
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2019 року № 320/6653/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Екопромгруп" до Головного управління ДФС у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення.
І. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Екопромгруп" з позовом до Головного управління ДФС у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 20.07.2018 №0073605401.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, оскільки контролюючим органом не було дотримано законодавчих норм процедури складання та вручення податкового повідомлення-рішення. Зокрема, позивач зауважує, що відомості про суми штрафних санкцій не відповідають відомостям, зазначеним в акті перевірки, а також контролюючим органом проведені невірні розрахунки штрафних санкцій.
Відповідач позов не визнав, на обґрунтування відзиву на позовну заяву зазначив, що під час камеральної перевірки було виявлено 88 випадків несвоєчасної реєстрації податкових накладних у ЄРПН. За викладених обставин вважає, що обґрунтовано застосував до ТОВ "Екопромгруп" штрафні санкції.
При цьому відповідач зазначає, що окремі дефекти оформлення спірного податкового-рішення не змінюють суті встановленого порушення податкового законодавства та не впливають на права та обов'язки позивача щодо сплати відповідного штрафу.
ІІІ. Процесуальні дії суду у справі
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2019 відкрите спрощене позовне провадження у справі №320/6653/18 та вирішено здійснювати розгляд справи без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин
02 липня 2018 року Головним управлінням ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку даних своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН ТОВ «Екопромгруп».
Результати перевірки оформлені актом від 02.07.2018 №441/10-36-54-01/37819584 (а.с. 12-14).
За наслідками перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, що полягає у несвоєчасній реєстрації 88 податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 339728,10 грн., в тому числі на строк до 15 днів, при реєстрації 14 податкових накладних на загальну суму ПДВ 60024,94 грн., на строк від 16 до 30 днів, при реєстрації 15 податкових накладних на загальну суму ПДВ 79330,68 грн., на строк від 31 до 60 днів, при реєстрації 29 податкових накладних на загальну суму ПДВ 99639,86 грн., на строк від 61 і більше днів 30 податкових накладних на загальну суму ПДВ 100732,65 грн., що підтверджується таблицею 1 акту від 02.07.2018 №441/10-36-54-01/37819584.
На підставі Акта перевірки та відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДФС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.07.2018 №0073605401, яким позивачеві визначений штраф у розмірі 92053,65 грн. (а.с. 15).
Відповідно до розрахунку штрафу до вказаного податкового повідомлення-рішення (а.с. 54)., штрафні санкції у розмірі 92053,65 грн. були визначені у зв'язку з порушенням граничних строків до 15 днів в розмірі 10% на суму 6002,50 грн., за порушення граничних строків від 16 до 30 днів в розмірі 20% на суму 15866,14 грн., за порушення граничних строків від 31 до 60 днів в розмірі 30% на суму 29891,95 грн., за порушення граничних строків від 61 і більше днів в розмірі 40% на суму 40293,06 грн.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду.
V. Норми права, які застосував суд
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Абзацом 11 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній до 01.01.2017) передбачено, що Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Абзацом 14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній починаючи з 01.01.2017) передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (у редакції, чинній до 01.01.2017) порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (у редакції, чинній з 01.01.2017) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Відповідно до пункту 42 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України штрафні санкції, передбачені пунктом 120 1.1 статті 120 1 цього Кодексу за порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених пунктом 201.10 статті 201 цього Кодексу, які були складені у період з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року, не застосовуються до платника податків за умови реєстрації таких податкових накладних не пізніше 31 липня 2017 року.
VI. Оцінка суду
До 01.01.2017 платники податку зобов'язані були зареєструвати податкову накладну у Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань.
З 01.01.2017 платники податку зобов'язані реєструвати податкову накладну, що складена у першій половині місяця - до кінця місяця, у другій половині місяця - до 15 календарного дня наступного місяця.
Порушення зазначених строків є підставою для застосування до платника податку штрафних санкцій.
При цьому за порушення строків реєстрації податкових накладних, складених у період з 01.06.2017 по 30.06.2017, штрафні санкції не застосовуються, за умови, що платник податків зареєстрував їх не пізніше 31.07.2017.
Судом встановлено, що податкові накладні, зазначені в таблиці 1 акту від 02.07.2017 №441/10-36-54-01/37819584 були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строків, визначених у статті 201 Податкового кодексу України.
Будь-яких доказів, які б спростовували факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних або свідчили про помилковість обчислення контролюючим органом кількості днів затримки реєстрації вказаних податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних позивач не надав.
Суд повністю відхиляє доводи позивача про невідповідність розміру штрафної санкції відомостям, що зазначені в акті перевірки, оскільки акт перевірки є «носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового законодавства» та не є тим рішенням контролюючого органу, яким до платника податку застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства.
Окремі дефекти оформлення спірного податкового повідомлення-рішення не змінюють суті встановленого порушення податкового законодавства та не можуть бути самостійною підставою для його скасування.
Суд зауважує, що контролюючий орган не визначав позивачеві штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (зокрема від 29.06.2017 №11), що були складені у період з 01.06.2017 по 30.06.2017.
VII. Висновок суду
Оскільки факт затримки реєстрації податкових накладних підтверджується документально, а позивачем не було спростовано правильність здійснення контролюючим органом розрахунку штрафних санкцій, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 20.07.2018 №0073605401 є протиправним та підлягає скасуванню.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Належних і достатніх доказів, які б простували висновки контролюючого органу, викладені ним в Акті перевірки, позивач не надав.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим і задоволенню не підлягає.
VIIІ. Розподіл судових витрат
Оскільки суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, судові витрати, понесені позивачем, відшкодуванню не підлягають. Доказів понесення відповідачем - суб'єктом владних повноважень витрат, пов'язаних з розглядом справи, матеріали справи не містять.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст складено - 11.03.2019.
Суддя Леонтович А.М.