Рішення № 80344748, 11.03.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2019
Номер справи
420/5460/18
Номер документу
80344748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5460/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2019 року о 11 год. 21 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,

за участю

від позивача: Вороніна Д.М. - за довіреністю

від відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Фінод» (код ЄДРПОУ 38352312, місцезнаходження: 65104, м. Одеса, проспект Маршала Жукова, буд. 101) до Головного управління Державної фіскальної служби в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, місцезнаходження: 58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200 А) про скасування податкового повідомлення-рішення №0001981406 від 26.05.2017 року, -

ВСТАНОВИВ:

До суду 22 жовтня 2018 року надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Фінод» (код ЄДРПОУ 38352312, місцезнаходження: 65104, м. Одеса, проспект Маршала Жукова, буд. 101) до Головного управління Державної фіскальної служби в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, місцезнаходження: 58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200 А) про скасування податкового повідомлення-рішення №0001981406 від 26.05.2017 року.

Ухвалою від 24 жовтня 2018 року прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що прийняте за наслідками перевірки, якою встановлено порушення пп.1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», пп. 6,7 Розділу 2 Постанови правління Національного банку України «Про затвердження Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України»; п.п.2.2,п.2.6 Постанови правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України», податкове повідомлення-рішення №0001981406 від 26.05.2017 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Так, позивач зазначив, що відповідно до положення про відділення, затвердженого Загальними Зборами учасників ТОВ «Фінод» є відокремленим підрозділом та складовою частиною ТОВ «Фінод», не є юридичною особою, не має окремого балансу та підпорядковується ТОВ «Фінод», відображаючи свої операції на балансі ТОВ «Фінод», а 28.04.2017 року фактичних надходжень готівкових коштів не було, так як перехідний залишок по операційній касі №002 з 27.04.2017 року по 28.04.2017 року знаходився на сховищі каси у сумі 15 963, 9 грн., відповідно до п. 2.8 Положення та наказу ТОВ «Фінод» №31/03/2017-ОК від 31.03.2017 року.

Останнє фактичне надходження готівкових коштів в операційну касу №002 було 18.04.2017 року в сумі 10 000 грн., що відображено в Реєстрі підкріплення та інкасації за 18.04.2017 року та прибутково-видатковому касовому ордері №7 від 18.04.2017 року та дана операція була оприбуткована в касовій книзі ТОВ «Фінод», яка ведеться відокремленим підрозділом відповідно до вимог п.4.4. ст. 4 Положення, у зв'язку з чим твердження у акті перевірки щодо не оприбуткування готівкових коштів у встановленому порядку в касову книгу в сумі їх фактичних надходжень 28.04.2017 року не відповідає фактичним обставинам справи.

Відповідачем, в свою чергу, надано відзив на позову заяву, в якому відповідач проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийнято за наслідками перевірки, відповідно до якої встановлено порушення відповідачем п.п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, товарів та послуг»,п.п. 6,7 Розділу 2 Постанови правління Національного банку України «Про затвердження Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових акті Національного банку України»; п.п.2.2,п.2.6 Постанови правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, а тому підстав для скасування останнього не має.

Також у відзиві відповідач зазначив, що позивач вже оскаржував в судовому порядку це податкове повідомлення-рішення в межах справи № 815/3038/17, але після направлення Верховним Судом справи на новий розгляд до суду першої інстанції, позов було залишено без розгляду, у зв'язку з повторною неявкою позивача.

Позивачем надано відповідь на відзив, в якому позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, з посиланням на те, що діяльність відділення регулює Інструкція про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України від 12.12.2002 року № 502.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання 18 грудня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 17 січня 2019 року.

Ухвалою від 17 січня 2019 року зупинено провадження по справі до одержання витребуваних судом доказів.

На відкритому судовому засіданні 26 лютого 2019 року судом заслухані вступне слово представників сторін та оголошено перерву для підготовки для судових дебатів до 01 березня 2019 року.

На відкритому судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача на відкритому судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні в повному обсязі.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши у вступному слові пояснення представників учасників справи, судом у справі встановлені такі факти та обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінод» зареєстроване 20.09.2012 року, номер запису до ЄДР №1 556 102 0000 044509 (а.с.34).

