
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2019 р. Справа№200/235/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка О.М. при секретарі судового засідання Рудь Т.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
20 серпня 2018 року позивач звернувся до відповідача щодо призначення йому пенсії на пільгових умовах, у зв’язку з досягненням 50 років із заявою про призначення пенсії за віком за Списком № 1 та повним переліком необхідних документів. На момент звернення позивачу виповнилось 50 років. До заяви позивач додав: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, документи щодо місця проживання (реєстрації), паспорт, трудову книжку БТ-ІІ № 5578735, військовий квиток, диплом, довідки про пільговий стаж, накази про атестацію робочих місць, довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, індивідуальні відомості про застраховану особу, банківські реквізити про відкриття пенсійного рахунку. 30.11.2018 року позивач отримав рішення про відмову в призначені пенсії від 14.11.2018 року. Вищенаведеним рішенням відповідач посилається на те, що відповідно до п. 20 Постанови КМУ від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», згідно якого у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення АТО, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Окрім того, відповідач в рішенні посилається на п.4.2 Порядку № 22-1 відповідно до якого органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірності поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. У зв’язку з вищевикладеним позивач просив суд, визнати неправомірним та скасувати рішення Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 14.11.2018 року про відмову в призначені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, зобов’язати Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи з 09.11.1992 року по 17.11.2008 року, з 01.12.2008 року по 16.01.2014 року, з 03.02.2014 року по 10.06.2014 року, з 31.03.2016 року по 30.06.2016 року, 01.07.2016 року по 20.08.2018 року та зобов’язати Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 20 серпня 2018 року.
Ухвалою суду від 08 січня 2019 року суд відкрив провадження по справі, призначивши до розгляду на 28 січня 2019 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
28 січня 2019 року розгляд справи був відкладений на 12 лютого 2019 року.
12 лютого 2019 року розгляд справи був відкладений на 26 лютого 2019 року.
26 лютого 2019 року розгляд справи був відкладений на 04 березня 2019 року.
30 січня 2019 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.
Свою позицію відповідач вмотивовував наступним. ОСОБА_1 претендує на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із урахуванням пільгового стажу. Рішенням управління від 14.11.2018 року йому було відмовлено в призначенні пенсії з наступних причин. Відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія на пільгових умовах за віком, призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць: після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах. За відсутності стажу роботи, встановленого абз. 1 цього пункту, у період до 01.04.2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абз. 1 і 3-13 цього пункту страхового стажу: з 01.04.2018 по 31.03.2019р. - не менше 22 років у чоловіків. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абз. 1 і 15 цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам на 1 років за кожний повний рік такої роботи. ОСОБА_1, претендує на призначення пенсії за віком згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із урахуванням до пільгового стажу за списком № 1 періодів роботи:
- на шахті ім.. ОСОБА_2 виробничого об’єднання «Артемвугілля» з 09.11.1992р. по 17.11.2008р.;
- у Шахтопрохідному будівельному управлінні № 9 ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» з 01.12.2008р. по 16.01.2014р.;
- у Відокремленому підрозділі шахта «Північна» з 03.02.2014р. по 10.06.2014;
- у ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» з 31.03.2016р. по 30.06.2016р.;
- у ТОВ «Шахтобудівельна компанія» з 01.07.2016р. по 31.05.2018р.;
Для визначення права на пенсію на пільгових умовах застосовується Наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 щодо порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Згідно п. З цього Наказу при визначенні права на пенсію на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинні на період роботи на відповідних посадах. Згідно п. 10 Наказу для підтвердження стажу роботи із шкідливими та важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та довідку уточнюючу пільговий характер роботи. У довідці мас бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професію чи посаду, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їхні номери, в які включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку. Тобто період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство з наданням уточнюючої довідки. Довідку видає підприємство або його правонаступник. Відповідно до наданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає 26 років 07 місяців 26 днів, в тому числі стаж пільгової роботи за списком № 1 шахтарі - 07 років 07 місяців 16 днів. До пільгового стажу за списком № 1 не зараховано періоди роботи; на шахті ім. Гагаріна Ю.Ю. Виробничого об’єднання «Артемвугілля» з 13.08.1990р. по 17.11.2008р., оскільки заявником не надано довідки, підтверджуючої пільговий характер роботи. Згідно витягу від 14.09.2018р. № 100442977 правонаступником підприємства є Державне підприємство «Артемвугілля», яке знаходиться в м. Слов’янську; на СП «Шахта ім. Леніна В.І. з 16.06.2014р. по 14.03.2016р., так як заявником не надано довідку, підтверджуючої пільговий характер роботи. Згідно витягу від 14.09.2018р. № НОМЕР_1 місцезнаходження юридичної особи м. Слов’янськ. До пільгового стажу не враховано: безкоштовна відпустка - 1 день у жовтні 2016 року; знаходження в укк - 4 дні у листопаді 2016р., 1 день у травні 2017р., 1 день у листопаді 2017р., 1 день у травні 2018р.; За таких обставин ОСОБА_1, було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», так як на момент звернення він не має необхідного пільгового стажу на підземних роботах 25 років.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії ВА 956419, ідентифікаційний код НОМЕР_2, місце реєстрації, згідно паспортних даних: АДРЕСА_1.
