Рішення № 80314564, 06.03.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2019
Номер справи
512/412/17
Номер документу
80314564
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 512/412/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Савранської районної державної адміністрації Одеської області та дитячого дошкільного навчального закладу «Веселка» про скасування п.1.3 наказу Управління освіти, молоді та спорту Савранської районної державної адміністрації від 03.07.2017 року

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа № 512/412/17 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Савранської районної державної адміністрації Одеської області та дитячого дошкільного навчального закладу «Веселка» про скасування п.1.3 наказу Управління освіти, молоді та спорту Савранської районної державної адміністрації від 03.07.2017 року.

Ухвалою Савранського районного суду Одеської області від 30.11.2017 року відкрито провадження у даній адміністративній справі.

Ухвалою Савранського районного суду Одеської області від 12.03.2018 року адміністративну справу за № 512/412/17 направлено супровідним листом від 26.12.2018 року за предметною підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.

08.01.2019 року справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано для розгляду судді Токміловій Л.М.

Ухвалою судді від 14.01.2019 року вказану справу прийнято до провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі.

В обґрунтування позовної заяви позивачі зазначають, що вони звернулись до дитячого дошкільного навчального закладу «Веселка» з метою влаштувати дитину до садочку, таким чином забезпечити її соціальну адаптацію та отримання дошкільної освіти. Проте, керівництво вищезазначеного закладу відмовило у прийнятті дитини до дитячого закладу у зв'язку з тим, що у ОСОБА_3 немає профілактичних щеплень. У відповіді дитячого дошкільного навчального закладу «Веселка» зазначено, що заборонено прийом до закладів освіти дітей, які не отримали щеплення проти кору.

Ухвалою від 04.02.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду по суті на 18.02.2019 року о 14 год 30 хв.

За вх.№3756/19 01.02.2019 року на адресу Одеського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву представника ДНЗ «Веселка», у якому представник відповідача зазначає, що відповідно до ст.27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» передбачено що, профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні є обов'язковими. Відповідно до ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов'язковими і включаються до календаря щеплень. Батьки неповнолітньої особи, мають право відмовитися від проведення профілактичних щеплень таким особам. Позивачу було також роз'яснено, що в разі відсутності у дитини щеплень, він не має право відвідувати початкові, оздоровчі, виховні та інші дитячі установи. Згідно з ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями. Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

Також, на електронну адресу Одеського окружного адміністративного суду 01.02.2019 року за №ЕП/839/19 надійшов відзив на позовну заяву від представника районної державної адміністрації, у якому зазначено, що профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов’язковими на підставі статті 27 Закону України від 24.02.1994 №4004-12 «про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення». Також представник відповідача зазначає, що необґрунтованим є посилання позивачів на порушення конституційного права дитини на освіту, оскільки деклароване право на отримання освіти передбачає вчинення певних послідовних дій, зокрема подання батьками до навчального закладу заяви про прийняття дитини до ДНЗ, медичної довідки про стан її здоров’я, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення та свідоцтво про народження дитини.

Представники відповідачів проти позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.

05.02.2019 року на електронну адресу Одеського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника ДНЗ «Веселка» про розгляд справи за відсутності представника дошкільного навчального закладу.

13.02.2019 р. на електронну адресу Одеського окружного адміністративного суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Савранської РДА Одеської області.

18.02.2019 р. через канцелярію суду надійшло клопотання позивача, ОСОБА_2, про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Враховуючи клопотання сторін про розгляд справи за відсутності представників, та зважаючи на те, що представник позивачем подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, а також те, що відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, на підставі ч.9 ст.205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в письмовому провадженні.

Пунктом 10 частини 1 статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.

ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є батьками малолітньої дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується Свідоцтвом про народження серії І-ЖД №386114 від 20.08.2014 (а.с.11)

З метою влаштування ОСОБА_3 до дошкільного навчального закладу звернулась з відповідною заявою про прийняття дитини до ДДЗК «Веселка».

Адміністрацією ДДЗК «Веселка» у відповіді від 13.07.2017 року №13 повідомлено, що у зв’язку з епідеміологічною ситуацією щодо захворюваності на кір, яка склалась на території України та зокрема в Одеській області, та відповідно до наказу Одеської обласної державної адміністрації департаменту освіти та науки № 227/ОД від 02.06.2017 р. «Про заходи щодо попередження розповсюдження захворюваності на кір в дитячих навчальних закладах області» керуючись ст..15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» заборонити прийом до закладів освіти дітей, які не отримали щеплення проти кору)., Листа КЗОЗ Савранського районного центру первинної медико - санітарної допомоги Одеської області від .2017 р. (...діти без щеплень проти кору не можуть бути допущенними до перебування в організованих дитячих колективах - дитячих дошкільних закладах, школах, лікувальних закладах) та наказу Савранської районної державної адміністрації управління освіти, молоді та спорту від 03.07.2017 р. № 11-19/127-ОД «Про заходи щодо попередження розповсюдження захворюваності на кір в дитячих навчальних закладах Савранського району» (п.1.3. керуючись ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» заборонити прийом до закладів освіти дітей, які не отримали щеплення проти кору. (а.с.16)

Також, позивачі заявою від 18.07.2017 року звернулись до Начальника відділу освіти Савранської РДА з проханням розібратись у ситуації, що стосується відмови ДНЗ «Веселка» у прийнятті ОСОБА_3 до дошкільного закладу освіти.

