
2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
01 березня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4135/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Попової Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецького міського голови ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог на предмет спору на стороні позивача, Сєвєродонецька міська рада, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ПрАТ “Сєвєродонецька міська друкарня”, про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Сєвєродонецького міського голови ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог на предмет спору на стороні позивача, Сєвєродонецька міська рада, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ПрАТ “Сєвєродонецька міська друкарня”, про визнання протиправним та скасування розпорядження, у якій позивач просив суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Сєвєродонецького міського голови ОСОБА_2 № 340 від 03 грудня 2018 року “Про зупинення рішень Сєвєродонецької міської ради”.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що розпорядженням № 340 від 03 грудня 2018 року “Про зупинення рішень Сєвєродонецької міської ради” міський голова ОСОБА_2 зупинив рішення п’ятдесят четвертої позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 30 листопада 2018 року про підтвердження рішень міської ради прийнятих 21 листопада 2018 року, на які міським головою було накладено вето. Позивач вважає, вищевказане розпорядження міського голови ОСОБА_2 № 340 від 03 грудня 2018 року “Про зупинення рішень Сєвєродонецької міської ради” протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 21.11.2018, набрали чинності 30.11.2018 після їх підтвердження радою (подолання вето міського голови). В порушення норм ч. 4 ст. 59 Закону № 280/97-ВР, міський голова своїм розпорядженням № 340 від 03.12.2018, незаконно зупинив рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.11.2018 про підтвердження рішень, які вже були зупинені розпорядженням №338 від 26.11.2018, після чого були повторно розглянуті та підтверджені радою і набрали чинності.
Ухвалою суду від 14 грудня 2018 року провадження у справі за даним адміністративним позовом відкрито та призначено справу до розгляду у підготовче засідання на 28 грудня 2018 року.
Ухвалою суду від 28 грудня 2018 року до участі у справі залучено третіх осіб, які не заяваляють самостійних вимог на стороні відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ПрАТ “Сєвєродонецька міська друкарня”.
Підготовче засідання відкладено на 24 січня 2019 року.
Ухвалою суду від 24 січня 2019 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 11 лютого 2019 року (а.с. 101-102).
17 січня 2019 року надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що позивач є депутатом Сєвєродонецької міської ради VII скликання. Позивач у своєму позові вказує на те, що він є громадянином України та жителем м. Сєвєродонецька, та оскаржуване розпорядження міського голови стосується питань місцевого значення та зачіпає інтереси територіальної громади, а відтак стосується інтересів позивача, як члена цієї територіальної громади. Однак, в чому полягає порушення прав, свобод чи інтересів позивача оскаржуваним розпорядженням міського голови позивач не зазначає. Крім того, з обставин викладених у позові не вбачається порушення будь-яких прав чи інтересів позивача оскаржуваним розпорядженням міського голови. Таким чином, право на звернення до суду з даною позовною заявою не виникло у позивача. З метою додержання законності у здійсненні місцевого самоврядування, розпорядженням міського голови №338 від 26.11.2018 були зупинені рішення Сєвєродонецької міської ради від 21.11.2018: «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому»; «Про внесення змін до міського бюджету на 2018рік»; «Про скасування рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання від 25.09.2018р. №2963 «Про продаж пакету простих іменних акцій ПрАТ «Сєвєродонецька міська друкарня»»; «Про внесення змін до рішення 51-ої (позачергової) сесії міської ради від 25.09.2018р. №2917 «Про передачу майна з комунальної власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області у державну власність до сфери управління Міністерства оборони України»; «Про монетизацію пільг з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських маршрутах», «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_5Ю.». Пунктом 7 розпорядження міського голови №338 від 26.11.2018 зобов’язано скликати 53 (позачергову) сесію Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII 10 грудня 2018 року, о 16:00 годині, в залі засідань міської ради (бул.Дружби народів, 32), на розгляд якої винести питання «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому», «Про внесення змін до міського бюджету на 2018рік», «Про скасування рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання від 25.09.2018р. №2963 «Про продаж пакету простих іменних акцій ПрАТ «Сєвєродонецька міська друкарня»», «Про внесення змін до рішення 51-ої (позачергової) сесії міської ради від 25.09.2018р. №2917 «Про передачу майна з комунальної власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області у державну власність до сфери управління Міністерства оборони України», «Про монетизацію пільг з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських маршрутах», «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_5Ю.», в порядку повторного розгляду цих рішень міської ради від 21 листопада 2018 року. Однак, 03.12.2018 на адресу Сєвєродонецької міської ради надійшли рішення від 30.11.2018: №2985 «Про підтвердження рішення міської ради «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому»; №2986 «Про підтвердження рішення міської ради «Про внесення змін до міського бюджету на 2018рік»; №2987 «Про підтвердження рішення міської ради «Про скасування рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання від 25.09.2018 №2963 «Про продаж пакету простих іменних акцій ПрАТ «Сєвєродонецька міська друкарня»; №2988 «Про підтвердження рішення міської ради «Про внесення змін до рішення 51-ої (позачергової) сесії міської ради від 25.09.2018 №2917 «Про передачу майна з комунальної власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області у державну власність до сфери управління Міністерства оборони України»; №2989 «Про підтвердження рішення міської ради «Про монетизацію пільг з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських маршрутах»; №2990 «Про підтвердження рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_5Ю.». Враховуючи, що дані рішення були прийняті Сєвєродонецькою міською радою не в порядку, передбаченому ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», тому Відповідач з метою додержання законності у здійсненні місцевого самоврядування, своїм розпорядженням №340 від 03.12.2018 зупинив дію вищезазначених рішень та зобов’язав скликати 54 (позачергову) сесію Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII 17 грудня 2018 року, в залі засідань міської ради (бул. Дружби народів, 32), на розгляд якої винести питання «Про підтвердження рішення міської ради «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому», «Про підтвердження рішення міської ради «Про внесення змін до міського бюджету на 2018 рік», «Про підтвердження рішення міської ради «Про скасування рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання від 25.09.2018р. №2963 «Про продаж пакету простих іменних акцій ПрАТ «Сєвєродонецька міська друкарня»», «Про підтвердження рішення міської ради «Про внесення змін до рішення 51-ої (позачергової) сесії міської ради від 25.09.2018 №2917 «Про передачу майна з комунальної власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області у державну власність до сфери управління Міністерства оборони України», «Про підтвердження рішення міської ради «Про монетизацію пільг з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських маршрутах», «Про підтвердження рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_5Ю.», в порядку повторного розгляду цих рішень міської ради від 30 листопада 2018 року.
На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутністю. Інші учасники судового засідання повідомлені належним чином, у судове засідання не прибули. Від третьої особи ОСОБА_4 надійшло клопотання про розгляд справи у її відсутність.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
21 листопада 2018 року Сєвєродонецькою міською радою VII скликання на п’ятдесят четвертій (позачерговій) сесії були прийняті:
- рішення Сєвєродонецької міської ради від 21.11.2018 № 2977 «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому» (а.с. 13);
- рішення Сєвєродонецької міської ради від 21.11.2018 № 2978 «Про внесення змін до міського бюджету на 2018 рік» (а.с. 14);
- рішення Сєвєродонецької міської ради від 21.11.2018 № 2979 «Про скасування рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання від 25.09.2018 №2963 «Про продаж пакету простих іменних акцій ПрАТ «Сєвєродонецька міська друкарня» (а.с. 15);
- рішення Сєвєродонецької міської ради від 21.11.2018 № 2980 «Про внесення змін до рішення 51-ої (позачергової) сесії міської ради від 25.09.2018 № 2917 «Про передачу майна з комунальної власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області у державну власність до сфери управління Міністерства оборони України» (а.с. 16);
- рішення Сєвєродонецької міської ради від 21.11.2018 № 2981 «Про монетизацію пільг з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських маршрутах» (а.с. 17);
- рішення Сєвєродонецької міської ради від 21.11.2018 № 2982 «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_5Ю.» (а.с. 18).
