Вирок № 80305643, 06.03.2019, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
06.03.2019
Номер справи
521/1126/19
Номер документу
80305643
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 521/1126/19

Провадження № 1-кп/521/794/19

ВИРОК

Іменем України

06 березня 2019 року

Малиновський районний суд м. Одеси, у складі:

головуючого судді Крижановського О.В.,

за участю секретаря Савельєвої М.Ю.,

за участю прокурора Тарасюк Ю.М.,

за участі захисника ОСОБА_1,

за участі представника потерпілого ОСОБА_2,

за участі обвинуваченого ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Малиновського районного суду м. Одеси кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, не працюючого, одруженого, який зареєстрований за адресою: Україна, АДРЕСА_1, раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, суд

В С Т А Н О В И В :

Директором КП «Міські дороги» ОСОБА_3 видано наказ від 05.08.2016 р. № 1 «Про створення тендерного комітету для організації та проведення процедур закупівель» згідно якого створено склад тендерного комітету, затверджено положення про тендерний комітет та призначено головою тендерного комітету ОСОБА_3

Так, 30.06.2017 р., рішенням тендерного комітету затверджена тендерна документація на закупівлю товару ДК 021:2015 - код 0913 Нафта і дистиляти (дизельного палива та бензину А-92) та на веб-порталі публічних закупівель Уповноваженого органу з питань державних закупівель «ProZorro» опубліковано оголошення про проведення закупівлі згідно Закону України «Про публічні закупівлі». За результатами проведення відкритих торгів КП «Міські дороги» в особі директора ОСОБА_3 укладено з ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» договір поставки від 07.08.2017 р. № 07-08/17 на закупівлю 112 970 літрів дизельного палива зі ціною 17,79 грн. за літр, на загальну суму 2 009 736,3 грн. та 56 480 літрів бензину А-92 за ціною 15,79 грн. за літр на загальну суму 891 818,7 грн.

Умовами договору визначено, що обсяги закупівлі можуть бути зменшені (п. 4.5. Договору), разом з тим Сторони встановили, що істотні умови зазначених договорів не можуть бути змінені до моменту виконання усіх зобов’язань в повному обсязі, крім випадків передбачених ч.ч. 4, 5 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (п. 9.6. Договору).

Надалі, 09, 10, 15 та 22 серпня 2017 року директор ТОВ «Нафтотрейд ресурс» звертався з листами на адресу директора КП «Міські дороги» ОСОБА_3 щодо змін умов договору та підвищення ціни на дизельне паливо та бензин А-92 по договору поставки від 07.08.2017 р. № 07-08/17 у зв’язку з тим, що з моменту проведення конкурсних торгів відбувається тенденція збільшення закупівельних цін на ринку нафтопродуктів та рівень цін на нафтопродукти в Одеській області значно перевищує ціни зазначені в Договорі. До вказаних листів додано довідки Одеської регіональної Торгово-Промислової палати України про середньо ринкову вартість дизельного палива (22,07 грн./л.) та бензину А-92 (23,61 грн./л.) в межах комерційних пропозицій таких постачальників як WOG, ОККО, SOCAR, SHELL, АМІС на дату направлення листа.

За результатами розгляду вищевказаних листів та довідок Одеської регіональної Торгово-Промислової палати України, директором КП «Міські дороги» ОСОБА_3 09, 10, 15 та 22 серпня 2017 року, у невстановлений час, у приміщенні комунального підприємства за адресою: м. Одеса, вул. Промислова, 38, підписані додаткові угоди № № 1-4 до договору від 07.08.2017 р. № 07-08/17 на підставі п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», згідно якого істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

