
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/443/19
07 березня 2019 рокум.Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, у складі: головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі – позивач) звернулась до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі – УПФУ, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (далі – УДКСУ у місті Тернополі, третя особа) в якій просить суд зобов’язати Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5940,00 гривень.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 24.11.2018 року ОСОБА_3 придбала квартиру на підставі договору купівлі-продажу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. При укладенні договору позивач сплатила збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4927,75 грн. Позивач придбала житло вперше, а тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування" сплатила такий збір безпідставно. ОСОБА_3 зазначає, що 16.01.2019 звернулась до ОСОБА_1 об’єднаного УПФУ Тернопільської області про повернення помилково сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, проте отримала відмову у поверненні коштів. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та просить зобов’язати відповідача сформувати та подати до УДКСУ у місті Тернополі подання про повернення ОСОБА_3 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 5940,00 грн.
Ухвалою суду від 19.02.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
У строк встановлений судом відповідач надав на адресу суду відзив, в якому зазначено, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше. Крім того, ОСОБА_3 добровільно сплатила збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 5940,00 грн., і об’єднане управління не вчиняло дій та не приймало рішень щодо зобов’язання позивача сплатити такий збір.
УДКСУ у м. Тернополі подано до суду письмове клопотання про розгляд справи без їх участі, при вирішенні даної справи покладаються на рішення суду. Надано також довідку про підтвердження зарахування до Державного бюджету 26.11.2018 року збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна в сумі 5940,00 грн., сплачених позивачем платіжним дорученням (квитанцією) від 24.11.2018 року.
Розглянувши у відповідності до вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі, виходячи з наступного.
24 листопада 2018 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 укладено договір купівлі-продажу квартири, згідно з яким позивач придбала квартиру №14, вартістю 594000 (п’ятсот дев’яносто чотири тисячі) грн. 00 коп., що розташована в будинку №16 по вулиці Яреми в місті Тернополі.
Перед укладенням вищезазначеного договору позивач сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від вартості придбаного житла – 5940,00 (п’ять тисяч дев’ятсот сорок гривень), відповідно до квитанції №23 від 24.11.2018 року, як це передбачає пункт 15.3 постанови КМУ від 03.11.1998 року № 1740 "Про затвердження порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій" та пункт 10 ст. 4 "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
16 січня 2019 року позивач звернулась до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із вимогою щодо повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 5940 грн. 00 коп.
ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 18.01.2019 №791/07 позивача повідомлено, про відсутність підстав для повернення вказаного збору, а також роз'яснено про право звернутися до суду із адміністративним позовом про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
ОСОБА_3 не погоджуючись з таким рішенням суб’єкта владних повноважень, звернулась до суду з даною позовною заявою.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.
Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів слід прийти до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Факт придбання ОСОБА_5 нерухомого майна вперше підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта сформованої 15.03.2019. Згідно вказаної довідки позивач є власником 1/1 частки квартири за адресою: АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі - продажу нерухомого майна від 24.11.2018 року.
Відповідно до Довідки №869 від 26.02.2019 року виданої ТзОВ "Міське бюро технічної інвентаризації" про те, що гр. ОСОБА_3 згідно обліку технічної інвентаризації в м. Тернополі не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі.
Також, згідно довідки Теребовлянського бюро технічної інвентаризації №43 від 04.03.2019 видана про те, що до 31.12.2012 року право власності на нерухоме майно згідно договорів купівлі-продажу за ОСОБА_3 Теребовлянським БТІ не реєструвалось.
Крім того, в матеріалах справи наявна довідка від 01.03.2019 №67, складена філією – ОСОБА_1 обласного управління АТ "Ощадбанк" видана ОСОБА_3, про те, що приватизаційні депозитні рахунки для списання коштів на приватизацію житла за місцем проживання та реєстрації за період з 1992 по 2002 роки АДРЕСА_3, не відкривались і житлові чеки не використовувались.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували факт придбання позивачем житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.
Відмова УПФУ в частині повернення позивачу збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4927,75 грн., є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
При цьому, суд не бере до уваги твердження УПФУ, стосовно того, що відповідно до чинного законодавства України не існує єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно, що позбавляє можливості перевірити інформацію про те, чи вперше особа придбала нерухомість.
Відсутність можливостей в органів Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами, і саме органи Пенсійного фонду України зобов'язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем як суб’єктом владних повноважень не доведено обов’язку ОСОБА_3 щодо сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_3 дійсно 24.11.2018 року вперше придбала житло за договором купівлі-продажу нерухомого майна - квартиру №14, що розташована в будинку №16 по вулиці Яреми в місті Тернополі, та при оформленні документів безпідставно сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі – продажу нерухомого майна в розмірі 5940,00 грн. згідно квитанції №23 від 24.11.2018 року на вказану суму та довідки управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області №55 від 21.02.2019 року, який підлягає поверненню. А відтак, суд приходить до переконання, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 20 серпня 2015 року (справа № К/800/41597/14), від 25 червня 2015 року (справа №К/800/17652/15), від 16 квітня 2015 р. (справа №К/9991/37325/11) тощо.
Згідно з ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір згідно квитанції №0.0.1266619144.1 від 14.02.2019 року в розмірі 768 грн. 40 коп.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: 46000, м.Тернопіль, вул. Яреми 16/14) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5940 (п’ять тисяч дев’ятсот сорок) грн. 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (код ЄДРПОУ 40377598) в користь ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: 46000, м.Тернопіль, вул. Яреми 16/14) сплачений судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 (сорок) коп. згідно квитанції №0.0.1266619144.1 від 14.02.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 07 березня 2019 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.