
2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
28 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3753/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Попової Н.І.,
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3
представника третьої особи: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради в особі Виконавчого комітету, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство “Сєвєродонецьккомунсервіс”, про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 11.07.2018 № 479 “Про встановлення тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів по КП “Сєвєродонецьккомунсервіс”,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Сєвєродонецької міської ради в особі Виконавчого комітету про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 11.07.2018 № 479 “Про встановлення тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів по КП “Сєвєродонецьккомунсервіс”.
В обґрунтування позову зазначив, що рішення Виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради №479 від 11.07.2018 року «Про встановлення тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів по КП «Сєвєродонецьккомунсервис» незаконним та протиправним, з наступних підстав:
- порушено вимоги Закону України від 11 вересня 2003 року № 1160 «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та процедуру прийняття регуляторного акту. Позивач зазначив, що аналіз регуляторного впливу не проводився, звіт про відстеження результативності регуляторного акту в офіційному виданні згідно вимог ст. 13 Закону України від 11.09.2003 р. № 1160 «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності не проводився та не оприлюднювався. Питання щодо затвердження тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів до Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Сєвєродонецькою міською радою на 2018 рік включено не було, проект рішення № 479 не був оприлюднений, що підтверджується витягом з веб-сайту Сєвєродонецької міської ради;
- при прийняті оскаржуваного рішення були порушені права громадян на участь у самоврядуванні, оскільки в порушення частини третьої статті 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» пропозиції за результатами громадських слухань не розглядалися відповідачем. Відсутня інформація щодо проведення громадських слухань стосовно проекту вказаного рішення;
- не дотримано порядок доведення до мешканців міста як споживачів послуги інформації про зміну тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів, а саме п.2.1, п.2.2, п.2.5, п. 2.7, п. 2.13 Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, який затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №390 від 30.07.2012;
- порушено вимоги ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині обмеження доступу до проекту оскаржуваного рішення № 479.
За таких обставин позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради № 479 від 11.07.2018 року «Про встановлення тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів по КП «Сєвєродонецьккомунсервис».
13 грудня 2018 року від представника відповідача надійшов відзив на позов (а.с.37-38), яким вважає позовні вимоги не обгрунтованими. З посиланням на норми Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а саме на ст.3 цього Закону, відповідач зазначив, що дія цього закону не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов’язаної з прийняттям актів, що містять індивідуально-конкретні приписи.
20 червня 2018 року КП «Сєвєродонецьккомунсервис», який розробляв рішення виконкому від 11.07.2018 № 479 «Про встановлення тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів по КП «Сєвєродонецьккомунсервис», на офіційному веб-сайті Сєвєродонецької міської ради повідомив про намір здійснити зміну тарифів на послуги з вивезення ТПВ та довід інформацію щодо загального планового тарифу з вивезення ТПВ в м. Сєвєродонецьку (статті витрат); структуру планового тарифу з вивезення ТПВ по м. Сєвєродонецьку (статті витрат, витрати з розрахунку, примітки); періодичність надання послуги з вивезення ТПВ по КП «Сєвєродонецьккомунсервис»; обгрунування причин зміни тарифу та інше. Вищезазначена інформація також була опублікована 22.06.2018 в газету «Сєвєродонецькі вісті», яка є офіційним друкованим виданням Сєвєродонецької міської ради. Зауваження та пропозиції Сєвєродонецька міська рада не отримувала, а тому 11 липня 2018 року на засіданні виконкому Сєвєродонецької міської ради було прийнято рішення № 479 «Про встановлення тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів по КП «Сєвєродонецьккомунсервис».
З огляду на зазначене відповідач просив відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 23 листопада 2018 року даний адміністративний позов прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено розгляд в поряду загального позовного провадження у підготовчому засіданні.
20 грудня 2018 року під час підготовчого засідання ухвалою суду залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство “Сєвєродонецьккомунсервіс” та запропоновано протягом 10 днів, з дня отримання ухвали про залучення, надати суду та іншим учасникам процесу письмові пояснення (а.с.78-79).
27 грудня 2018 року від представника відповідача надійшли письмові пояснення (а.с.84-86). У поясненнях зазначено, що вважають позовні вимоги незаконними та необґрунтованими. Так, відповідач у своїх поясненнях зазначив, що дія Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов’язаної з прийняттям актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги. Крім того, також було дотримано вимоги наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №390 від 30.07.2012 «Про затвердження Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідних позицій».
08 січня 2019 року від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – КП “Сєвєродонецьккомунсервіс”, надійшли письмові пояснення (а.с.90-91). Представник третьої особи у пояснення зазначив, що дія Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов’язаної з прийняттям актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги. Крім того, також було дотримано вимоги наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №390 від 30.07.2012 «Про затвердження Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідних позицій». На підставі зазначеного просив відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 22 січня 2019 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів (а.с.119).
Ухвалою суду від 28 лютого 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на цей же день.
Під час судового засідання позивач та його представник підтримали позов у повному обсязі та надали пояснення, аналогічними доводам, викладених у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі та надав пояснення, зазначеним у відповіді на відзив.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, також заперечував проти задоволення позовних вимог та підтримав пояснення.
Заслухавши доводи позивача, представника позивача, заперечення відповідача, пояснення представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами наступні обставини у справі.
Рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 11 липня 2018 року № 479 встановлені тарифи на послуги з вивезення твердих побутових відходів по КП «Сєвєродонецьккомунсервіс» (а.с.50-53).
Прийняттю зазначеного рішення передувало звернення КП «Сєвєродонецьккомунсервіс» до міського голови ОСОБА_5 з розрахунками економічно-обгрунтованих витрат на послуги з вивезення твердих побутових відходів на 2018 рік (а.с.54, 55-57, 58-59).
КП «Сєвєродонецьккомунсервіс» листом від 15.06.2018 № 1155 звернулось до міського голови ОСОБА_5 з проханням розмістити інформацію на офіційному сайті Сєвєродонецької міської ради про намір змінити тариф на послугу з вивезення твердих побутових відходів (а.с.92-96).
20 червня 2018 року Сєвєродонецькою міською радою на офіційному веб-сайті (http://sed-rada.gov.ua/) розмітила повідомлення КП «Сєвєродонецьккомунсервіс» про намір здійснити зміну тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів (а.с.39-42), а саме:
1 .Загальний розмір планового тарифу з вивезення твердих побутових відходів в м. Сєвєродонецьку(статті витрат).
2. Структуру планового тарифу з вивезення ТВП по м. Сєвєродонецьку ( статті витрат, витрати в розрахунку, примітки)
3. Періодичність надання послуги з вивезення ТВП по КП «СКС».
4. Обґрунтування причин зміни тарифу.
5. Встановлення запропонованих тарифів надасть змогу (перелік).
6. Зауваження і пропозиції споживачів, будь-яка додаткова інформація приймаються в письмовому вигляді протягом 14 днів з моменту розміщення на офіційному веб-порталі Сєвєродонецької міської ради.
Така ж саме інформація була надрукована в газеті «Сєвєродонецькі вісті» від 22 червня 2018 року № 25 (а.с.43-44).
Вирішуючи питання по суті суд враховує наступне.
Відповідно до п.2 абз «а» ч.1 ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Відповідно до ч.6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.
Так, ст. 3 цього Закону визначає сферу дії Закону. Частина 2 статті 3 цього Закону зазначає, що дія цього Закону не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов’язаної з прийняттям актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги.
Пунктом 5 ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначене поняття житлово-комунальних послуг - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Оскільки виконавчий комітет Сєвєродонецької міської ради своїм рішенням від 11.07.2018 № 479 встановлював саме тарифи на житлово-комунальні послуги з вивезення твердих побутових відходів, оспорюване позивачем рішення є актом органу місцевого самоврядування, на яке не поширюється дія Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а тому доводи позивача в частині не дотримання відповідачем норм зазначеного Закону є недоречними.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року № 1010 (зі змінами) затверджений Порядок формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів (далі – Порядок № 1010).
Відповідно до п. 43 Порядку № 1010 розгляд розрахунків тарифів на послуги, поданих підприємством, здійснюється уповноваженим органом протягом одного календарного місяця, а у разі коригування тарифів - протягом десяти календарних днів з дня отримання відповідної заяви у порядку, встановленому Мінрегіоном.
Відповідно до п.44 Порядку № 1010 рішення про встановлення тарифів оприлюднюється уповноваженим органом у засобах масової інформації та/або на офіційному веб-сайті уповноваженого органу невідкладно, але не пізніше п’яти робочих днів з дати його прийняття.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №390 від 30.07.2012 затверджений Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідних позицій (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2012 року за № 1380/21692) (далі – Порядок № 390).
