
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2019 р. Справа№200/10725/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Галатіної О.О.,
при секретарі Картавих Г.В.
за участю
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Східного офісу Держаудитслужби в особі Управління офісу Держаудитслужби в Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги від 23.07.2018 року № 04-05-04-15-05/5023 щодо усунень порушень законодавства, суд -
В С Т А Н О В И В:
18.10.2018 на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Східного офісу Держаудитслужби в особі Управління офісу Держаудитслужби в Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги від 23.07.2018 року № 04-05-04-15-05/5023 щодо усунень порушень законодавства.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Східним офісом Держаудитслужби в особі Управління офісу Держаудитслужби в Донецькій області відповідно до п.2.5 Плану перевірки заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби України за ІІ квартал 2018 року проведена ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо призначення, нарахування та виплат пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , та ветеранам ліквідації на ЧАЕС за період з 01 січня 2015 року по 30 квітня 2018 року. За результатами проведеної ревізії складено акт від 22.06.2018 №05.04-19/06. Під час ревізії встановлені порушення ч. 1 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №170б-VIІ, п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення анти терористичної операції» від 05.11.2014 №637, п. 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595.
Відповідно до Акту ревізії встановлено факти безпідставної виплати пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та ветеранам ліквації аварії на ЧАЕС за відсутності потвердження факту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що на думку відповідача призвело до проведення незаконних видатків на виплату пенсій ОСОБА_3 С.1., ОСОБА_4 А.1., ОСОБА_5, чим завдано збитків державному бюджету на загальну суму 47 560,36 грн.
Позивач вважає, що вимога № 04-05-04-15-05/5023 від 23.07.2018 року щодо усунення порушень законодавства прийнята поза меж діючого законодавства України, а тому просить суд:
- визнати незаконною та скасувати вимогу управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області від 23.07.2018 року № 04-05-04-15-05/5023 щодо усунення порушень законодавства.
Представник позивача під час судового засідання на позовних вимогах наполягав, надав пояснення аналогічні викладені у позові.
Представник відповідача під час судового засідання проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві 03 грудня 2018 року.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, Бахмутське-Лиманське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зареєстровано в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 42172734, місцезнаходження: 84500, Донецька обл., м. Бахмут, вул. Миру, буд. 35.
Східним офісом Держаудитслужби в особі Управління офісу Держаудитслужби в Донецькій області відповідно до п.2.5 Плану перевірки заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби України за ІІ квартал 2018 року проведена ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо призначення, нарахування та виплат пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , та ветеранам ліквідації на ЧАЕС за період з 01 січня 2015 року по 30 квітня 2018 року.
За результатами проведеної ревізії складено акт від 22.06.2018 №05.04-19/06, під час ревізії встановлені порушення ч. 1 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №170б-VIІ, п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення анти терористичної операції» від 05.11.2014 №637, п. 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595.
Відповідно до Акту ревізії встановлено факти безпідставної виплати пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та ветеранам ліквації аварії на ЧАЕС за відсутності потвердження факту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що на думку відповідача призвело до проведення незаконних видатків на виплату пенсій ОСОБА_3 С.1., ОСОБА_4 А.1., ОСОБА_5, чим завдано збитків державному бюджету на загальну суму 47 560,36 грн.
25.06.2018 Бахмутсько-Лиманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області не погоджуючись з висновками, викладеними у п.2.2 та п.2.3 Акту ревізії, звернулось до відповідача із запереченнями № 2830/01.
Від управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області надійшов висновок від 18.017.2018 №04-05-04-15-05/4953 на заперечення до Акту ревізії, яким зазначено, що дані заперечення не приймаються, оскільки розпорядження про призначення пенсії ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 винесені Управлінням після набрання чинності Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII, постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення анти терористичної операції» від 05.11 2014 № 637 та Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595.
На підставі висновків акта №05.04-19/06 відповідачем прийнято вимогу № 04-05-04-15-05/5023 від 23.07.2018 за змістом якої відповідач вимагає від позивача:
1. Опрацювати матеріали ревізії та усунути виявлені порушення законодавства у встановленому законодавстві порядку.
2. Розглянути питання щодо притягнення працівників Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (на даний час після реорганізації Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області), винних у зазначеному порушенні, до встановленої законом відповідальності.
Вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень та недоліків разом з завіреними копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів надати в термін до 21 серпня 2018 року до управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області за адресою: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Архітектора Нільсена, 26/2. Водночас інформуємо, що у разі не усунення виявлених порушень законодавства у встановлений строк орган державного фінансового контролю на підставі п. 15 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», п. 2 постанови Кабінету міністрів України від 29 листопада 2006 року № 1673 «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів» ініціює розгляд питання про відповідність керівника установи займаній посаді/ розірвання контракту з керівником суб'єкта господарювання державного сектору економіки.
Позивач не погоджуючись із зазначеною вимогою відповідача звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із цим позовом за захистом свого порушеного права.
З підставі викладеного, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 8 Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року №2939-ХІІ, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль та контроль за: цільовим та ефективним використанням коштів державного і місцевих бюджетів.
Відповідно до статті 2 вказаного Закону України, головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно з пунктом 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 затверджений порядок проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами. Документальні перевірки, що передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами,
статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами,
розпорядчими та іншими документами об'єкта контролю, пов'язаними з плануванням
і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського
обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об'єкта контролю). У разі ведення бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів зберігання і обробки інформації на вимогу посадової особи контролюючого органу керівник об'єкта контролю повинен забезпечити оформлення відповідних документів на паперовому носії. Надання документів об'єкта контролю посадовим особам контролюючого органу забезпечується керівником об'єкта чи його заступником; Документальна і фактична перевірки проводяться щодо дотримання вимог законів та інших нормативно-правових актів. Фактична перевірка здійснюється станом на дату її проведення незалежно від періоду, що підлягає ревізії. Для підтвердження результатів фактичної перевірки та фактів, що стосуються періоду, який підлягає ревізії, посадові особи контролюючого органу можуть перевіряти документи об'єкта контролю і за інші періоди фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю.
