Ухвала суду № 80344555, 11.03.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2019
Номер справи
812/1613/16
Номер документу
80344555
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником

11 березня 2019 року СєвєродонецькСправа № 812/1613/16

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі № 812/1613/16 за позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Харківського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі № 812/1613/16 за позовом публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії.

В обґрунтування заяви зазначено, що ПАТ "Луганськтепловоз" перебував на обліку в Харківському управлінні Офісу в період з 16.09.2016 по 31.12.2017.

11.09.2017 ОВПП ДФС отримано від Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГТУ юстиції у Харківській області постанову про відкриття виконавчого провадження від 04.09.2017 ВП № 54612678 за виконавчим листом № 812/1613/16 від 04.07.2017, виданим Луганським окружним адміністративним судом, в рамках якого зобов'язано Харківське управління подати до ГУ ДКСУ у Харківській області висновок про відшкодування ПАТ "Луганськтепловоз" ПДВ за деклараціями за вересень, жовтень та листопад 2014 року у сумі 374878,00 грн.

Також, заявник зазначив, що відповідно до наказу Державної фіскальної служби України "Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2018 рік" від 26.09.2017 № 632 з урахуванням змін, внесених наказом ДФС України від 29.12.2017 № 884, платника податків ПАТ "Луганськтепловоз" не включено в Реєстр ВПП на 2018 рік та з 01.01.2018 переведено на облік до ДПІ за місцезнаходженням - ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області.

Облікову справу ПАТ "Луганськтепловоз" листом від 04.01.2018 №156/28-10-50-03-08 направлено до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області.

ПАТ "Луганськтепловоз" з 01.01.2018 переведено на облік до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області.

Проте, відповідно до п. 45, п. 49 Положення про ГУ ДФС у Луганській області, затвердженого наказом ДФС від 31.07.2017 №503, до повноважень щодо бюджетного відшкодування , а саме: контроль за правомірністю бюджетного відшкодування ПДВ та збір податкової інформації та внесення до інформаційних баз перейшли до ГУ ДФС у Луганській області, яке забезпечує реалізацію повноважень ДФС на території Луганської області.

Таким чином, заявник зазначає, що оскільки функції з адміністрування податків є функціями ГУ ДФС у Луганській області, вжиття заходів щодо надання висновку до органів ДКСУ про повернення надміру сплачених коштів, належить також до компетенції ГУ ДФС у Луганській області, заявник просив замінити боржника у виконавчому провадженні ВП № 54612678 з Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Головне управління ДФС у Луганській області.

Представник ГУ ДФС у Луганській області надав відзив на заяву про заміну сторони виконавчого провадження, в якому просить у задоволенні заяви ОВПП ДФС про заміну сторони виконавчого провадження відмовити та зазначив, що ОВПП ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС не наведено жодних доказів щодо неможливості виконання рішення суду крім посилання на перехід платника податків на облік до іншої ДПІ, що саме по собі не є правонаступництвом у розумінні норм Кодексу адміністративного судочинства та не доведено, яким чином факт передачі ОВПП ДФС в особі Харківського управління ОВПП ДФС облікової справи до ДПІ у м. Сєвєродонецьк Головного управління ДФС у Луганській області впливає на виконання судового рішення як такого, з огляду на приписи пункту 10.14. розділу X Порядку №1588.

Відповідно до п. 10.14 Розділу X наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів" від 09.12.2011 №1588 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 р. за № 1562/20300) (далі - Порядок №1588), адміністрування податків контролюючим органом відбувається за попереднім місцем обліку платника податків після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі, є вичерпним. У разі зняття з обліку за основним місцем платника податків та переведення його на обслуговування до іншого контролюючого органу у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання), пов'язаного із зміною адміністративно-територіальної одиниці чи включенням/не включенням платника податків до Реєстру великих платників податків тощо, за наявності за попереднім місцем обліку судових справ (стороною у якій є контролюючий орган попереднього місця обліку) або адміністративного оскарження, такий платник податків одночасно із зняттям з обліку за основним місцем обліку згідно з цим Порядком береться на облік за неосновним місцем обліку контролюючим органом за попереднім місцем обліку.

