
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2019 р. Справа№200/1808/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса реєстрації: 86500, Донецька область, м. Сніжне, вул. Гагаріна, 26/37; адреса для листування: 84300, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Я. Мудрого, 48а)
до Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ42171290, 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, 103)
про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії відповідача щодо припинення з 1 квітня 2016 року виплати пенсії, зобов’язання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії з моменту припинення її виплати, тобто з 1 квітня 2016 року по 1 червня 2018 року.
7 лютого 2019 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Одночасно, суд відмовив у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору, відстрочив його сплату у розмірі 768 грн. 40 коп. до ухвалення судового рішення.
Ухвалою від 11 березня 2019 року суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в режимі відеоконференції.
За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви позивач зазначив, що є пенсіонером та як внутрішньо переміщена особа перебуває на обліку відповідача. Проте, відповідач припинив виплату належної пенсії з невідомих причин, що не відповідає вимогам чинного законодавства та порушує конституційні права позивача. При цьому, після поновлення виплати пенсії заборгованість з її виплати відповідачем не виплачена.
Відповідач надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог позивача та просив суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі, посилаючись на нормативно-правові акти з питань соціального забезпечення внутрішньо переміщених осіб. Також, відповідач зауважив, що позивач на обліку управління перебуває лише з квітня 2018 року, згідно особистої заяви позивача від 4 квітня 2018 року, отже, про умови та обставини, що призвели до припинення виплати пенсії у 2016 році матеріали пенсійної справи не містять.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, про що свідчить паспорт громадянина України серії ВА № 290284, виданого Сніжнянським МВ УМВС України в Донецькій області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1. Судом встановлено, що позивач є пенсіонером (посвідчення серії ААА № 216608, видане 27 жовтня 2005 року) та внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 4 квітня 2018 року № НОМЕР_2.
Згідно наданих відповідачем матеріалів пенсійної справи встановлено, що згідно розпорядження від 17 листопада 2014 року № 492832 позивач перебувала на обліку УПФУ в Іллічівському районі м . Маріуполя.
4 квітня 2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про запит її пенсійної справи.
Розпорядженням від 27 квітня 2018 року позивачу призначено (відновлено) виплату пенсії з урахуванням пункту 18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365.
Згідно супровідного листа Лівобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про направлення пенсійної справи позивача вбачається, що пенсію ОСОБА_1 було виплачено по 29 лютого 2016 року. При цьому, матеріали справи не містять доказів щодо поновлення відповідачем пенсії з дати її припинення. У той же час, матеріали справи не містять достатніх та переконливих доказів щодо існування підстав для припинення виплати пенсії позивачеві в порядку, передбаченому нормами статті 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
На підставі листа відповідача від 11 грудня 2018 року № 9038/02-19 на адресу уповноваженого представника позивача судом встановлено, що позивач є отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах та перебуває на обліку відповідача. Зі змісту зазначеного листа вбачається, що виплату пенсії позивача призупинено з 1 квітня 2016 року. Також, позивача поінформовано про зміни у постанові Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365, що набрала чинності 12 травня 2018 року, відповідно до яких суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органах, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, який на теперішній час не прийнято. Отже, за повідомленням відповідача недоотримана пенсія за період з 1 квітня 2016 року по 31 серпня 2018 року буде виплачена після визначення Кабінетом Міністрів України порядку здійснення таких виплат.
Згідно довідки відповідача від 21 лютого 2019 року № 301/02-28 виплата пенсії позивачу поновлена з серпня 2018 року та виплачувалась по лютий 2019 року включно.
Судом також встановлено, що розпорядженням відповідача від 20 лютого 2019 року виплату пенсії позивача призупинено на підставі листа Управління соціального захисту населення Великоновосілківської райдержадміністрації від 18 лютого 2019 року № 05820, відповідно до якого довідка внутрішньо переміщеної особи позивача скасована.
Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви, спірними питанням у справі є правомірність припинення виплати пенсії та невиплати заборгованості з пенсійних виплат за минулий період.
Суд зазначає, що за наслідками апеляційного перегляду Великою Палатою Верховного Суду набрало законної сили рішення Верховного Суду від 03 травня 2018 року у зразковій справі № 805/402/18 (Пз/9901/20/18) за позовом ОСОБА_2 до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов’язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень частини десятої статті 290 КАС України у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає:
1) ознаки типових справ;
2) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм;
3) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
У своєму рішенні від 03 травня 2018 року Верховний Суд дійшов висновку, що в контексті цієї зразкової адміністративної справи ознаками типових, визначених п. 21 ч. 1 ст. 4 КАС України справ, є такі (пункт 113 рішення):
1) позивач у цій категорії справ є пенсіонер, якому/якій призначено пенсію згідно із Законом № 1058-ІV та який/яка є внутрішньо переміщеною особою;
2) відповідачем є територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебуває позивач;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з припиненням територіальними органами Пенсійного фонду України виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам з підстав, які не передбачені п. 1, 3– 5 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV);
4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати неправомірними дії щодо припинення виплати пенсії та зобов'язати відповідача відновити виплату пенсії).
Окрім того, Верховним Судом було визначено обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права. А саме – у пункті 114 рішення зазначено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах, в яких позивач:
1) є громадянином України;
2) має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою органів соціального захисту населення про взяття її на облік, як внутрішньо переміщеної особи;
3) є пенсіонером та отримує пенсію, призначену їй відповідно до Закону № 1058-IV.
