
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/197/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1Р.) звернувся з позовом до Волинського обласного військового комісаріату (далі – Волинський ОВК) про визнання бездіяльності щодо не складання та не направлення висновку з заявою ОСОБА_1 та доданими до неї документами Міністерству оборони України для прийняття рішення для виплати одноразової грошової допомоги протиправною та зобов’язати подати Міністерству оборони України свій висновок та надані ОСОБА_1 документи для виплати одноразової грошової допомоги.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у червні 2016 року звернувся із заявою до Волинського ОВК про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, до якої додав усі необхідні документи у відповідності з приписами статті 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у зв'язку з встановленням йому 2 групи інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби, однак до 2019 року позивач не отримував жодної інформації по його заяві з питань призначення одноразової грошової допомоги.
11.01.2019 у відповідь на адвокатський запит Волинський ОВК повідомив позивача про те, що висновку щодо можливості виплати йому одноразової грошової допомоги складено не було, відповідно документи на розгляд Міністерства оборони України не направлено, оскільки позивачем не дотримано вимог законодавства щодо належного оформлення документів, а саме відсутній документ, що свідчить про причини та обставини поранення. Не погоджуючись із вказаною бездіяльністю позивач звернувся до суду.
Відповідно до ухвали судді Волинського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 розгляд справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 28.02.2019 відповідач позов заперечив, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування своєї позиції вказав, що відповідно до встановленого порядку після надходження заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги, спеціалістами відділу соціального забезпечення була здійснена перевірка вищевказаних документів для подальшого складання висновку стосовно можливості надсилання вищевказаної заяви позивача на розгляд належної комісії Міністерства оборони України, яка компетентна приймати остаточне рішення щодо виплати заявнику одноразової грошової допомоги.
Відповідач зазначив, що вказівкою директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 06.09.2016 №3/6/3625 заборонено надсилання висновку, щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі відсутності всіх документів, зазначених в пунктах 4.6, обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовців і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 №530. Оскільки надані позивачем документи не відповідали вимогам, встановленим пунктом 11 Порядку, то у Волинського ОВК були відсутні достатні правові підстави для складання висновку щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1
Після попереднього опрацювання поданих позивачем документів було встановлено, що позивач у 2016 році вже звертався до Волинського ОВК з аналогічною заявою про виплату одноразової грошової допомоги. За результатами її розгляду документи були направлені на доопрацювання, оскільки були подані без надання документів, передбачених Порядком. У відповідності до вимог, встановлених Порядком, обов’язковим та невід’ємним документом, що додається до заяви про призначення й виплату одноразової грошової допомоги є документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема, про те, що воно не пов’язане із вчиненням особою злочину чи адміністративного проступку, або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження.
З огляду на наведені обставини, відповідач вказав, що підстави для складання та надсилання висновку щодо можливості призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у відповідності до положень Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 у Волинського ОВК відсутні. Крім того, дану інформацію було доведено до відому позивачу листом-повідомленням за вих. №801 від 17.06.2016. На підставі наведеного просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивачу встановлено 2 групу інвалідності довічно, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 12 ААА №386027 від 25.05.2016.
ОСОБА_1 в період з 01.08.1979 по 14.05.1981 проходив військову службу та з 10.03.1980 по 04.05.1981 приймав участь у бойових діях у Афганістані, що підтверджується довідкою Локачинського районного військового комісаріату від 20.04.2016 №38.
Як вбачається із висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи від 22.04.2016 №1055/Ж на підставі заяви ОСОБА_1, описані рубці є наслідком загоєння ран, що могли утворитися внаслідок осколочних поранень, які виникли внаслідок розривної дії снаряду, могли бути спричиненні в період проходження служби під час виконання бойових дій в 1980 році.
Згідно з витягу із протоколу від 25.04.2016 №1828 поранення (контузія) та захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_1 пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
В червні 2016 року позивач звернувся до Волинського ОВК з заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у відповідності з приписами статті 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у зв'язку з встановленням йому 2 групи інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби, до якої надав усі необхідні документи.
11.01.2019 з відповіді на адвокатський запит позивачу стало відомо, що відповідачем висновку щодо можливості виплати йому одноразової грошової допомоги складено не було, відповідно документи на розгляд Міністерства оборони України не направлено, оскільки ним не дотримано вимог законодавства щодо належного оформлення документів, а саме відсутній документ, що свідчить про причини та обставини поранення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно з частиною другою статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до пункту 6 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Згідно з пунктом 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Відповідно до пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Згідно з пунктом 13 вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Підпунктом 27 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671 «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України» зазначено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.
Отже, виходячи з аналізу вищезазначеної норми, саме до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, а відповідач має обов'язок у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів направити до Міністерства оборони України висновок з поданими документами для прийняття вказаного рішення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Волинський ОВК допустив бездіяльність щодо не складання та не направлення висновку до Міністерства оборони України разом з поданими документами для прийняття рішення з питання виплати позивачу одноразової грошової допомоги.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб’єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності прийнятого рішення, тому суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що посилання представника відповідача на пропуск позивачем строку на звернення до адміністративного суду з огляду на доведення до відома останнього працівниками Локачинського РВК інформації в усному порядку, є безпідставним та не може бути підтверджено будь-якими доказами, оскільки про причини та підстави бездіяльності відповідача ОСОБА_1 дізнався після надходження відповіді на адвокатський запит (лист від 11.01.2019 ВСЗ 50).
Керуючись статтями 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Волинського обласного військового комісаріату щодо не складання та не направлення висновку з заявою ОСОБА_1 та доданими до неї документами Міністерству оборони України для прийняття рішення щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Зобов’язати Волинський обласний військовий комісаріат подати Міністерству оборони України свій висновок та надані ОСОБА_1 документи стосовно можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Дмитрук