Рішення № 80343814, 07.03.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2019
Номер справи
260/1386/18
Номер документу
80343814
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

07 березня 2019 року м. Ужгород№ 260/1386/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дору Ю.Ю.,

за участі:

секретаря судового засідання Гулай М.В.,

позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача – ОСОБА_2,

представник третьої особи – не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УМВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача – Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1М.) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до УМВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області (далі – відповідач), третя особа на стороні відповідача – Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі – третя особа), в якій просить:

- визнати незаконними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо-важливих завдань в розмірі 50%, надбавки до посадового окладу за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 50% та премії в розмірі 85 %, які були йому встановлені відповідно до постанови КМУ від 07 листопада 2007 року №1244 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 №988 та визначені у грошовому атестаті №160 від 02.11.2011 року.

- зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням: посадового окладу поліцейського – 3400 грн.; окладу поліцейського за спеціальним званням – 2200 грн.; надбавки за вислугу років (35%) – 1960 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 340 грн.; надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) – 3780 грн.; надбавки до посадового окладу за ОРД (50%) – 1700 грн.; премії (85%) – 11373 грн. Всього 24753,00 грн.;

- встановити судовий контроль на виконання судового рішення шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду;

- стягнути із відповідача – Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області на користь позивача витрати по сплаті судового збору.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 січня 2019 року відкрито провадження за вказаною позовною заявою.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" та Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач як пенсіонер МВС набув право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням підвищених посадових окладів та окладів за звання поліцейських у розмірах, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". На виконання вимог постанови КМУ від 13.08.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області, на запит ГУ Пенсійного фонду України в Закарпатській області направлено довідку №7030002879 від 20.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу. Проте, у вказаній довідці відповідачем протиправно не враховано установлені позивачу надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавку до посадового окладу за оперативно-розшукову діяльність 50% та премію у розмірі 85% у супереч грошовому атестату №160 від 02.11.2011 року, яким підтверджувалося набуте право.

18.02.2019 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області була видана довідка про розмір грошового забезпечення, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі постави Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 та постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, окрім цього, відповідач зазначив, що додатком 3 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 чітко визначено перелік надбавок.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив такі задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти позову та просив відмовити у його задоволенні.

Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області не забезпечило участь уповноваженого представника у судовому засіданні, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та відповідно до п.1 ч.3 ст.205 КАС України розгляд справи проводиться за відсутності представника третьої особи.

Разом з тим, 20.02.2019 представником третьої особи подано до суду пояснення на позовну заяву. Згідно вказаних письмових пояснень управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області просить відмовити у задоволенні позову з огляду на безпідставність такого та невідповідність заявлених позовних вимог чинним положенням Постанови КМУ №103 та Постанови №988.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що ОСОБА_1 26 січня 2011 року був звільнений з органів внутрішніх справ України у запас за п.64 "в" через обмежений стан здоров'я із посади начальна відділу ресурсного забезпечення УМВС України в Закарпатській області у званні "підполковник міліції" з вислугою років – 15 років 01 місяць 11 днів ( в календарному обчисленні для нарахування пенсії – 18 років 11 місяців 09 днів), що стало підставою для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

07 листопада 2015 року набув чинності Закон України "Про національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року (далі – Закон №580-VIII). Постановою КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції " (далі – Постанова №988) були встановлені розмір і види грошового забезпечення поліцейських.

У зв'язку з встановленням нових розмірів грошового забезпечення ОСОБА_1 20 вересня 2018 року звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС із запитом на отримання інформації щодо перерахунку пенсії та отримання довідки про його грошове забезпечення, яка була направлена до ГУ ПФУ в Закарпатській області. На вказаний запит позивача, заступником голови ліквідаційної комісії повідомлено позивачу, що посадовий оклад за посадою "начальник відділу ресурсного забезпечення УМВС України в Закарпатській області" прирівнюється до посади "начальник відділу, що не входить до складу управління (відповідно до наказу МВС від 17.02.2018 №138) з окладом в сумі 3400,00 грн. та повідомлено, що розмір премії для перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб", визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно довідки від 20.03.2018 №703002879 розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 року та відповідно до посади на день звільнення із служби за посадою начальник відділу ресурсного забезпечення УМВС України в Закарпатській області становить 8429,30 грн. з якої: посадовий оклад – 3400,00 грн; оклад за військовим званням "підполковник" – 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби (35%) – 1960,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 340,00 та премія (6,7%)– 529,30 грн.

При цьому, довідка від 20.03.2018 №703002879 не містить даних про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно-розшукову діяльність та премію у розмірі 85%, які позивач отримував у 2011 році згідно грошового атестату №160 від 02.11.2011 та довідки від 02.11.2011 №638 (а.а.с.20,22).

Позивач вважає, що у довідці неправомірно не відображена надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50% та премія у розмірі 85%, яку він отримував.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно листа Пенсійного фонду України пенсію позивачу перераховано з 1 січня 2016 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 1 січня 2016 року, виданої уповноваженим органом МВС України, яке становить 8429,30 грн., в тому числі: оклад за посадою 3400,00 грн., оклад за спеціальним званням 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (35%) 1960,00 грн., щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 340,00 грн., премія за січень 2016 року - 529,30 грн..

Згідно наведеної довідки, грошове забезпечення в січні 2016 року проводилося виключно з таких видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та додаткової премії у розмірі 6,7%. Тобто жодних додаткових надбавок за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, надбавку до посадового окладу за оперативно-розшукову діяльність 50% у грудні 2015 року співробітникам Головного управління Національної поліції у Закарпатській області не нараховувалися та не виплачувалися.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавку до посадового окладу за оперативно-розшукову діяльність, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 6,7% замість 85% та зазначає наступне.

Відповідно пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що відповідно до вимог п. 3 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) необхідно перераховувати за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ № 988. При цьому розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Судом встановлено, що Ліквідаційною комісією розмір премії для перерахунку пенсії позивачу був здійснений на підставі листа Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2018 р. №3261/05/22-2018 щодо інформації про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за відповідними посадами поліцейських за січень 2016 року (а.а.с.29-30).

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 6,7% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим, підстав для врахування премії позивачу у розмірі 85% немає.

Оскільки обставини, а саме набрання чинності Закону України від 23.12.2015 № 900-VІІ, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, настали у грудні 2015, то з урахуванням вимог ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії позивачу був здійснений з січня 2016 року.

Оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, вказані надбавки не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 року у зразковій справі Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а).

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Підстави встановити судовий контроль за виконанням рішення відсутні, оскільки у позові відмовлено.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 72-77, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (90000, Закарпатська область, Міжгірський район, смт.Міжгір'я, вул.Промислова, 6/2, РНОКПП НОМЕР_1) до УМВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м.Ужгрод, вул.Ф.Ракоці, буд.13, код ЄДРПОУ 08592170), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача – Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 11.03.2019 року.

СуддяОСОБА_3