
Справа № 761/49311/18
Провадження № 3/761/9/2019
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2019 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Кіпчарський О.М. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, на даний час не працюючого,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
в с т а н о в и в :
28.12.2018 року з Національного агентства з питань запобігання корупції в провадження Шевченківського районного суду м. Києва надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, якій відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ присвоєно єдиний унікальний номер справи № 761/49311/18, провадження № 3/761/10017/2018.
Окрім цього, 28.12.2018 року з Національного агентства з питань запобігання корупції в провадження Шевченківського районного суду м. Києва надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, якій відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ присвоєно єдиний унікальний номер справи № 761/49313/18, провадження № 3/761/10018/2018.
Постановою судді від 14.01.2019 року справа № 761/49313/18, провадження № 3/761/10018/2018, об'єднано в одне провадження із справою 761/49311/18, провадження № 3/761/10017/2018.
Окрім цього, 28.12.2018 року з Національного агентства з питань запобігання корупції в провадження Шевченківського районного суду м. Києва надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, якій відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ присвоєно єдиний унікальний номер справи № 761/49315/18, провадження № 3/761/10019/2018.
Постановою судді від 31.12.2018 року справа № 761/49315/18, провадження № 3/761/10019/2018, об'єднано в одне провадження із справою 761/49311/18, провадження № 3/761/10017/2018.
Окрім цього, 11.01.2019 року з Управління захисту економіки у м. Києві ДЗЕ Національної поліції України (скеровано за підсудністю з Солом'янського районного суду м. Києва) в провадження Шевченківського районного суду м. Києва надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, якій відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ присвоєно єдиний унікальний номер справи № 760/168/19, провадження № 3/761/890/2019.
Постановою судді від 14.01.2019 року справа № 760/168/19, провадження № 3/761/890/2019, об'єднано в одне провадження із справою 761/49311/18, провадження № 3/761/10017/2018.
Окрім цього, 11.01.2019 року з Управління захисту економіки у м. Києві ДЗЕ Національної поліції України (скеровано за підсудністю з Солом'янського районного суду м. Києва) в провадження Шевченківського районного суду м. Києва надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, якій відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ присвоєно єдиний унікальний номер справи № 760/169/19, провадження № 3/761/893/2019.
Постановою судді від 14.01.2019 року справа № 760/169/19, провадження № 3/761/893/2019, об'єднано в одне провадження із справою 761/49311/18, провадження № 3/761/10017/2018.
Таким чином, в провадження Шевченківського районного суду м. Києва надійшли п'ять справ про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, які об'єднано в одне провадження, якому в свою чергу присвоєно єдиний унікальний номер справи № 761/49311/18, провадження № 3/761/10017/2018.
Під час розгляду матеріалів вказаної справи було встановлено, що протоколи про адміністративне правопорушення, складено відносно ОСОБА_1 з порушенням вимог чинного законодавства, зважаючи на таке.
Так, відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Окремо, суддя звертає увагу, що порядок оформлення уповноваженими особами Національного агентства з питань запобігання корупції протоколу про адміністративні правопорушення врегульовано «Порядком оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання №5 від 09.06.2016 року.
Відповідно до п. 4, 5, 6, 7, 10 вказаного Порядку , у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові уповноваженої особи Національного агентства, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; наявність чи відсутність пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; за наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу в ньому робиться запис про це.
Особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до протоколу про адміністративне правопорушення окремо, про що робиться запис у ньому.
При складенні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто судом у строки, визначені статтею 277КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від проставлення підпису про ознайомлення з правами у протоколі робиться запис про це.
Протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі якщо особа відмовляється від отримання другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення або не з'являється для ознайомлення з протоколом, другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення та копії інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, рекомендованим поштовим відправленням із повідомленням про вручення та з описом вкладення не пізніше наступного робочого дня з дня складення протоколу про адміністративне правопорушення разом із супровідним листом в конверті з позначкою "особисто" направляються особі, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення. Відміткою про вручення другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення у цьому випадку є особистий підпис особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, на повідомленні про вручення, датою вручення є дата, зазначена на цьому повідомленні.
Натомість, у протоколах про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1, складених уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції, зокрема у протоколах №44-03/327/18 від 19.12.2018 року за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 761/49311/18, провадження № 3/761/10017/2018), №44-03/328/18 від 19.12.2018 року за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 761/49313/18, провадження № 3/761/10018/2018), №44-03/329/18 від 19.12.2018 року за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 761/49315/18, провадження № 3/761/10019/2018), ці вимоги законодавства не є дотриманими особою, яка складала такі протоколи.
Як вбачається із вищевказаних протоколів та матеріалів справ про адміністративне правопорушення, під час складання даних протоколів про адміністративне правопорушення грубо порушено права ОСОБА_1, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про те, що останній був інформований про факт складання цих протоколів, ОСОБА_1 не був належним чином ознайомлений зі змістом даних протоколів, матеріалами справ про адміністративні правопорушення, останньому не були роз'яснені його права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, він був позбавлений можливості дати пояснення по суті правопорушення, скористатись правовою допомогою та інше.
В протоколах про адміністративні правопорушення вказано, що ОСОБА_1 не з'явився для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Матеріали справ містять копії листів про виклик ОСОБА_1 для участі в складанні протоколів про адміністративні правопорушення, разом з тим, в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про факт надсилання цих листів на адресу ОСОБА_1 та їх отримання останнім.