Як вже зазначалось раніше, під час ревізії встановлені порушення законодавства, що призвели до втрат на загальну суму 47 560,36 грн., які не відшкодовані, а саме: - громадянам ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_3 в січні 2015 року було безпідставно призначено та виплачено пенсію за відсутності підтвердження факту взяття цих громадян на облік як внутрішньо переміщених осіб, що призвело до проведення незаконних видатків на виплату пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та ветеранам ліквідації аварії на ЧАЕС в загальній сумі 47 560,36 грн. та є порушенням ч.1 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706-VII. п.1 постанови Кабінету міністрів України «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» від 05.11.2014 року №637 із змінами, п. 8 «Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595 із змінами, чим завдано збитків державному бюджету на відповідну суму.
Від так, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до позивача із заявою про призначення/перерахунок пенсії від 05.11.2014 з відповідними документами та заявою про виплату пенсії від 05.11.2014 із проханням запросити його пенсійну справу з управління пенсійного Фонду України в м. Сніжне.
Розпорядженням від 03.01.2015 № 308700 ОСОБА_6 поновлено нарахування та виплату пенсії за віком потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС за списком № 1 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.06.2014.
Суд зазначає, що оскільки ОСОБА_3 всупереч нормам діючого законодавства не зареєструвався, як внутрішньо переміщена особа та не отримав довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до 01.11.2015, це стало підставою для припинення виплати пенсії з 01.02.2015.
16.10.2014 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся до позивача із заявою про призначення/перерахунок пенсії з відповідними документами та заявою про виплату пенсії із проханням запросити пенсійну справу з управлінням пенсійного Фонду в. Єнакієве Донецької області.
Розпорядженням від 30.12.2014 № 305298 ОСОБА_4 поновлено нарахування та виплату пенсії за Списком № 1 з 01.08.2014.
Відповідно до розпорядження від 19.02.2015 по пенсійній справі № 305298 ОСОБА_4 з 10.02.2015 призупинено виплату пенсії до з’ясування обставин.
16 квітня 2018 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 805/1006/18-а, зобов'язано Бахмутське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1) виплату пенсії та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 1 лютого 2015 року.
02.10.2014 ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 звернувся до позивача із заявою про призначення/перерахунок пенсії з відповідними документами та заявою про виплат пенсії із проханням запросити пенсійну справу з Червоногвардійського районного управління пенсійного Фонду України в м. Макіївка Донецької області.
Розпорядженням від 08.12.2014 № 63503 ОСОБА_5 поновлено нарахування та виплату пенсії за віком потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС за списком № 1 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.07.2014.
Розпорядженням від 10.04.2015 по пенсійній справі № 824810 ОСОБА_5 з 01.02.2015 призупинено виплату пенсії до з’ясування.
Частиною першою статті 4 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Реалізація прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб на пенсійне забезпечення здійснюється, зокрема, з урахуванням таких актів Кабінету Міністрів України: порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509; постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам»; тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальні виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організація Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в орган Казначейства, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 20] року № 595, яка набрала чинності 11.11.2014.
Відповідно до пункту 8 Тимчасового порядку особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати. протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637 «Пре здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», яка набрала чинності 26 листопада 2014 року, призначення та продовження виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послу за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасове окупованої території України або району проведення антитерористичної операції затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.
Зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування у разі видачі їм до 31 грудня 2014 р. такої довідки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2014 року №715 «Про внесенні: зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637: встановлено, що зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 1 лютого 2015 р. такої довідки.
Таким чином, для реалізації права на пенсійне забезпечення внутрішньо переміщеним особам, які звернулись за призначенням чи поновленням виплати пенсій до набрання чинності Постановою № 637, законодавством надано можливість отримати довідки до 01 лютого 2015 року, а тому відсутність у пенсіонера довідки про взяття на облік внутрішньої переміщеної особи саме після 1 лютого 2015 року є підставою для припинення виплаті пенсії.
Оскільки зазначені у Акті ревізії пенсіонери не були зареєстровані в установленому порядку як внутрішньо переміщені особи, припинення виплати їм пенсії відбулось з 01 лютого 2015 року в автоматичному режимі шляхом проведення звірки з даними управління праці та соціального захисту населення, так як відповідно до порядку №509 Міністерство соціальної політики є держателем Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Крім цього, відповідно до Закону України від 20 жовтня 2014 року №1706-УІІ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», на який є посилання в Акті ревізії, набрав чинності 22.11.2014, тобто після звернення гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Управління із заявами про призначення/перерахунок пенсії.
Частиною першою статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99, зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. До події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Враховуючи те, що виплата пенсій зазначеним вище пенсіонерам призупинена позивачем з 01.02.2015 року у зв'язку з відсутністю у них довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, суд вважає, що позивач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством України.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Східного офісу Держаудитслужби в особі Управління офісу Держаудитслужби в Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги від 23.07.2018 року № 04-05-04-15-05/5023 щодо усунень порушень законодавства – задовольнити.
Визнати незаконною та скасувати вимогу Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області від 23.07.2018 року № 04-05-04-15-05/5023 щодо усунень порушень законодавства.
Рішення виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини у судовому засідання 25 лютого 2019 року.
Повний текст рішення суду виготовлено 07 березня 2019 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржено в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Галатіна О.О.