Цей Порядок визначає механізм доведення суб’єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги (далі - суб’єкти господарювання), до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні органами місцевого самоврядування (далі - орган, уповноважений встановлювати тарифи) тарифів на житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п.2.1 Порядку № 390 суб’єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим встановлювати тарифи.
Відповідно до п.2.2 Порядку № 390 протягом п’яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків (в тому числі здійснених за результатами коригування встановлених тарифів) до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, суб’єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.
Зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються суб’єктом господарювання у строк, що визначений відповідно до пункту 2.12 цього Порядку.
Відповідно до п.2.5 Порядку № 390 суб’єктами господарювання, що надають послуги з вивезення побутових відходів до відома споживачів доводиться така інформація:
загальний розмір планованого тарифу для кожного виду побутових відходів, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість);
періодичність надання послуги;
обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливо-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо).
Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб’єкта господарювання (за наявності) та, за необхідності, на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування, балансоутримувачів багатоквартирних будинків.
Суб’єкт господарювання може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування, балансоутримувачів багатоквартирних будинків) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці п’ятому цього пункту, суб’єкт господарювання повідомляє споживачів про намір зміни тарифів на послуги з вивезення побутових відходів та обов’язково вказує на джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.
Суб’єкт господарювання додатково може також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади. Вибір та використання додаткових способів доведення до споживачів інформації про намір зміни тарифів здійснюються за бажанням суб’єкта господарювання.
Відповідно до п. 2.7 Порядку № 390 інформація повинна бути повною, змістовною та достовірною.
Відповідно до п. 2.13 Порядку № 390 суб’єктом господарювання під час доведення до відома споживачів інформації про намір зміни цін/тарифів обов’язково вказується форма (спосіб) зміни цін/тарифів: повний перегляд цін/тарифів чи коригування окремих їх складових. При цьому зазначається строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються зауваження і пропозиції, а також повідомляється адреса, на яку необхідно їх надсилати.
Суд зазначає, що відповідно до п. 2.16 Порядку № 390 спори щодо доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вирішується відповідно до чинного законодавства.
Оскільки позивач у судовому порядку не оскаржив дії КП «Сєвєродонецьккомунсервіс» щодо доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, а суд не знайшов таких порушень, суд дійшов висновку, що суб’єктом господарювання – КП «Сєвєродонецьккомунсервіс» в повному обсязі дотримався вимог Порядку № 390.
Щодо посилання позивача на порушення відповідачем вимог ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині обмеження доступу до проекту оскаржуваного рішення № 479, суд зазначає наступне.
Так, ч.1 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що Розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати, зокрема, нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Частиною 2 ст.15 цього Закону встановлено, що інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Відповідно до ч.3 ст. 15 цього Закону проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Суд зазначає, що відповідно до Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формувань та реалізації державної політики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996, в обов’язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення щодо:
- проектів нормативно-правових актів, що мають важливе суспільне значення і стосуються конституційних прав, свобод, інтересів і обов’язків громадян, а також актів, якими передбачається надання пільг чи встановлення обмежень для суб’єктів господарювання та інститутів громадянського суспільства, здійснення повноважень місцевого самоврядування, делегованих органам виконавчої влади відповідними радами;
- проектів регуляторних актів;
- проектів державних і регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішень стосовно стану їх виконання;
- звітів головних розпорядників бюджетних коштів про їх витрачання за минулий рік.
Оскільки, як зазначено вище, рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради не підпадає під ознаки документів, які підлягають обов’язковому громадському обговоренню, тому дія ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині обов’язкового опублікування проекту рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради № 479 не поширюється.
З огляду на встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем було дотримано порядок прийняття оскаржуваного рішення, та в свою чергу позивач не надав суду жодних доказів, судових рішень, якими було підтверджено протиправність дії (бездіяльності) КП «Сєвєродонецьккомунсервіс» щодо доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, суд дійшов висновку необгрунтованості вимог позивача у повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради в особі Виконавчого комітету, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство “Сєвєродонецьккомунсервіс”, про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 11.07.2018 № 479 “Про встановлення тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів по КП “Сєвєродонецьккомунсервіс” залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається через Луганський окружний адміністративний суд.
З дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений та підписаний 07 березня 2019 року.
Суддя ОСОБА_6