ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" лютого 2010 р. Справа № 2-а-14356/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Кусик Г.С.,
за участю:
представника позивача - Кириченка К.І.,
представника відповідача - Мкртчян Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Електромаш" до Державної податкової інспекції у м.Херсоні про визнання нечинним рішення про застосування штрафних санкцій,
встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Електромаш (далі - позивач) звернулося із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Херсоні (далі - відповідач), в якому просить визнати нечинним рішення про застосування штрафних санкцій № 0009692307 від 08.09.2009 р., мотивуючи це порушенням вимог діючого законодавства.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, вказавши на те, що працівники податкової служби не мали права проводити 17.08.2009 р. перевірку в пансіонаті "Лазурне", оскільки перевірки дотримання законодавства у сфері готівкового обігу не відносяться до законодавства про оподаткування, ця перевірка носила плановий характер, а тому на неї поширюється мораторій до кінця 2010 року відповідно до пункту 1 постанови Кабміну України № 502 від 21 травня 2009 року "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року". Запис в Журналі реєстрації перевірок, який ведеться в пансіонаті "Лазурне", перевіряючими зроблена не була, що є порушенням пункт 7 Указу Президента України "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" № 817/98 від 23.07.98 р. При прийнятті рішення про застосування штрафних санкцій відповідачем не враховано, що пансіонат надає послуги з харчування у власній їдальні, розрахунки проводяться в касі пансіонату з використанням касової книги і касових ордерів, а тому реєстратор розрахункових операцій при проведенні розрахунків не застосовується згідно п.12 ст.9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Прийняття коштів від замовника в оплату не є розрахунковою операцією в розумінні ст.2 Закону, оскільки при отриманні коштів в касі розрахункова операція не відбувається, так як місце реалізації харчування - обідній зал їдальні, оплата за харчування проводиться передоплатою, у момент одержання авансу ще не відбувається надання послуг, а отже порушень вимог Закону в даному випадку немає. Пансіонат не відноситься до закладу громадського харчування, оскільки пансіонату, як структурному підрозділу ВАТ "Електромаш", властиві, перш за все послуги з відпочинку та оздоровлення громадян. До того ж він не є юридичною особою.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, мотивуючи це тим, що під час перевірки пансіонату "Лазурне" виявлено порушення вимог п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме приймання готівкових коштів у сумі 17758 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій, за що правомірно застосовано штрафні санкції на суму 88790 грн. Зазначає, що згідно п.1.3 Правил роботи закладів (підприємств) громадського харчування та загального класифікатора "Галузі народного господарства України" пансіонат відноситься до закладу громадського харчування. Посилання позивача на п.12 ст.9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" вважає необгрунтовним, оскільки даним пунктом регулюється проведення операцій, коли в місці отримання товарів (надання послуг) не здійснюються розрахункові операції при умові, що розрахунки за товари (послуги) здійснені із застосуванням реєстратора розрахункових операцій в іншому місці.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 17.08.2009 р. державною податковою інспекцією у Скадовському районі Херсонської області здійснено перевірку за дотриманням суб"єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у пансіонаті "Лазурне", яке знаходиться за адресою: м.Скадовськ, вул.Рози Люксембург, 1, що належить ВАТ "Електромаш".
За результатами перевірки складено акт № 80/211923/22734978 від 17.08.2009 р., у якому зафіксовано порушення п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: проведення розрахункової операції у сфері громадського харчування на загальну суму 17758 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій.
За вказане порушення Державною податковою інспекцією у м.Херсоні прийнято рішення про застосування до ВАТ "Електромаш" штрафних санкцій № 0009692307 від 08.09.2009 р. на суму 88790 грн.
Суд вважає таке рішення необгрунтованим виходячи з наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб"єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб"єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб"єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Згідно із ст.2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо саме за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Пунктом 4.4 статті 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 за N 614, передбачено, що реєстрація продажу товару (надання послуг) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен надаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункових операцій.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Судом встановлено, що пансіонат здійснює послуги по розміщенню, харчуванню, організації дозвілля. У місці прийому грошей (касі) розрахункова операція не проводиться, тому що кошти приймаються не за місцем реалізації послуги. Тобто, грошові кошти прийняті за харчування, яке надавалося в іншому місці і в інший час, відповідно немає факту здійснення операцій з розрахунків у готівковій формі в місці отримання послуг. Таким чином, при отриманні коштів в касі розрахункова операція не відбувається, оскільки місце реалізації харчування - обідній зал їдальні. У пансіонаті відпочиваючі харчуються в залі столової, а готівкові кошти приймаються в касі пансіонату. Ці приміщення знаходяться у різних будівлях. Крім того, оплата за харчування проводиться передоплатою. У момент одержання авансу ще не відбувається надання послуг, меню на час прийому готівкових коштів ще не складено.
Частиною 12 ст.9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються у разі, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо). Тобто вказана норма закону дає право пансіонату не застосовувати РРО, адже харчування організовано в обідній залі, а готівка приймається в касу пансіонату. Відповідно до ст.5 Закону України "Про туризм" пансіонати, бази відпочинку і дитячі оздоровчі табори віднесені до інших суб'єктів підприємницької діяльності, що надають послуги з тимчасового проживання, харчування та інших туристичних послуг. У судовому засіданні встановлено, що при відсутності вільних місць для проживання в пансіонаті, що відпочивають, у тому числі працівникам заводу, надаються кімнати житлового сектору, з власниками яких пансіонатом укладені довгострокові договори на тимчасове розміщення відпочиваючих. Для них у обідньому залі пансіонату організовано харчування, на яке виписується путівка (ваучер) "курсівка" на весь період відпочинку. Тобто в даному випадку йде мова про харчування як складової туристичної послуги, а їдальня пансіонату є закритою мережею, що забезпечує харчуванням тільки осіб, що купили "курсівки" або путівки. Відповідно до п.п.3.1, 3.2 розділу 3 Положення "Про форму та зміст розрахункових документів", затвердженого наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614, передбачено, що розрахунковий документ, а саме фіскальний касовий чек на товари (послуги), серед обов'язкових реквізитів повинен мати: кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги), вартість і одиниці виміру товару (послуги), найменування товару (послуги), позначення форми оплати та суму грошових коштів за даною формою оплати, загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово "сума" або "всього", то можна відобразити тільки при фактичному наданні послуг та реалізації виготовлених продуктів харчування. У розділі 1 Положення "Про форму та зміст розрахункових документів" зазначено, що сума розрахунку - це сума готівкових коштів, отримана від покупця за продані товари (послуги). Тобто, вимоги цього нормативного акта пов'язані з наданням послуг і реалізацією товарів, а не з наданням грошей за майбутню послугу, як у випадку перевірки пансіонату. Встановлені в даному положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів. При відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим (пункт 2.1 розділу 2 Положення) і відповідно операція без надання послуг та реалізації товарів не може бути розрахунковою. Суд вважає неприйнятними посилання відповідача на п.1 ст.9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" як на одну із підстав необхідності застосування позивачем РРО. Згідно з п.1 ст.9 Закону визначено, що реєстратори розрахункових операцій не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів. Відповідно до Методичних рекомендацій щодо забезпечення якості та безпеки товарів і послуг підприємств ресторанного типу, затверджених наказом Мінекономіки України № 295 від 22.07.2008 р., визначено, що ресторанне господарство - це вид економічної діяльності суб'єктів господарської діяльності щодо надання послуг щодо задоволення потреб споживачів у харчуванні з організацією дозвілля або без нього; в свою чергу до підприємства ресторанного господарства належить: заклад (сукупність закладів), яке є самостійним статутним суб'єктом господарювання, має права юридичної особи та здійснює свою діяльність з метою отримання прибутку. Послуга ресторанного господарства - результат діяльності підприємств та громадян - підприємців по задоволенню потреб споживача у харчуванні та проведенні дозвілля, а вид послуг - складова підгрупи однорідних послуг, що характеризується загальними конструктивними, технологічними рішеннями або іншими ознаками. З вищевказаного, можна зробити висновок, що підприємствами ресторанного господарства, є лише ті підприємства, основною послугою господарської діяльності яких є послуга по задоволенню потреб споживачів у харчуванні, послуги ж у свою чергу повинні бути однорідними. Пансіонату, як структурному підрозділу ВАТ "Електромаш", властиві, перш за все, послуги з відпочинку та оздоровлення громадян. До того ж він не є юридичною особою згідно довідки з ЄДРПОУ № 928 від 25.05.06 р. Тобто пансіонат згідно з п.1 ст.9 Закону може проводити розрахунки без застосування РРО та приймати готівку від клієнтів у касу пансіонату з оформленням прибуткових касових ордерів та видачею корінців, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку. Крім того, класифікатор "Галузей народного господарства України", затверджений наказом Мінстату від 24.01.1994 р. № 21, на який посилається відповідач, втратив силу і на даний момент не діє. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що позивачем не було допущено порушення п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", у зв'язку з чим відсутні підстави для застосування до ВАТ "Електромаш" штрафних санкцій. Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд - постановив: Позов задовольнити. Визнати недійсним рішення Державної податкової інспекції у м.Херсоні № 0009692307 від 08.09.2009 р. про застосування штрафних санкцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25 лютого 2010 р.
Суддя Бездрабко О.І.