Рішення № 80344609, 11.03.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2019
Номер справи
300/245/19
Номер документу
80344609
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" березня 2019 р. справа № 300/245/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Надвірнянським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області протиправно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до заяви про перерахунок стажу та заробітної плати від 13.11.2017 року з урахуванням довідок про розмір заробітної плати за період роботи в Російській Федерації. Вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати різниці між фактично отриманою пенсією та розміром пенсії який мала б отримувати з моменту звернення із заявою про перерахунок стажу та заробітної плати від 13.11.2017 року, з урахуванням довідок про розмір заробітної плати за період роботи в Російській Федерації протиправними та такими, що суперечить положенням Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.02.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 18.02.2019 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.26-28). Просив суд в задоволенні позову відмовити, зазначив, що з 01.04.2018 року згідно поданої позивачем заяви від 23.03.2018 року та документів, що надійшли до управління , а саме актів звірки, що підтверджують суми у довідках, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з урахуванням сум заробітку, вказаних у довідках, виданих Адміністрацією м. Назарово РФ та управлінням освіти м. Чорногорська.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

10.12.2018 року позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій зазначала, що не зважаючи на те, що пенсія позивачу була перерахована з 01 квітня 2018 року після підтвердження заробітку, ОСОБА_1 не була виплачена різниця між фактично отриманою пенсією та розміром пенсії який б мала отримувати з моменту призначення пенсії, з урахуванням заробітку здобутого в Російській Федерації, адже відповідні довідки, про розмір заробітку за період роботи в Російській Федерації подала 13.11.2018 року. В зв’язку з цим просила здійснити перерахунок та виплату різниці між фактично отриманою пенсією та розміром пенсії який мала б отримувати з моменту звернення з заявою про перерахунок стажу та заробітної плати (а.с.14).

Листом від 17.12.2018 року № 425/Р-15 позивачу роз’яснено, що при первинному зверненні 01.08.2017 року до пакету документів довідки про заробітну плату за період роботи в Російській Федерації не подавалися. А 13.11.2017 року позивач звернулася з заявою про перерахунок стажу та заробітної плати і надала довідку про заробітну плату № 667 від 14.08.2017 р. виданої адміністрацією м. Назарово РФ (а.с.15), та довідку про заробітну плату №2037 від 21.09.2017 виданої управлінням освіти м. Чорногорська (а.с.16-17). Працівниками управління були надіслані запити до Пенсійних фондів м. Назарова, м. Чорноморська з проханням провести звірку сум заробітної плати вказаних у довідках. Оскільки впродовж трьох місячного терміну відповіді підтверджуючі дані зазначені у довідках про заробітну плату не надходили працівниками управління 06.02.2018 року видано відмову в проведенні перерахунку пенсії з урахування заробітної плати за період роботи на території Російської Федерації. 01.04.2018 року згідно поданої заяви від 23.03.2018 року та документів, що надійшли до управління, а саме актів звірки що підтверджують суми вказані в довідках наданих вищезазначеними організаціями позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням сум заробітку вказаних у довідках виданих адміністрацією м. Назарово РФ, та управлінням освіти м. Чорногорська (а.с.12-13).

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся із позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Ураховуючи те, що відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, питання щодо припинення пенсійних виплат (які є складовою порядку пенсійного забезпечення) не можуть регулюватися підзаконними актами.

Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею та є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Відповідно до ч.4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 вказаного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Таким чином, із аналізу наведених правових норм випливає, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

З матеріалів справи видно, що позивач 13.11.2017 року звернулася з заявою про перерахунок стажу та заробітної плати і надала довідку про заробітну плату № 667 від 14.08.2017 р. виданої адміністрацією м. Назарово РФ та довідку про заробітну плату №2037 від 21.09.2017 виданої управлінням освіти м. Чорногорська.

Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Відповідно до п.2 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Положення ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає перерахунок пенсій за віком на підставі документів, які відповідають вимогам законодавства, чинного на час їх видачі.

Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснення перевірки правильності оформлення та достовірності відомостей, наведених у довідках про заробітну плату, покладено саме на відповідача.

Частиною 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Із урахуванням приписів ч.ч. 3 та 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.11.2017 року із моменту звернулася з заявою про перерахунок стажу та заробітної плати.

Така правова позиція також узгоджується з висновками Верховного Суду у справі № 316/1863/16-а (2а-316/133/16) від 14.03.2018 року.

Одночасно суд зазначає, що відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням сум заробітку вказаних у довідках виданих адміністрацією м. Назарово РФ, та управлінням освіти м. Чорногорська.

З аналізу вищевикладеного та з урахуванням норм законодавства, суд зазначає, що позивач, звернувся до відповідача з заявою про перерахування пенсії 13.11.2017 року, а отже, відповідач зобов’язаний здійснити позивачу перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 667 від 14.08.2017 р. виданої адміністрацією м. Назарово РФ та довідки про заробітну плату №2037 від 21.09.2017 виданої управлінням освіти м. Чорногорська з 13.11.2017 року.

Таким чином, дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії відповідно до заяви про перерахунок стажу та заробітної плати 13.11.2017 року та виплати різниці між фактично отриманою пенсією за період 01.11.2017 по 01.04.2018 є протиправними.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення, шляхом зобов’язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до заяви про перерахунок стажу та заробітної плати від 13.11.2017 року з врахуванням довідки про заробітну плату № 667 від 14.08.2017 р. виданої адміністрацією м. Назарово РФ та довідки про заробітну плату №2037 від 21.09.2017 виданої управлінням освіти м. Чорногорська з 13.11.2017 року та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією за період 01.11.2017 по 01.04.2018 з урахуванням раніше виплачених сум.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) щодо відмови ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Січових Стрільців, 17, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442) здійснити перерахунок пенсії відповідно до заяви про перерахунок стажу та заробітної плати від 13.11.2017 року та виплати різниці між фактично отриманою пенсією за період 01.11.2017 по 01.04.201.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) здійснити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Січових Стрільців, 17, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442) перерахунок пенсії відповідно до заяви про перерахунок стажу та заробітної плати від 13.11.2017 року з врахуванням довідки про заробітну плату № 667 від 14.08.2017 р. виданої адміністрацією м. Назарово РФ та довідки про заробітну плату №2037 від 21.09.2017 виданої управлінням освіти м. Чорногорська з 13.11.2017 року та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією за період 01.11.2017 по 01.04.2018 з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.