10 липня 2018 року позивач взятий на облік внутрішньо переміщених осіб за адресою проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, м/р. Южний, буд. 14, к. А про що свідчить довідка № НОМЕР_3 від 10.07.2018 року.
Судом встановлено, що 14 листопада 2018 року рішенням позивачу було відмовлено в призначені пенсії.
До заяви позивачем були надані наступні документи: заява про призначення пенсії від 20.08.2018р. № 6808; ксерокопія трудової книжки від 07.12.1992 року серії БТ-1І №5578735; ксерокопія диплому від 03.07.1986 року №543434; ксерокопія військового квитка від 17.06.1987 року серії НУ № 9146971; довідки ДП «Торецьквугілля» від 01.06.2018р. №5-71/1444 (3 шт.); ксерокопія наказів «О результатах аттестации робочих мест»
від 13.05.2009 року №177, від 13.05.2014 року №212; довідки ТОВ «Шахтобудівельна компанія» від 09.07.2018 року №02/1420, 02/1419; копія наказу «Про підсумки атестації робочих міст» від 29.04.2016 року № 12; ксерокопія паспорта; ксерокопія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; ксерокопія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, від 10.07.2018р. №0000575205(44897); пояснювальна від 20.08.2018 року. Додатково при розгляді заяви були взяті до уваги наступні документи: індивідуальні відомості про застраховану особу за 2001 р.-2013 р.; відомості з центральної бази даних одержувачів пенсій; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань від 14.09.2018 № НОМЕР_1; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 14.09.2018 № НОМЕР_4; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 13.09.2018 № НОМЕР_5; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 14.09.2018 № НОМЕР_6; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 14.09.2018 № НОМЕР_7.
В трудовій книжці БТ-ІІ № 5578735 зазначено, що ОСОБА_1 з 09.11.1992 року по 09.02.1993 року був прийнятий на посаду учня підземного горноробочого по ремонту горних копалень з повним робочим днем під землею Шахти ім. Ю.О. Гагаріна Виробничого об’єднання «Артемвугілля», з 09.02.1993 року по 01.06.2005 року на посаді підземного горнорабочого по ремонту горних копалень з повним робочим днем під землею Шахти ім. Ю.О. Гагаріна Виробничого об’єднання «Артемвугілля», з 01.06.2005 року по 20.09.2006 року на посаді бригадира підземних горнорабочих по ремонту горних копалень з повним робочим днем під землею Шахти ім. Ю.О. Гагаріна Виробничого об’єднання «Артемвугілля», з 20.09.2006 року по 17.11.2008 року на посаді підземний прохідник з повним робочим днем під землею Шахти ім. Ю.О. Гагаріна Виробничого об’єднання «Артемвугілля». З 01.12.2008 року по 16.01.2014 року на посаді прохідник з повним робочим днем під землею Шахтопрохідне будівельне управління № 9 ТОВ «Донецькшахтопроходка». З 03.02.2014 року по 10.06.2014 року на посаді прохідник з повним робочим днем під землею ВП Шахти «Північна» ДП «Дзержинськвугілля». З 31.03.2016 року по 30.06.2016 року на посаді прохідник з повним робочим днем під землею ТОВ «Шахтобудівельна Компанія «Донецькшахтопроходка». З 01.07.2016 року на посаді прохідник з повним робочим днем на підземних роботах.
Відповідно до довідки № 028105 від 01.06.2018 року про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній зазначається, що ОСОБА_1 працював у ВП «Шахтопрохідне будівельне управління № 9» ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 01 грудня 2008 року по 16 січня 2014 року та з 31 березня 2016 року по 30 червня 2016 року за посадою прохідник.
Згідно наказу № 81 від 02 липня 2010 року про підсумки атестації робочих місць за умовами праці зазначено, що посада прохідник відноситься до переліку робочих місць, виробництв, робіт і професій працівникам яким, підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1.
Відповідно до довідки 5-71/1444 від 01.06.2018 року про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній зазначається, що ОСОБА_1 працював повний робочий день в Відокремленому підрозділі «Шахта «Северная» ДП «Торецьквугілля» з 03 лютого 2014 року по 10 червня 2014 року за посадою прохідник 5 розряду підземний.
Відповідно до довідки № 02/1420 від 09.07.2018 року про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній зазначається, що ОСОБА_1 працює з 01 липня 2016 року на ПАТ «ШУ «Покровське» за посадою прохідник.
