ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-45944/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Бойка С.С.,
при секретарі –Білан В.В.,
за участю:
представників позивача - Недосіки М.М., Савченка М.В.
представників відповідача - Назаренка В.В., Семенка Б.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобинський міський ринок"до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекціїпро скасування рішення, визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И В:
14 липня 2009 року ТОВ "Глобинський міський ринок"звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької ОДПІпро скасування рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) №0000872303/1647 від 22.05.2009, визнання дій протиправними.
В обґрунтування позовних вимоги позивачем зазначено, що Кременчуцькою ОДПІ була проведена перевірка ТОВ "Глобинський міський ринок" з дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки був складений акт №001532/0089/16/08/23/31210955 від 08.05.2009 року, на підставі якого прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №0000872303/1647 від 22.05.2009 на суму 17552,00 грн. Вищезазначене рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку до ДПА в Полтавській області, проте за результатами розгляду скарги ТОВ "Голобинський міський ринок" рішенням ДПА в Полтавській області скарга залишена без задоволення, а рішення про застосування штрафних санкцій - без змін. Позивач, вважаючи дії відповідача неправомірними та не погоджуючись із зазначеними рішеннями, звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить скасувати спірне рішення.
В судовому засідання представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, наполягали на тому, що рішення, прийняте Кременчуцькою ОДПІ, винесене відповідно до вимог чинного законодавства та просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08.05.2009 року працівниками Кременчуцької ОДПІ проведено перевірку ТОВ "Глобинський міський ринок" за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
В результаті проведеної перевірки встановлені порушення пунктів 9, 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", які зафіксовані в акті перевірки №001532/0089/16/08/23/31210955 від 08.05.2009, а саме :
- не забезпечено щоденне роздрукування на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
- не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій –3442,40 грн.
За наслідками перевірки відповідачем складений акт №001532/0089/16/08/23/31210955 від 08.05.2009 року, на підставі якого прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №0000872303/1647 від 22.05.2009 року на суму 17552,00 грн.
Рішення Кременчуцької ОДПІ від 22.05.2009 № 0000872303/1647 було оскаржене позивачем в адміністративному порядку до ДПА в Полтавській області.
За результатами розгляду скарги ТОВ "Голобинський міський ринок" Рішенням ДПА в Полтавській області скарга залишена без задоволення, а рішення про застосування штрафних санкцій - без змін.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно ст. 8 Закону України "Про податкову службу в Україні" державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із: здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
згідно пункту 9 - щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
згідно пункту 13 - забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
Відповідно до вимог статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірі - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій;
Статтею 22 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
З урахуванням наведеного, суд вважає правомірним застосування до позивача штрафної санкції у розмірі 340,00 грн. за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Що стосується штрафних санкцій застосованих за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі зазначеній в денному звіті РРО, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Указом Президента України "Про впорядкування механізму сплати ринкового збору" від 28.06.99р. №761/99 визначено, що ринковий збір - це плата за право займання місця для торгівлі на ринках усіх форм власності.
Ринковий збір сплачується до початку торгівлі через касовий апарат адміністрації ринку. На підставі касового чека про сплату ринкового збору особі надається місце для торгівлі (пункт 3 Указу № 761/99).
У свою чергу Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до вимог статті 1 зазначеного Закону, реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (за текстом - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг.
Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено обов'язок суб'єктів господарювання застосовувати реєстратори розрахункових операцій при отриманні готівки за послуги ринку. Справляння ринкового збору до складу таких послуг не відноситься, оскільки вони є місцевими зборами.
Так, пунктом 3 частини 2 статті 15 закону України "Про систему оподаткування", визначено, що до місцевих зборів (обов'язкових платежів) належить ринковий збір.
Частиною 3 зазначеного Закону встановлено, що місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України.
Статтею 18 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки та збори" від 20.05.1993 № 56-93 передбачено, що органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Відповідно до режиму роботи Глобинського міського ринку, узгодженого з Глобинською міською радою на підставі рішення виконкому Глобинської місько ради від 16.09.2005 № 292 "Про затвердження правил торгівлі на території ТОВ "Глобинський міський ринок", справляння ринкового збору проводиться контролерами ринку з 9 год. 00 хв. до 11 год. 00 хв., а за торгівлю продуктами на прилавках - до 14 год. 00 хв.
Таким чином, готівка за отримані під звіт касові чеки вноситься після 11 год. 00 хв. та 14 год. 00 хв.
Кременчуцькою ОДПІ при винесенні спірного рішення не враховано, що сума касового чеку отриманого контролером ринку під звіт складається з суми ринкового збору та з суми за послуги ринку. Ставка ринкового збору, відповідно до рішення 16 сесії 5 скликання Глобинської міської ради від 24.01.2008 № 13 (копія наявна в матеріалах справи) за одне торгове місце становить від 1 грн. до 10 грн. Послуги ринку, відповідно до наказу директора ТОВ "Глобинський міський ринок" від 12.12.2008, становлять від 1 грн. до 20 грн.
Працівниками Кременчуцької ОДПІ не було вжито заходів для повного та всебічного з'ясування обставин факту порушення, а саме: контролери ринку по даному питанню опитані не були, касові чеки та грошові кошти у них не досліджувались, на підставі наявних та реалізованих касових чеків не встановлено суму ринкового збору та суму коштів за послуги ринку.
Як було встановлено в судовому засіданні, працівниками Кременчуцької ОДПІ із невідповідності (3442.40 грн.) суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі зазначеній в денному звіті РРО (Х-звіті), не виділена сума ринкового збору, що є необхідною умовою при застосуванні фінансової санкції на підставі статті 22 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", адже суми ринкового збору не можуть включатися до виручки від реалізації ринку, оскільки справляння збору для ринку не є операцією з продажу, оскільки на адміністрацію ринку покладено лише функцію зі справляння та перерахування до бюджету сум ринкового збору, безпосередніми платниками якого є особи, які торгують на ринку.
Таким чином, суд критично оцінює посилання відповідачів щодо правомірності включення суми в розмірі 3442,40 грн. до сум невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, оскільки в судовому засіданні було встановлено та підтверджено матеріалами справи, що зазначена сума була отримана під звіт контролерами міського ринку касових чеків про сплату ринкового збору та за послуги ринку з подальшим внесенням готівки до каси підприємства після справляння ринкового збору та послуг ринку.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про безпідставність застосування фінансових санкцій до позивача за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі зазначеній у денному звіті РРО.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ"Глобинський міський ринок" до Кременчуцької ОДПІ про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач доказів у спростування вищевикладеного суду не надав, правомірність своїх дій не довів.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 8–14, 71, 94, 159, 160–164, 167, 186 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Скасувати рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції №0000872303/1647 від 22.05.2009 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 17212 грн. 00 коп.
В іншій частини позовних вимог –відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Глобинський міський ринок" витрати зі сплати судового збору в сумі 1 грн. 70 коп.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 23.02.2010.
Суддя С.С. Бойко