Рішення № 80343569, 07.03.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2019
Номер справи
240/446/19
Номер документу
80343569
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/446/19

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Капинос О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.10.2018 за №ХЗ71083;

- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 відповідно до довідки №ХЗ71083 від 03.10.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440 грн., у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 у справі №806/3583/18 Житомирським обласним військових комісаріатом виготовлено та надіслано відповідачу довідку №ХЗ71083 від 03.10.2018 для перерахунку пенсії, з урахуванням посадового окладу 9440 грн. У зв'язку із чим він звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до надісланої Житомирським обласним військових комісаріатом довідки №ХЗ71083 від 03.10.2018. Проте, відповідачем було надано відповідь, в якій повідомлено, про відмову у перерахунку пенсії, оскільки у резолютивній частині рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №806/3583/18 не було покладено ніяких зобов'язань на орган Пенсійного фонду, у зв'язку із чим підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Вважаючи дії відповідача протиправними та такими, що призвели до порушення його права на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 05.02.2019 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

20.02.2019 на адресуду суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування правової позиції зазначає, що відповідно до змісту рішення Житомирського окружного адміністративного у справі №806/3583/18 будь-яких зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку позивачу пенсії згідно з довідкою №ХЗ671083 від 03.10.2018 не покладено, у зв'язку із чим правові підставі для здійснення такого перерахунку відсутні. Крім того зазначає, що пенсія позивачу з 01.01.2018 перерахована та виплачується відповідно до діючого законодавства.

З огляду на викладене, відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у зв"язку з безпідставністю і необґрунтованістю.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України - не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи.

Суд, розглянувши матеріали справи, встановив наступне.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини А1494 від 15.08.2001 полковника ОСОБА_1 звільнено наказом Міністерства оборони України від 10.08.2001 №432 з військової служби у відставку за пп."8" п.65 (за станом здоров'я) тимчасового положення про проходження військової служби офіцерами та виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 15 серпня 2001. (а.с.15).

Позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Сторонами не заперечується, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 з 01.01.2018 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивачу з урахуванням посадового окладу 7750,00 грн.

Не погоджуючись із вказаним перерахунком позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом про визнання протиправними дій Житомирського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із 01.01.2018.

Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 у справі №806/3583/18 позов ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, з урахуванням посадового окладу у розмірі 7750 грн; зобов'язано Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується з 01.01.2018 для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу в розмірі 9440 грн . (а.с.19-22).

Вказане рішення суду набрало законної сили 25.10.2018.

В подальшому, на виконання зазначеного судового рішення Житомирський обласний військовий комісаріат виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку №ХЗ71083 від 03.10.2018 для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням посадового окладу в розмірі 9440 грн, окладу за військовим званням (полковник) - 1480 грн та надбавки за вислугу років (50%) у розмірі 5460 грн. Всього грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача повинно становити 16380 грн (а.с.24).

Сторонами не заперечується, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату №ХЗ69413 від 08.10.2018.

Листом №К-5336, К-5337 від 29.12.2018 Головне управління Пенсійного фонду України повідомило позивачу про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 року у справі №806/3583/18 не покладено жодного обов"язку на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо здійснення перерахунку пенсії позивача, тому провести перерахунок пенсії з врахуванням наданої довідки немає підстав (а.с.26).

Не погоджуючись з такими доводами відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

В силу приписів ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.5 ст.17 Основного Закону України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом передбачені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Метою Закону №2262-ХІІ є реалізація особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, який спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Крім того, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відтак, приписами ч.4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Приписами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45) встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Крім того, вказаною Постановою №103 визначено, що у тому числі Міністерству оборони України, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.

В свою чергу, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою зокрема затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.

З огляду на викладене суд дійшов до висновку, що набрання чинності 01.03.2018 постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.

Однак, матеріали справи свідчать, що на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №103 органом Пенсійного фонду здійснено перерахунок призначеної пенсії позивача, із врахуванням посадового окладу 7750 грн.

Проте, судом встановлено, що на виконання рішення суду Житомирський обласний військовий комісаріат відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", склав довідку №ХЗ71083 від 03.10.2018 про розмір грошового забезпечення, який повинен враховуватись для перерахунку пенсії позивача та надіслав її до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Крім того, суд зазначає, що в листі №СЗ/7502 від 06.11.2018, яким Житомирський обласний військовий комісаріат направив начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку №ХЗ71083 від 03.10.2018 про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2018, міститься прохання вважати недійсною та повернути на адресу Житомирського обласного військового комісаріату раніше подану довідку. (а.с.25).

Проте, відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, відмовився здійснити перерахунок пенсії, призначеної позивачу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі вказаної довідки.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки №ХЗ71083 від 03.10.2018, оскільки вказана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надана до Пенсійного фонду України уповноваженим органом та на виконання судового рішення.

Крім того, суд зазначає, що довідка, відповідно до якої відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 визнана недійсною та підлягає поверненню до Житомирського обласного військового комісаріату.

Також слід зауважити, що визначення грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія належить до повноважень Житомирського обласного військового комісаріату, як уповноваженого підрозділу Міністерства оборони України, у відповідності до Порядку №45 та Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України № 937 від 31.12.2014, отже, у відповідача не було правових підстав не брати до уваги вказану довідку.

Більш того, зазначену довідку №ХЗ71083 від 03.10.2018 з визначенням посадового окладу у розмірі 9440 грн. зобов"язано направити відповідача до Пенсійного фонду рішенням суду.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 на підставі довідки №ХЗ671083 від 03.10.2018, відповідач діяв не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені чинним законодавством України, тому позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10029, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.10.2018 за №ХЗ71083.

Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10029, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок пенсії з 01.01.2018 відповідно до довідки №ХЗ71083 від 03.10.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440 грн., у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом, з урахуванням проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос