Рішення № 80313998, 06.03.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2019
Номер справи
200/818/19-а
Номер документу
80313998
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2019 р. Справа№200/818/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Бабаш Г.П.,

при секретарі – Оголь В.К.

за участю

представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю від 20.11.2018р.)

представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю від 12.03.2018р. № 89),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного малого виробничо-впроваджувального підприємства “Протех” (ЄДРПОУ: 13540086, Донецька область, м. Краматорськ, бул. Машинобудівників, б. 20) до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне мале виробничо-впроваджувальне підприємство “Протех” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.12.2018 року № НОМЕР_1, яким визначено податкове зобов’язання зі сплати податку на додану вартість у розмірі 103316,93 грн. як суму штрафу у розмірі 10% за порушення термінів реєстрації податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Податковим кодексом не передбачена відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, що не надаються покупцю (не платнику ПДВ), а тому застосування штрафних санкцій є незаконним. Також позивач наголошує, що вказані податкові накладні (суми податку) включено до податкових зобов’язань відповідних періодів, тому ніяких наслідків для бюджету або інших учасників цих відносин не створено.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами загального судового провадження та призначено підготовче судове засідання у справі на 5 лютого 2019 року.

Ухвалою суду від 5 лютого 2019 року закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду на 28 лютого 2019 року.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надав до суду відзив проти позову, в якому зазначив наступне. Податковим кодексом передбачено, що відсутність реєстрації протягом граничного строку податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50% суми податкових зобов’язань, зазначеної у такій податковій накладній. Відповідач вважає, що штрафні санкції не застосовуються лише до платників податку за порушення ними граничного строку реєстрації податкових накладних:

що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, та/або

що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надіслав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував з підстав, викладених у відзиві та додаткових поясненнях.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи та оцінивши їх наявними доказами в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Позивач, Приватне мале виробничо-впроваджувальне підприємство “Протех” зареєстроване як юридична особа 06.10.1993 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку дотримання позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, результати якої викладено в акті від 28.11.2018 року № 998/05-99-44-03/13540086.

Даними перевірки встановлено, що:

Податкова накладна №253 від 31.01.2017 року на суму ПДВ 390832,64 грн. зареєстрована 16.02.2017 року, тобто з затримкою на 1 день;

Податкова накладна № 1222 від 14.04.2017 року на суму ПДВ 664,69 грн. зареєстрована 03.05.2017 року, тобто з затримкою на 3 дня;

Податкова накладна № 1223 від 14.04.2017 року на суму ПДВ 996,61 грн. зареєстрована 03.05.2017 року, тобто з затримкою на 3 дня;

Податкова накладна № 1148 від 10.04.2017 року на суму ПДВ 816,8 грн. зареєстрована 03.05.2017 року, тобто з затримкою на 3 дня;

Податкова накладна № 1560 від 15.05.2017 року на суму ПДВ 1664 грн. зареєстрована 02.06.2017 року, тобто з затримкою на 2 дня;

Податкова накладна № 4439 від 31.10.2017 року на суму ПДВ 159531,25 грн. зареєстрована 16.11.2017 року, тобто з затримкою на 1 день;

Податкова накладна № 4440 від 31.10.2017 року на суму ПДВ 169933,51 грн. зареєстрована 16.11.2017 року, тобто з затримкою на 1 день;

Податкова накладна № 4726 від 31.10.2017 року на суму ПДВ 17213,27 грн. зареєстрована 16.11.2017 року, тобто з затримкою на 1 день;

Податкова накладна № 4441 від 31.10.2017 року на суму ПДВ 16579,96 грн. зареєстрована 16.11.2017 року, тобто з затримкою на 1 день;

Податкова накладна № 4438 від 31.10.2017 року на суму ПДВ 150815,66 грн. зареєстрована 16.11.2017 року, тобто з затримкою на 1 день;

Податкова накладна № 4437 від 31.10.2017 року на суму ПДВ 81629,23 грн. зареєстрована 16.11.2017 року, тобто з затримкою на 1 день;

Податкова накладна № 4727 від 31.10.2017 року на суму ПДВ 6859,35 грн. зареєстрована 16.11.2017 року, тобто з затримкою на 1 день;

Податкова накладна № 4728 від 31.10.2017 року на суму ПДВ 11804,27 грн. зареєстрована 16.11.2017 року, тобто з затримкою на 1 день;

Податкова накладна № 4797 від 31.10.2018 року на суму ПДВ 23827,88 грн. зареєстрована 16.11.2018 року, тобто з затримкою на 1 день.

Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи копіями податкових накладних і квитанцій про їх отримання та не заперечується позивачем.

За наслідками проведеної перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 18.12.2018 року, яким застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 103316 грн. 93 коп. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1033169 грн. 12 коп.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, судом виходить з наступного.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Пунктом 1 статті 120-1 Податкового кодексу визначено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Наявність обов'язку у платника податків щодо здійснення реєстрації відповідних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не є спірною у цій справі. Спірним є саме наявність чи відсутність підстав для застосування штрафу, передбаченого пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

З 01 січня 2017 року законодавцем змінено редакцію пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України. На відміну від попередньої редакції цієї статті, яка встановлювала штрафні санкції за порушення термінів реєстрації виключно податкових накладних, що підлягають наданню покупцям, чинною на момент виникнення правовідносин редакцією визначено, що штрафні санкції застосовуються за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації всіх податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Винятком є виключно порушення термінів реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Таким чином, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Як вбачається із податкових накладних та не заперечується позивачем визначені в податкових накладних операції не звільнені від оподаткування та не оподатковуються за нульовою ставкою (основна ставка податку 20 %).

Тобто в даному випадку наявна лише одна з обов'язкових умов - податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю).

На підставі викладеного, з урахуванням доведення відповідачем правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Приватного малого виробничо-впроваджувального підприємства “Протех” не підлягають задоволенню.

Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі № 816/1488/17.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись статтями 2, 6, 19-20, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволені позову Приватного малого виробничо-впроваджувального підприємства “Протех” (ЄДРПОУ: 13540086, Донецька область, м. Краматорськ, бул. Машинобудівників, б. 20) до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.12.2018 року № НОМЕР_1 відмовити.

Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 6 березня 2019 року.

Повний текст рішення складено 7 березня 2019 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаш Г.П.