Листом управління освіти, молоді та спорту Савранської РДА повідомлено позивачів, що наказом Департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації від 02.06.2017 року №227/ОД «Про заходи щодо попередження розповсюдження захворюваності на кір в дитячих навчальних закладах області» керівникам навчально-виховних закладів заборонено прийом до закладів освіти дітей, які не отримали щеплення проти кору.

В додаток до вказаної відповіді, позивачам листом надіслано копію вищевказаного наказу Департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації.

На підставі наказу Департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації від 02.06.2017 року №227/ОД «Про заходи щодо попередження розповсюдження захворюваності на кір в дитячих навчальних закладах області» управлінням освіти, молоді та спорту Савранською РДА 03.07.2017 року прийнято наказ за №11-19/127 – ОД, яким, згідно п.1.3 керівникам навчально-виховних закладів заборонено прийом до закладів освіти дітей, які не отримали щеплення проти кору, керуючись ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Позивачі не згодні з зазначеним п.1.3 наказу управління освіти, молоді та спорту Савранською РДА 03.07.2017 року за №11-19/127 – ОД та оскаржили його до суду.

Згідно з ч.1 ст.27 Закону України №4004-XII від 24.02.1994 «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні є обов'язковими.

Аналогічні вимоги містяться і у ч.1 ст.12 Закону України №1645-III від 06.04.2000 «Про захист населення від інфекційних хвороб»: профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов'язковими і включаються до календаря щеплень.

Відповідно до ч.7 ст.12 Закону України №1645-III від 06.04.2000 «Про захист населення від інфекційних хвороб» відомості про профілактичні щеплення, поствакцинальні ускладнення та про відмову від обов'язкових профілактичних щеплень підлягають статистичному обліку і вносяться до відповідних медичних документів. Медичні протипоказання, порядок проведення профілактичних щеплень та реєстрації поствакцинальних ускладнень встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Позивачі, їх представник не довели суду наявність медичних протипоказань для проведення обов’язкових щеплень ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу.

Групи населення та категорії працівників, які підлягають профілактичним щепленням, у тому числі обов'язковим, а також порядок і терміни їх проведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я (ч.3 ст.27 Закону України №4004-XII від 24.02.1994 «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»).

Згідно з ч.1 ст.15 Закону України №1645-III від 06.04.2000 «Про захист населення від інфекційних хвороб» прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.

Як зазначено у ч.2 ст.15 Закону України №1645-III від 06.04.2000 «Про захист населення від інфекційних хвороб», дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Отже, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, входить до групи населення, яка підлягає профілактичним щепленням, у тому числі обов'язковим.

Документальних доказів отримання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень позивачі та представник до суду – не надали.

З урахуванням зазначеного, дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, у тому числі і ОСОБА_3, відповідно до вимог ч.2 ст.15 Закону України №1645-III від 06.04.2000 «Про захист населення від інфекційних хвороб», відвідування дитячих закладів не дозволяється.

З’ясовано, що п.18 «Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень», затвердженого 03.02.2006 наказом МОЗ України №48, яким обґрунтовує свої позовні вимоги позивач, втратив чинність 31.10.2011 – у зв’язку з затвердженням 16.09.2011 Наказом Міністерства охорони здоров'я України №595 (у редакції Наказу Міністерства охорони здоров’я України 11.08.2014 за №551), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2011 за №1159/19897, «Календарю профілактичних щеплень в Україні».

У п.1 Розділу І «Календарю профілактичних щеплень в Україні», затвердженого 16.09.2011 Наказом Міністерства охорони здоров'я України №595 (у редакції Наказу Міністерства охорони здоров’я України 11.08.2014 за №551), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2011 за №1159/19897, зазначено, що цей Календар включає обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз. Інші обов’язкові щеплення встановлюються відповідно до цього Календаря для груп населення: за віком; щеплення дітей з порушенням цього Календаря; щеплення ВІЛ-інфікованих осіб; за станом здоров’я; щеплення дітей після алло/ауто-ТСГК (трансплантація стовбурових гемопоетичних клітин); щеплення на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями.

Як передбачено п.2 розділу XI «Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів», затвердженого 24.03.2016 Наказом Міністерства охорони здоров'я України №234, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2016 за №563/28693, перед зарахуванням дитини до дошкільного навчального закладу у закладі охорони здоров'я за місцем спостереження дитини повинні бути проведені заходи з її підготовки до перебування в організованому дитячому колективі, а саме: проведення оцінки стану фізичного та психічного розвитку, медичне обстеження спеціалістами, визначеними у формі первинної облікової документації №026/о "Медична карта дитини (для дошкільного та загальноосвітнього навчальних закладів)" (далі - форма 026/о), затвердженій наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29 травня 2013 року №435, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за №990/23522, та за показаннями іншими спеціалістами. За необхідності - санація ротової порожнини та носоглотки, корекція порушення зору, оздоровчі, диспансерні та інші необхідні заходи. При прийманні дитини до дошкільного навчального закладу обов'язково подається медична довідка про стан здоров'я дитини, яка заповнюється лікарем центру первинної медико-санітарної допомоги на кожну дитину у присутності батьків за формою №026/о з висновком лікаря про те, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад. Питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією при закладі охорони здоров'я. (…).

Так, п.1.8 Наказу Міністерства охорони здоров'я України №435 від 29.05.2013 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я, які надають амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу населенню, незалежно від підпорядкування та форми власності» (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.06.2013 за №990/23522) затверджено Форму первинної облікової документації №026/о "Медична карта дитини (для дошкільного та загальноосвітнього навчальних закладів)" та Інструкцію щодо її заповнення, що додаються.

Зокрема, суд звертає увагу, що в матеріалах справи міститься медична карта ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 з відміткою лікаря-педіатра «здорова». Однак у вказаній медичній карті дитини відсутня ідентифікація особи відповідального лікаря-педіатра. (а.с.13-14).

Від так суд не бере до уваги відомості, що містяться у зазначеній медичній карті.

Пунктом 4 розділу ІІ «Примірного положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу», затвердженого 29.11.2002 наказом Міністерства охорони здоров'я України №434, (на порушенні якого наполягає позивач) передбачено: « 4.Питання відвідування загальноосвітнього навчального закладу дітьми, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень вирішується індивідуально за рішенням лікарсько-консультативної комісії з залученням епідеміолога територіальної санепідстанції згідно розділу III ст.15 вимог Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»».

Згідно з ч.1 ст.8 Розділу II Закону України №651-XIV від 13.05.1999 «Про загальну середню освіту» заклад загальної середньої освіти – це заклад освіти, основним видом діяльності якого є освітня діяльність у сфері загальної середньої освіти. Заклад освіти провадить освітню діяльність на певному рівні загальної середньої освіти, за умови наявності відповідної ліцензії, виданої в установленому законодавством порядку.

Аналогічне визначення загальноосвітнього навчального закладу надано і п.2 «Положення про загальноосвітній навчальний заклад», затвердженого 27.08.2010 постановою Кабінету Міністрів України №778.

Відтак, позивач дійшов до хибної думки про порушення відповідачем п.4 розділу ІІ «Примірного положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу», оскільки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, до загальноосвітнього навчального закладу не направлялась.

Надаючи правову оцінку доводам позивачів про порушення, на їх думку, прав ОСОБА_3 на освіту, суд виходить з того, що згідно з ч.3 ст.53 Конституції України Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Офіційне тлумачення цієї норми надано у п.1 Рішення Конституційного Суду України №5-рп/2004 від 04.03.2004 (Справа №1-4/2004): « 1.В аспекті конституційного подання положення частини третьої статті 53 Конституції України "держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах" у контексті частин першої, другої, четвертої зазначеної статті необхідно розуміти так: - доступність освіти як конституційна гарантія реалізації права на освіту на принципах рівності, визначених статтею 24 Конституції України, означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості для реалізації цього права; …».

Державою створена можливість для реалізації цього права, яка реалізована у приписах Закону України №2628-III від 11.07.2001 «Про дошкільну освіту», згідно з ч.1 ст.4 якого дошкільна освіта є обов'язковою первинною складовою частиною системи безперервної освіти в Україні.

Як визначено ч.2 ст.4 Закону України №2628-III від 11.07.2001 «Про дошкільну освіту», дошкільна освіта – цілісний процес, спрямований на: забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку відповідно до її задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних, психічних та фізичних особливостей, культурних потреб; формування у дитини дошкільного віку моральних норм, набуття нею життєвого соціального досвіду.

Громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, а також у сім'ї (ч.1 ст.9 Закону України №2628-III від 11.07.2001 «Про дошкільну освіту»).

