
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/418/19
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
встановив:
29.01.2019 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, у якій він просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018, відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.11.2018 №хз71083 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.11.2018 №хз64827 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440 грн, у порядку, визначеному Кабінетом ОСОБА_2 України, без обмеження максимального розміру, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що позивачу була призначена пенсія за вислугу років. У зв’язку із набранням чинності постанови КМУ №103, позивачу з 01.01.2018 було здійснено перерахунок пенсії відповідно до зазначеної постанови, за невірно встановленим Житомирським обласним військовим комісаріатом грошовим забезпеченням. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 14.08.2018 у справі №0640/3718/18, яке набрало законної сили 23.10.2018, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. На виконання вказаного рішення Житомирським обласним військовим комісаріатом було виготовлено нову довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із одночасним відкликанням попередньої довідки, однак відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача, з посиланням на те, що вищевказаним рішенням суду не було зобов’язано ГУ УПФУ у Житомирській області провести перерахунок пенсії позивача. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
26.02.2019 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 21.02.2019 вих.№2387/08 (а.с. 36-37). В обґрунтування заперечень останній зазначив, що позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Житомирського ОВК від 03.11.2018 №хз64827. Відповідно до частини другої статті 14, статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковим до виконання на всій території України. Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов’язань. Так, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 14.08.2018 у справі №0640/3718/18 зобов’язано Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку встановленого зразка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу у розмірі 9440,00 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 2014,00 грн, тарифний розряд 55, тарифний коефіцієнт 5,36). Отже, як вбачається зі змісту, вказаного рішення будь-яких зобов’язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку позивачу пенсії згідно з довідкою від 03.11.2018 №хз64827, судовим рішенням не покладено. Враховуючи наведене, для перерахунку пенсії позивачу згідно з вказаною довідкою правові підстави відсутні. Пенсія позивачу з 01.01.2018 перерахована та виплачується відповідно до діючого законодавства.
Надісланий відзив також містить клопотання про звільнення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області від сплати судових витрат.
Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII (далі - Закон України №2147-VIII), зокрема, внесено зміни до Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" та виключено пункти 18 - 20 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір". Враховуючи вищевикладене, законодавчо встановлені підстави для звільнення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від сплати судових витрат, зокрема, у випадку їх розподілу у порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Крім того, викладення заяв та клопотань як у відзиві на адміністративний позов, так і у поясненнях по суті позову або відзиву, не передбачено чинними нормами процесуального законодавства та суперечить положенням статей 162, 165 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд наголошує, що подальше недотримання суб'єктом владних повноважень норм процесуального законодавства при поданні заяв по суті справі, інших клопотань має наслідком застосування судом положень частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України в частині повернення таких заяв по суті справи та інших клопотань без розгляду.
Відповідно до ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Згідно з положеннями ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 19.10.2005 звільнений у запас із посади начальника зв’язку відділу комунікацій та інформатизації - заступника начальника штабу управління 8 армійського корпусу, за пунктом 67, підпункт «б» (за станом здоров’я) відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» згідно з витягом з наказу командира Військової частини А1494 від 19.10.2005 №255 (а.с. 19).
З 20.10.2005 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ в Житомирській області) позивачу була призначена пенсія за вислугу років в основному розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ зі змінами в редакції Закону України від 04.04.2006 №3591-IV (далі - Закон України №2262-ХІІ) (а.с. 20).
01.03.2018 набула чинності постанова Кабінету ОСОБА_2 України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова КМУ №704), якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету ОСОБА_2 України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі – Постанова КМУ №103) (набрала чинності 24.02.2018) приписано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України №2262-ХІІ до 01.03.2018.
З 01.01.2018 відповідачем ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ №103, з невірно встановленого Житомирським обласним військовим комісаріатом (далі - Житомирський ОВК) грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу 7750 грн (тарифний розряд за посадою 43 згідно з додатком 24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90, тарифний коефіцієнт 4,4 згідно з додатком 1 до Постанови КМУ №704) замість належного позивачу посадового окладу у розмірі 9440 грн (тарифний розряд за посадою 55, тарифний коефіцієнт 5,36) згідно з листом Житомирського ОВК від 26.05.2018 №3777 та ГУ ПФУ в Житомирській області від 30.05.2018 №Т-2714 (а.с. 21, 23).
З метою захисту свого порушеного права ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Житомирського ОВК, третя особа ГУ ПФУ в Житомирській області.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 14.08.2018 у справі №0640/3718/18, яке набрало законної сили 23.10.2018 позовні вимоги задоволено, визнано протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з 01.01.2018 з урахуванням посадового окладу в розмірі 7750 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 1474 грн, тарифний розряд за посадою 43; тарифний коефіцієнт 4,4). Зобов'язано Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку встановленого зразка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу в розмірі 9440 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 2014 грн, тарифний розряд за посадою 55, тарифний коефіцієнт 5,36) (а.с. 29-32).
Після набрання вказаним рішення законної сили, позивачу було видано виконавчий лист від 22.01.2019 за №181/2019 (а.с. 24).
На виконання зазначеного судового рішення Житомирський ОВК виготовив довідку №хз64827 від 03.11.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 з врахуванням посадового окладу у розмірі 9440 грн, яку 06.11.2018 супровідним листом №СЗ/7505 направив до ГУ ПФУ в Житомирській області для перерахунку пенсії позивача з одночасним відкликанням попередньої довідки (а.с. 25) та корінця довідки Житомирського ОВК про перерахунок пенсії позивача із посадового окладу 9440 грн та супровідного листа Житомирського ОВК від 06.11.2018 №03/7505 (а.с. 26).