Розпорядженням міського голови ОСОБА_2 від 26.11.2018 № 338 «Про зупинення рішень Сєвєродонецької міської ради» зобов’язано зупинити дію усіх вищезазначених розпоряджень, та зобов’язано скликати 53 (позачергову) сесію Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII 10 грудня 2018 року, о 16:00 годині, в залі засідань міської ради (бул.Дружби народів, 32), на розгляд якої винести питання «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому», «Про внесення змін до міського бюджету на 2018рік». «Про скасування рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання від 25.09.2018р. № 2963 «Про продаж пакету простих іменних акцій ПрАТ «Сєвєродонецька міська друкарня», «Про внесення змін до рішення 51-ої (позачергової) сесії міської ради від 25.09.2018р. №2917 «Про передачу майна з комунальної власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області у державну власність до сфери управління Міністерства оборони України», «Про монетизацію пільг з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських маршрутах», «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_5Ю.», в порядку повторного розгляду цих рішень міської ради від 21 листопада 2018 року із зауваженнями міського голови, що додаються (а.с. 12).
30 листопада 2018 року Сєвєродонецька міська рада VII скликання на п'ятдесят четвертій (позачерговій) сесії повторно розглянула рішення, зупинені розпорядженням міського голови № 338 від 26.11.2018, відхилила зауваження міського голови і підтвердила попередні рішення, про що було прийнято:
- рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.11.2018 №2985 Про підтвердження рішення міської ради «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому» (а.с. 20);
- рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.11.2018 №2986 Про підтвердження рішення міської ради «Про внесення змін до міського бюджету на 2018рік» (а.с. 21);
- рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.11.2018 №2987 Про підтвердження рішення міської ради «Про скасування рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання від 25.09.2018р. №2963 «Про продаж пакету простих іменних акцій ПрАТ «Сєвєродонецька міська друкарня» (а.с. 22);
- рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.11.2018 №2988 Про підтвердження рішення міської ради «Про внесення змін до рішення 51-ої (позачергової) сесії міської ради від 25.09.2018р. №2917 «Про передачу майна з комунальної власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області у державну власність до сфери управління Міністерства оборони України» (а.с. 23);
- рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.11.2018 №2989 Про підтвердження рішення міської ради «Про монетизацію пільг з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських маршрутах» (а.с. 24);
- рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.11.2018 №2990 Про підтвердження рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_5Ю.» (а.с. 25).
Розпорядженням міського голови ОСОБА_2 від 03.12.2018 № 340 «Про зупинення рішень Сєвєродонецької міської ради» зобов’язано зупинити дію усіх вищезазначених рішень Сєвєродонецької міської ради Луганської області, та зобов’язано скликати 54 (позачергову) сесію Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII 17 грудня 2018 року, о 16:00 годині, в залі засідань міської ради (бул.Дружби народів, 32), на розгляд якої винести питання «Про підтвердження рішення міської ради «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому», «Про підтвердження рішення мінської ради «Про внесення змін 07 грудня 2018 року до міського бюджету на 2018рік», «Про підтвердження рішення міської ради «Про скасування рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання від 25.09.2018р. №2963 «Про продаж пакету простих іменних акцій ПрАТ «Сєвєродонецька міська друкарня», «Про підтвердження рішення міської ради «Про внесення змін до рішення 51-ої (позачергової) сесії міської ради від 25.09.2018р.», №2917 «Про передачу майна з комунальної власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області у державну власність до сфери управління Міністерства оборони України», «Про підтвердження рішення міської ради «Про монетизацію пільг з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських маршрутах», «Про підтвердження рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_5Ю.», в порядку повторного розгляду цих рішень міської ради від 30 листопада 2018 року із зауваженнями міського голови, що додаються (а.с. 19).
Розпорядженням міського голови від 12.10.2018 № 290 «Про скликання п’ятдесят другої (позачергової) сесії міської ради VII» зобов’язано скликати п’ятдесят другу (позачергову) сесію міської ради, на розгляд сесії винести питання: про звіт конкурсної комісії з відбору та затвердження проектів на фінансування заходів Міської цільової програми сприяння діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на території міста Сєвєродонецька на 2018 - 2019 роки (а.с. 90).
Повідомленням про скликання 2-го пленарного засідання 54 (позачергової) сесії міської ради повідомлено, що за узгодженням з депутатами, 2-е пленарне засідання 54 (позачергової) сесії міської ради відбудеться 30 листопада 2018 року о 16 годині у залі засідань Сєвєродонецької міської ради (другий поверх) за адресою: бул. Дружби Народів, буд. 32 (а.с. 91).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження регламенту ради; утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій; утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом; затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання; утворення за поданням сільського, селищного, міського голови інших виконавчих органів ради; затвердження плану роботи ради та заслуховування звіту про його виконання з урахуванням вимог статті 32 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності"; заснування аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації відповідної ради, призначення і звільнення їх керівників; заслуховування звіту сільського, селищного, міського голови про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі щорічного звіту про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами відповідної ради; прийняття рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові; заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує; заслуховування повідомлень депутатів про роботу в раді, виконання ними доручень ради; розгляд запитів депутатів, прийняття рішень по запитах; прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом; скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень; прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом; прийняття рішення про проведення місцевого референдуму; прийняття відповідно до законодавства рішень щодо організації проведення референдумів та виборів органів державної влади, місцевого самоврядування та сільського, селищного, міського голови; прийняття рішень про наділення органів самоорганізації населення окремими власними повноваженнями органів місцевого самоврядування, а також про передачу коштів, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх здійснення; прийняття рішень про об'єднання в асоціації або вступ до асоціацій, інших форм добровільних об'єднань органів місцевого самоврядування та про вихід з них; схвалення угод про об’єднання єврорегіонального співробітництва, прийняття рішень про утворення об’єднання єврорегіонального співробітництва, про приєднання до такого об’єднання або про вихід з нього, затвердження статуту об’єднання єврорегіонального співробітництва та внесення до нього змін; прийняття рішень про вступ до європейського об’єднання територіального співробітництва та про вихід з такого об’єднання; затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування; розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України; утворення цільових фондів, затвердження положень про ці фонди; прийняття рішень щодо здійснення місцевих запозичень; прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету; прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах, а також земельному податку; встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету; прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади. Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради; прийняття рішень про визначення критеріїв, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов’язковим у комунальних унітарних підприємствах та у господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді; про затвердження порядку утворення наглядової ради, порядку призначення членів наглядової ради комунального унітарного підприємства; про визначення кола питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради комунального унітарного підприємства; про встановлення вимог до незалежних членів наглядової ради комунальних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді; визначення критеріїв відбору незалежного аудитора та критеріїв віднесення комунальних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді, до таких, фінансова звітність яких (у тому числі консолідована) підлягає обов’язковій перевірці незалежним аудитором, та затвердження порядку такої перевірки і порядку залучення незалежного аудитора; прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення; створення у разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб'єктами комунальної власності спільних проектів або спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій, визначення повноважень цих органів (служб); вирішення відповідно до законодавства питань про створення підприємствами комунальної власності спільних підприємств, у тому числі з іноземними інвестиціями; прийняття рішень щодо надання згоди на організацію співробітництва територіальних громад, суб’єктом якого є територіальна громада села, селища, міста, у формах, визначених статтею 4 Закону України "Про співробітництво територіальних громад", щодо схвалення проекту договору про співробітництво та інших рішень, пов’язаних із здійсненням відповідно до зазначеного Закону співробітництва територіальних громад; заслуховування звітів, пов’язаних із здійсненням відповідно до Закону України "Про співробітництво територіальних громад" співробітництва територіальних громад, суб’єктом якого є територіальна громада села, селища, міста; вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України; вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також про скасування такого дозволу; прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об’єктів тваринного світу; надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію; створення відповідно до закону за рахунок коштів місцевого бюджету установ з надання безоплатної первинної правової