Рішення № 80313923, 07.03.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2019
Номер справи
420/235/19
Номер документу
80313923
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/235/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді, ОСОБА_1, розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Роздільнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання провести з 01.10.2017 року перерахунок та виплату пенсії

ВСТАНОВИВ :

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Роздільнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:

Визнати протиправним та скасувати рішення № 45/Н-03 від 09.11.2018 року начальника Роздільнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області «Про відмову в перерахунку пенсії»;

Зобов’язати Роздільнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести з 01.10.2017 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

Зобов’язати Роздільнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 10 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили, відповідно до частини першої статті 267 КАС України;

Зобов’язати Роздільнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області виконати негайно рішення суду, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України.

В обґрунтування адміністративного позову, позивач вказує, що він є військовослужбовцем, який приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. З 02.05.1986 року по 09.06.1986 року позивач був призваний на військові збори та перебував на ліквідації аварії на ЧАЕС. Починаючи з 01.10.2017 року відповідач неправильно нараховує та виплачує пенсію позивачу, у зв’язку із чим останній 12.06.2018 року звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Рішенням № 45/Н-03 від 09.11.2018 року позивачу відмовлено у перерахунку призначеної пенсії. У оскаржуваному рішенні, відповідач вказує на те, що відповідно до частини 3 статті 59 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії перераховують особам, які отримали інвалідність під час проходження дійсної строкової служби, що, на думку позивача, є незаконним.

Ухвалою суду від 18.01.2019 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 07.02.2019 року.

05.02.2019 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який управління вважає позовні вимоги незаконними, необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення. Позивач з 06.05.1986 року по 08.06.1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильській АЕС. Отримав дозу випромінювання 24,95. Відповідач зазначає, що з огляду на надані позивачем документи, ОСОБА_2 не міг проходити дійсну строкову військову службу на момент аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки проходив її в 1970-1972 роках. Представник відповідача вказує, що частина 3 статті 59 Закону визначає порядок призначення пенсії серед інших особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме під час дійсної строкової служби. Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової військової служби, частина 3 статті 59 Закону на нього не розповсюджується.

07.02.2019 року від позивача разом із заявою про виправлення описки надійшла позовна заява (уточнена), яка за змістом повністю відповідає змісту первинної позовної заяви.

Сторони у судове засідання 07.02.2019 року не з’явилися, належним чином та своєчасно повідомлялися про дату, час і місце судового розгляду. 07.02.2019 року від позивача надійшло клопотання про розгляду справи за його відсутності, причини неявки представника відповідача суду не відомі.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч. 9 ст. 205 КАС України.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

ОСОБА_2 згідно з пенсійним посвідченням серії ААК № 658050 є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності 2 групи, як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до посвідчення серії А № 082163 від 18.10.1999 року, ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1). З огляду на вкладку № 089592 до посвідчення позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до довідки № 4/45 від 21.06.2018 року, що видана Кодимським РВК Одеської області, ОСОБА_2 був направлений Кодимським РВК на спеціальні збори при в/ч в період з 02 травня 1986 року по 09 червня 19856 року і приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕс. Отримав дозу радіоактивного опромінювання 24,95Р.

Згідно з посвідчення серії Б № 375267 від 09.12.1999 року, позивач є особою з інвалідністю 2 групи.

З огляду на довідку № 060983, причина інвалідності ОСОБА_2 пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

З огляду на матеріали пенсійної справи позивача, ОСОБА_2 проходив строкову військову службу у період з 02.06.1970 року по 18.06.1972 року.

29.10.2018 року позивач звернувся до Роздільнянського ОУПФУ Одеської області із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч. 3 ст. 59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня.

09.11.2018 року відповідач надав позивачу відповідь № 45/Н-03 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії у зв’язку із тим, що заявник приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Статтею 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру (далі - Закон).

Статтею 59 «Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи» Закону №796 (у редакції Закону України від 05 жовтня 2006 року №231-V) встановлювалось, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

З огляду на викладене, частина 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до внесення змін Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ, регулювала порядок обчислення пенсії тільки однієї категорії осіб, а саме: осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» статтю 59 Закону викладено у такій редакції:

«Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».

Таким чином, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Враховуючи вищезазначене, частина третя статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

За змістом статті 10 цього Закону до військовослужбовців належать не тільки особи, які проходять строкову військову службу, а й особи надстрокової військової служби, військовозобов'язані тощо.

Суд наголошує, що частина 3 статті 59 Закону встановлює порядок обчислення пенсії особам, які під час проходження саме дійсної строкової служби брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Разом з тим, як встановлено судом, позивач, дійсно, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 02.05.1986 року по 09.06.1986 року у складі в/ч 44316, але не під час проходження дійсної строкової служби, яку позивач проходив у період з 1970 по 1972 роки.

Таким чином, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а відтак дія норми частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на нього не поширюється.

Також, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року №1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).

Пунктом 1 вказаного Порядку (у редакції, діючій до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851) передбачалось, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою (пункт 9 Порядку).

15 листопада 2017 року, після внесення змін до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановою Кабінету Міністрів України за №851 внесено зміни до Порядку, а саме: «у першому реченні пункту 1 слова і цифри «статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" замінено словами і цифрами «статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та доповнено Порядок пунктом 9-1 такого змісту: «За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».

Отже, наведеним підтверджується, що пункт 9-1 Порядку прийнятий на реалізацію норми частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відтак може бути застосований виключно до осіб, на яких поширюється дія частини 3 статті 59 вказаного Закону.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що відповідач правомірно відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії, а тому адміністративний позов не належить до задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 250, 257, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Роздільнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання провести з 01.10.2017 року перерахунок та виплату пенсії.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Позивач – ОСОБА_2 (вул. Гоголя, буд. 90А, м. Роздільна, Одеська обл., 67400; РНОКПП: НОМЕР_1).

Відповідач – Роздільнянське об’єднане управління Пенсійного фонду Одеської області (вул. Незалежності, 1, м. Роздільна, Одеська обл., 67400, код ЄДРПОУ: 41249863).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 07.03.2019 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.