Ухвала суду № 80344435, 07.03.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2019
Номер справи
П/811/814/18
Номер документу
80344435
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

07 березня 2019 року м. Кропивницький Справа № П/811/814/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглядаючи заяву представника позивача про визнання протиправним рішення відповідача на виконання рішення суду в адміністративній справі

позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)

відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, код ЄДРПОУ 39767636)

про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 у березні 2018 року, через представника ОСОБА_2, звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, в якому просив:

- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у наданні йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га на території Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, викладену в листі від 25.07.2017 року №М-13640/0-10027/0/6-17;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надати йому такий дозвіл.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року у цій справі позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладену у листі №М-13640/0-10027/0/6-17 від 25.07.2017 року. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не пізніше 30 днів з дня набрання цим рішенням суду законної сили повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою (зареєстрована 27.06.2017 року) та прийняти рішення з урахуванням висновків суду. Вказане рішення суду набрало законної сили 30.11.2018 року.

До суду 26.02.2019 року від представника позивача надійшла заява, у якій він на підставі статті 383 КАС України просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою, викладену у листі №М-13640/0-7987/0/17-18 від 13.12.2018 року;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню частини 7 статті 118 Земельного кодексу України, належним чином розглянути заяву ОСОБА_1 (зареєстрована 27.06.2017) про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою та прийняти рішення з урахуванням висновків суду;

- встановити Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області строк для подачі звіту про виконання окремої ухвали суду.

Згідно з частинами 1, 4, 5, 6 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.

У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.

За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача, суд дійшов до таких висновків.

Предметом спору в цій адміністративній справі була перевірка правомірності відмови відповідача - територіального органу Держгеокадастру - у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, викладеної у листі №М-13640/0-10027/0/6-17 від 25.07.2017 року, та мотивованої тим, що відповідачем сформовано перелік земельних ділянок із зазначенням площі, які можуть бути передані в межах норм безоплатної приватизації на території Кіровоградської області.

Вирішуючи спір, суд установив, що мотиви відмови відповідача у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладені у листі №М-13640/0-10027/0/6-17 від 25.07.2017 року, суперечать вимогам абз.1 ч.7 ст.118 ЗК України. З цих підстав суд визнав відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою за заявою ОСОБА_1 протиправною та з метою відновлення порушеного права позивача на отримання обґрунтованого рішення за його заявою, зобов'язав відповідача повторно розглянути цю заяву та прийняти рішення відповідно до вимог земельного законодавства.

Відповідач, виконуючи рішення суду та врахувавши його висновки, протягом установленого судом строку повторно розглянув заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою. Розглядаючи заяву, відповідач установив, що земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач, передана у комунальну власність, а тому Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не має правових підстав для задоволення такої заяви. Про прийняте рішення позивача повідомлено листом №М-13640/0-7987/0/17-18 від 13.12.2018 року.

Згідно з частиною 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до пункту "в" частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Частиною 6 статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу

Відповідно до частини 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Воднораз, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (частина 1 статті 122 ЗК України).

Згідно з частиною 1 статті 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Пунктом "а" частини 5 статті 83 ЗК України передбачено, що територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі передачі їм земель державної власності.

Відповідно до частини 1 статті 117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 31.01.2018 року №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад", яким наказано Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 р. забезпечити формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об'єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України.

На виконання цього розпорядження Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області видано наказ №11-2937/14-18-СГ від 01.06.2018 року "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність", яким передано Тишківській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 4046,0759 га, які розташовані на території Кіровоградської області Добровеличківського району Тишківської сільської ради, Федорівської сільської ради та Гаївської сільської ради, згідно з актом приймання-передачі.

Співставленням графічних матеріалів, доданих позивачем до заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, з даними Публічної кадастрової карти України (http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta), установлено, що обрана позивачем земельна ділянка орієнтовною площею 2 га на території Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області знаходиться у межах земельної ділянки, яка зареєстрована у Державному земельному кадастрі за кадастровим номером НОМЕР_2, а з 12.11.2018 року право власності на неї зареєстровано за Тишківською сільською радою.

Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить зокрема: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Отже у зв'язку з передачею земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, яку бажає отримати позивач, у комунальну власність, відповідач як територіальний орган Держгеокадастру втратив повноваження розпоряджатися цією земельною ділянкою, зокрема надавати дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо її відведення у приватну власність у межах норм безоплатної приватизації. Такі повноваження наразі належать Тишківській сільській раді.

Перевіряючи обставини виконання відповідачем рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року у цій справі, суд не установив протиправності у діях відповідача та порушень ним прав та інтересів позивача, підтверджених рішенням суду, а тому залишає заяву представника позивача без задоволення.

Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 383 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Заяву представника позивача залишити без задоволення.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш