Рішення № 80314196, 19.02.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2019
Номер справи
280/4876/18
Номер документу
80314196
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19 лютого 2019 року Справа № 280/4876/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши у порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (надалі – відповідач), в якому позивач просить суд:

- зобов'язати відповідача здійснювати позивачці виплату пенсії у розмірі не нижче раніше призначеної пенсії у сумі 2017,90 грн. та здійснювати її виплату з урахуванням різниці, що вже була виплачена з 01.12.2018.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що на підставі постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 14.04.2016 №336/752/16-а розмір пенсії по інвалідності від професійного захворювання ОСОБА_1 було перераховано та він виплачувався у розмірі 2017,90 грн. Однак, у грудні 2017 року розмір її пенсії знов було перераховано відповідачем з 01.10.2017 року на підставі Закону №2148-VIII, так згідно із розпорядженням від 24.11.2017 року №820980 відповідачем з 01.10.2017 року пенсія позивача було перераховано з урахуванням середньої заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, у зв'язку із чим розмір пенсії зменшився та склав 1452,00 грн. Позивач стверджує, що оскільки до перерахунку пенсії позивач отримувала її у розмірі більшому ніж після її перерахунку за нормами Закону №2148, відповідач протиправно нараховує та виплачує пенсію у зменшеному розмірі. Просить позов задовольнити.

Відповідач позов не визнає з підстав викладених у письмовому відзиві (вх.№40785 від 12.12.2018). Зокрема вказує, що з 15 липня 2014 року позивачу було призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно її заяви від 20.08.2014. На підставі рішення ОСОБА_2 районного м. Запоріжжя від 14.04.2016 року розмір пенсії було перераховано з 15.07.2014 року. Пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання до жовтня 2017 року обчислювалися за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення». Законом України №2148-VIII передбачено проведення перерахунку та призначення в подальшому пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії в разі втрати годувальника із зазначенням причин. Такі пенсії з 01 жовтня 2017 року перераховуються за нормами Закону №1058. Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що у зв'язку із внесенням змін до законодавства України та приведення відповідачем пенсійної справи у відповідність до чинного законодавства України починаючи з 01.10.2017 року пенсія ОСОБА_1 складає 1452,00 грн. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 21 листопада 2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на 19.12.2018.

19.12.2018 судом витребувано додаткові докази від позивача та відповідача та відкладено розгляд справи на 19.02.2019 без повідомлення (виклику) сторін.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Запоріжжя. З 15.07.2014 отримувала пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

На підставі постанови Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 14.04.2016 по справі №336/752/16-а, згідно якої відповідач був зобов’язаний виплатити заявниці пенсію без обмеження, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №544 від 15.04.2003, з часу її призначення з урахуванням фактично сплачених сум і здійснювати виплату пенсії по інвалідності в розмірі обчисленому у відповідності до законодавства України про пенсійне забезпечення без обмеження встановленого постановою Кабінету Міністрів України №544 від 15.04.2003, відповідачем був проведений перерахунок пенсії з 15.07.2014 (а.с. 34).

Як свідчить довідка про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії за період (а.с. 13) розмір пенсії, яку отримувала ОСОБА_3 до грудня 2017 року складав 2017 грн. 90 коп.

З 01 жовтня 2017 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VIII від 03.10.2017.

У зв’язку з проведеним перерахунком розмір пенсії позивачки з 01.10.2017 склав 1452 грн.

Представник позивача звернулась до територіального управління пенсійного фонду з письмовим запитом, в якому просила повідомити чому пенсія ОСОБА_1 виплачується у зменшеному розмірі, а не в раніше встановленому (а.с. 9).

ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя від 05.09.2018 №1770/В-9 роз’яснено, що з 01.01.2017 такі пенсії перерахувуються за нормами Закону №1058, при цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014 – 2016 роки і величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Враховуючи викладене, спеціалістами управління пенсійну справу ОСОБА_1 було приведено у відповідність до норм чинного законодавства, у зв’язку з чим розмір пенсії з 01.10.2017 складає 1542 грн. (а.с. 10-11).

Не погоджуючись із такими діями відповідача позивач звернувся до суду із цим позовом.

Конституційний суд України у Рішенні від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 визначив, що : "зміст прав і свобод людини це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку… Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами і свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики".

З 1 жовтня 2017 року, з прийняттям Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року № 2148-VIII внесено ряд змін до деяких нормативно-правових документів, у тому числі до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійного забезпечення» № 1058-IV.

Починаючи з 01.10.2017 року пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності, у тому числі, що настала внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання за наявності страхового стажу, передбаченого ст. 32 Закону.

Статтею 43 Закону № 1058-IV передбачено, що раніше призначені пенсії, зокрема, по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання із зазначених причин перераховуються за нормами Закону з урахуванням положень ч.3 ст. 30 за умови наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату та інших документів, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, які відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання із зазначених причин враховується заробітна плата, з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата за період, передбачений абз.1 ч.1 ст. 40 Закону. При цьому, заробітна плата для обчислення пенсії визначається із застосуванням показника середньої заробітної плати, визначеного з урахуванням положень ч.2 ст. 42 та д. 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону.

Пунктом 4 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону, передбачено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Як встановлено з матеріалів справи з 15.07.2014 ОСОБА_4 призначено пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва в розмірі пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідачем визнано, що на виконання постанови Шевченківського районного суду від 14.04.2016 по справі №336/752/16-а, територіальним управлінням з 15.07.2014 ОСОБА_4 був проведений відповідний перерахунок пенсії, розмір її склав 2017 грн. 90 коп.

Як свідчить розпорядження №820980 від 06.12.2018 ОСОБА_4 проведено у грудні 2017 року перерахунок пенсії з 01.10.2017, у зв’язку з чим розмір пенсії зменшився та склав 1452 грн. (а.с. 12).

Як стверджує відповідач, враховуючи зміни, що відбулися в законодавстві в частині умов призначення та обчислення зазначеного виду пенсії, з 01.10.2017 розмір пенсії позивачки було розраховано відповідно до вимог ст. 43 Закону № 1058-IV, та після проведеного перерахунку розмір пенсії зменшився.

Однак, суд критично ставиться до такої позиції відповідача, а посилання на те, що оскільки рішення Шевченківського районного суду від 14.04.2016 по справі №336/752/16-а стосувалося пенсії, яка була обчислена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», підстави для застосування норм п.4 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону №1058 з 01.01.2017 відсутні, суд вважає хибними та такими, що не ґрунтуються на нормах законодавства, а є лише припущеннями.

Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону №1058 встановлено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

При цьому відповідно до абз.2 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2148 у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Перерахунок пенсії в даному випадку здійснений позивачці на підставі Закону№2148 при цьому перерахунок зроблений за правилами Закону №1058.

Виходячи з наведених законодавчих норм, суд погоджується з твердженнями позивача про протиправність зменшення розмірі її пенсії, оскільки в силу норм Конституції України звуження обсягу та змісту конституційних прав є неприпустимими.

Матеріалами справи також підтверджено, що зменшення нарахування пенсії позивачки з 2017,90 грн. до 1452,00 грн. відбулося у грудні 2017 року (а.с. 13).

За правилами ч.2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Оцінивши обставини справи, виходячи зі змісту позовних вимог, які стосуються, зобов’язання відповідача здійснювати позивачці виплату пенсії у розмірі не нижче раніше призначеної пенсії у сумі 2017,90 грн. та здійснення її виплати з урахуванням різниці, що вже була виплачена з 01.12.2018, з метою захисту прав та інтересів позивача суд виходить за межі позовних вимог та вважає, що позивачем допущено помилку у позовних вимогах, а тому необхідно зобов’язати відповідача здійснювати такі виплати з 01.12.2017.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Зобов'язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя здійснювати ОСОБА_1 виплату пенсії у розмірі не нижче раніше призначеної пенсії у сумі 2017,90 грн. (дві тисячі сімнадцять гривень 90 коп.) та здійснювати її виплату з урахуванням різниці, що вже була виплачена з 01.12.2017.

Присудити на користь ОСОБА_1 (69071, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69014, м.Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, б.25-а, код ЄДРПОУ 41248959).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295 КАС України.

Рішення у повному обсязі виготовлено 19.02.2019 року.

Суддя Н.В.Стрельнікова