
Справа № 766/2181/19
н/п 3/766/1530/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2019 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Стамбула Н.В., за участю прокурора Гриник А.О., секретаря Трепетіної І.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Управління захисту економіки Департаменту захисту економіки національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, громадянина України, який народився в м. Херсоні, працює Херсонський державний завод «Палада» майстер дільниці корпусного цеху, проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, б. 5-а кв. 102,
за ст.172-6 ч. 1 КУпАП,
в с т а н о в и в :
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником Херсонський державний завод «Палада» (далі за текстом ХДЗ «Палада») код 24961253, юридична та фактична адреса: м. Херсон, карантинний 1 є ДК «Укроборонпром» (код ЄДРПОУ засновника: 37854297, адреса м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 36), розмір внеску до статутного складає 23690000 грн.
Відповідно до наказу № 121/к від 02.07.2012 Херсонського державного заводу «Палада» ОСОБА_1, призначено майстром дільниці добудовних, складально-зварювальних, арматурних та рубочних робіт корпусного цеха № 53 з 03.07.2012 року, з окладом відповідно до штатного розпису.
Відповідно до посадової інструкції (далі-Інструкції) майстра виробничої дільниціХДЗ «Палада», в своїй діяльності майстер виробничої дільниці підпорядковується безпосередньому начальнику дільниці по металевому корпусу, малярним та ізоляційним роботам.
Відповідно до п. 2. Інструкції забезпечує:
*Підготовку виробництва, розподіл робітників та бригад по роботам, контролює дотримання встановлених технологічних процесів, оперативно виявляє та усуває причини їх виникнення. Приймає участь в розробці нових та в удосконаленні діючих технологічних процесів, режимів та графіків виробництва.
*встановлює та своєчасно видає виробничі завдання бригадам та окремим робітникам (які не входять до складу бригади) у відповідності з затвердженими планами та графіками виробництва, нормативні показники відносно використання обладнання, сировини, матеріалів, інструмента, палива, енергії;
*проводить виробничий інструктаж робітників, заходи, які забезпечують виконання правил з охорони праці, виробничої санітарії, технічної експлуатації обладнання та інструмента, а також контролює їх виконання;
*контролює виконання робітниками правил з охорони праці, виробничої та трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку;
*готове пропозиції стосовно заохочення, відповідно встановленому порядку, кращих робітників, а також подає пропозиції відносно притягнення до дисциплінарної відповідальності за порушення виробничої та трудової дисципліни;
*організовує роботу по підвищенню кваліфікації та професійної майстерності робітників та бригад, навчанні їх суміжним професіям. Веде виховну роботу в колективі.
Відповідно до п, п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, посадові особи юридичних осіб публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія вищевказаного Закону.
Відповідно до «Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону стосовно заходів фінансового контролю», затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі НАЗК) № 3 від 11.06.2016 року (із змінами, внесеними рішеннями НАЗК від 06.09.2016 року № 18 та an 30.092016 року № 57) НАЗК визначило, що під «посадовими особами осіб публічного права» (відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі адміністративно-господарські функції. Визначальним при цьому є обсяг (обов'язків) відповідного працівника. Так, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо).
Таким чином, згідно п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З вказаного Закону, ОСОБА_1, будучи посадовою особою (майстром дільниці корпусного цеху) ХДЗ «Палада» (юридична особа публічного права), є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.
Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно із ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1, п. п. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. З цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Відповідно до п. п. 1 п. 1 Рішення НАЗК № 2 від 10.06.2016 року «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням НАЗК № 1 від 18.08.2016 року, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 року за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016 року, НАЗК визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Так, до другого етапу - з 00 год. 00 хв. 01.01.2017 року для декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування, які передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (зобов'язанні щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Згідно з листом НАЗК від 02.03.2017 року № 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.
Таким чином, майстер дільниці корпусного цеху ХДЗ «Палада» ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, до 00-00 годин 01.04.2018 року.
Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію
особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, лише 25.10.2018 о 13-31 годині, тобто несвоєчасно (https://public.nazk.gov.ua/declaration/54e38ee2-e375-40a4-abbc-сf9ef7d53296) .
Про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства, наявність технічної, фізичної можливості та вміння працювати у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, свідчить той факт, що ним 16.03.2017 року успішно подано: щорічну декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2016 рік (https://public.nazk.gov.ua/declaration/6464b738-39e3-47f8-9dc5-004а7581а7f3).
Відповідно до пояснень ОСОБА_1 встановлено, що декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2017 рік ним подано 25.10.2018 року, тобто несвоєчасно, у зв'язку з тим, що ним вживались заходи щодо подачі декларації, але з невідомих причин вона була не прийнята.