Відповідно до п. 10.20 Порядку №1588, якщо в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) продовжується адміністрування податків, зборів у випадках, визначених у пункті 10.14 цього розділу, то такий контролюючий орган може залишити у себе оригінали документів, необхідних для відповідних процедур адміністрування, а до контролюючого органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання) передати їх засвідчені копії.

Після завершення відповідних процедур адміністрування до контролюючого органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання) передаються оригінали документів, що залишились у контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання), інформація та документи за результатами таких процедур.

За визначенням статті 1 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404- VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

З огляду на вищевикладені правові норми, справа адміністративної судочинства може вважатися закінченою виключно після закінчення її завершальної стадії - виконавчого провадження.

Відповідно, до завершення справи адміністративного судочинства платник податків має перебувати на обліку у контролюючому органу за попереднім місцезнаходженням з ознакою обліку за неосновним місцем обліку.

Під час розгляду справи по суті заміна відповідача не відбувалася. З іншого боку, за умови заміни сторони в адміністративній справі № 812/1613/16 на інший контролюючий орган (за різних обставин) на стадії розгляду справи по суті, обов'язок виконання рішення, яке набрало законної сили, покладається на останній податковий орган. У даному випадку, оскільки провадження у справі відбувалося за участю Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, відповідач мав змогу бути присутнім під час судових засідань, надавати пояснення.

Також зазначив, що у резолютивній частині рішення суд визнав протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління ОВПП ДФС, що неподання до органу Державної казначейської служби висновку про суми відшкодування ПАТ «Луганськтепловоз» податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року. Таким чином, обов'язок подання до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області про відшкодування ПАТ «Луганськтепловоз» податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року на суму 374878,00 грн покладений виключно на Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління ОВПП ДФС.

Отже, за правилами, встановленими п. 10.14 Порядку № 1588, перебування ПАТ "Луганськтепловоз" з 01.01.2018 на податковому обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області не наділяє автоматично ГУ ДФС у Луганській області статусом правонаступника ОВПП ДФС у спорі, що був предметом розгляду у справі № 812/1613/16, оскільки ПАТ "Луганськтепловоз" продовжує перебувати на обліку у ОВПП ДФС за неосновним місцем обліку до завершення виконавчого провадження.

Згідно з пп. 1 п. 1 "Порядок ведення інтегрованої картки платника" розділу II "Інтегрована картка платника" Порядку ведення органами ДФС оперативного обліку податків і зборів, митних і інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, органу ДФС, в якому перебуває платник за неосновним місцем обліку, надається доступ для внесення відповідної інформації, а тому твердження ОВПП ДФС, що передача справи реєстраційної частини облікової справи платника податків ПАТ "Луганськтепловоз" унеможливлює виконання рішення суду за попереднім місцем обліку є безпідставними.

Щодо посилань ОВПП ДФС на норми статті 379 КАС України, як на підставу заміни сторони виконавчого провадження, зазначив, що ОВПП ДФС не відповідає ознакам вибулої сторони виконавчого провадження, оскільки передача ПАТ "Луганськтепловоз", як платника податків до іншого контролюючого органу жодним чином не свідчить й про перехід обов'язку щодо виконання судового рішення від ОВПП ДФС до іншого контролюючого органу.

Навпаки, положеннями пункту 10.14 Порядку №1588 підтверджено, що такий обов'язок зберігається за тим контролюючим органом, який був стороною у справи Вищенаведене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постановах від 24.01.2019 по справі №8 19/346/16, від 27.12.2018 по справі № 812/825/16 та від 06.12.2018 по справі № 804/3655/16.

Просить заяву ОВПП ДФС про заміну сторони виконавчого провадження по справі № 812/1613/16 залишити без задоволення. (арк.спр. 26-30)

У судове засідання представники учасників справи та заінтересованої особи не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином (арк. спр. 22-25).

Представник ГУ ДФС у Луганській області надав клопотання про розгляд заяви в письмовому проваджені.

Згідно з частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути заяву у письмовому провадженні на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року у справі № 812/1613/16 позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Харківського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо неподання органу державної казначейської служби висновку про суми відшкодування Публічному акціонерному товариству "Луганськтепловоз" податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року.

Зобов'язано Харківське управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області висновок про відшкодування Публічному акціонерному товариству "Луганськтепловоз" податку на додану вартість за податковими деклараціями з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року у сумі 374878,00 грн. (арк.спр.34-37 ).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2017 року постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року у справі № 812/1613/16 залишено без змін (арк. спр. 38-41).

Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 04 вересня 2017 року відкрито виконавче провадження ВП № 54612678 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 812/1613/16, виданого Луганським окружним адміністративним судом 04 липня 2017 року, яким зобов'язано Харківське управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби подати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Харківській області висновок про відшкодування Публічному акціонерному товариству "Луганськтепловоз" податку на додану вартість за податковими деклараціями з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року у сумі 374878,00 грн ( арк. спр. 7-8).

Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 20.09.2018 відновлено виконавче провадження ВП № 54612678 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 812/1613/16, виданого Луганським окружним адміністративним судом 04 липня 2017 року, яким зобов'язано Харківське управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби подати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Харківській області висновок про відшкодування Публічному акціонерному товариству "Луганськтепловоз" податку на додану вартість за податковими деклараціями з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року у сумі 374878,00 грн, на підставі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.07.2018 у справі № 812/1226/18, скасована постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень ВП № 54612678 від 20.03.2018 про закінчення виконавчого провадження (арк. спр. 9-10).

Дослідженням листа Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 04 січня 2018 року № 156/7/28-10-50-03-08 встановлено, що Харківське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 26 вересня 2017 року № 632 "Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2018 рік" з урахуванням змін, внесених наказом Державної фіскальної служби України від 29 грудня 2017 року № 884, платники податків, зокрема й публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз" не включені до Реєстру великих платників податків на 2018 рік та підлягають переведенню до державних податкових інспекцій за місцезнаходженням. Направлено, зокрема, реєстраційну частину облікової справи платника податків публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз", наявні документи стосовно реєстраторів розрахункових операцій публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз", повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за ф. № 11-ОПП (арк. спр. 4).

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11 березня 2019 року № 1005097277 публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз" станом на 11 березня 2019 року перебуває на обліку як платник податків в державній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, Головному управлінні ДФС у Луганській області (арк. спр. 42-45).

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для заміни сторони виконавчого провадження, суд зазначає таке.

Так, частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.

З вищеописаних доказів, наявних в матеріалах справи, слідує, що обов'язок виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року у справі № 812/1613/16, яка набрала законної сили з 14 червня 2017 року, цим судовим рішення покладений на Харківське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - Харківське управління Офісу Державної фіскальної служби).

Публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз" до 01 січня 2018 року перебувало на обліку як платник податків в Харківському управлінні Офісу Державної фіскальної служби. Після 01 січня 2018 року переданий на облік як платник податків до державної податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області.

Разом з тим, ані на час передачі публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" на облік до іншого контролюючого органу, ані на час розгляду та вирішення заяви про заміну сторони виконавчого провадження, постанова Луганського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року у справі № 812/1613/16 Харківським управлінням Офісу Державної фіскальної служби у добровільному та примусовому порядках не виконана.

Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" внесено зміни до Податкового кодексу України та доповнено його статтею 19-3, згідно із підпунктами 19-3.1.1-19-3.1.4 пункту 19-3.1 якої, державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Функції контролюючих органів визначено статтею 19-1 Податкового кодексу України.

Повноваження ж щодо підготування за заявою платника висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України надано саме контролюючим органам.

Згідно з пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Пунктом 5 Порядку взаємодії територіальних органів ДФС України, місцевих фінансових органів та територіальних органів державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року № 1146, передбачено, що повернення помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов'язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здiйснюється виключно на пiдставi заяви платника податку (за винятком повернення надмiру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фiзичних осiб, якi розраховуються органом ДФС на пiдставi поданої платником податкiв податкової декларацiї за звiтний календарний рiк шляхом проведення перерахунку за загальним рiчним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надмiру сплаченої суми протягом 1095 днiв вiд дня її виникнення.

Пунктом 1.5 Порядку № 1588 визначено, що переведення платників податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого (взяття на облік / зняття з обліку) у випадках, зазначених у цьому пункті, а також у разі, якщо законодавством встановлені інші випадки, коли місце обліку платника податків не відповідає його місцезнаходженню, здійснюється у порядку, визначеному розділом Х цього Порядку.

Згідно з пунктом 10.10 Порядку № 1588 зняття з обліку (за основним місцем обліку) за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) здійснюється автоматично одночасно із взяттям на облік (за основним місцем обліку) за новим місцезнаходженням (місцем проживання). Інформація про зняття з обліку вноситься до Єдиного банку даних юридичних осіб або до Реєстру самозайнятих осіб.

При цьому, пунктом 10.14 Порядку № 1588 визначено, що після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати на обліку в такому органі з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, а контролюючий орган стосовно платника податків продовжує адмініструвати податки, збори у частині завершення процедур такого адміністрування до:

закінчення документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов'язань за її результатами, якщо перевірка була розпочата;

повернення надміру сплачених платежів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, у разі якщо до кінця бюджетного періоду спливає строк повернення або відшкодування і відповідно висновки щодо відшкодування виконані в повному обсязі;

закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань та інших справ адміністративного судочинства, крім випадків заміни такого контролюючого органу (як сторони або третьої особи в адміністративній справі) іншим контролюючим органом.

Відповідно до пункту 10.20 Порядку № 1588, якщо в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) продовжується адміністрування податків, зборів у випадках, визначених у пункті 10.14 цього розділу, то такий контролюючий орган може залишити у себе оригінали документів, необхідних для відповідних процедур адміністрування, а до контролюючого органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання) передати їх засвідчені копії.

Після завершення відповідних процедур адміністрування до контролюючого органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання) передаються оригінали документів, що залишались у контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання), інформація та документи за результатами таких процедур.

За визначенням статті 1 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно- правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

З огляду на вище викладені правові норми суд дійшов висновку, що справа адміністративного судочинства може вважатися закінченою виключно після закінчення її завершальної стадії - виконавчого провадження.

Відповідно, до завершення справи адміністративного судочинства платник податків має перебувати на обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням з ознакою обліку за неосновним місцем обліку.

Єдиним виключенням з такого правила є заміна такого контролюючого органу, як сторони в адміністративній справі, іншим контролюючим органом.

Судом встановлено, що спір між публічним акціонерним товариством "Луганськтепловоз" та Харківським управлінням Офісу Державної фіскальної служби, що був предметом вирішення у справі № 812/1613/16, виник внаслідок протиправної бездіяльності Харківського управління Офісу Державної фіскальної служби щодо надання до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області висновку про відшкодування Публічному акціонерному товариству "Луганськтепловоз" податку на додану вартість за податковими деклараціями з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року у сумі 374878,00 грн.

Заміна сторони відповідача в адміністративній справі № 812/1613/16 з Офісу Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу Державної фіскальної служби на будь який інший контролюючий орган, зокрема й на Головне управління ДФС у Луганській області, не здійснювалася.

На час вирішення заяви про заміну сторони виконавчого провадження постанова Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2016 року у справі № 812/1613/16 боржником - Офісом Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу Державної фіскальної служби не виконана, виконавче провадження № 54612678 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 812/1613/16, виданого Луганським окружним адміністративним судом 04 липня 2017 року, яким зобов'язано Харківське управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби подати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Харківській області висновок про відшкодування Публічному акціонерному товариству "Луганськтепловоз" податку на додану вартість за податковими деклараціями з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року у сумі 374878,00 грн, триває.

Отже, за правилами, встановленими пунктом 10.14 Порядку № 1588, перебування публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" з 01 січня 2018 року на податковому обліку в державній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області не наділяє автоматично Головне управління ДФС у Луганській області статусом правонаступника Офісу ВПП Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу ВПП Державної фіскальної служби у спорі, що був предметом розгляду у справі 812/1613/16, оскільки публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз" продовжує перебувати на обліку в Харківському управлінні Офісу Державної фіскальної служби з ознакою обліку за неосновним місцем обліку до завершення виконавчого провадження № 54612678.