Відповідно до ч.5 ст.9 Закону України №2628-III від 11.07.2001 «Про дошкільну освіту» діти можуть здобувати дошкільну освіту за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють: у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності; у структурних підрозділах юридичних осіб приватного і публічного права, у тому числі закладів освіти; у сім’ї - за сімейною (домашньою) формою здобуття дошкільної освіти; за допомогою фізичних осіб, які мають педагогічну освіту та/або професійну кваліфікацію педагогічного працівника, у тому числі які провадять незалежну професійну діяльність; за допомогою фізичних осіб - підприємців, основним видом діяльності яких є освітня діяльність.

З урахуванням викладених норм батьки мають право обирати одну із визначених форм здобуття їх дитиною дошкільної освіти.

При відсутності волевиявлення батьків щодо форми здобуття ОСОБА_3 дошкільної освіти відсутнє і порушення відповідачем, органами освіти прав та інтересів дитини.

При цьому, згідно з ч.2 ст.28 Закону України №2628-III від 11.07.2001 «Про дошкільну освіту» дитина має гарантоване державою право на: безоплатну дошкільну освіту в державних і комунальних закладах дошкільної освіти; безпечні та нешкідливі для здоров'я умови утримання, розвитку, виховання і навчання; захист від будь-якої інформації, пропаганди та агітації, що завдає шкоди її здоров'ю, моральному та духовному розвитку; безоплатне медичне обслуговування у закладах дошкільної освіти; захист від будь-яких форм експлуатації та дій, які шкодять здоров'ю дитини, а також від фізичного та психологічного насильства, приниження її гідності; здоровий спосіб життя.

Отже, завданням Держави є забезпечення дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на дошкільну освіту та інтересами інших дітей.

У спорі, що розглядається, індивідуальне право (інтерес) відмовитися від щеплення батьками дитини при збереженні обсягу права дитини на здобуття освіти, в тому числі в дошкільних закладах освіти протиставляється загальному праву (інтересу) інших батьків та їх дітей, які провели щеплення, перед направленням дитини для здобуття освіти в дошкільних закладах освіти з метою досягнення загального блага у формі права на охорону здоров'я, що, крім іншого, гарантовано статтями 3, 27 та 49 Конституції України.

Як зазначив Конституційний Суд України у підпункті 4.1 Рішення від 02.11.2004 №15-рп/2004 (Справа №1-33/2004): «… Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Верховенство права – це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об’єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України. Таке розуміння права не дає підстав для його ототожнення із законом, який іноді може бути й несправедливим, у тому числі обмежувати свободу та рівність особи. Справедливість – одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. …».

Про необхідність забезпечення справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому, йдеться також у ряді рішень Європейського Суду з прав людини (рішення у справі «Ст'єрна проти Фінляндії» (Stjerna v. Finland №18131/91) та рішення у справі «Юханссон проти Фінляндії» (Johansson v. Finland №10163/02).

Такий баланс у даних спірних правовідносинах може бути досягнутий лише в разі поєднання трьох складових: 1) надання державою права вибору батькам щодо надання згоди або відмови від проведення профілактичних щеплень дитині на підставі об'єктивної інформованості батьків щодо якості вакцини, її походження, можливих негативних наслідків (реакцій) від проведення або відмови проведення вакцинації для дитини; 2) створення державою рівних умов для отримання дітьми, не залежно від наявності або відсутності у них профілактичних щеплень, дошкільної освіти, в тому числі шляхом забезпечення функціонування соціально-педагогічного патронату та інших форм дошкільної освіти, які за всіма критеріями (якості, доступності, зручності тощо) мають бути не гіршими, ніж отримання дошкільної освіти в умовах стаціонару в комунальних чи державних закладах дошкільної освіти; 3) надання державою гарантій щодо забезпечення високих стандартів якості, як вакцин, що надходять на внутрішній ринок України, так і медичних послуг, пов'язаних з організацією та проведенням профілактичного щеплення.

Водночас, у силу приписів ст.15 Закону України №1645-III від 06.04.2000 «Про захист населення від інфекційних хвороб» до навчального закладу не може бути прийнято дитину без проведення відповідного медичного обстеження та надання висновку ЛКК (у разі відсутності у дитини щеплень) про відсутність протипоказань для відвідування дошкільного навчального закладу.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивачів не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: 66200, Одеська область, смт. Саврань, вул. Чкалова 36), ОСОБА_2 (місце проживання: 66200, Одеська область, смт. Саврань, вул. Чкалова 36) до Савранської районної державної адміністрації Одеської області (місцезнаходження: 66200, Одеська область, смт. Саврань, вул. Соборна 9) та дитячого дошкільного навчального закладу «Веселка» (місцезнаходження: 66200, Одеська область, смт. Саврань, вул. Центральна 96) про скасування п.1.3 наказу Управління освіти, молоді та спорту Савранської районної державної адміністрації від 03.07.2017 року - відмовити у повному обсязі.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ “Перехідні положення” КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П’ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 06 березня 2019 року.

Суддя Токмілова Л.М.

.