до представника Уповноваженого або начальника відділу регіональних представництв секретаріату Уповноваженого. Також, вказано, що 04.02.2019 року о 12:40 не було представника Уповноваженого або начальника. Крім того, позивач зазначив, що 04.02.2019 року о 13:00 зареєстрував в Харківській міській раді складену заяву, в якому просив повідомити номер кабінету за вищевказаною адресою, в якому проводиться проводиться прийом представника Уповноваженого або начальника відділу.
Позивач, вважаючи, що відповідачем вчинено неправомірні дії, звернувся з даним позовом до суду.
Закон України "Про звернення громадян" № 393/96-ВР від 02.10.1996 року (далі по тексту - Закон України №393/96-ВР) регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Відповідно до ст.22 Закону України №393/96-ВР керівники та інші посадові особи органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян зобов'язані проводити особистий прийом громадян.
Прийом проводиться регулярно у встановлені дні та години, у зручний для громадян час, за місцем їх роботи і проживання. Графіки прийому доводяться до відома громадян.
Порядок прийому громадян в органах державної влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, об'єднаннях громадян визначається їх керівниками.
Усі звернення громадян на особистому прийомі реєструються. Якщо вирішити порушені в усному зверненні питання безпосередньо на особистому прийомі неможливо, воно розглядається у тому ж порядку, що й письмове звернення. Про результати розгляду громадянину повідомляється письмово або усно, за бажанням громадянина.
Згідно з п.1 Положення про Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини №4/8-12 від 20.06.2012 року (далі по тексту - Положення №4/8-12) Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі - Секретаріат) є постійно діючим органом, що утворюється Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини (далі - Уповноважений) відповідно до статті 10 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" для забезпечення діяльності Уповноваженого. Секретаріат є юридичною особою, має свій рахунок у банку та печатку встановленого зразка.
Відповідно до пп.13, пп.17 п 4 Положення №4/8-12 Секретаріат відповідно до покладених на нього завдань: організовує діяльність регіональних представництв Уповноваженого та забезпечує організацію прийому громадян.
Відповідно п.1 Положення про регіональні представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини №14/02-13 від 19.02.2013 року (далі по тексту - Положення №14/02-13) регіональні представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі - регіональне представництво) утворюються Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини відповідно до Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" для забезпечення ефективної діяльності Уповноваженого та доступності здійснення особистого прийому громадян у віддалених від м. Києва адміністративно-територіальних одиницях.
Згідно з пп.6.11, п.6 Положення №14/02-13 регіональне представництво відповідно до покладених на нього завдань забезпечує організацію та здійснення прийому громадян.
Так, представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях Красноперовим С.Г. листом №24/01-012 від 24.01.2019 року позивача повідомлено, що кожного першого понеділка першого тижня місяця та кожної середи третього тижня місяця представник Уповноваженого, або начальник відділу регіонального представництва в східних областях Департаменту регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної ради України з прав людини здійснює прийом громадян з 9:00 до 13:00 години за адресою: площа Конституції, 7, м. Харків, вхід з пер. Соборного (колишній пров. Радянський).
Як зазначено відповідачем, 04.02.2019 прийом громадян здійснювався представником Уповноваженого Красноперовим С.Г. в приміщенні громадської приймальні за адресою: пл. Конституції, 7, м. Харків (вхід з пров. Соборного), каб.№13.
Згідно наданого до суду відповідачем журналу особистого прийому громадян представником Уповноваженого ВРУ з прав людини в східних областях Красноперовим Сергієм Георгієвичем та регіональним представником Уповноваженого ВРУ з прав людини в Харківській області Кузьменко Сергієм Леонідовичем до представника Уповноваженого 04.02.2019 року звернулось дві особи.
При цьому, згідно записів у вищевказаному журналі 04.02.2019 року на прийом позивач не звертався, протилежного позивачем не доведено, а судовим розглядом не встановлено.
За таких обставин, доказами по справі підтверджено, що відповідачем організовано та здійснено прийом громадян в перший понеділок першого тижня лютого 2019 року за адресою: майдан Конституції, 7, м.Харків, вхід з провулку Соборного (в минулому провулок Радянський).
Таким чином, відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно, з урахуванням приписів чинного законодавства України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог про визнання дій секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини неправомірними щодо відсутності відповідальної особи на прийомі громадян в перший понеділок першого тижня лютого 2019 року за адресою: майдан Конституції, 7, м.Харків, вхід з провулку Соборного (в минулому провулок Радянський) та зобов'язання секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відновити порушені права ОСОБА_1 та прийняти ОСОБА_1 в приймальний час представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у східних областях або начальником відділу регіональних представництв секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у східних областях.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (01008, м.Київ-8, вул.Інституцька, 21/8) про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.