Згідно наказу № 12 від 29 квітня 2016 року про підсумки атестації робочих місць за умовами праці зазначено, що посада прохідник відноситься до переліку робочих місць, виробництв, робіт і професій працівникам яким за результатами їх атестації за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Відповідно до довідки з підсистеми призначення та виплати пенсії зазначено, що загальний стаж позивача складає 26 років 07 місяців 26 днів, в тому числі до пільгового стажу зараховано по Списку № 1 07 років 07 місяців 16 днів.
Надаючи правову оцінку діям суб’єкта владних повноважень, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає загальнообов’язкове (далі Закон №1058).
Згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону, в редакції діючій на час виникнення спірних правовідносин, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Частиною 3 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними документами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. У тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
Відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Статтею 82 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
З аналізу наведених норм вбачається, що у зв’язку із зверненням позивача щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах ПФУ зобов’язане перевірити, зокрема, чи має заявник стаж роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. У разі прийнятті рішення про відмову у призначенні пенсії, ПФУ повідомляє про це заявника із зазначає причини відмови.
У свою чергу, суд перевіряє, зокрема, чи діяв Пенсійний фонд обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно п. 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 (далі Порядок № 442), та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року №41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація робочих місць, відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій, передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку № 442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров’я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 2 ст. 46 Конституції України це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Тобто, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від18 листопада 2005 року № 383, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Пунктом 10 зазначеного Порядку встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку.
Згідно п. 4.4 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчислені стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах встановлено, якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно пунктів 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Частиною 2 пункту четвертого цього Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Таким чином, законодавцем покладений обов'язок своєчасного та якісного проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому не проведення або несвоєчасне та неякісне проведення з вини керівників підприємств атестації не може позбавити позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2014 року в справі № 21-307а14.
Суд зазначає, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення АТО, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Як встановлено судом під час розгляду справи, згідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 працював на наступних посадах:
- з 09.11.1992 року по 09.02.1993 року був прийнятий на посаду учня підземного горноробочого по ремонту горних копалень з повним робочим днем під землею Шахти ім. Ю.О. Гагаріна Виробничого об’єднання «Артемвугілля», з 09.02.1993 року по 01.06.2005 року на посаді підземного горнорабочого по ремонту горних копалень з повним робочим днем під землею Шахти ім. Ю.О. Гагаріна Виробничого об’єднання «Артемвугілля», з 01.06.2005 року по 20.09.2006 року на посаді бригадира підземних горнорабочих по ремонту горних копалень з повним робочим днем під землею Шахти ім. Ю.О. Гагаріна Виробничого об’єднання «Артемвугілля», з 20.09.2006 року по 17.11.2008 року на посаді підземний прохідник з повним робочим днем під землею Шахти ім. Ю.О. Гагаріна Виробничого об’єднання «Артемвугілля»;
- з 01.12.2008 року по 16.01.2014 року на посаді прохідник з повним робочим днем під землею Шахтопрохідне будівельне управління № 9 ТОВ «Донецькшахтопроходка»;
- з 03.02.2014 року по 10.06.2014 року на посаді прохідник з повним робочим днем під землею ВП Шахти «Північна» ДП «Дзержинськвугілля»;
- з 31.03.2016 року по 30.06.2016 року на посаді прохідник з повним робочим днем під землею ТОВ «Шахтобудівельна Компанія «Донецькшахтопроходка»;
- з 01.07.2016 року на посаді прохідник з повним робочим днем на підземних роботах.
Відповідно до ч. 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Позивачем були надані до матеріалів справи накази ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» про підсумки атестації підземних робочих місць за умовами праці, згідно з яких професія - прохідник, включена до переліку посад на пільгове пенсійне забезпечення за списком №1.
В матеріалах справа наявна довідка форми ОК-5 з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування про застраховану особу ОСОБА_1.
Приписи законодавства встановлюють, що записи у трудовій книжці підтверджують спеціальний стаж, а уточнюючі довідки підтверджують такий стаж тільки коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
З врахуванням наведених обставин та норм чинного законодавства, судом було встановлено, що стаж роботи позивача (за спірний період часу) визначений у його трудовій книжці підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії відповідача є неправомірними, а рішення від 14.11.2018 року про відмову в призначені пенсії є таким, що порушує конституційне право позивача на пенсійне забезпечення на пільгових умовах тому підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про зобов’язання відповідача призначити та виплатити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 суд зазначає наступне.
Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.
Проте, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд вбачає за можливе з метою належного та ефективного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 20.08.2018 року.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір в розмірі 704,80 грн. підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 14.11.2018 року про відмову в призначені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Зобов’язати Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 20.08.2018 року.
Зобов’язати Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи з 09.11.1992 року по 17.11.2008 року, з 01.12.2008 року по 16.01.2014 року, з 03.02.2014 року по 10.06.2014 року, з 31.03.2016 року по 30.06.2016 року, 01.07.2016 року по 20.08.2018 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13, код ЄДРПОУ 42169323) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_2, Донецька область, м. Покровськ, м/р. Южний, буд. 14, к. А) суму судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Повний текст рішення складено та підписано 11 березня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної
сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.