Поновлення виплати пенсії потребує здійснення додаткових дій позивачем.
Відповідач право позивача на отримання пенсії не заперечує.
На підставі досліджених матеріалів адміністративної справи № 200/1808/19-а судом встановлено, що припинення виплати пенсії позивача відбулося з підстав, які не передбачені п. 1, 3– 5 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV без прийняття відповідного рішення, тому, суд доходить висновку, що дана адміністративна відповідає ознакам типової справи, наявні обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права. Обставини, які виключають типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм – відсутні. Отже, зазначена справа розглядається як типова.
Суд зазначає, що в силу вимог частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Верховний Суд у постанові від 22.03.2018 (справа №243/6391/17) за результатом розгляду аналогічного спору дійшов висновку, зокрема, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття Пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Порядок припинення та поновлення виплати пенсії визначений нормами статті 49 Закону № 1058-IV. Так, згідно з положеннями частини першої зазначеною статті виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості, на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, у разі смерті пенсіонера, у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, в інших випадках, передбачених законом.
Як встановлено судом раніше, матеріали справи не містять доказів щодо прийняття територіальним органом Пенсійного фонду окремого рішення про припинення виплати пенсії з 1 березня 2016 року на підставі положень статті 49 Закону № 1058-IV.
Щодо підстав для розпорядження відповідача про призупинення виплати пенсії від 20 лютого 2019 року, суд зауважує, що така підстава як скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи нормами чинного законодавства не передбачена для припинення виплати пенсії. При цьому, слід підкреслити пріоритетність застосування положень статті 49 Закону № 1058-IV, тому посилання відповідача на підзаконні нормативно-правові акти з питань соціального забезпечення внутрішньо переміщених осіб, є необґрунтованими.
Також, суд зауважує, що відповідач не може посилатися на відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій, оскільки порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов'язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум пенсій. Суд, відповідно до норм статті 6 КАС України вирішує дану справу, зокрема, з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, який у своєму рішенні «Сук проти України» зазначив: «державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань (див., з-поміж інших судових рішень, рішення у справі «Бурдов проти Росії» (Burdov v. Russia), згадане вище, пункт 35). Тому остаточна відмова національних органів у праві заявника на цю доплату за період, що розглядається, є свавільною і такою, що не ґрунтується на законі».
Окрім того, суд зауважує, що спеціальний статус внутрішньо переміщеної особи не збігається та не може підміняти собою жоден із закріплених у Конституції України конституційно-правових статусів особи, та не є окремим конституційно-правовим статусом особи.
У рішеннях Конституційного Суду України (від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009) та Європейського суду з прав людини застосовано підхід, згідно з яким право на пенсію та її одержання не може бути пов’язане з місцем проживання людини. Такий підхід можна поширити не тільки на громадян, що виїхали на постійне місце проживання до інших держав, а й на внутрішньо переміщених осіб, які мають постійне місце проживання на непідконтрольній Уряду України території. У контексті справи, що розглядається, правовий зв’язок між державою і людиною, який передбачає взаємні права та обов’язки, підтверджується фактом набуття громадянства. Свобода пересування та вільний вибір місця проживання гарантується статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України.
У даному випадку наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи потребує від пенсіонера на відміну від інших громадян України здійснення додаткових дій, не передбачених законами щодо пенсійного забезпечення.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Нормами статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, беручи до уваги надані сторонами докази в їх сукупності, суд доходить висновку про обґрунтованість пред'явленого позову та про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі. При цьому, надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту суд зауважує, що наявними матеріалами справи підтверджено, що виплата пенсії позивачеві була здійснена територіальним органом Пенсійного фонду в м. Маріуполі по 29 лютого 2016 року, тобто з 1 березня 2016 року виплата пенсії відповідачем не припинялась. Натомість, суд вбачає протиправну бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу заборгованості з пенсії за минулий час на підставі її заяви про запит пенсійної справи.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб’єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.
Як встановлено судом раніше, виплата пенсії позивачу не проводилась з 1 березня 2016 року по 31 липня 2018 року.
Також, судом встановлено, що відповідачем було припинено виплату пенсії позивача через скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи згідно розпорядження від 20 лютого 2019 року, тобто виплату пенсії позивачеві припинено з 1 березня 2019 року.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне, з метою повного захисту прав і інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати зазначене вище розпорядження та зобов’язати відповідача поновити нарахування та виплату пенсії та сплатити заборгованість за період з 1 березня 2016 року по 31 липня 2018 року та з 1 березня 2019 року.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Ухвалою суду від 7 лютого 2019 року суд відстрочив позивачу сплату судового збору у розмірі 768 грн. 40 коп. до прийняття рішення по справі.
Нормами частини 2 статті 133 КАС України встановлено, що якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса реєстрації: 86500, Донецька область, м. Сніжне, вул. Гагаріна, 26/37; адреса для листування: 84300, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Я. Мудрого, 48а) до Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ42171290, 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, 103) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 20 лютого 2019 року про призупинення виплати пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Великоновосілківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ42171290) поновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) нарахування та виплату пенсії та сплатити заборгованість з виплати пенсії за період з 1 березня 2016 року по 31 липня 2018 року та починаючи з 1 березня 2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ42171290, 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, 103) судовий збір у розмірі 768 грн. (сімсот шістдесят вісім) 40 коп. на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31215256700001, код ЄДРПОУ – 37993783, код банку 820019, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 11 березня 2019 року. Повне судове рішення складено 11 березня 2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Смагар С.В.