
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2019 р. № 400/2842/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мельника О.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
про:визнання протиправною та скасування постанови від 26.07.2018 № 056324,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1.) звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (надалі - відповідач, Управління) з позовними вимогами про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 056324 від 26.07.2018.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказала, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу, є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки вона не є автомобільним перевізником, взагалі не має посвідчення водія, тому до неї не може бути застосована адміністративно-господарська санкція.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки позивачем не надано належних доказів того, що позивач не використовує транспортний засіб, авто належить позивачу на праві власності.
З врахуванням положень частини 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Суд дослідив матеріали справи, оцінив надані докази в їх сукупності та встановив таке.
Позивачу на праві власності належить автотранспортний засіб DAF XF 105.460 номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом KRONE SOP номерний знак НОМЕР_2.
Позивач отримав постанову про застосування до неї адміністративно-господарського штрафу № 056324 від 26.07.2018 року в сумі 1700 грн. за порушення законодавства України про автомобільний транспорт, яким передбачена відповідальність на підставі абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме надання послуг з перевезень вантажів з перевищенням вагових обмежень без оформлення документів, перелік яких передбачений Законом - документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів (Даф держ. номер НОМЕР_3) акт 060441.
Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Статтею 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" N 1567, 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Відповідно до ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001року (пп.3,4) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідальність на підставі ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за відсутність документів при перевезенні вантажу покладається на перевізника.
Позивач зазначає, що вона не є перевізником, оскільки не здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортним засобом, не має посвідчення водія, тому правові підстави для застосування до нього штрафу відсутні.
Крім того, транспортним засобом, який перебуває у власності позивача, перевозився подільний вантаж - кукурудза. Чинним законодавством взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами (п.22.5 Правил дорожнього руху), тому дозвіл на рух такого вантажу не видається.
Надана відповідачем товарно-транспортна накладна від 14.06.2018 року свідчить, що водій - ОСОБА_2, перевізник - ПП "Молочний", замовник, вантажовідправник - "Агросвіт", вантажоодержувач - СТО КХП Миколаїв.
Власник транспортного засобу згідно ТТН не є перевізником.
Законом України "Про автомобільний транспорт" відповідальність покладається саме на перевізника, яким позивач не є.
За таких обставин, постанову про адміністративно-господарський штраф № 056324 від 26.07.2018 року необхідно скасувати, позов задовольнити.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідач, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судовий про збір розподіляється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_4) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний номер 39816845) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області від 26.07.2018 № 056324 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_4) судові витрати в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Мельник