Рішення № 80276787, 14.02.2019, Христинівський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
14.02.2019
Номер справи
706/1225/17
Номер документу
80276787
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 706/1225/17

2/706/10/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2019 року Христинівський районний суд Черкаської області

в складі:

головуючого - судді Олійника М.Ф.,

за участю секретаря Лещенко О.Л.,

прокурора Козінського В.О., представника відповідача ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2О,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Христинівці Черкаської області цивільну справу за позовом заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_3, приватного підприємства «Агротрейд Групп» про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Уманської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_3, ПП «Агротрейд Групп» про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Просив:

- визнати незаконним та скасувати наказ ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області № 23-1618/14-15-СГ від 20.03.2015 р. про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки площею 16,7969 га, кадастровий номер 7124680500:03:001:0148, в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Ботвинівської сільської ради Христинівського району терміном на 10 років із річною орендною платою 4,5% від нормативної грошової оцінки землі;

- визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 16,7969 га, кадастровий номер 7124680500:03:001:0148, яка розташована в адміністративних межах Ботвинівської сільської ради Христинівського району, укладений між ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Черкаській області та ОСОБА_3 20.03.2014 р.;

- скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 08.04.2015 р., індексний номер 20598235, прийняте державним реєстратором реєстраційної служби Христинівського районного управління юстиції ОСОБА_4;

- скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 16.06.2016 р., індексний номер 30094985, прийняте державним реєстратором виконавчого комітету Верхняцької селищної ради Христинівського району ОСОБА_5

В обґрунтування позову позивач посилався на те, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, визначеному законом.

Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Дана норма ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» кореспондує ст. 45 ЦПК України.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. № 3-рп/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб’єктів права власності та господарювання тощо).

Земля положеннями ст. 14 Конституції України та ст. 1 ЗК України визнана основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

У державній власності перебувають усі землі України, за винятком земель, переданих у приватну і комунальну власність.

Виходячи із норм ст. ст. 13, 14 Конституції України, ст. ст. 177, 181, 324, гл. 30 ЦК України, земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватно - правових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.

З положень ст. ст. 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, ст. ст. 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, ст. ст. 80, 84, 123, 124, 127, 128 ЗК України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Статтею 122 ЗК України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради АР Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок із земель державної та комунальної власності у власність або користування.

Отже, правовідносини, пов’язані із передачею земель державної чи комунальної власності в оренду із порушенням закону, становлять «суспільний», «публічний» інтерес, а незаконність рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, на підставі якого земельна ділянка вибула із державної чи комунальної власності, такому суспільному інтересу не відповідає.

Аналогічних правових позицій при вирішенні питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної особи притримується і Європейський суд з прав людини, який у своєму рішенні у справі «Трегубенко проти України» від 02.11.2004 р. категорично ствердив, що «правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес» (п.54 рішення).

Таким чином, прийняття ОСОБА_1 управління Держземагенства (на даний час Держгеокадастру) у Черкаській області з порушенням вимог земельного законодавства наказу про передачу ОСОБА_3 в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства та укладення відповідного договору оренди землі беззаперечно становить суспільний інтерес, а звернення із позовом прокурора на захист інтересу держави відповідає принципу розумної «пропорційності» між втручанням у права фізичної особи та інтересами суспільства.

ОСОБА_6 управління Держземагенства у Черкаській області є органом, що здійснює від імені та в інтересах держави правомочності, що пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням земельними ділянками державної власності, тобто виступає суб’єктом владних повноважень у спірних правовідносинах, на який законом покладено обов’язок захищати порушені права держави у сфері земельних відносин, як політико-правової організації суспільства.

Неналежне виконання ОСОБА_6 управлінням Держземагенства у Черкаській області покладених на нього функцій, передача в оренду ОСОБА_3 земельної ділянки із порушенням встановленого порядку свідчить про нездійснення належного захисту інтересу держави суб’єктом владних повноважень та є виключним випадком для звернення прокурора з позовом до суду.

При цьому порушення інтересів держави полягає в недотриманні встановленого законом порядку розпорядження землями державної власності, що призвело до отримання громадянином земельної ділянки в позаконкурентному порядку.

Необхідність захисту інтересів держави полягає: у відновленні законності та справедливої рівноваги між інтересами суспільства і орендарем, відновлення порушених прав держави на розпорядження земельною ділянкою у відповідності до вимог закону; дотримання принципу раціонального використання землі та відновлення безпідставно зміненого юридичного статусу земельної ділянки.

Зважаючи на те, що прокурором оспорюється прийнятий ОСОБА_1 управлінням Держземагенства у Черкаській області наказ та укладений на його підставі договір, тому до суду прокурор звертається у статусі позивача.

Встановлено, що 04.02.2015 р. ОСОБА_3 звернувся із заявою до ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 16,7969 га в оренду для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Ботвинівської сільської ради (за межами населеного пункту) Христинівського району.

Наказом ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області від 20.02.2015 р. №23-978/14-15-СГ ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної вище земельної ділянки.

Наказом ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області за №23-1618/14-15-СГ від 20.03.2015 р. затверджено виготовлений проект землеустрою та передано земельну ділянку площею 16,7969 га, кадастровий номер 7124680500:03:001:0148, в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в адмінмежах Ботвинівської сільської ради Христинівського району терміном на 10 років із річною орендною платою 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

20.03.2015 р. між ОСОБА_1 управлінням Держземагенства у Черкаській області та ОСОБА_3 укладено договір оренди вказаної земельної ділянки.

08.04.2015 р. відомості про право оренди земельної ділянки внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

11.05.2016 р. земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 16,7969 га ОСОБА_3 за згодою ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області (№3312/6-16 від 25.04.2016) передана в суборенду приватному підприємству «Агротрейд Групп».

Законодавчо визначеної процедури передачі ОСОБА_3 в оренду спірної земельної ділянки ОСОБА_1 управлінням Держземагенства у Черкаській області не дотримано, реальні наміри громадянина на вироблення товарної сільськогосподарської продукції не перевірені, можливість обробляти землю, у тому числі наявність відповідного досвіду, належними документами не підтверджені, що призвело до прийняття ОСОБА_1 управлінням Держземагенства у Черкаській області протиправних наказів та передачі земельної ділянки державної власності ОСОБА_3 в позаконкурентному порядку.

Відносини, пов’язані зі створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються Земельним кодексом України, Законом України «Про фермерське господарство» та іншими нормативно-правовими актами України (стаття 2 цього закону). У таких правовідносинах цей закон є спеціальним нормативно-правовим актом, а Земельний кодекс України – загальним.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції Закону, чинній на час виникнення спірних правовідносин) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.

Можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов’язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що є обов’язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства (стаття 8 цього Закону).

Частинами другою та третьою статті 134 ЗК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначені випадки, коли земельні торги не проводяться, а передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. Зокрема, земельні торги не проводяться в разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства передбачений спеціальним Законом України «Про фермерське господарство».

Так, згідно з абзацами 1, 2 частини першої статті 7 цього Закону для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

Отже, спеціальний Закон України «Про фермерське господарство» визначає обов’язкові вимоги до змісту заяви про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

Зокрема, в заяві про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства потрібно зазначити не лише бажаний розмір і місце розташування ділянки, але й обґрунтувати розміри земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.

Таким чином, за змістом статей 1, 7, 8 Закону України «Про фермерське господарство» заява громадянина про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства повинна містити сукупність передбачених частиною першою статті 7 цього Закону відомостей і обставин. У свою чергу, розглядаючи заяву громадянина по суті, орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування (а в разі переданого на судовий розгляд спору – суд) повинен дати оцінку обставинам і відомостям, зазначеним у заяві, перевірити доводи заявника, наведені на обґрунтування розміру земельної ділянки, з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, в тому числі щодо наявності трудових і матеріальних ресурсів.