Після повідомлення начальника служби безпеки ХДЗ «Палада» ОСОБА_1 зрозумів, що вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, тому одразу ж подав вказану декларацію.
Також, в ході опитування ОСОБА_1 встановлено, що на території ХДЗ «Палада» є в наявності комп'ютерна техніка, підключена до мережі «Інтернет».
Відповідно до листа Державного підприємства «Українські спеціальні системи» адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України № 07-553 від 05.05.2018 року, встановлено дати та часи неналежного функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2018 року по 01.04.2018 року, а саме: 02.01.2018 року близько 09:00 годин виявлено помилки при спробі авторизації в Реєстрі. Належне безперебійне функціонування реєстру забезпечено з 09:50 годин 02.01.2018 року. Також, близько 12:00 годин 15.03.2018 року Реєстр не функціонував, о 12:40 годин 15.03.2018 року роботу Реєстру відновлено.
Починаючи із указаного часу по 01.04.2018 року складова частина для подання електронних документів інформаційно-телекомунікаційної системи Реєстр функціонувала у штатному режимі (без збоїв).
Указане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_1 для своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
Відповідно до інформації Акредитованого центру сертифікату ключів AT КБ «ПриватБанк», ОСОБА_1 25.10.2018 року отримано електронний цифровий підпис строком дії до 25.10.2019 року.
На публічно доступному офіційному веб-сайті Національного агентства з запобігання корупції jittps://nazk.gov.ua, у розділі «Роз'яснення для суб»єктів декларування», за посиланням «Рекомендації до чергового етапу електронного декларування», з метою завчасної підготовки до чергового електронного декларування в Україні, який розпочнеться з 01.01.2018 року, детальні та покрокові інструкції для роботи з персональним кабінетом державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання держави або місцевого самоврядування (перевірка електронної пошти, зміна електронної пошти, перевірка терміну дії та працездатності електронного цифрового підпису, зміна електронного цифрового підпису, контактні дані технічної підтримки).
Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації - 3 місяці.
Указане вище свідчить про відсутність поважних причин щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Об'єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1, перебуваючи на посаді майстра дільниці корпусного цеху ХДЗ «Палада», являючись суб'єктом декларування та відповідальності відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, у порушення ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно (25.10.2018 року о 13-31 год.) без поважних на те причин, подав на офіційному веб-сайті НАЗК, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
Отже, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судове засідання правопорушник свою провину визнав повністю, вказав, що намагався декілька раз зайти у реєстр, проте в нього не виходило.
Прокурор в судовому засіданні просив ОСОБА_1 визнати винним та притягнути д адміністративної відповідальності.
Заслухавши учасників судового розгляду, думку прокурора, який підтримав складений протокол та просив ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, суд прийшов до висновку про наявність вини останнього у вчинені зазначеного адміністративного правопорушення.
Вина порушника підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №27/2019 від 31.01.2019 року, інформацією ЄДРД осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; копією наказу № 12/к від 02.07.2012 року; копією листа НАЗК № 93-05/4886/17 від 02.03.2017 року; копією листа НАЗК від 30.05.2017 року № 95-17/173/5/17; копією листа НАЗК від 05.05.2018 року № 07-553, поясненнями ОСОБА_1 та іншими матеріалами отриманими під час проведення перевірки.
Таким чином, вина правопорушника у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, доказана повністю. Обставин, що обтяжують чи пом’якшують відповідальність, судом не встановлено. Обираючи правопорушнику вид стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан. На підставі викладеного суд вважає, що стягнення повинно бути обрано у вигляді штрафу.
Крім того, в силу ст.40-1 КУпАП, стягненню з особи, на яку накладено стягнення, підлягає судовий збір.
Керуючись ст.33-35, 40-1, 172-20, 283, 284 КУпАП, суд –
п о с т а н о в и в :
Накласти ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 850,00 грн. (Штраф перерахувати на Р/р 31116106021002 Одержувач – ГУК у м Херсон /м Херсон /21081100 Код отримувач( ЄДРПОУ) – 37959779 Назва банку – Казначейство України (ЕАП) Код банку (МФО) – 899998. Призначення платежу: штрафи у сфері громадської безпеки).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 384,20 грн. (УК у м Херсоні /м Херсон/22030101, код за ЄДРПОУ 37959779 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 31210206021002).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та з цього часу її може бути звернено до виконання протягом трьох місяців.
Постанова набирає чинності ______року.
Суддя: Н.В.Стамбула