
Справа № 2а-10671/09/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2010 року. Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Руденко І.В.,
за участю сторін:
-представника позивача -Матковський Ю.І. (довіреність від 10.08.2009р.),
-представника відповідача -Попазогло О.В. (довіреність від 25.11.2009р. №33267/П/10-105),
-представника відповідача -Сон-Пьюігреньє П.Ю. (довіреність від 04.11.2009р. №39822/9/10-4008/109),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом МПП «Вівтан»до Державної податкової адміністрації в Одеській області, Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси, за участю третіх осіб ОСОБА_9., ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання дій неправомірними та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
МПП «Вівтан»звернулось до Державної податкової адміністрації в Одеській області, Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси в якому просить визнати дії ДПА в Одеській області в особі податкових інспекторів ОСОБА_9., ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6. неправомірними та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій від 10.07.2009р. №0002132370 ДПІ у Суворовському районі м.Одеси. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівники ДПА в Одеській області всупереч вимогам ст.20 Закону України «Про державну службу», яка встановлює тривалість робочого часу державних службовців, проводили перевірку об'єкту господарювання МПП «ВІВТАН»кафе «Флорида»біля першої години ночі, тобто, на думку позивача, не в робочий час, при цьому грубо себе поводили з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7., яка не має жодного відношення до МПП «Вівтан», так як працює як окремий суб'єкт підприємницької діяльності та виконує інші напрямки господарської діяльності. Також, позивач зазначає, що на пропозицію СПД ОСОБА_7, до якої звернулись інспектори ДПА з метою проведення перевірки господарської діяльності МПП «ВІВТАН», викликати власників та керівництво МПП «ВІВТАН»працівники ДПА в Одеській області відповіді не надали та зобов'язали її підписати акт перевірки. Позивач також вважає, що відповідачем були порушені приписи ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», згідно якої право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише в тому випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення -що не було виконано податковим органом. Всупереч вимогам ст.11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»і копію наказу про проведення перевірки МПП «ВІВТАН»надано не було, у зв'язку з чим, позивач вважає, що дії податкових інспекторів ДПА в Одеській області неправомірні та призвели до складання неправомірного акту перевірки де зазначені порушення п.п.1,12,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Щодо порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»позивач зазначає, що ці порушення вимог закону в акті не відображено та не проведено ніяких розрахунків розміру невідповідності обліку товарних запасів на складах або за місцем реалізації, а також, оскільки МПП «ВІВТАН»є платником єдиного податку, ця норма закону до нього не може бути застосована. Таким чином позивач вважає, що немає законних підстав застосування штрафних санкцій у розмірі 31861,20 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача Державної податкової адміністрації в Одеській області заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у запереченні проти адміністративного позову, зазначаючи, що перевірка була проведена працівниками ДПА в Одеській області на підставі направлень згідно плану-графіку проведення перевірок відділу контролю за розрахунковими операціями управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Одеській області за червень 2009 року. Перевірка МПП «ВІВТАН»не пов'язана з перевірками своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), підстави та порядок проведення яких передбачено ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. №509-ХІІ і є плановою та проведена згідно Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», так як проведена за окремим планом органу державної податкової служби. Також, представник відповідача вказував, що опис наявних готівкових коштів підписано адміністратором кафе «Флорида» МПП «ВІВТАН» ОСОБА_8, а у протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_7 зазначила, що порушення будуть усунені, тим самим адміністратор кафе «Флоріда»МПП «Вівтан»підтвердив факт виявлених порушень. Таким чином, на думку представника відповідача, вимоги позивача про визнання незаконними дій ДПА в Одеській області за фактом складання акту від 27.06.2009р. про порушення господарською одиницею МПП «Вівтан»порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, не обґрунтовані та не доведені.
Представник відповідача ДПІ у Суворовському районі м.Одеси заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у запереченні проти адміністративного позову.
Представники третіх осіб у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце слухання справи були належним чином повідомлені.
Заслухавши пояснення представників сторін, свідчення свідка та з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
27.06.2010р. працівниками ДПА в Одеській області була проведена перевірка господарської одиниці МПП «ВІВТАН»кафе «Флорида», що розташована за адресою: м.Одеса, вул. Миколаївська дорога, 315, щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Перевірка проводилась згідно плану -графіку проведення перевірок відділом контролю за розрахунковими операціями управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Одеській області на червень 2009 року, затвердженого головою ДПА в Одеській області 29.05.2009р.(а.с.31-33) та на підставі направлень, виданих ДПА в Одеській області: направлення №4768/23-7017 від 26.06.2009р. головним державним податковим ревізорам-інспекторам ДПА в Одеській області ОСОБА_5, ОСОБА_6Б.(а.с.27) та направлення №4748/23-7017 від 24.06.2009р. головним державним податковим ревізором-інспектором ДПА в Одеській області Захар`євим А.В. та старшим державним податковим ревізором-інспектором ДПА в Одеській ОСОБА_4.(а.с.28), які були надані для ознайомлення адміністратору кафе «Флорида»МПП «ВІВТАН»ОСОБА_8, про що свідчить її підпис. Зазначені направлення на проведення перевірки були зареєстровані у журналі реєстрації направлень на проведення перевірки (а.с.99-100).
Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№509-ХП від 04.12.1990р. ограни державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Статтями 15 та 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995р. визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок. Контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»визначено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок стосовно своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а в даному випадку податковим органом -ДПА в Одеській області, було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу. При цьому, дійсно у зазначеній статті передбачено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", однак це не спростовує можливість проведення планових перевірок (за планом-графіком) у межах Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", який є спеціальним у цих правовідносинах.
Суд вважає помилковими посилання позивача на те, що перевіряючими всупереч ст.11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»не було надано копію наказу про проведення перевірки оскільки, згідно п.2 ч.1 зазначеної статті посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та тривалість. Тому, наказ керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки не потрібен для планової перевірки (згідно плану-графіку), щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами господарювання.
Суд не приймає до уваги твердження позивача щодо того, що перевіряючи проводили перевірку всупереч ст.20 Закону України «Про державну службу в Україні», яка встановлює тривалість робочого часу державних службовців, в нічний час, тобто у час відпочинку з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч.3 ст.11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»проведення перевірок органами державної податкової служби не повинно порушувати нормального режиму роботи платників податків. У судовому засіданні було з'ясовано, що режим роботи кафе «Флоріда»МПП «Вівтан»- цілодобовий.
Згідно наказу ДПА в Одеській області «Про проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності сфери грального бізнесу, надання послуг, торгівлі та громадського харчування»№1336 від 24.06.2008р. передбачена можливість проведення працівниками відділу контролю за розрахунковими операціями управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Одеській області перевірок у вихідні та святкові дні, вечірній та нічний час (а.с.51).
Зважаючи на той факт, що перевірка була проведена на підставі плану-графіку на червень 2009 року, направлень №4768/23-7017 від 26.06.2009р. та №4748/23-7017 від 24.06.2009р. з якими адміністратор Табала І.В. була ознайомлена 27.06.2010 р., суд не вбачає порушень з боку податкового органу щодо проведення планової перевірки з контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами перевірки складений акт від 27.06.2009р. №3615/15/32/23/22466070 (а.с.21-25), відповідно до якого встановлені порушення вимог:
порушення вимог п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг», а саме розрахункова операція на суму 100,00 грн. не була проведена через РРО;
порушення вимог п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг», а саме невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів яка зазначена в денному Х-звіті РРО та становить 169,00 грн., а сума коштів на місці проведення розрахунків встановлена у сумі 480,00 грн.
порушення вимог п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг», а саме встановлено порушення ведення обліку товару, який знаходився за місцем реалізації.
У судовому засіданні 24.09.2010р. в якості свідка було опитано ОСОБА_8, яка була присутньої під час проведення перевірки 27.06.2010р. та підписувала акт перевірки МПП «ВІВТАН»і була ознайомлена з відповідними направленнями на проведення перевірки, де зазначила себе, як адміністратор МПП «ВІТАН». Свідком було пояснено, що вона не працює в МПП «ВІВТАН», а працює в барі «Флорида». ЇЇ підпис стояв під актом перевірки МПП «ВІВТАН»та під направленням на проведення перевірки, оскільки її перевіряючи попросили поставити зазначені підписи, з вказівкою що це лише формальність.
Згідно п.1 ст.3 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Однак, відповідно до пояснювальної записки ОСОБА_8, яка була зазначена як адміністратор кафе «Флоріда»МПП «Вівтан»сума грошових коштів в сумі сто гривень через касовий апарат проведена не була, у зв'язку з тим, що бармен відволікся.
За дане порушення п.1 ст.17 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг»визначено фінансові санкції у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Так, зазначена невідповідність склала 100,00 грн. (100х5=500,00грн.).