На підставі вищевказаного договору від 07.08.2017 р. № 07-08/17 за договірними цінами станом на 08.08.2017 р. купувалося дизельне пальне в об’ємі 3000 л. за ціною 17,79 грн./л. Далі, за результатами прийнятих змін: згідно додаткової угоди від 09.08.2017 р. № 1 дизпаливо купувалось 09.08.2017 р. в об’ємі 3 000 л. за ціною 19,56 грн./л.; згідно додаткової угоди від 10.08.2017 р. № 2 дизпаливо купувалось 10.08.2017 р. в об’ємі 6 000 л. за ціною 21,51 грн./л. та бензин марки А-92 купувався 14.08.2017 р. в об’ємі 700 л. за ціною 19,09 грн./л.; згідно додаткової угоди від 15.08.2017 р. № 3 дизпаливо купувалось 15.08.2017 р. в об’ємі 10 250 л. та 21.08.17 р. в об’ємі 2 000 л. за ціною 23,49 грн./л. та бензин марки А-92 купувався 15.08.2017 р. в об’ємі 2 000 л. та 21.08.2017 р. в об’ємі 1 500 л. за ціною 20,99 грн./л.; згідно додаткової угоди від 22.08.2017 р. № 4 дизпаливо купувалось 22.08.2017 р. в об’ємі 11 660 л. та 30.08.2017 р. в об’ємі 23 050 л., та в об’ємі 33 660 л., за ціною 23,49 грн./л., та бензин марки А-92 купувався 22.08.2017 р. в об’ємі 5 820 л., 30.08.2017 р. в об’ємі 11 400 л., та в об'ємі 10 070 л. за ціною 23,08 грн./л.

Разом з тим, згідно Довідок Одеської регіональної Торгово-промислової палати у період з 05.07.2017 р. по 28.08.2017 р. ціни на дизпаливо та бензин марки А-92 залишались незмінними.

При укладенні додаткових угод до договору від 07.08.2017 р. № 07-08/17 ОСОБА_3, належним чином не перевірив попередні дані щодо середньо ринкової ціни на дизпаливо та бензин марки А-92, та уклав вказані додаткові угоди в порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки коливання цін на дизельне паливо та бензину марки А-92 на ринку відсутні, та придбав дизельне паливо та бензин марки А-92 за бюджетні кошти за цінами, які значно перевищували початкові договірні ціни встановлені вказаним договором.

Згідно проведеного дослідження документально встановлено, що розмір матеріальної шкоди, яка завдана територіальній громаді м. Одеси, в особі Одеської міської ради, необґрунтованим підвищенням ціни на дизельне паливо та бензин марки А-92 згідно договору від 07.08.2017 р. № 07-08/17 (зміни: 09.08.2017 р., 10.08.2017 р., 15.08.2017 р., 22.08.2017 р.) складає 755 999, 40 грн.

Таким чином, ОСОБА_3 будучи службовою особою - директором КП «Міські дороги», неналежним чином виконував свої службові обов’язки через несумлінне ставлення до них, належним чином не перевірив попередні документи щодо середньо ринкової ціни та наявність чи відсутність коливання ціни на дизельне паливо та бензин марки А-92 на ринку, в порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», при відсутності коливання ціни на ринку, придбав вказане дизельне паливо та бензин марки А-92 за цінами, які значно перевищували початкові договірні ціни, що спричинило матеріальну шкоду територіальній громаді м. Одеси, в особі Одеської міської ради, у сумі 755 999, 40 грн.

В подальшому, 07.12.2017 р. (зміни 21.12.2017 р.), рішенням тендерного комітету затверджена тендерна документація на закупівлю товару ДК 021:2015 - код 0913 Нафта і дистиляти (дизельного палива та бензину А-92) та на веб-порталі публічних закупівель Уповноваженого органу з питань державних закупівель «ProZorro» опубліковано оголошення про проведення закупівлі згідно Закону України «Про публічні закупівлі». За результатами проведення відкритих торгів КП «Міські дороги» в особі директора ОСОБА_3 укладено з ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» договір поставки від 23.01.2018 р. № 23-01/18 на закупівлю 105 050 літрів дизельного палива ціною 20,74 грн. за літр на загальну суму 2 178 737 грн. та 40 070 літрів бензину А-92 за ціною 22,25 грн. за літр на загальну суму 1 069 533 грн.