ГУ ПФУ в Житомирській області листом від 04.01.2019 №Т-5342 відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, відповідно до довідки Житомирського ОВК від 03.11.2018 №хз64827 з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440 грн, посилаючись на те, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 14.08.2018 у справі №0640/3718/18 не зобов'язано його провести перерахунок пенсії позивача (а.с. 27).
Позивач вважає протиправними дії ГУ ПФУ в Житомирській області щодо відмови йому у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки Житомирського ОВК від 06.11.2018 №03/7505 з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440 грн на підставі Постанови КМУ №103 та Порядку передбаченого постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 13.02.2008 року №45, у зв’язку із чим звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються статтями 17, 22, 46 Конституції України, Законом України №2262-ХІІ.
Гарантії встановлені частиною 5 статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені (рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 справа №1-38/2016).
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини по їхньому пенсійному забезпеченню виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Згідно з преамбулою Закону України №2262-ХІІ держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною третьою статті 43 Закону України №2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин з 01.03.2018) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом ОСОБА_2 України.
У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (статтю 43 доповнено частиною згідно із Законом України №580-VIII від 02.07.2015 із змінами, внесеними згідно із Законом України №900-VIII від 23.12.2015).
Згідно з приписами пункту 7 постанови Кабінету ОСОБА_2 України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до частини третьої ст.51 у редакції Закону України №614-VІІІ від 15.07.2015 перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на, такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону України №2262-ХІІ у редакції Закону України №1774-VIII від 06.12.2016 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом ОСОБА_2 України.
Водночас перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом ОСОБА_2 України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою КМУ №103 приписано перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою; військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704. Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до пункту 4 Постанови КМУ №704 встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму, працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
При цьому надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військове строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в відсотках від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням згідно з додатком 16 до Постанови КМУ №704.
Наказом Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90, встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (далі - Наказ МОУ №90).
У додатках 1-22 до Наказу МОУ №90 визначені основні типові посади та основні посади осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Проте у цих додатках відсутня посада осіб офіцерського складу Збройних Сил, з якої позивач був звільнений з військової служби.
Тому для визначення належного позивачу посадового окладу до застосування підлягає додаток 24 до зазначеного Наказу МОУ №90, в якому визначена схема для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності Постановою КМУ №704, що не визначені у схемах, наведених у додатках 1-22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений Законом України «Про державний бюджет України на 2018 рік» на 1 січня 2018 року встановлений у розмірі 1762 грн.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 17 липня 1992 року №393» (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008 із змінами згідно з Постановою КМУ №103.
Відповідно до Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-ХІІ), у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом ОСОБА_2 України (п.2 у редакції Постанови КМУ №103).
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом ОСОБА_2 України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін’юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п.2 у редакції Постанови КМУ №103).
На підставі списків уповноважені органи (обласні військові комісаріати, Київський міський військовий комісаріат) готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 3 у редакції Постанови КМУ №103).
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п.4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №847 від 28.10.2015).
Водночас статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення Іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Частиною другою статті 13 Закону України від 02.06.2016 №1402-VІІІ "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Положеннями статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної, рили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною четвертою статті 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідач залучався до участі в адміністративній справі №0640/3718/18 як третя особа, заперечень до позову не заявляв, виходив із того, що наказом ОСОБА_2 оборони України від 31.12.2014 №937 «Про затвердження Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України» визначено, що функції з оформлення та подання документів для перерахунку пенсій, визначення грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій, складання і подання довідок про розмір грошового забезпечення покладається на обласні військові комісаріати, до якого і належить Житомирський ОВК.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Водночас відповідно до частини 7 статті 43 Закону України «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII чинній з 01.01.2016 по 20.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 до 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Згідно пункту 2 резолютивної частини цього рішення №7-рп/2016 частина 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
Отже, з 20.12.2016 відсутня частина 7 статті 43 у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За таких обставин, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України №1774 від 05.12.2016 до частини 7 статті 43, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для обмеження.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення формування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI, у редакції Закону України 24.12.2015 №911-VIII, на час перерахунку пенсії позивача, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, пенсія яким (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.
При цьому позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 20.10.2005 отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому має право на виплату йому пенсії без обмеження максимальним розміром.
Аналогічні висновки містяться в постановах Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №127/4267/17 та від 16.10.2018 у справі №522/16882/17, які у силу приписів статті 242 КАС України є обов’язковими до врахування.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.11.2018 №хз64827 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440 грн, у порядку, визначеному Кабінетом ОСОБА_2 України, без обмеження максимального розміру, з урахуванням проведених виплат, суд зазначає про таке.
Завданням адміністративного судочинства, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету ОСОБА_2 Європи №R (80)2, яка прийнята Комітетом ОСОБА_2 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.
Разом з тим, враховуючи положення статті 245 КАС України захист прав у сфері публічно-правових відносин можливий у спосіб зобов'язання відповідача прийняти певне рішення чи зобов'язання вчинити певні дії.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Зважаючи на те, що судом встановлено неправомірність дій відповідача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.11.2018 №хз64827 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440 грн, у порядку, визначеному Кабінетом ОСОБА_2 України, без обмеження максимального розміру, з урахуванням проведених виплат, що є належним способом захисту та поновлення порушеного права позивача.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відтак, з урахуванням зазначеного, на підставі встановлених фактів та обставин, враховуючи, що докази, наведені відповідачем під час розгляду адміністративної справи є недоведеними та безпідставними та не дають суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію позивача, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн. У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, а саме у сумі 768,40 грн.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10002, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018, відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.11.2018 №хз71083 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.11.2018 №хз64827 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440 грн, у порядку, визначеному Кабінетом ОСОБА_2 України, без обмеження максимального розміру, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено: 11 березня 2019 року.
Суддя О.В. Єфіменко