Для цього у контролюючого органу за попереднім місцезнаходженням згідно з пунктом 10.20 Порядку № 1588 залишаються оригінали документів, необхідні для проведення відповідної процедури адміністрування.

Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, що згідно з підпунктом 1 пункту 1 "Порядок ведення інтегрованої картки платника" розділу ІІ "Інтегрована картка платника" Порядку ведення органами ДФС оперативного обліку податків і зборів, митних і інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 квітня 2016 року № 422, органу ДФС, в якому перебуває платник за неосновним місцем обліку, надається доступ до інтегрованих карток платника, відкритих за неосновним місцем обліку, для внесення відповідної інформації, а тому твердження представника Харківського управління Офісу Державної фіскальної служби, що передача реєстраційної частини облікової справи платника податків публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" унеможливлює виконання рішення суду за попереднім місцем обліку, відхиляються як безпідставні.

Інших доказів неможливості виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року у справі № 812/1613/16 представником Харківського управління Офісу Державної фіскальної служби не надано.

Вище викладений висновок суду у повній мірі узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 06 грудня 2018 року у справі № 804/3655/18 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР 78391633) та від 24 січня 2019 року у справі № 819/346/16 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР 79409506).

Також суд вважає за необхідне зауважити, що абзацом першим частини п'ятої статті 15 Закону № 1404-VIII встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник змінив.

Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливо на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.

Згідно із частинами першою та четвертою статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

З вищевикладених мотивів суд вважає, що Харківське управління Офісу Державної фіскальної служби не відповідає ознакам вибулої сторони виконавчого провадження, оскільки, як вище вказано, передача публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" як платника податків до іншого контролюючого органу жодним чином не свідчить й про перехід обов'язку щодо виконання судового рішення від Харківського управління Офісу Державної фіскальної служби до іншого контролюючого органу. Навпаки положеннями пункту 10.14 Порядку № 1588 підтверджено, що такий обов'язок зберігається за тим контролюючим органом, який був стороною у справі.

Що стосується тверджень заявника щодо публічного правонаступництва, яке відбулося внаслідок передачі публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" як платника податків до іншого контролюючого органу, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 81 Цивільного кодексу України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.

Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

За змістом частини третьої статті 81 Цивільного кодексу України порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.

Відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Юридична особа, яка не вправі розподіляти прибуток між учасниками, не може бути реорганізована, якщо серед правонаступників є юридична особа, наділена таким правом. Якщо серед правонаступників є юридична особа, яка не вправі розподіляти прибуток між учасниками, рішення про реорганізацію товариства, наділеного таким правом, приймається одностайно загальними зборами учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства (частина друга статті 104 Цивільного кодексу України).

За приписами частини п'ятої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11 березня 2019 року № 1005097337 боржник у виконавчому провадженні - Офіс Державної фіскальної служби в особі структурного підрозділу Харківського управління Офісу Державної фіскальної служби, зареєстрований як юридична особа, дані про перебування юридичної особи у стані припинення відсутні ( арк. спр. 46-48).

Таким чином, жодних підстав правонаступництва в розумінні статті 104 Цивільного кодексу України заявником не надано, відсутність наслідків правового характеру доводить відсутність публічного правонаступництва в розумінні статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 379 цього кодексу.

Суд зазначає, що відсутність підстав публічного правонаступництва у межах спірних правовідносин доводить неможливість його здійснення. Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) на місце суб'єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.

Представником Харківського управління Офісу ВПП Державної фіскальної служби суду не надано жодного доказу правонаступництва, доказів переходу від Офісу ВПП Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу ВПП Державної фіскальної служби до Головного управління ДФС у Луганській області обов'язку виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року у справі № 812/1613/16, де Офіс ВПП Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу ВПП Державної фіскальної служби був стороною та, у свою чергу, на якого й покладено обов'язок щодо виконання цього судового рішення.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про відсутність підстав для заміни боржника у виконавчому провадженні № 54612678 з примусового виконання виконавчого листа № 812/1613/16, виданого Луганським окружним адміністративним судом 04 липня 2017 року з Офісу ВПП Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу ВПП Державної фіскальної служби на Головне управління ДФС у Луганській області.

Керуючись статтями 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/1613/16 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Харківського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяТ.В. Смішлива