допомоги, призначення і звільнення керівників цих установ, залучення в установленому законом порядку фізичних чи юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги; заслуховування інформації прокурорів та керівників органів Національної поліції про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на відповідній території; прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами; затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації; затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції; встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність; встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці; прийняття у межах, визначених законом, рішень з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність; визначення територій, на яких можуть проводитися потенційно небезпечні заходи в умовах присутності цивільного населення за участю особового складу Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів з використанням озброєння і військової техніки; прийняття рішень, пов'язаних із створенням спеціальних вільних та інших зон, змінами в статусі цих зон, внесення до відповідних органів пропозицій з цих питань; надання згоди на створення таких зон за ініціативою Президента України або Кабінету Міністрів України; прийняття рішення про дострокове припинення повноважень органів територіальної самоорганізації населення у випадках, передбачених цим Законом; затвердження статуту територіальної громади; затвердження відповідно до закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади; прийняття рішень щодо виконання положень статей 7, 11, 12, 20, 24 Закону України" Про засади державної мовної політики"; надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності; створення відповідно до законодавства комунальної аварійно-рятувальної служби; затвердження відповідно до закону Положення про помічника-консультанта депутата ради та опису посвідчення помічника-консультанта депутата ради; вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства; визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами; визначення шляхів стимулювання користування електромобілями та іншими екологічними видами транспорту; затвердження вимог до облаштування майданчиків для паркування транспортних засобів з урахуванням норм, нормативів, стандартів у сфері благоустрою населених пунктів, державних будівельних норм, технічних умов, Правил дорожнього руху та інших нормативних документів; встановлення плати за доступ до об’єкта будівництва, транспорту, енергетики, кабельної каналізації електрозв’язку, будинкової розподільної мережі комунальної власності відповідно до Закону України "Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж".
Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до п. 3 ч. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова, зокрема, підписує рішення ради та її виконавчого комітету.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частинами 1-2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.ч. 4-7 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Аналогічні положення вказані у Регламенті Сєвєродонецької міської ради, затвердженого рішенням Сєвєродонецької міської ради VII скликання №3018 від 09.01.2019 (далі - Регламент).
Статтею 2.19 Регламенту зазначено регламенту визначено, що Рішення міської ради ненормативного характеру вступають в силу з моменту їх прийняття.
Акти міської ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо сесією не встановлено іншого терміну вступу їх у дію.
Усі рішення міської ради підлягають оприлюдненню на офіційному сайті міської ради не пізніше ніж на протязі п’яти днів. Головуючий на сесії може також передати прийняте сесією рішення для офіційного оприлюднення на іншому інформаційному Інтернет-сайті
Прийняті рішення ради в п’ятиденний термін розсилаються організаційним відділом міської ради згідно списку розсилки, вказаним у проекті рішення ради.
Виконання рішень ради контролюється постійними комісіями та секретарем ради.
Рішення міської ради на протязі п’яти днів, починаючи з наступного після прийняття рішення дня, можуть бути зупинені міським головою з мотивів не відповідності їх закону чи інтересам територіальної громади. Зупинення рішення оформлюється розпорядженням міського голови, яке має містити обґрунтування причини зупинення рішення. У цьому розпорядженні має бути зазначена дата та час проведення сесії міської ради, на яку виносяться для повторного розгляду зупиненого рішення. Така сесія проводиться не пізніше двох тижнів з дня зупинення рішення міської ради.
Зупинене рішення та розпорядження про зупинення рішення підлягають оприлюдненню на загальній підставі.
У випадку, якщо міський голова не скликає сесію для повторного розгляду зупинених ним рішень міської ради на протязі двох тижнів, сесія може бути скликана в порядку статті 2.6. цієї статті. Двотижневий строк повторного розгляду питання, рішення по якому було зупинене міським головою, не вважається у цьому випадку пропущеним.
Рішення міської ради, за які при повторному розгляді проголосували дві третини чи більше депутатів від загальної чисельності ради, набувають чинності з моменту оголошення результатів голосування.
Якщо вето не подолане двома третинами від складу ради, вважається, що воно не набуло чинності.
З аналізу наведених норм Закону та Регламенту вбачається, що міському голові надано право вето на рішення міської ради із обґрунтуваннями своїх зауважень, яке оформлюється відповідним розпорядженням.
Проте, у разі якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
Суд звертає увагу, що Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» чітко визначено, що міський голова видає розпорядження виключно у межах своїх повноважень.
