Рішення № 80281349, 27.02.2019, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.02.2019
Номер справи
754/15391/18
Номер документу
80281349
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Номер провадження 2-о/754/70/19

Справа №754/15391/18

РІШЕННЯ

Іменем України

27 лютого 2019 року Деснянський районний суд м.Києва в складі:

головуючого - судді Зотько Т.А.,

за участі секретарів судового засідання - Малинки А.Ю., Гайворонського В.М.,

заявника ОСОБА_1,

представника заявника Алєксєєвої С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м.Києві державної адміністрації, про встановлення факту, що має юридичне значення, -

В С Т А Н О В И В:

В листопаді 2018 року заявник - ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, мотивуючи вимоги поданої заяви тим, що є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильський атомній електростанції та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський атомній електростанції 1 категорії, є інвалідом ІІ групи з втратою працездатності 70% безстроково. Заявник звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, про встановлення статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення у зв'язку з тим, що вона працювала на ЧАЕС та при виконанні заходів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та була залучена до складу формувань Цивільної оборони. Проте, їй було відмовлено з підстав недоведеності факту залучення до складу формувань Цивільної оборони листом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 03.10.2018 року за № 36-2853. Заінтересованою особою зазначено у відмові, що заявнику необхідно встановити факт виконання заходів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі формувань Цивільної оборони. Відтак ОСОБА_1 звертається до Деснянського районного суду міста Києва для встановлення факту, що має юридичне значення та має підтвердити її участь у формуваннях ЦО для отримання у подальшому статусу інваліда війни та відповідного посвідчення.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 05.11.2018 року відкрито провадження в справі та призначено підготовче засідання по справі.

Ухвалою від 27.08.2019 року, яка занесена до протоколу судового засідання закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду в судовому засіданні в порядку загального позовного провадження.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та її представник - адвокат - Алєксєєва С.А., яка діє на підставі ордера Серії КВ №730984 від 18.12.2018 року та договору про надання правової допомоги №120 від 18.12.2018 року, заяву про встановлення факту, що має юридичне значення підтримали в повному обсязі, просили її задовольнити посилаючись на обставини справи викладені в заяві.

Представник заінтересованої особи - Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та дату розгляду справи, причини неявки до суду не повідомив.

Вислухавши пояснення заявника, її представника, всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об'єктивному розгляді справи, зібрані по справі докази, керуючись законом, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до вимог ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Вимогами ст.10 ЦПК України передбачено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до вимог ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Суд в межах заявлених (стаття 13 ЦПК України) вимог та наданих доказів по справі встановив наступні обставини та правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), та є безпосереднім учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим Держадмінстрацією м. Києва, вкладкою до посвідчення НОМЕР_2, що підтверджує статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.8).

Відповідно до довідки МСЕК № 533311 від 11.08.1999 року, ОСОБА_1 призначено ІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС довічно (а.с.9, - зворот).

Згідно довідки МСЕК №533311 від 11.08.1999 року про результати визначення ступеню втрати професійної працездатності у відсотка, потреби у додаткових видах допомоги, ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_1 у відсотках становить 70% відсотків (а.с.9, - зворот).

Зв'язок хвороби ОСОБА_1 за наслідками роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується також Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної Ради по встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та ї професійного характеру від 05.11.1996 року за №1588, яким зокрема, встановлено, що наявне у ОСОБА_1 захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.10).

Згідно довідки Державного комітету України по використанню ядерної енергії Чорнобильської атомної електростанції, про заробіток для обчислення пенсії, яка видана ОСОБА_1, вбачається, що сума заробітку, який враховується при обчисленні пенсії складає 1923-17 крб., а період за який вираховується цей заробіток обчислюється з 01.01.1986 року по 31.09.1986 року та становить 9 місяців (а.с.11).

Заявник, 02.10.2018 року зверталась до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою, про встановлення статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення у зв'язку з тим, що вона працювала на ЧАЕС та при виконанні заходів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та була залучена до складу формувань Цивільної оборони.

Проте, листом від 03.10.2018 року за №36-2853 Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації їй було відмовлено з підстав недоведеності факту залучення до складу формувань Цивільної оборони (а.с.14,15). При цьому, заінтересованою особою зазначено у відмові, що заявнику необхідно встановити факт виконання заходів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі формувань Цивільної оборони.

Надаючи оцінку встановленим в судовому засіданні обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до чинних на момент аварії на Чорнобильській АЕС нормативно - правових актів з питань Цивільної оборони, зокрема, - Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого 18.03.1976 року Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111 та Положення про невоєнізовані формування Цивільної оборони та норми оснащення їх матеріально-технічними засобами, яке введено в дію наказом начальника Цивільної оборони СРСР - заступника Міністра оборони СРСР від 06.07.1975 року №90, в кожному міністерстві, відомстві або іншому центральному органі виконавчої влади, а також на підприємствах, в установах та організаціях за територіально - виробничим принципом створювались система, служби та формування Цивільної оборони. Формування ЦО, в тому числі і невоєнізовані, створювались саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварії, катастроф і стихійних лих. Громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони. До складу невоєнізованих формувань Цивільної оборони зараховуються в обов'язковому порядку громадяни СРСР: чоловіки у віці від 16 до 60 років та жінки від 16 до 55 років, за винятком вагітних жінок та жінок, які мають малолітніх дітей.

При цьому, жоден нормативний документ з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо обов'язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони.

Таким чином, особи, які залучались до складу формувань Цивільної оборони у 1986 році та в інші роки ліквідації, інвалідність яких пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мають право отримати такий статусу інваліда війни та/або особи з інвалідністю внаслідок війни.

Враховуючи те, що заявник має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, інвалідом ІІ групи, інвалідність пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується документально, то заявник залучалась до складу формувань Цивільної оборони та має право на отримання статусу інваліда війни, наразі особи з інвалідністю внаслідок війни.

Крім того, відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією Чорнобильської катастрофи.

Підставами для визнання особи інвалідом війни є наявність двох складових умов: 1) особа повинна бути залучена до складу формувань Цивільної оборони; 2) особі повинен бути встановлений статус особи, яка стала інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, факт участі та виконання ОСОБА_1 заходів по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань цивільної оборони в період з 26.04.1986 року по 30.04.1987 року доведено зібраними по справі доказами.

Підтвердження вказаного факту необхідно заявнику для встановлення статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення.

Відповідно до ч.2 п.5 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ч.2 ст. 315, ст.ст. 4, 5, 10, 12, 13, 318, 319 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м.Києві державної адміністрації, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме те, що ОСОБА_1 була залучена до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 26 квітня 1986 року по 30 квітня 1987 року.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського аеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 04.03.2019 року.

Суддя: