
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 березня 2019 року № 320/6910/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Бучанської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,
обставини справи:
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Бучанської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3, ОСОБА_4 в якому позивачі просять суд:
- визнати протиправною бездіяльність Бучанської міської ради Київської області щодо невнесення до паспорта серії СК №964533 громадянки України ОСОБА_1 та паспорта серії СК №664208 громадянки України ОСОБА_2 зміни відомостей про адресу реєстрації місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 замість «будинок №8-А», а також невнесення відомостей про адресу реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2: Київська область, місто Буча, вулиця Комарова, будинок №8 – до реєстру Бучанської територіальної громади із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом ОСОБА_5 порядку;
- зобов’язати Бучанську міську раду Київської області внести до паспорта серії СК №664208 громадянки України ОСОБА_2 та паспорта серії СК №964533 громадянки України ОСОБА_1 зміни відомостей про адресу реєстрації місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 замість «будинок №8-А», та внести відомості про адресу реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2: Київська область, місто Буча, вулиця Комарова, будинок №8 – до реєстру Бучанської територіальної громади із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом ОСОБА_5 порядку.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що внаслідок бездіяльності відповідача, щодо невнесення до паспортів позивачів змін до відомостей про адресу реєстрації місця проживання, вони не включені до реєстру виборців та позбавлені можливості отримати від держави пільги, зокрема субсиді.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 відкрито спрощене провадження у справі та призначено судове засідання на 30 січня 2019 року.
13.02.2019 протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду залучено до участі у справі в якості третіх осіб ОСОБА_3В та ОСОБА_4, судове засідання відкладено на 04.03.2019.
22 лютого 2019 року від представника відповідача через відділ діловодства суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначив, що відповідь на лист позивачів від 15.11.2019 року ним було надано та надіслано на адресу позивачів. Крім того, стверджував, що позивачам для зміни місця реєстрації було запропоновано надати заяву відповідного зразка та необхідний для здійснення такої реєстрації пакет документів. Разом з тим, звернув увагу суду на те, що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна за адресою: м. Буча, вул. Комарова, 8 рахуються інші власники, а саме: ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_4.
22.02.2019 третьою особою ОСОБА_4 через службу діловодства суду було подано клопотання про розгляд справи без її участі.
04.03.2019 представником позивачів через службу діловодства суду було подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
04.03.2019 представником відповідача через службу діловодства суду було подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
04.03.2019 третьою особою ОСОБА_3 через службу діловодства суду було подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду документів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в:
16.10.2018 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Бучанської міської ради Київської області із заявою (вх. №23-08/1770) про уточнення місця реєстрації в м.Буча, вул. Комарова, буд. 8.
06.11.2018 позивачі отримали відповідь (вих. №2303/2321) від Бучанської міської ради за замістом якої Відділ обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління ДМС України в Київській області повідомив, що гр. ОСОБА_1 зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2, а ОСОБА_2 зареєстрованою/знятою з реєстрації не значиться. Також у вказаному листі позивачам повідомлено про необхідність звернутися до відділу реєстрації місця проживання Бучанської міської ради з визначеним переліком документів для уточнення персональних даних.
14.11.2018 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Бучанської міської ради Київської області із письмовою заявою про внесення до паспорта серії СК №964533 громадянки України ОСОБА_1 та паспорта серії СК №664208 громадянки України ОСОБА_2 зміни відомостей про адресу реєстрації місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 замість «будинок №8-А», а також внесення відомостей про адресу реєстрації місця проживання позивачів (Київська область, місто Буча, вулиця Комарова, будинок №8) до реєстру Бучанської територіальної громади із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом ОСОБА_5 України порядку.
Не отримавши відповіді на свою заяву, позивачі звернулися з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, визначають Правила реєстрації місця проживання, що затверджені постановою КМУ від 02.03.2016 № 207 (далі - Правила), які також встановлюють форми необхідних для цього документів.
Згідно пункту 1 Правил, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Відповідно до п. 9 Правил відомості про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Відомості про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України:
у вигляді книжечки (зразка 1993 року) - шляхом проставлення в ньому штампа реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 1 або штампа зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 2;
у формі картки (зразка 2015 року) - шляхом внесення інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у такий паспорт, у разі наявності робочих станцій та підключення органу реєстрації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр). У разі непідключення органу реєстрації до Реєстру особі видається довідка про реєстрацію або зняття з реєстрації місця проживання, а внесення інформації до безконтактного електронного носія здійснюється територіальним підрозділом ДМС на підставі такої довідки.
Згідно з п. 10 Правил у разі внесення під час реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування помилкових відомостей про особу орган реєстрації зобов'язаний на підставі поданих особою або її представником достовірних відомостей у день звернення внести необхідні зміни до документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування, реєстру відповідної територіальної громади та надіслати інформацію до Реєстру відповідно до Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Порядок).
Пунктом 11 Правил визначено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
особа не подала необхідних документів або інформації;
у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;
звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративні послуги" (п. 8 Правил).
14.11.2018 позивачі звернулися до відповідача із письмовою заявою про внесення до паспорта серії СК №964533 громадянки України ОСОБА_1 та паспорта серії СК №664208 громадянки України ОСОБА_2 зміни відомостей про адресу реєстрації місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 замість «будинок №8-А», а також внесення відомостей про адресу реєстрації місця проживання (Київська область, місто Буча, вулиця Комарова, будинок №8) до реєстру Бучанської територіальної громади із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом ОСОБА_5 України порядку.
06.12.2018 відповідач звернувся до відділу ведення Державного реєстру виборців Бучанської міської ради з проханням надати інформацію з Державного реєстру виборців щодо реєстрації чи зняття з реєстрації місця проживання осіб за адресою: Київська область, місто Буча, вул. Комарова, буд. 8 та Київська область, місто Буча, вул. Комарова, буд. 8А. 12.12.2018 Відділ ведення Державного реєстру виборців Бучанської міської ради повідомив відповідача проте, що відповідно до даних Реєстру зареєстровані за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та зареєстровані за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 "А": ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_3, ОСОБА_13, ОСОБА_1 Крім того, ОСОБА_2 не зареєстрована за жодною з вищевказаних адрес.
14.12.2018 відповідачем на адресу позивачів було направлено відповідь на лист від 15.11.2018 №23-02/2029, в якому повідомлено про те, що відповідно до Правил для зміни реєстрацію місця проживання, необхідно подати заяву встановленого зразку та необхідний пакет документів, передбачених зазначеними Правилами.
Відповідно до п. 18 Правил, для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
- право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);
- право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
- проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Проте, як убачається з матеріалів справи, на підтвердження факту реєстрації позивачів за адресою: Київська область, місто Буча, вулиця Комарова, будинок №8, до заяви долучено лише копію будинкової книги.
Однак, такий документ, як будинкова книга, не предбачений п. 18 Правил, яким визначено вичерпний перелік документів, що необхідно подати для реєстрації місця проживання.
Крім того, в будинковій книзі містяться розбіжності щодо місця проживання позивачів. Так, у графі 4 Розділу ІІІ будинкової книги щодо місця проживання ОСОБА_1 міститься напис "вул. Комарова 8 "А", щодо ОСОБА_2 жодного напису щодо адреси місця проживання не зазначено. При цьому в графі 10 Розділу ІІІ номер кваритири зазначено "8" (а.с. 21-22). Стосовно штампів відповідного відділу БТІ та зазначенням прописом адреси "м. Буча, вул. Комарова, 8" що також містяться в будинковій книзі, суд звертає увагу на те, що на одному з штампів містяться відмітки "погашено", інші два штампи стосуються ОСОБА_6 та ОСОБА_14
Також суд звертає увагу на те, що згідно інформації з Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна власниками об’єкту нерухомого майна за адресою: Київська область, місто Буча, вул. Комарова, буд. 8 рахуються зазначено ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_4
Тоді як позивачі, ОСОБА_2 та ОСОБА_15В серед власників будинку за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Комарова, 8, не зазначені.
В судовому засіданні 04.03.2019 встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_6 відповідно до змісту заповіту від 19.07.2006 зробила розпорядження яким заповіла все її майно, де б воно не було та з чого б не складалося, онучці – ОСОБА_1. Відповідно до ОСОБА_14 зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) спадкова справа заведена 21.12.2007. Разом з тим на час звернення позивача, зокрема, ОСОБА_1 до Бучанської міської ради документи, які б підтверджували право власності ОСОБА_1 на житловий будинок (його частину) за адресою м.Буча, вул. Комарова, 8 – відсутні.
Стосовно відомостей з Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, копії технічного паспорту на житловий будинок індивідуального житлового фонду №8 по вул. Комарова у м. Буча та викопіювання з опорного плану міста Буча, суд вказує на те, що вказані документи не можуть бути підставою для висновку про наявність помилки в місці реєстрації позивачів, оскільки п. 18 Правил передбачено, вичерпний перелік документів, що підтверджують прав на проживання в житлі, а саме: ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання.
Також суд не може прийняти до уваги твердження позивачів про те, що їх місце проживання за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3 підтверджується картками обліку прописки (виписки), які велись працівниками внутрішніх справ, оскільки вказані картки в матеріалах справи відсутні. Натомість у відповідь на запит Бучанської міської ради Відділ обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління ДМС України в Київській області повідомив, що гр. ОСОБА_1 зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 "А", а ОСОБА_2 зареєстрованою/знятою з реєстрації не значиться.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ч. 3 ст. 242 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету ОСОБА_5 Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для задоволення заяви позивачів від 14.11.2018 про внесення до паспорта серії СК №964533 громадянки України ОСОБА_1 та паспорта серії СК №664208 громадянки України ОСОБА_2 зміни відомостей про адресу реєстрації місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 замість «будинок №8-А», а також внести відомості про адресу реєстрації місця проживання (Київська область, місто Буча, вулиця Комарова, будинок №8) до реєстру Бучанської територіальної громади із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом ОСОБА_5 України порядку. Однак, наведене не позбавляє права позивачів звернутися із відповідною заявою до органу, що здійснює реєстрацію місця проживання особи, після оформлення всіх необхідних документів на підтвердження права власності.
Статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено принцип законності, який вимагає, щоб органи державної влади та їх посадові особи діяли тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, відповідач, відмовляючи позивачам у внесенні змін до місця реєстрації за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Комарова, 8а на Київська область, м. Буча, вул. Комарова, 8, діяв відповідно до норм чинного законодавства України, та дотримався вимог, передбачених частиною другою статті 2 КАС України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Бучанської міської ради Київської області щодо: невнесення до паспортів позивачів зміни відомостей про адресу реєстрації місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 замість «будинок №8-А»; невнесення відомостей про адресу реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2: Київська область, місто Буча, вулиця Комарова, будинок №8 – до реєстру Бучанської територіальної громади із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом ОСОБА_5 порядку та зобов’язання відповідача внести відповідні відомості є необґрунтованими, а тому, у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) та ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2) до Бучанської міської ради (код ЄДРПОУ 04360586) про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 07.03.2019.
Суддя Я.В. Горобцова
ОСОБА_16