
Провадження №6-а/760/4/19
Справа №760/24882/17
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2019 року Солом'янський районний суд м. Києва у складі:
Головуючого судді Оксюти Т.Г.,
при секретарі Горупа В.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Курганської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу на в.о. начальника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за невиконання судового рішення у справі №760/24882/17 від 04.01.2018 року, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з заявою про накладення штрафу, за невиконання судового рішення в справі №760/24882/17 від 04.01.2018 року.
Заява обґрунтована тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві не виконано рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 04.01.2018 року та не проведено виплату різниці її пенсії з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 213836,64 грн.
Посилання відповідача у листах на Постанову Кабінету Міністрів України №103 щодо відстрочення виплати позивачу перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року суперечить статті 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вважає, що на в.о. начальника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві має бути накладений штраф за невиконання рішення, у зв'язку з чим просила заяву задовольнити.
Заявник в судовому засіданні заяву підтримала з підставі викладених у ній та просила її задовольнити.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в судовому засіданні заперечувала проти задоволення заяви підстав її необґрунтованості та просила відмовити в її задоволенні.
Суд, вислухавши думку учасників справи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Встановлено, що рішенням Солом'янського районного суду м. Києва від 04.01.2018 року визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року №268» та довідки № 46642 від 20.06.2017 року, вих. № 11993/04 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України, протиправною.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09 03.2006 року № 268» та довідки № 46642 від 20.06.2017 року, вих. № 11993/04 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві у місячний строк, з дня набрання рішенням законної сили, подати звіт про виконання даного рішення.
Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 13.04.2018 року заяву ОСОБА_1 про звернення рішення до негайного виконання та встановлення судового контролю за виконанням рішенням у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії задоволено частково.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві новий строк для подання звіту про виконання рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 04.01.2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії, а саме терміном в один місяць з дня набрання даною ухвалою законної сили.
Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 13.08.2018 року замінено сторону у виконавчому провадженні ВП №56036048 - боржника з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 22869069) на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).
Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 13.08.2018 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві строк для подачі звіту про виконання рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 04.01.2018 року у справі №760/24882/17, а саме терміном в один місяць з дня набрання даною ухвалою законної сили.
Накладено на в.о. начальника Головного управління ОСОБА_3 штраф у сумі 35240 (тридцять п'ять тисяч двісті сорок) грн.., половину з яких (17620 грн.) стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, проживає за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2, іншу половину (17620 грн.) до Державного бюджету України.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018 року скасовано ухвалу Солом'янського районного суду м. Києва від 13.08.2018 року в частині накладення на в.о. начальника Головного управління ОСОБА_3 штрафу у сумі 35240,00 грн.
11.09.2018 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшов звіт про виконання судового рішення від 04.01.2018 року.
У вказаному звіті зазначено, що відповідно до вимог чинного законодавства та на виконання рішення суду, Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено перерахунок ОСОБА_1 з 01.01.2016 року. Розмір пенсії обчислений на виконання рішення суду становить 12740,39 грн. Виплата нарахованих коштів по перерахунку розміру пенсії позивача за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 202343,04 грн., підлягає здійсненню відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету, а саме:
доплату пенсії ОСОБА_1 за січень, лютий, березень 2018 року в сумі 26729,58 грн. виплачено у березні 2018 року. Виплата різниці пенсії на виконання рішення суду за період з 10.08.2016 року по 31.12.2017 року буде проведено з 01.01.2019 року.
Заявник звертаючись з заявою до суду про накладення штрафу на в.о. начальника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за невиконання судового рішення у справі №760/24882/17 від 04.01.2018 року вважає необґрунтованим посилання відповідача як для відстрочення виплати пенсії на Постанову КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а тому вважає, що на відповідача має бути накладений штраф.
Однак, суд не погоджується з такими твердженнями заявника з огляду на наступне.
Статтею 382 КАС України, передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до положень пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 за № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 за № 384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
В силу приписів статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перерахована сума пенсії не була виплачена ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю державного асигнування.
Такі підстави невиконання рішення суду, суд вважає поважними, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить ОСОБА_1, не є власністю відповідача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Крім того, суд зазначає, що невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав можливості до отримання фінансування, виконати судове рішення. Накладення штрафу у такому випадку не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 30.06.2015 у справі № 21-1044а15, від 20.10.2015 у справі № 21-2630а15, від 02.02.2016 у справі № 21-5118а15.
Також, суд зазначає, що постановою КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 за № 103, врегульовано порядок виплати коштів за період з 01.06.2016 та в подальшому.
Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі 818/1076/18, дійшов висновку, що постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 382, 383 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу на в.о. начальника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за невиконання судового рішення у справі №760/24882/17 від 04.01.2018 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя