
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2019 року Чернігів Справа № 620/7/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1доЧернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Українипровизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1В.) звернувся до суду з позовом до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України та просить:
- визнати протиправною бездіяльність Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України, яка полягає у неврахуванні ОСОБА_2 при визначенні розміру пенсії статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2, стажу роботи (служби) за період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року у трикратному розмірі на підставі ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», загального стажу 21 рік 10 місяців 13 днів та процентного відношення (коефіцієнту) стажу до заробітку у розмірі 102 % на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», заробітку за період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року відповідно до ч. 2, 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та не проведенні відповідного перерахунку пенсії;
- зобов’язати Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2, стажу роботи (служби) за період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року у трикратному розмірі на підставі ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», загального стажу 21 рік 10 місяців 13 днів та процентного відношення (коефіцієнту) стажу до заробітку у розмірі 102 % на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», заробітку за період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року відповідно до ч. 2, 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та здійснити відповідні виплати з моменту призначення пенсії, тобто з 5 липня 2017 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_2 зазначає, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2, що підтверджується посвідченням серії А № 207293 від 30.03.2017 (а.с. 8) та з 05.07.2017 отримує пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, позивач ознайомившись з протоколом про призначення пенсії дізнався, що розмір його пенсії визначений виходячи із загального трудового стажу 21 рік 5 місяців 27 днів, заробітної плати за період з 1 серпня 2000 року до 31 грудня 2014 року, а, найголовніше, статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС віднесених до 3-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тоді як у позивача статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2. Крім того, на думку позивача, відповідачем протиправно не враховано періоду служби з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року в зоні відчуження з безпосередньою участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в трикратному розмірі. Такі дії відповідача призвели до зниження загального розміру пенсії ОСОБА_1
Відповідач, в установлений судом строк подав відзив, в якому проти задоволення позову заперечив, зазначивши, що позивачу призначена пенсія відповідно до норм чинного законодавства. Окремо відповідач вказує, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в той час як Законом України № 2148-VIІІ від 03.10.2017 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” були внесені зміни до пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та вказаний пункт був доповнений словами і цифрами “у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Частина друга статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Максимальний розмір пенсії, за раніше діючим законодавством не може перевищувати 168,00 грн. Таким чином, порядок обчислення понаднормового стажу та збільшення на 1 відсоток розміру пенсії визначається згідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Норма ж пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років чоловікам, узгоджувалась із Законом України «Про пенсійне забезпечення», оскільки норма збільшення пенсії на один процент заробітку передбачалася саме статтею 19 цього Закону.
Враховуючи вищевикладене для перерахунку пенсії із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 20 років стажу роботи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в управління немає законних підстав.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.01.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії А № 207292 та знаходиться на обліку в Чернігівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України і одержує пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 1373,00 грн, а саме:
- основний розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до статі 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 534,14 грн;
доплата до пенсії при неповному стажі – 354,35 грн;
додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії (ліквідатори у 1987-1990 роках) – 113,88 грн;
доплата до мінімальної пенсійної виплати – 370,63 грн.
За документами пенсійної справи загальний трудовий стаж ОСОБА_1 складає 21 рік 5 місяців 27 днів.
Вказане підтверджується листом відповідача від 20.06.2018 № 13997/14, листом від 10.07.2018 № 749/08/В-7, копією протоколу призначення пенсії, копією довідки № 639 від 11.05.2018 (а.с. 20, 23, 24, 28-29).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Так, згідно ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, встановлюється у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп. 2 п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах: особам, що належать до категорії 2 - 170,82 гривень; особам, що належать до категорії 3, - 113,88 гривень; особам, що належать до категорії 4, - 56,94 гривень.
Як встановлено судом ОСОБА_1 належить до 2 категорії, що підтверджується копією його посвідчення, наявного в матеріалах справи, тоді як з протоколу призначення пенсії слідує, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідачем нарахована у розмірі 113,88 гривень, як для осіб, які відносяться до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3, в той час як позивач як в своїх зверненнях до пенсійного органу так і в позовній заяві вказує саме щодо наявності в нього статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме 2 категорії.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що в цій частині позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, до 1 січня 1988 року - у потрійному розмірі.
При цьому, відповідно до ч. 1-3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців.
Натомість, з протоколу призначення пенсії позивача вбачається, що відповідачем зараховано період служби з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року в зоні відчуження з безпосередньою участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в одинарному розмірі та, відповідно зазначено неповний стаж, а як наслідок це могло призвести до неправильного визначення розміру пенсії, а тому в цій частині позовні вимоги також є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
В свою чергу, відповідно до ст. 27 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Статтею 28 Закону № 1058 визначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.
Аналіз норм права, якими врегульовано спірні правовідносини свідчить про те, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Частиною другою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Зважаючи на вказане, суд дійшов висновку, що особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.
Аналогічний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 07.02.2019 у справі №712/2147/17.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов’язання останнього провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2, стажу роботи (служби) за період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року у трикратному розмірі на підставі ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», загального стажу 21 рік 10 місяців 13 днів та процентного відношення (коефіцієнту) стажу до заробітку у розмірі 102 % на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», заробітку за період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року відповідно до ч. 2, 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та здійснити відповідні виплати з моменту призначення пенсії, тобто з 5 липня 2017 року, суд зазначає таке.
Як вже зазначалось вище, статтею 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців.
В листі відповідача зазначено, що розмір пенсії позивача розрахований з урахуванням заробітної плати за період з 1 серпня 2000 року до 31 грудня 2014 року.
При цьому, суд звертає увагу, що однією з позовних вимог ОСОБА_1 є перерахунок його пенсії з урахуванням заробітку за період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року відповідно до ч. 2, 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Водночас, згідно наявної в матеріалах справи відповіді на відзив, ОСОБА_1 не оспорює розмір свого заробітку, з якого йому була призначена пенсія 5 липня 2017 року. Позивач вказує, що у відповідача в пенсійній справі ОСОБА_1 вже є розмір його заробітку, з якого розрахований розмір пенсії. Отже, саме з такого заробітку ОСОБА_1, останній вважає, і підлягають задоволенню позовні вимоги, враховуючи дискреційні повноваження відповідача.
Однак, в матеріалах справи відсутні будь-які докази звернення позивача до пенсійного органу із заявою щодо врахування заробітку за період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року та відмови відповідача в проведенні цього перерахунку, а тому в цій частині позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити за необґрунтованістю.
Щодо загального стажу ОСОБА_1 21 рік 10 місяців 13 днів суд зазначає, що відповідачем а ні в відзиві на позов, а ні в будь-яких інших документа, долучених на підтвердження правомірності свого рішення не зазначено щодо зарахування ОСОБА_1 стажу в період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року в трикратному розмірі, а тому зважаючи на норми ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що відповідачем недоведено правомірності своїх дій в цій частині.
В частині вимоги позивача врахування процентного відношення (коефіцієнту) стажу до заробітку у розмірі 102 % на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суд зазначає, що вказана норма Закону встановлює, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку. Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Таким чином, з метою повного захисту прав позивача, враховуючи правову позицію Верхового Суду, викладену в постанові від 07.02.2019 у справі №712/2147/17, та з урахуванням встановленого права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії зі збільшенням її на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 шляхом:
- визнання протиправною бездіяльності Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2; стажу роботи (служби) за період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року в трикратному розмірі на підставі ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; нарахування та виплати йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 05 липня 2017 року.
- зобов’язання Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2; стажу роботи (служби) за період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року в трикратному розмірі на підставі ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; нарахування та виплати йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 05 липня 2017 року.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Чернігівського окружного адміністративного суду, відповідачем, як суб’єктом владних повноважень, не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2; стажу роботи (служби) за період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року в трикратному розмірі на підставі ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; нарахування та виплати йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 05 липня 2017 року.
Зобов’язати Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2; стажу роботи (служби) за період з 19 липня 1987 року по 24 вересня 1987 року в трикратному розмірі на підставі ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; нарахування та виплати йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 05 липня 2017 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1, вул. Будівельна, 4, с. Новий Білоус, Чернігівський район, Чернігівська область, 15501, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач: Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України, просп. Миру, 44, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40378209.
Дата складення повного рішення суду - 06.03.2019.
Суддя Ю. О. Скалозуб