
Справа №359/1564/19
Провадження № 3/359/699/2019
Протокол № 0009/12500/19
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2019 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., розглянувши за участю представника митниці ОСОБА_1, представників особи, яка притягається до адміністративної відповідальності – адвокатів ОСОБА_2 та ОСОБА_3, адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, відносно громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, міcце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2; місце роботи, посада: фізична особа – підприємець; документ, що посвідчує особу: посвідка на постійне проживання ІН 100198, видана 18.05.2016, органом 4801; паспорт громадянина ОСОБА_6 ОСОБА_4 RL3984015, виданий 22.06.2018,
в с т а н о в и в :
15.01.2019 року в зоні діяльності Київської митниці ДФС (м/п «Аеропорт-Бориспіль») через митний кордон України авіаційним транспортом переміщувався товар «Живі щигли у кількості - 1600 шт.». Відправником товару, згідно з товаросупровідними документами, виступав громадянин CHEHADE ALAA, KOMSOMOLSKAYA 67, KIEV 02088 UKRAINE (ОСОБА_5).
15.01.2019 до відділу митного оформлення № 5 м/п «Аеропорт Бориспіль» Київської митниці ДФС, для розміщення вантажу «живі птахи – щигли» на склад тимчасового зберігання ДПМА «Бориспіль» та подальшого його митного оформлення, з метою переміщення через митний кордон України до Йорданії м. Амман, звернувся із відповідною заявою та заповненою митною декларацією громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_5.
Переміщення вказаного товару через митний кордон України здійснювалось за митною декларацією від 15.01.2019, засвідченою особистим підписом громадянина ОСОБА_5, на підставі наступних документів: авіаційна накладна № 566-1466 5722 від 15.01.2019, Заяви громадянина ОСОБА_5 від 15.01.2019 та Довідка на бланку підприємства Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання любителів птахів та дрібних хатніх тварин «ЗООСВІТ»» (далі ВГО «ЗООСВІТ») від 14.01.2019 № 08, відповідно до якого загальна вартість птахів становить – 80 000,00 грн.
15.01.2019 Київською митницею ДФС було здійснено митний огляд вищевказаного вантажу, під час якого встановлено що вантаж за зовнішніми візуальними ідентифікаційними ознаками являє собою: живі птахи – щигли, у кількості 1600 шт.
Відповідно до відомостей, заявлених у Довідці № 08 від 14.01.2019, громадянин ОСОБА_5 діяв від імені ВГО «ЗООСВІТ».
15.01.2019 Київською митницею ДФС було направлено лист у ВГО «ЗООСВІТ» про надання інформації стосовно законності вивезення за межі митної території України живих птахів громадянином ОСОБА_5.
Відповідно до інформації, наданої листом ВГО «ЗООСВІТ» від 15.01.2019 № 001/19 (вх. № 689/47 від 16.01.2019):
- ВГО «ЗООСВІТ» не є організацією, що вирощує, розводить, чи продає будь-яких птахів. Статутом діяльності ВГО «ЗООСВІТ» передбачено виключно реєстрація птахів, які були виведені в неволі членами організації (Заводчиками або розплідниками) за їх заявами.
- Громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_5 дійсно являється членом організації ВГО «ЗООСВІТ» і ним зареєстрована заводська назва «Lіve Birds», про що видано свідоцтво UA.ZS-025 від 25.07.2018 на підставі Статуту ВГО «ЗООСВІТ».
- Процедура отримання дозволу на вивезення живих птахів за межі митної території України Статутом ВГО «ЗООСВІТ» не передбачена.
- З моменту реєстрації у ВГО «ЗООСВІТ» від ОСОБА_5, не поступало жодної інформації щодо виведення ним птахів. Таким чином, підтвердити факт виведення птахів у ОСОБА_5 ВГО «ЗООСВІТ» не може.
- Розплідник з назвою «Live Birds» впродовж своєї діяльності жодного разу не звертався до ВГО «ЗООСВІТ» з питанням щодо надання будь-яких дозволів на вивезення птахів чи їхню реєстрацію.
- Надана ВГО «ЗООСВІТ» для вивчення Довідка № 08 від 14.01.2019, що надана громадянином ОСОБА_5 для переміщення через митний кордон України живих птахів, ніколи не видавалась організацією вказаній особі. Бланк, який був використаний на довідці, не є бланком ВГО «ЗООСВІТ».
- ВГО «ЗООСВІТ» громадянину ОСОБА_5 не надавало жодних повноважень щодо здійснення будь-якої діяльності в інтересах ВГО «ЗООСВІТ».
В своїх письмових поясненнях громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_5, повідомив наступне:
В митницю він подав заяву, митну декларацію та документы, а саме Довідку на бланку ВГО «ЗООСВІТ», де вказано, що птахи - щигли в кількості 1600 штук, вік 12 місяців, були вирощені і продані у його питомнику. Вартість птахів складає – 80 000 гривень. Бланк Довідки організацією ВГО «ЗООСВІТ» йому не видавався, а був виготовлений знайомим за допомогою комп’ютерної техніки, за його проханням. Його знайомий виготовив бланк Довідки та вніс в нього необхідну інформацію, а ОСОБА_5 проставив свою печатку.
Будь-яких додаткових документів на закупівлю живих декоративних птахів вищевказаний громадянин не надав.
Таким чином, вказана інформація, свідчить про те, що переміщення вантажу «Птахи живі щигли – 1600 шт.» через митний кордон України за авіаційна накладна № 566-1466 5722 від 15.01.2019, Заяви громадянина ОСОБА_5 від 15.01.2019 та Довідка на бланку підприємства Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання любителів птахів та дрібних хатніх тварин «ЗООСВІТ»» від 14.01.2019 № 08 здійснено шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів, а саме Довідка на бланку підприємства Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання любителів птахів та дрібних хатніх тварин «ЗООСВІТ»» від 14.01.2019 № 08.
Відповідно до ч. 1 ст. 53 Закону України «Про тваринний світ» ввезення в Україну і вивезення за її межі об’єктів тваринного світу, крім генетично модифікованих, здійснюються за правилами, встановленими законодавством України, у тому числі міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України.
У відповідності до Закону України від 29.10.1996 Україна приєдналась до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі.
Згідно до ст. 6 Конвенції кожна Договірна Сторона вживає відповідних і необхідних законодавчих та адміністративних заходів для забезпечення особливої охорони видів фауни, зазначених у додатку ІІ. Стосовно цих видів, зокрема, відповідно до п.а) всі форми навмисного вилову, утримання та навмисного знищення, та відповідно до п. е) володіння цими тваринами або внутрішня торгівля ними, живими чи мертвими, включаючи чучела тварин і будь-яку частину чи похідні від них, які можна легко розпізнати, якщо це сприяє ефективному виконанню положень цієї статті.
Згідно з ч.2 ст. 459 та п.7, п.43 ст.4 МК України суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства – керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов’язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
У відповідності до п.6 Постанови Пленуму ВР України від 03.06.2005року №8 Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних органів.
Враховуючи викладене, громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_5, вчинив дії спрямовані на переміщення товару «птахи живі – щигли» у кількості 1600 шт. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів, а саме Довідки на бланку підприємства Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання любителів птахів та дрібних хатніх тварин «ЗООСВІТ»» від 14.01.2019 № 08.
Дані дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
У зв'язку з чим працівниками митниці 16.01.2019 року складено протокол про порушення митних правил № 0009/12500/19.
У судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
В судове засідання з’явилися представники особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 - адвокати ОСОБА_2 та ОСОБА_3, як просили закрити провадження у справі, зважаючи на відсутність в діях ОСОБА_5 складу адміністративного правопорушення (порушення митних правил), передбаченого ч.1 ст. 483 КМК України.
Представник митниці протокол підтримав, та зазначив, що громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_5 скоїв порушення митних правил, яке передбачене ч. 1 ст. 483 МК України. В матеріалах справи міститься достатня кількість доказів його вини. З огляду на вказане просив визнати винним ОСОБА_5 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.483 МК України та накласти штраф у розмірі 100 % вартості товару та конфіскацію даного товару.
Суддя, заслухавши думку представника митниці, пояснення представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, вважає, вину ОСОБА_5 повністю доведеною.
Відповідно до ст.245 КУпАП та ст.486 МК України, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до вимог ст.489 МК України зазначені обставини підлягають з'ясуванню і при розгляді справи про порушення митних правил.
Так, за диспозицією ч.1 ст.483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Як вбачається з матеріалів даної справи, 15.01.2019 у зоні діяльності Київської митниці ДФС
(м/п «Аеропорт-Бориспіль») через митний кордон України авіаційним транспортом переміщувався товар «Живі щиглі у кількості - 1600 шт.». Відправником товару, згідно з товаросупровідними документами, виступав громадянин CHEHADE ALAA, KOMSOMOLSKAYA 67, KIEV 02088 UKRAINE (ОСОБА_5).
Переміщення вказаного товару через митний кордон України здійснювалось за митною декларацією від 15.01.2019, засвідченою особистим підписом громадянина ОСОБА_5, на підставі наступних документів: авіаційна накладна № 566-1466 5722 від 15.01.2019, Заяви громадянина ОСОБА_5 від 15.01.2019 та Довідка на бланку підприємства Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання любителів птахів та дрібних хатніх тварин «ЗООСВІТ»» (далі ВГО «ЗООСВІТ») від 14.01.2019 № 08, відповідно до якого загальна вартість птахів становить – 80 000,00 грн.
15.01.2019 року Київською митницею ДФС було здійснено митний огляд вищевказаного вантажу, під час якого встановлено що вантаж за зовнішніми візуальними ідентифікаційними ознаками являє собою: живі птахи – щиглі, у кількості 1600 шт.
Відповідно до відомостей, заявлених у Довідці № 08 від 14.01.2019, громадянин ОСОБА_5 діяв від імені ВГО «ЗООСВІТ».
15.01.2019 року Київською митницею ДФС було направлено лист у ВГО «ЗООСВІТ» про надання інформації стосовно законності вивезення за межі митної території України живих птахів громадянином ОСОБА_5.
Переміщення вантажу «Птахи живі щиглі – 1600 шт.» через митний кордон України за авіаційна накладна № 566-1466 5722 від 15.01.2019, Заяви громадянина ОСОБА_5 від 15.01.2019 та Довідка на бланку підприємства Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання любителів птахів та дрібних хатніх тварин «ЗООСВІТ»» від 14.01.2019 № 08 здійснено шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів, а саме Довідка на бланку підприємства Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання любителів птахів та дрібних хатніх тварин «ЗООСВІТ»» від 14.01.2019 № 08.
Відповідно до статті ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України.
За наведених обставин, оцінюючи зібрані в адміністративній справі докази, суддя приходить до переконання, що своїми діями ОСОБА_5 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України, тобто дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо вартості та одержувача експортованого товару.
Вирішуючи питання про можливість накладення на ОСОБА_5 адміністративного стягнення за вчинене порушення митних правил, передбачене ч.1 ст.483 МК України, суддя виходить з вимог ч.2 ст.467 МК України, відповідно до якої, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
Як вбачається із матеріалів справи, допущене ОСОБА_5 порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, посадовими особами ДФС України виявлено 15.01.2019 року.
З огляду на вказане у суду достатньо підстав для накладення на ОСОБА_5 адміністративного стягнення за вчинене порушення митних правил, передбачене ч.1 ст.483 МК України.
На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обтяжуючих та пом'якшуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Винність ОСОБА_5 в переміщенні товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання неправдивих відомостей щодо вартості та одержувача товару, повністю підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме протоколом про порушення митних правил, службовою запискою головного державного інспектора, іншими матеріалами справи, та встановлена судом.
На підставі зазначених доказів слід дійти висновку про доведеність вини ОСОБА_5 у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Суд враховує, що ОСОБА_5 раніше до відповідальності не притягався.
Враховуючи характер скоєного, матеріали справи, встановлені судом обставини, думку представника митниці, пояснення представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів – безпосередніх предметів порушення митних правил, в розмірі 3200,00 грн. з конфіскацією цих товарів в дохід Держави, а у разі відсутності такого товару, в порядку ч.2 ст.541 МК України, з покладенням на ОСОБА_5 адміністративного штрафу в подвійному розмірі 100 відсотків вартості товару, без конфіскації товару.
Вартість птахів встановлено на підставі висновку спеціалістів, а.с. 40, Українського товариства охорони птахів.
Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки ОСОБА_5 в подальшому.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути ОСОБА_5 на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 384 грн. 20 коп.
Керуючись ст. 8, 9 Конституції України, ст. ст. 3, 10, ч.1 ст.483, 541 МК України (в редакції 2012 р.), ст. 8, 23, 33 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя –
п о с т а н о в и в :
Громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, міcце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2; місце роботи, посада: фізична особа – підприємець; документ, що посвідчує особу: посвідка на постійне проживання ІН 100198, видана 18.05.2016, органом 4801; паспорт громадянина ОСОБА_6 ОСОБА_4 RL3984015, виданий 22.06.2018 року, - визнати винним у скоєні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України та накласти штраф у розмірі в розмірі 100 відсотків вартості товарів – безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить суму в розмірі 3200 (три тисячі двісті) грн. 00 коп. з конфіскацією товарів в дохід Держави, а саме: Живі птахи - щиглі 1600 шт.
У разі відсутності такого товару, в порядку ч.2 ст.541 МК України, з покладенням на ОСОБА_5 адміністративного штрафу в подвійному розмірі 100 відсотків вартості товару, що становить 3200 (три тисячі двісті) грн. 00 коп.
Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (одержувач: Борисп.УК/Бориспіль, ЄДРПОУ: 38007070, код банку (МФО): 899998, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), р/р: 31119106510004, КБК: 21081100).
Стягнути з громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, міcце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2; місце роботи, посада: фізична особа – підприємець; документ, що посвідчує особу: посвідка на постійне проживання ІН 100198, видана 18.05.2016, органом 4801; паспорт громадянина ОСОБА_6 ОСОБА_4 RL3984015, виданий 22.06.2018 року, - на користь державного бюджету України (отримувач коштів: Бориспільське управління Державної казначейської служби України; код отримувача (за ЄДРПОУ): 38007070; Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: 31218206010004; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: судовий збір, код ЄДРПОУ 26539653 Бориспільського міськрайонного суду Київської області) судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова суду набрала законної сили ____.
Суддя С.М. Вознюк