Протоколом №ВП/11 Загальних Зборів учасників ТОВ «Фінод» від 26 вересня 2016 року, затверджено Положення про відділення №11 ТОВ «Фінод» у новій редакції.

Згідно з п.1.2 Положення про відділення №11 ТОВ «Фінод» (нова редакція), Відділення №11 ТОВ «Фінод» є відокремленим підрозділом і складовою частиною системи ТОВ «Фінод» та відповідно до п.1.4 не є юридичною особою (а.с.27-30).

Матеріалами справи підтверджено, що на підставі направлень на перевірку №№735;736 від 27.04.2017 року, посадовими особами ГУДФС у Чернівецькій області проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), за наслідками якої складено акт (довідку) №00622/24/13/РРО/40040646 від 04.05.2017 року.

Відповідно до висновків акту перевірки встановлено порушення п.п.1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, товарів та послуг», п.п. 6,7 Розділу 2 Постанови правління Національного банку України «Про затвердження Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України; п.п.2.2,п.2.6 Постанови правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України (а.с.64-65).

З актом перевірки ознайомлений та отримав його копію начальник відділення Руміна В.А.

Начальником Відділення №11 ТОВ «Фінод» було подано заперечення до акту перевірки №1 від 12.05.2017 року, які залишені контролюючим органом без задоволення, про що позивача повідомлено листом ГУДФС у Чернівецькій області від 23.05.2017 року вих. №1131/10/24-13-14-04 (а.с.15-17).

На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0001981406 від 26 травня 2017 року, відповідно до якого застосовано штрафні санкції у розмірі 80 584, 50 грн. (а.с.18).

Також, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05 липня 2017 року по справі №815/3038/17, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року, адміністративний позов ТОВ «Фінод» було задоволено повністю, скасовано податкове повідомлення - рішення № 0001981406 від 26.05.2017 р., яким застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 80 584, 50 грн.

Між тим, постановою Верховного Суду від 15 травня 2018 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 липня 2017 року по справі №815/3038/17 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою від 17 липня 2018 року суддею Харченко Ю.В. прийнято до свого провадження справу №815/3038/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНОД" до Головного управління ДФС в Чернівецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення №0001981406 від 26.05.2017р. та ухвалою від 04 жовтня 2018 року позовну заяву залишено без розгляду на підставі п.4 ч. 1 ст. 240 КАС України.

Скасовуючи постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 липня 2017 року по справі №815/3038/17 та направлячи справу на новий розгляд, Верховний Суд зазначив, що визначених законом документів у підтвердження належного оформлення касових операцій у матеріалах справи не містяться. У той же час, їх наявність є обов'язковою для визначення суми, яка може бути ідентифікована як залишок готівки у касі, оприбуткований належним чином. Крім того, зважаючи на встановлену законодавчу вимогу щодо хронологічного комплектування касових документів, слушними є доводи відповідача про необхідність перевірки належними доказами того факту, що сума у розмірі 15963, 90 грн. є залишком готівки, сформованим з врахування надходження готівки ще 18.04.2017 року. Суди попередніх інстанцій дійсних обставин справи щодо походження коштів, кваліфікованих відповідачем як неоприбутковані не встановили так само як і факту їх оприбуткування у порядку, встановленому згаданим Положенням (Положенням № 637). Судами попередніх інстанцій не досліджено та не спростовано доводи відповідача про наявність у Товариства достовірних та неспростовних доказів оприбуткування готівки у сумі 16116, 70 грн., оскільки матеріали справи містять лише прибутково-видатковий касовий ордер № 7 від 18.04.2017 року на суму 10000 грн. (а.с.80-83).

Враховуючи вищевикладені висновки Верховного Суду, судом були витребувані у позивача докази на підтвердження належним чином оформлення оприбуткованих коштів.

Представником позивача на виконання ухвали суду, надані письмові пояснення, що Положення № 637 не розповсюджується на фінансові установи, яким є позивач. Діяльність позивача регулюється виключно Інструкцією № 502, відповідно до якого фінансові установи зобов'язані відображати здійснені операції з купівлі у фізичних осіб готівкової іноземної валюти за готівкові гривні в реєстрі купленої іноземної валюти, а операції з продажу фізичним особам-резидентам готівкової іноземної валюти за готівкові гривні - у реєстрі проданої іноземної валюти; фінансові установи щоденно зобов'язані вести довідку про касові обороти за день і залишки цінностей.

Також позивач надав суду прибутковий касовий ордер № 8 від 18.04.2017 року, квитанції про здійснення валютно-обмінних операцій, реєстри проданої іноземної валюти, реєстр купленої іноземної валюти та реєстри підкріплення за період з 18.04.2017 року по 30.04.2017 року, видатковий касовий ордер від 30.04.2017 року (а.с. 137-219).

Дослідивши матеріали справи, вислухавши вступне слово представників сторін та, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню повністю, з огляду на таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).

Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із такого.

Відповідно до п.п.20.1. 4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено ст. 86 Податкового кодексу України, відповідно до п. 86.5 якого акт (довідка) про результати фактичних перевірок складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органів ДПС, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки.

Так, відповідно до висновку акту перевірки, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, позивачем порушено п.п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, товарів та послуг», п.п. 6,7 Розділу 2 Постанови правління Національного банку України «Про затвердження Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових акті Національного банку України; п.п.2.2,п.2.6 Постанов правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України».

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) та особливості оприбуткування готівки в касах відокремлених підрозділів, які здають готівку до каси підприємства - юридичної особи, регулюються вимогами Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (далі - Положення, Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 148 ( v0148500-17) від 29.12.2017 року, чинна на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з п. 1.2 Положення №637, оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій; готівкова виручка (виручка) - сума фактично одержаних готівкових коштів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і позареалізаційні надходження;каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів;касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі; книга обліку - касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій; книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) - пристрій або програмно-технічний комплекс, у якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій під час продажу товарів (надання послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг); розрахункова книжка (далі - РК) - належним чином зброшурована та прошнурована книжка, зареєстрована в органах державної податкової служби України, що містить номерні розрахункові квитанції, які видаються покупцям у визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" випадках, коли не застосовуються реєстратори розрахункових операцій.

Таким чином, суд вважає, що оприбуткування готівки в касі є сукупність таких дій, як фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у КОРО.

Пункт 2.6 ст. 2 Положення визначає, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Пунктом 2.7 ст. 2 Положення передбачено, що виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.

Згідно з п. 2.8 ст. 2 Положення, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.

Відповідно до п. 4.2 ст. 4 Положення, усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу. Відокремлені підрозділи підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також підприємці касової книги не ведуть.

Пункт 4.3 ст. 4 Положення визначає, що записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день можуть не провадитися.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використання РК оприбуткування готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі їх фактичних надходженьу книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Сум готівки, що оприбутковуються мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових документах) оприбуткування готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформлення їх касовими ордерами і ведення касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підстав прибуткових касових ордерів.

Так, матеріалами справи підтверджено, що ГУ ДФС в Чернівецькій області фактичною перевіркою встановлено не оприбуткування готівкових коштів у встановленому порядку в касову книгу в сумі їх фактичних надходжень 28.04.2017 року, що знаходились на місці проведення розрахунків в сумі 16 116, 70 грн., згідно акту зняття залишків готівки на місці проведення розрахунків.

Приписами п. 4.3 ст. 4 Положення, за відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день не провадилися.

Останнє фактичне надходження готівкових коштів в Операційну касу № 002 було 18.04.2017 року в сумі 10 000 грн., що відображено в Реєстрі підкріплення та інкасації за 18.04.2017 рік та прибутково - видатковому касовому ордері №7 від 18.04.2017 року.

Відповідно п.п.3.3.-3.4 Глави 3 Положення №637, приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами (додаток 2), підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.

Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.

Під час роботи з готівкою касири (особи, що виконують їх функції) керуються правилами визначення платіжності банкнот і монет Національного банку України.

Видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо

Згідно з п. 3.13 Положення №637, касові документи після складання касиром звіту та оброблення цього звіту комплектуються в хронологічному порядку, нумеруються, переплітаються в окремі папки та зберігаються відповідно до законодавства України відповідальною особою, на яку керівником покладено обов'язок щодо їх зберігання.

За приписами п. 4.4 ст. 4 Положення, підприємства за умови забезпечення належного зберігання касових документів можуть вести касову книгу в електронній Формі за допомогою комп'ютерних засобів. Програмне забезпечення, за допомогою якого ведеться касова книга, має забезпечувати візуальне відображення і роздрукування кожної з двох частин аркуша касової книги ("Вкладний аркуш касової книги" та "Звіт касира"), які за формою і змістом мають відтворювати форму та зміст касової книги в паперовій формі. Записи в касовій книзі здійснюються на підставі відповідної інформації з касових документів. Записи в касовій книзі мають робитися до початку наступного робочого дня (тобто із залишками на кінець попереднього дня), а також містити всі реквізити, що передбачені формою касової книги. Сторінки касової книги мають нумеруватися автоматично в порядку зростання з початку року.

Відповідно до Положення № 637, касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі. А відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР та п. 1.2 Положення № 637, КОРО прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

На думку позивача, Відділення №11 ТОВ «Фінод» є відокремленим підрозділом ТОВ «Фінод» та надає фінансові послуги, серед іншого як діяльність з обміну валют, атому нормативний акт, який регулює діяльність Відділення є Інструкція про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України від 12.12.2002 року №502.

Частина 1 Інструкції встановлює порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій з готівковою іноземною валютою на території України для уповноважених банків (далі - банк), а також для уповноважених фінансових установ та національного оператора поштового зв'язку (далі - фінансова установа), їх кас, пунктів обміну іноземної валюти та пунктів обміну іноземної валюти, що відкриваються банком, фінансовою установою на підставі укладених агентських договорів з юридичною особою - резидентом.

Банки, фінансові установи здійснюють операції з готівковою іноземною валютою на підставі генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій.

Відповідно до п. 7 Інструкції №502, банки, фінансові установи зобов'язані відображати здійснені операції з купівлі у фізичних осіб готівкової іноземної валюти за готівкові гривні в реєстрі купленої іноземної валюти (додаток 4), а операції з продажу фізичним особам-резидентам готівкової іноземної валюти за готівкові гривні - у реєстрі проданої іноземної валюти (додаток 5).

Банки, фінансові установи мають право здійснювати ведення реєстру купленої іноземної валюти та реєстру проданої іноземної валюти за допомогою програмно-технічних засобів.

Банк, фінансова установа зобов'язані забезпечити зберігання роздрукованих реєстрів у документах дня.

Банк, фінансова установа мають право створювати реєстр купленої іноземної валюти, реєстр проданої іноземної валюти у вигляді електронного документа. Такий електронний документ повинен містити електронний підпис касира, прирівняний законом до власноручного підпису, та зберігатися в банку, фінансовій установі.

Позивачем не заперечується той факт, що Відділення №11 здійснювало свою діяльність без РРО.

Також, позивач зазначив, що відокремлені підрозділи підприємства відповідно до Положення №637 мають право вести касову книгу в електронній формі (до моменту реєстрації РРО).

Проаналізувавши Положення №637 та Інструкцію № 502, наявні у справі докази, суд вважає доводи позивача такими, що не ґрунтуються на приписах наведеного законодавства, з огляду на таке.

Як встановлено судом, Відділення №11 ТОВ «Фінод» порушено порядок проведення розрахунків при здійсненні купівлі-продажу іноземної валюти, а саме проведення операції з купівлі-продажу іноземної валюти без застосування зареєстрованого та опломбованого встановленому порядку РРО, не видано розрахункового документа встановленого зразка на повну суму проведення операції.

Таким чином, враховуючи те, що позивачем не використовується у своїй діяльності РРО, суд вважає, що позивач на кожну проведену розрахункову операцію повинен видавати відповідний документ та забезпечувати оприбуткування готівкових коштів у встановленому порядку в касову книгу в сумі їх фактичних надходжень.

Відповідно до п. 31.3 Положення №637, касові документи після складання касиром звіту та оброблення цього звіту комплектуються в хронологічному порядку, нумеруються, переплітаються в окремі папки та зберігаються відповідно до законодавства України відповідальною особою, на яку керівником покладено обов'язок щодо їх зберігання.

Виносити з приміщення підприємства касові документи дозволяється тільки за наявності письмового дозволу керівника або головного бухгалтера. У цьому разі до кінця робочого дня зазначені документи обов'язково мають бути повернуті до приміщення

підприємства.

Згідно з п.1.2 Положення №637, ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.

Відповідно до п. 5.2 цього Положення, установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 8), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.

Представник відповідача зазначив, що якщо підприємством ліміт каси не встановлено, він вважається нульовим, у цьому разі вся готівка, що перебуває в касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог Положення №637 вважається понад лімітною.

Також відповідач зазначив та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до наказу ТОВ «Фінод» від 31.03.2017 року №31/03/2017-Ок не конкретизовано та не зазначено який саме ліміт каси підприємства встановлено для Відділення №11 ТОВ «Фінод».

Таким чином, враховуючи те, що позивачем під час проведення перевірки не було надано посадовим особам ГУДФС у Чернівецькій області касової книги, а в доданому до заперечень до акту перевірки титульного аркушу касової книги підприємства самого ТОВ «Фінод» та 26 аркушу даної книги- каса від 28.04.2017 року без інформації щодо нумерації документів прибуткових та видаткових касових ордерів, не вказано від кого отримано чи кому видано готівкові кошти, суд вважає, що Відділенням №11 ТОВ «Фінод» 28.04.2017 року не оприбутковано готівкових коштів у встановленому порядку в касову книгу в сумі їх фактичних надходжень, що знаходяться на місці проведення розрахунків в сумі 16 116,70 грн. відповідно до акту зняття залишків готівки на місці проведення розрахунків, а тому відповідачем правомірно зроблено висновок про порушення позивачем п. 2.6 Положення №637 -не оприбуткування готівкових коштів в сумі 16 116, 70 грн.

Суд відхиляє доводи позивача, що до фінансової установи не розповсюджується дії Положення № 637 та діяльність фінансової установи регулюється тільки Інструкцією № 502, якою не передбачено ведення касової книги та касиром звітів, з огляду на таке.

У п. 1.1. цього Положення зазначено, що вимоги цього Положення не поширюються на: а) розташовані на території України іноземні дипломатичні, консульські та інші офіційні представництва, міжнародні організації та їх філії, що користуються імунітетом і дипломатичними привілеями; б) представництва іноземних організацій і філій, які не здійснюють підприємницької діяльності.

Інших обмежень не зазначено, отже, на фінансові установи вимоги цього Положення поширюються.

Також у постанові Верховного Суду у справі № 815/3038/17 від 15.05.2018 року є вказівки на предмет перевірки дотримання позивачем саме Положення № 637.

Згідно з ч. 5 ст. 353 КАС України, висновки та мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи.

Посилання представника позивача на те, що ця постанова Верховного Суду не може бути застосована у цій справі, відхиляються судом, оскільки відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. В цьому випадку, спір той самий, а тому приписи ч. 5 ст. 353 КАС України розповсюджуються й під час повторної подачі позову.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені у судовому засіданні факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову довів, з посиланням на відповідні докази правомірності свого рішення, а тому позовні вимоги не належать задоволенню повністю.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено в повному обсязі, керуючись приписами ст. 139 КАС України, судовий збір не повертається позивачу, та за відсутності понесених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з позивача на користь суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Фінод» (код ЄДРПОУ 38352312, місцезнаходження: 65104, м. Одеса, проспект Маршала Жукова, буд. 101) до Головного управління Державної фіскальної служби в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, місцезнаходження: 58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200 А) про скасування податкового повідомлення-рішення №0001981406 від 26.05.2017 року, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 11» березня 2019 року.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.