Умовами договору визначено, що обсяги закупівлі можуть бути зменшені (п. 4.5. Договору), разом з тим Сторони встановили, що істотні умови зазначених договорів не можуть бути змінені до моменту виконання усіх зобов’язань в повному обсязі, крім випадків передбачених ч.ч. 4, 5 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (п. 9.6. Договору).

Надалі, 12, 19, та 26 лютого 2018 року директор ТОВ «Нафтотрейд ресурс» звертався з листами на адресу директора КП «Міські дороги» ОСОБА_3 щодо змін умов договору та підвищення ціни на дизельне паливо та бензин А-92 по договору поставки від 23.01.2018 р. № 23-01/18 у зв’язку з тим, що з моменту проведення конкурсних торгів відбувається тенденція збільшення закупівельних цін на ринку нафтопродуктів та рівень цін на нафтопродукти в Одеській області значно перевищує ціни зазначені в Договорі. До вказаних листів додано довідки Одеської регіональної Торгово-Промислової палати України згідно яких коливання цін були незначні, а з 12.02.2018 р. по 26.02.2018 р. динаміка коливання ціни на дизельне паливо та бензин А-92 змінювались в сторону зменшення.

За результатами розгляду вищевказаних листів та довідок Одеської регіональної Торгово-Промислової палати України директором КП «Міські дороги» ОСОБА_3 12, 19, та 26 лютого 2018 року, у невстановлений час, у приміщенні комунального підприємства за адресою: м. Одеса, вул. Промислова, 38, підписані додаткові угоди №№ 3-5 до договору від 23.01.2018 р. № 23-01/18 на підставі п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», згідно якого істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

На підставі вищевказаного договору від 23.01.2018 р. № 23-01/18 за договірними цінами дизельне паливо купувалося 31.01.2017 р. та 08.02.2018 р. в об’ємі 1 570 л. за ціною 20,47 грн./л., та бензин марки А-92 купувався 08.02.2018 р. об’ємі 200 л. за ціною 22,25 грн./л. Далі, за результатами прийнятих змін: згідно додаткової угоди від 12.02.2018 р. № 3 дизпаливо купувалось 12.02.2018 р. в об’ємі 2 000 л. за ціною 22,81 грн./л., та бензин марки А-92 купувався 12.02.2018 р. в об’ємі 1 000 л. за ціною 24,47 грн./л.; згідно додаткової угоди від 19.02.2018 р. № 4 дизпаливо купувалось 20.02.2018 р. в об’ємі 2 000 л. за ціною 25,09 грн./л. та бензин марки А-92 купувався 20.02.2018 р. в об’ємі 1 000 л. за ціною 26,91 грн./л.; згідно додаткової угоди від 26.02.2018 р. № 5 дизпаливо купувалось 26.02.2018 р. в об’ємі 10 000 л., 28.02.2018 р. в об’ємі 10 000 л., 01.03.2018 р. в об’ємі 15 000 л., 02.03.2018 р. в об’ємі 10 000 л., 19.03.2018 р. в об’ємі 10 680 л., 21.03.2018 р. в об’ємі 10 000 л., 29.03.2018 р. в об’ємі 5 000 л., 04.04.2018 р. в об’ємі 7 920 л. за ціною 27,59 грн./л., та бензин марки А-92 купувався 26.02.2018 р. в об’ємі 2 000 л., 28.02.2018 р. в об’ємі 300 л., 01.03.2018 р. в об’ємі 5 000 л., 02.03.2018 р. в об’ємі 5 000 л., 19.03.2018 р. в об’ємі 3 600 л., 21.03.2018 р. в об’ємі 5 880 л., 29.03.2018 р. в об’ємі 3 000 л., 04.04.2018 р. в об’ємі 5 450 л. за ціною 29,60 грн./л.

Разом з тим, відсутність коливання цін на ринку та коливання цін в сторону зменшення при прийнятті рішень згідно додаткових угод, не є обґрунтованим щодо підвищення цін оскільки вказане свідчить про порушення п. 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі».