За поясненнями ОСОБА_1 жодних викликів від Національного агентства з питань запобігання корупції він не отримував.
В матеріалах справи наявна роздруківка із сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, з якої вбачається, що на вказаному сайті 17.12.2018 року розміщено оголошення про виклик ОСОБА_1 для надання пояснень та у разі необхідності для складання протоколу про адміністративне правопорушення на 18.12.2018 року на 12.00 год., тобто про виклик ОСОБА_1 повідомлений менш ніж за добу, та засобами, які не передбачені процесуальними нормами Закону.
Окрім цього, всупереч вже зазначеним вимогам, другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення та копії інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, рекомендованим поштовим відправленням із повідомленням про вручення та з описом вкладення - ОСОБА_1 не надіслано, доказів зворотного матеріали справи не містять.
Більше того, як вбачається із зазначеного повідомлення на сайті, ОСОБА_1 викликався до приміщення Національного агентства з питань запобігання корупції для надання пояснень та у разі необхідності для складання протоколу про адміністративне правопорушення на 18.12.2018 року на 12.00 год., однак, протоколи про адміністративне правопорушення відносно останнього складені не 18.12.2018 року, а 19.12.2018 року.
Щодо протоколів про адміністративні правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 працівниками Управління захисту економіки у м. Києві ДЗЕ Національної поліції України, варто зазначити таке.
Порядок оформлення в органах Національної поліції України матеріалів про адміністративні правопорушення врегульовано «Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», що затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015 року.
Відповідно до п. 11-13 вказаної Інструкції, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення може бути підписано також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписати протокол про адміністративне правопорушення у ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення та пояснення по суті адміністративного правопорушення, які додаються до протоколу про адміністративне правопорушення, а також викласти мотиви своєї відмови підписати його. У разі якщо особа, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, не володіє українською мовою, протокол про адміністративне правопорушення складається за участю перекладача. Особі, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до протоколу про адміністративне правопорушення окремо, про що робиться запис у ньому.
Натомість, у протоколах про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1, складених уповноваженою особою Управління захисту економіки у м. Києві ДЗЕ Національної поліції України, зокрема у протоколах №4 від 02.01.2018 року за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 760/168/19, провадження № 3/761/890/2019) та №5 від 02.01.2018 року за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 760/169/19, провадження № 3/761/893/2019), ці вимоги законодавства не є дотриманими особою, яка складала такі протоколи.
Як вбачається із вищевказаних протоколів та матеріалів справ про адміністративне правопорушення, аналогічно як із попередніх протоколів, складених працівниками НАЗК, під час складання даних протоколів про адміністративне правопорушення грубо порушено права ОСОБА_1, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про те, що останній був інформований про факт складання цих протоколів, ОСОБА_1 не був належним чином ознайомлений зі змістом даних протоколів, матеріалами справ про адміністративні правопорушення, останньому не були роз'яснені його права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, він був позбавлений можливості дати пояснення по суті правопорушення, скористатись правовою допомогою та інше.
Водночас, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення долучено DVD диск, на якому міститься відеозапис, як можна здогадатись про начебто вручення протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1
Оглянувши розміщений на диску відеозапис, суддею встановлено, декілька осіб, посеред вулиці, пропонують невідомій особі, як зрозуміло із запису ОСОБА_1, отримати копії вже заздалегідь складених протоколів про адміністративне правопорушення. При цьому, особа якій намагаються вручити протокол не встановлена, її документи не перевірено, жодних прав цій особі не роз'яснюється.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що ОСОБА_1 викликався до органів поліції для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
В матеріалах наявний лист-запрошення про виклик ОСОБА_1 до органів поліції на 28.09.2018 року. Причини та мета виклику у запрошенні не вказані.
На вказаний лист запрошення ОСОБА_1 надав письмову відповідь, що долучена до матеріалів справи.
Інші докази про виклик ОСОБА_1 до органів поліції, зокрема на 02.01.2019 року в матеріалах справи відсутні.
Таким чином, за відсутності будь-яких відомостей про виклик та ухилення ОСОБА_1 від явки до органів поліції чи Національного агентства з питань запобігання корупції з метою складання та отримання копії протоколу про адміністративне правопорушення, намагання вручити йому копію вже складеного протоколу посеред вулиці, без роз'яснення будь-яких прав та без відібрання пояснень, не надіслання копій протоколів на його адресу, не може вважатись прийнятним та є грубим порушенням вищевказаних норм законодавства.
За вказаних очевидних та грубих порушень норм законодавства під час складання протоколів про адміністративне правопорушення, їх розгляд не видається можливим, оскільки в подальшому це може слугувати безумовною підставою для скасування постанови у справі про адміністративного правопорушення, незалежно від прийнятого по суті рішення, що в свою чергу порушить право ОСОБА_1 на справедливий суд.
З огляду на наведене, матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, слід роз'єднати та повернути до Управління захисту економіки у м. Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України, а також до Національного агентства з питань запобігання корупції для доопрацювання, в ході якого слід усунути зазначені недоліки.
Керуючись ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
п о с т а н о в и в :
матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП роз'єднати та повернути для доопрацювання та належного оформлення до Управління захисту економіки у м. Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України та Національного агентства з питань запобігання корупції.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кіпчарський