Таким чином, міський голова має право накладати вето на рішення міської ради лише один раз, та у разі його подолання та підтвердження рішень, на які було накладено вето, двома третинами депутатів від загального складу ради, міський голова зобов’язаний підписати прийнятті міською радою рішення.
Як встановлено судом вище, розпорядженням міського голови ОСОБА_2 від 26.11.2018 № 338 «Про зупинення рішень Сєвєродонецької міської ради» зобов’язано зупинити дію рішення Сєвєродонецької міської ради від 21.11.2018: «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому»; «Про внесення змін до міського бюджету на 2018рік»; «Про скасування рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання від 25.09.2018р. №2963 «Про продаж пакету простих іменних акцій ПрАТ «Сєвєродонецька міська друкарня»»; «Про внесення змін до рішення 51-ої (позачергової) сесії міської ради від 25.09.2018р. №2917 «Про передачу майна з комунальної власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області у державну власність до сфери управління Міністерства оборони України»; «Про монетизацію пільг з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських маршрутах», «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_5Ю.».
Також як встановлено судом Сєвєродонецькою міською радою VII скликання на п'ятдесят четвертій (позачерговій) сесії, у двотижневий строк встановлений законом, а саме 30 листопада 2018 року повторно розглянула рішення, зупинені розпорядженням міського голови № 338 від 26.11.2018, відхилила зауваження міського голови і підтвердила попередні рішення, про що було прийнято відповідні рішення.
З огляду, на ці обставини вищезазначені рішення 54 (позачерговій) сесії VII скликання Сєвєродонецької міської ради від 21.11.2018 набули чинності.
Таким чином, розпорядження міського голови ОСОБА_2 від 03 грудня 2018 року № 340 «Про зупинення рішень Сєвєродонецької міської ради» прийнято поза межами повноважень та не у спосіб, що визначені законодавством України.
Щодо посилань відповідача про відсутність у позивача права на звернення до суду з даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Стаття 5 КАС України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Отже, право на захист можна визначити як надану правомочній особі можливість застосування заходів правоохоронного характеру для відновлення її порушених прав чи таких, що оспорюються.
Право на захист є самостійним суб'єктивним правом, яке з'являється у власника прав лише в момент їх порушення або оспорювання і реалізується в межах охоронюваних правовідносин, які виникли при цьому.
Як вбачається з матеріалів справи позивач жителем ІНФОРМАЦІЯ_1 та членом територіальної громади цього міста та депутатом Сєвєродонецької міської ради (http://sed-rada.gov.ua/deputati/spisok-deputativ-sievierodoneckoyi-miskoyi-radi-vii-sklikannya).
Оскільки, оскаржуване розпорядження Сєвєродонецького міського голови ОСОБА_2 № 340 від 03 грудня 2018 року «Про зупинення рішень Сєвєродонецької міської ради» стосується питань місцевого значення та зачіпає інтереси територіальної громади міста Сєвєродонецька, в тому числі, порушує інтереси позивача, як члена цієї територіальної громади, а тому посилання представника відповідача про відсутність у позивача права на звернення до суду з даним адміністративним позовом є безпідставними.
Таким чином, проаналізувавши матеріали справи та наведені вище законодавчі положення, суд дійшов висновку щодо задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови ОСОБА_2 «Про зупинення рішень Сєвєродонецької міської ради» від 03.12.2018 № 340.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Позивачем при подачі позову був сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн., про що суду надано квитанцію № 0.0.12055164192.1 від 07.12.2018 (а.с. 3).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, оскільки відповідач на день вчинення протиправних дій був посадовою особою Сєвєродонецької міської ради, суд вважає за необхідне стягнути з Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 69, 94, 158-163, 186, 267 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Сєвєродонецького міського голови ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог на предмет спору на стороні позивача, Сєвєродонецька міська рада, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ПрАТ “Сєвєродонецька міська друкарня”, про визнання протиправним та скасування розпорядження, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови ОСОБА_2 «Про зупинення рішень Сєвєродонецької міської ради» від 03.12.2018 № 340.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сєвєродонецької міської ради (93404, м. Сєвєродонецьк, вул. Дружби Народів, 32, код ЄДРПОУ) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, шосе БудівельниківАДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 07 березня 2019 року.
Суддя ОСОБА_6