При укладенні додаткових угод до договору від 23.01.2018 р. № 23-01/18, ОСОБА_3, належним чином не перевірив попередні дані щодо середньо ринкової ціни на дизпаливо та бензин марки А-92, та уклав вказані додаткові угоди в порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки згідно наданих ТОВ «Нафтотрейд ресурс» документів, коливання цін на дизельне паливо та бензину марки А-92 на ринку відбувалося в сторону зменшення, та придбав дизельне паливо та бензин марки А-92 за бюджетні кошти за цінами, які значно перевищували початкові договірні ціни встановлені вказаним договором.

Згідно проведеного дослідження документально встановлено, що розмір матеріальної шкоди, яка завдана територіальній громаді м. Одеси, в особі Одеської міської ради, необґрунтованим підвищенням ціни на пальне згідно договору від 23.01.2018 р. № 23-01/18 (зміни від 12.02.2018 р., 19.02.2018 р., 26.02.2018 р.) становить 780 338, 07 грн.

Таким чином, ОСОБА_3 будучи службовою особою - директором КП «Міські дороги», неналежним чином виконував свої службові обов’язки через несумлінне ставлення до них, належним чином не перевірив попередні документи щодо середньо ринкової ціни та наявність чи відсутність коливання ціни на дизельне паливо та бензин марки А-92 на ринку, в порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», при відсутності коливання цін на ринку, а також коливання цін в сторону зменшення, придбав вказане дизельне паливо та бензин марки А-92 за цінами, які значно перевищували початкові договірні ціни, що спричинило матеріальну шкоду територіальній громаді м. Одеси, в особі Одеської міської ради, у сумі 780 338, 07 грн.

Таким чином, всіма своїми діями директором КП «Міські дороги» ОСОБА_3 завдав матеріальну шкоду територіальній громаді м. Одеси, в особі Одеської міської ради, у сумі 1 536 337,47 грн.

По справі, представником потерпілого в інтересах Одеської міської ради, було заявлено цивільний позов на суму 1 536 337,47 грн.

У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3, провину у скоєнні вказаного кримінального правопорушення визнав повністю, щиро розкаявся у скоєному, визнав позовні вимоги представника потерпілого в інтересах Одеської міської ради на суму 1 536 337,47 грн. в повному обсязі, та підтвердив обставини скоєного ним кримінального правопорушення.

За вище вказаними обставинами, зі згоди учасників судового процесу, у відповідності до ч. 3 ст. 349 КПК України, докази у судовому засіданні не досліджувалися.

Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що винуватість обвинуваченого ОСОБА_3 у скоєні кримінального правопорушення є доведеною.

Всі дії обвинуваченого ОСОБА_3 суд кваліфікує за ч. 2 ст. 367 КК України, як службову недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.

При обранні міри покарання обвинуваченому ОСОБА_3, суд враховує ступень тяжкості вчиненого, особистість обвинуваченого.

Як пом’якшувальними покарання обвинуваченого ОСОБА_3 обставинами суд враховує, те що він провину визнав повністю, щиро розкаявся у скоєному, те, що він раніш не судимий, позитивно характеризується, та те, що ОСОБА_3 до судового розгляду частково відшкодував завдану майнову шкоду у розмірі 10 000 грн., що підтверджується копією квитанції. Крім того суд приймає до уваги, що у ОСОБА_3 поганий стан здоров’я, а саме рак н/д правої легені, що підтверджується медичною документацією, а також, те, що фактично у нього на утриманні знаходяться повнолітня дитина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, який є студентом економічного університету денної форми навчання, мати престарілого віку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, а також престарілі батьки дружини - батько ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_6, який також є «дитиною війни», та мати ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_7. Також суд приймає до уваги і інші пом’якшувальні покарання обставини.

Обтяжуючих покарання обвинуваченого ОСОБА_3 обставин суд не вбачає.