п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. За дане порушення ст.22 вказаного Закону визначено фінансові санкції у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Так, зазначена невідповідність склала 211 грн. (211х5=1050,00грн.).
Відповідно до опису наявних готівкових коштів МПП «Вівтан», які знаходяться на місці проведення розрахунків, який підписаний ОСОБА_8, на місці проведення розрахунків встановлена наявність грошових коштів у сумі 480,00 грн. Згідно показників денного Х-звіту РРО станом на 27.06.2009р. о 02:22год. сума готівкових коштів становила169,00 грн. Тобто невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній в денному звіті РРО складає 211,00 грн. (480,00 грн.-169,00грн.= 211,00 грн.) (а.с.26).
п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до ст.6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Згідно п.4 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва"№ 727/98 від 03.07.1998р. суб'єкт малого підприємництва - юридична особа зобов'язана вести книгу обліку доходів та витрат і касову книгу. Форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Крім того, суб'єкти господарської діяльності у сфері роздрібної торгівлі алкогольними напоями повинні вести свою діяльність у відповідності із Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими Постановою КМУ від 30 липня 1996 року №854.
Ці правила визначають основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим і спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торгівельного обслуговування. Зазначені правила поширюються на всіх суб'єктів господарської діяльності на території України незалежно від форм власності, які зареєстровані в установленому порядку і мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. При цьому, згідно зазначених правил у документах, згідно з якими до торговельної мережі надійшли алкогольні напої, повинні зазначатися реєстраційні номери сертифіката відповідності або свідоцтва про відповідність, суб'єкту господарської діяльності, який здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями забороняється приймати для продажу та зберігання алкогольні напої від юридичних і фізичних осіб, які не мають ліцензії на виробництво або на право імпорту чи оптової торгівлі алкогольними напоями.
Інструкцією про застосування форм товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв, форм товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв, затвердженою Наказом Міністерства транспорту України від 28 квітня 2005 №154 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 28 липня 2005 року №817/11097, затверджено форми товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв.
У разі переміщення алкогольних напоїв з місць зберігання до місць торгівлі між підприємствами або в межах одного підприємства суб'єкт підприємницької діяльності повинен виписувати товарно-транспортні накладні за встановленою формою згідно п.1.3 Інструкції про застосування форм товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв.
МПП «Вівтан»перебувало у 2009 році платником єдиного податку (свідоцтво про право сплати єдиного податку а.с. 84) та згідно ліцензії Серія АГ №040807 (а.с.105) здійснювало роздрібну торгівлю алкогольними напоями.
При проведенні перевірки встановлено порушення обліку товару (алкогольних напоїв), який знаходиться за місцем реалізації. За дане порушення згідно ст.21 вказаного Закону, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (15153,10 х 2 =30306,20 грн.).
При перевірці було встановлено наявність у позивача на реалізації товару (алкогольних напоїв), щодо якого порушено порядок обліку на загальну суму 15153,10 грн., про що складено відповідна відомість, яка підписана адміністратором Табала І.В.(а.с.30)
При розгляді справи представником позивача були надані накладні на товар, фіскальні чеки придбання товару, які були відсутні при проведенні перевірки та не надавались після проведення перевірки до податкового органу. При цьому представником позивача не надано Книгу обліку доходів і витрат.
Також, у протоколі про адміністративне правопорушення №2326 від 27.06.2009р. адміністратор кафе «Флорида»МПП «Вівтан»власноручно зазначила, що порушення будуть усунуті.
На підставі акту перевірки від 27.06.2009р. №3615/15/32/23/22466070 ДПІ у Суворовському районі м. Одеси прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.07.2009р. №0002132370 до МПП «ВІВТАН»у розмірі 31861,20 грн. (а.с.69).
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги МПП «Вівтан»до Державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання дій ДПА в Одеській області в особі податкових інспекторів ОСОБА_9., ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 неправомірними та до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси про скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 10.07.2009р. №0002132370 ДПІ у Суворовському районі м.Одеси задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.158-163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову МПП «Вівтан» до Державної податкової адміністрації в Одеській області, Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси про визнання дій ДПА в Одеській області в особі податкових інспекторів ОСОБА_9., ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 неправомірними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 10.07.2009р. №0002132370 ДПІ у Суворовському районі м.Одеси -відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Уразі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 26.10.2010р.
Суддя К.О.Танцюра
Повний текст постанови складений 26 жовтня 2010 року .
/