Ухвала суду № 80314697, 04.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.03.2019
Номер справи
640/3533/19
Номер документу
80314697
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

04 березня 2019 року м. Київ № 640/3533/19

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Аблов Є.В. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Деснянської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) (далі - позивач) з позовом до Деснянської селищної ради (код ЄДРПОУ 05389882, адреса: 17024, Чернігівська область, Козелецький район, смт. Десна, вул. Ювілейна, 1а) (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Деснянської селищної ради від 18 грудня 2018 року в частині відмови в наданні дозволу ОСОБА_1 на проведення експертної грошової оцінки з метою подальшого викупу земельної ділянки площею 0,034 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2;

- зобов'язати Деснянську селищну раду Чернігівської області розглянути заяву ОСОБА_2 від 09 листопада 2018 року та винести рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до пунктів 4, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали позовної заяви та додані до неї матеріали, суд вважає, що даний позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, з огляду на наступне.

Відповідно до приписів пункту першого частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо, позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Згідно з положеннями частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Нормами частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункту 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з вимогами статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Виходячи з положень статей 13 і 14 Конституції України, статей 177, 181, 324 і глави 30 Цивільного кодексу України, земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.

Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 Цивільного кодексу України, статті 2, 5 Земельного кодексу України).

Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 Цивільного кодексу України, статтею 152 Земельного кодексу України, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (частина перша статті 15 Цивільного процесуального кодексу України).

Виходячи з системного аналізу вказаних вище правових норм, суд приходить висновку, що спори, які виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 19 Цивільного процесуального кодексу України розглядаються в порядку цивільного судочинства.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач 09 листопада 2018 року звертався до Деснянської селищної ради з заявою про затвердження проекту землеустрою та надання дозволу на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки під належною йому будівлею, з метою подальшого її викупу, однак рішенням сесії Деснянської селищної ради від 18 грудня 2018 року у дозволі на проведення експертної грошової оцінки було відмовлено.

Не погоджуючись з цим, вважаючи, що його право на отримання земельної ділянки порушено відповідачем, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд вважає, що вимоги позивача про визнання рішення відповідача протиправним в частині відмови в наданні дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою подальшого викупу та зобов'язання відповідача винести рішення у відповідності до вимог чинного законодавства, тобто щодо надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки не має публічно-правовий характер, оскільки спір не виник з підстави реалізації владних управлінських функцій та не пов'язаний з правомірністю такої реалізації, тому що у даному випадку наявний спір про право на відведення земельної ділянки.

При цьому, варто зазначити, що дії позивача щодо отримання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою подальшого її викупу спрямовані на отримання вказаної земельної ділянки у власність.

Таким чином, кінцевою метою позивача є набуття ним майнового права на земельну ділянку.

Водночас, суд звертає увагу на те, що та обставина, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень не змінює правову природу спірних правовідносин та не робить спір в частині визнання права позивача на розробку проектної документації щодо відведення земельної ділянки у власність публічно - правовим, оскільки такі вимоги не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин, а лише позивачем обґрунтовується власне право на отримання земельної ділянки у відповідності до положень Земельного Кодексу України.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що у разі оспорювання правомірності рішення щодо відмови у проведенні експертної грошової оцінки земельної ділянки, справа має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.

Таким чином, позовні вимоги позивача не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, тому, відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, у відкритті провадження слід відмовити.

Роз'яснити позивачу, що розгляд справи має здійснюватися місцевим судом за правилами, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України.

Відповідно до частини другої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі суддя постановляє ухвалу.

Керуючись статтями 2, 5, 19, 170, 171, 241, 242, 248, 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Деснянської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Роз'яснити позивачу, про те, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження у справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами не пізніше наступного дня після її постановлення.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини четвертої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала суду про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена.

Згідно частини першої статті 295 та частини першої статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII.

Суддя Є.В. Аблов