При викладених обставинах, приймаючи до уваги, що всі учасники процесу просили суд призначити ОСОБА_3 мінімальне покарання не пов’язане з позбавленням волі з мінімальним позбавленням права обіймати керівні посади в органах місцевого самоврядування, та комунальних підприємств, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій та без штрафу, також, що ОСОБА_3 втратив суспільну небезпечність, так як він був звільнений 14.02.2019 р. з посади директора КП «Міські дороги» за власним бажанням, суд вважає, що виправлення обвинуваченого ОСОБА_3, та попередження скоєння ним нових кримінальних правопорушень можливе без ізоляції від суспільства і вважає можливим призначити покарання у вигляді позбавлення волі відповідно до санкції статті з позбавленням права обіймати керівні посади в органах місцевого самоврядування, та комунальних підприємств, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, без штрафу, та з застосуванням положень ст.ст. 75, 76 КК України та звільнити ОСОБА_3 від відбування основного призначеного покаранняз випробуванням.

На підставі ст.ст. 127, 129 КПК України, беручі до уваги, що ОСОБА_3, 05.03.2019 р., до судового розгляду було частково відшкодовано завдану майнову шкоду у розмірі 10 000 грн., суд вважає, що позовні вимоги представника потерпілого (цивільного позивача) в інтересах Одеської міської ради, у розмірі 1 536 337,47 грн. підлягають частковому задоволенню у розмірі 1 526 337,47 грн., оскільки представник потерпілого, цивільного позивача просив зменшити позовні вимоги на відшкодовану ОСОБА_3 суму (у розмірі 10 000 грн.), та позовні вимоги були визнані ОСОБА_3.

На підставі ст.ст. 118, 122 КПК України суд вважає необхідним стягнути з ОСОБА_3 у дохід держави процесуальні витрати на залучення експерта для проведення судової економічної експертизи № 161 Е від 15.11.2018 р. у розмірі 13585 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 370-371, 373-374, 376-377 КПК України, суд

У Х В А Л И В :

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати винним у скоєні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та призначити йому покарання за цією статтею у вигляді 2 /двох/ років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати керівні посади в органах місцевого самоврядування, та комунальних підприємств, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій строком на 1 /один/ рік, без застосування штрафу.

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 від відбуття основного покарання у вигляді позбавлення волі, призначеного цим вироком, з випробувальним терміном на 1 /один/ рік з позбавленням права обіймати керівні посади в органах місцевого самоврядування та комунальних підприємств, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій строком на 1 /один/ рік, якщо він на протязі цього часу не скоїть нового кримінального правопорушення.

На підставі ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 слідуючи обов’язки:

- періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, місця роботи.

Строк випробування ОСОБА_3, а саме випробувальний термін обчислювати з моменту проголошення вироку, тобто з 06.03.2019 року.

Контроль за поведінкою ОСОБА_3 покласти на уповноважений орган з питань пробації за місцем його мешкання.

Цивільний позов представника потерпілого (цивільного позивача) в інтересах Одеської міської ради, у розмірі 1 536 337,47 грн. – задовольнити частково у розмірі 1 526 337,47 грн.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (і.н. НОМЕР_1) на користь Одеської міської ради (ОСОБА_6 отримувача – Казначейство України (ЕАП); код банку (МФО)-899998; Отримувач – УДКСУ у м. Одесі Одеської області; Код отримувача (ЄДРПОУ) – 38016923; Номер рахунку – 31419544915002; КБК – 24060300 «Інші надходження»; Призначення платежу – «відшкодування заподіяної матеріальної шкоди, по справі № 521/1126/19 Малиновського районного суду»), у розмірі 1 526 337 /один мільйон п’ятсот двадцять шість тисяч триста тридцять сім/ гривень 47 /сорок сім/ копійок.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (і.н. НОМЕР_1)у дохід держави Україна (за реквізитами: УК у м. Одесі, Малиновський район, 24060300, р/р 31118115015007, код ЄДРПОУ 38016923, банк Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, за кодом класифікації доходів бюджету 24060300 «Інші надходження» по Одеський області процесуальні витрати на залучення експерта для проведення судової економічної експертизи № 161 Е від 15.11.2018 р. у розмірі 13585 /тринадцять тисяч п’ятсот вісімдесят п’ять/ гривень.

На вирок може бути подана апеляційна скарга на протязі 30 діб з моменту проголошення вироку, через Малиновський районний суд м. Одеси до Одеського апеляційного суду.

Суддя: Крижановський О.В.