За наслідками зазначеної перевірки орган державної виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування повинен пересвідчитися в дійсності волевиявлення заявника, наявності в нього бажання створити фермерське господарство та спроможності вести господарство такого типу – виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих для ведення фермерського господарства (правовий висновок ВСУ у справі №6-248цс16).

В заяві до ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області від 04.02.2015 р. ОСОБА_3 зазначив про те, що він має намір одноосібно створити фермерське господарство, право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для фермерського господарства ним не використано.

До заяви ОСОБА_3 долучив обґрунтування розмірів земельної ділянки, копію паспорта, копію трудової книжки, викопіювання із планово - картографічного матеріалу Ботвинівської сільської ради Христинівського району на земельну ділянку площею 16,7969 га, довідку із державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками, землекористувачами, угіддями.

Задовольняючи заяву та надаючи дозвіл ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації, ОСОБА_6 управління Держземагенства у Черкаській області належну перевірку не провело, реальні наміри в орендаря на здійснення товарного сільськогосподарського виробництва у формі фермерського господарства не встановило.

Так, для створення фермерського господарства ОСОБА_3 27.03.2014 р. було надано в оренду із земель державної власності земельну ділянку площею 49,7413 га в адміністративних межах Вербуватської сільської ради Христинівського району.

14.03.2014 р. ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства передано в оренду дві земельних ділянки площею 23,5604 га та 3,400 га в адміністративних межах Верхняцької селищної ради Христинівського району, та 10.11.2014 р. земельну ділянку в адмінмежах Орадівської сільської ради Христинівського району площею 58,8725 га.

На основі чотирьох земельних ділянок, розташованих у трьох населених пунктах, ОСОБА_3 25.11.2014 р. створив фермерське господарство «Сарматія».

Отримавши 20.03.2015 р. в оренду для фермерського господарства спірну земельну ділянку площею 16,7969 га в адміністративних межах Ботвинівської сільської ради Христинівського району, ОСОБА_3 утворив фермерське господарство «Ботвинівське».

Таким чином, ОСОБА_3 є засновником двох фермерських господарств, для здійснення діяльності яких у період 2014 – 2015 років отримав в оренду п’ять земельних ділянок загальною площею 152,3711 га в адміністративних межах чотирьох населених пунктів Христинівського району.

Ознаками фермерського господарства, виходячи із змісту статей 1, 2 Закону України «Про фермерське господарство» є наявність статусу юридичної особи, це форма підприємницької діяльності, ця діяльність здійснюється виключно громадянами України і лише на добровільних засадах, сімейно-трудовий характер господарства, основним видом діяльності якого є виробнича сільськогосподарська діяльність, пов’язана з використанням земель сільськогосподарського призначення як основного засобу виробництва, метою діяльності фермерського господарства є одержання прибутку.

Саме для забезпечення реальної можливості ведення фермерського господарства як об’єднання членів сім’ї та родичів для спільного здійснення сільськогосподарської підприємницької діяльності положеннями статей 7, 12 Закону України «Про фермерське господарство», ст. ст. 116, 118, 121, 123, 134 ЗК України передбачено право громадян на отримання не на конкурентних засадах у власність або в оренду земельної ділянки державної власності, але не в будь-якій кількості та не в будь-яких розмірах, а саме земельної ділянки єдиним масивом у розмірі, обґрунтованому можливостями та перспективами діяльності фермерського господарства.

Перспективи діяльності фермерського господарства на земельних ділянках, розташованих у різних населених пунктах, ОСОБА_3 не обґрунтував, подані до ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області заяви застережень із вказаного приводу взагалі не містять.

Висловлене у заяві, адресованій ОСОБА_1 управлінню Держземагенства у Черкаській області, бажання ОСОБА_3 здійснювати фермерську діяльність одноособово, відсутність членів ФГ та працевлаштованість останнього на повний робочий день у ПАТ «Київгаз» свідчить про відсутність реальних намірів останнього створити об’єднання членів сім’ї та родичів для спільного здійснення сільськогосподарської підприємницької діяльності.

Більш того, всі отримані ОСОБА_3 земельні ділянки для фермерського господарства передані останнім в суборенду ПП «Агротрейд групп» та СВК «Екопродукт», що свідчить про використання ОСОБА_1 управлінням Держземагенства у Черкаській області процедури штучного створення фермерського господарства для одержання іншими приватними суб’єктами в користування земель державної власності поза передбаченою законом обов'язковою процедурою – без проведення земельних торгів.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» землі фермерського господарства можуть складатися із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству, як юридичній особі, земельних ділянок, що належать громадянам членам фермерського господарства на праві приватної власності, земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.

Із системного аналізу вказаних норм слідує, що громадянин право на отримання земельної ділянки державної власності може використати один раз, додатково земельні ділянки громадянин або фермерське господарство можуть отримувати на конкурентних засадах через участь у торгах.

Для утворення фермерського господарства ОСОБА_3 вже отримував у користування земельні ділянки державної власності площею 49,7413 га, 23,5604 га, 3,400 га та 58,8725 га.

А тому передача ОСОБА_3 20.03.2015 р. спірної земельної ділянки здійснена із порушенням вимог ст. ст. 7, 12 Закону України «Про фермерське господарство», ст. ст. 116, 118, 121, 123,134 ЗК України та в позаконкурентному порядку.

Допущені ОСОБА_1 управлінням Держземагенства у Черкаській області порушення під час прийняття рішень про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою, затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки відповідно до ч. 3 ст. 152 ЗК України є підставою для визнання їх недійсними в судовому порядку.

Визначальним у правовідносинах із надання земельної ділянки в оренду є волевиявлення власника землі, здійснене у формі відповідного рішення, яке у подальшому реалізується шляхом оформлення похідного документа у вигляді договору оренди, укладеного на підставі рішення власника землі.

За загальним правилом ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1–3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

На підставі статті 215 ЦК України недійсними можуть визнаватися не лише правочини, які не відповідають цьому Кодексу, а й такі, що порушують вимоги інших законодавчих актів України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, виданих державними органами, у тому числі відомчих, зареєстрованих у встановленому порядку.

Оспорюваний договір оренди землі укладений із порушенням вимог ЗК України, законів України «Про фермерське господарство», «Про оренду землі», а тому підлягає визнанню недійсним у судовому порядку.

Статтею 7 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду.

Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.

Строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі.

У разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться, зокрема, на підставі договорів, укладених у порядку, встановленого законом.

Однак, обставини справи вказують, що спірний договір оренди земельної ділянки та договір суборенди укладені з порушенням законодавчо визначеного порядку - без проведення земельних торгів.

При цьому, статтею 26 вказаного Закону встановлено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Таким чином, визнаючи недійсним договір оренди, скасуванню також підлягає рішення про державну реєстрацію за ОСОБА_7 та ПП «Агротрейд Групп» права користування землею.

Вказане забезпечить належний та повний захист речового права держави на спірну земельну ділянку.

У подальшому від позивача до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій він зазначив, що у пункті 3 прохальної частини позовної заяви прокурором помилково поставлено вимогу про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 16,7969 га від 20.03.2014 р., у той час як оспорюваний договір укладений 20.03.2015 р., тому просив суд визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 16,7969 га, (кадастровий номер 7124680500:03:001:0148), яка розташована в адмінмежах Ботвинівської сільської ради Христинівського району Черкаської області, укладений між ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Черкаській області та ОСОБА_3 20.03.2015 р.

Відповідач ОСОБА_6 Управління Держгеокадастру у Черкаській області надало до суду заперечення на позов, в якому просило відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки при наданні дозволу, затвердженні проекту землеустрою та укладенні договору оренди з ОСОБА_3 ОСОБА_6 управлінням було дотримано порядку, визначеного статтями 123, 134 ЗК України та вимог Закону України «Про фермерське господарство».

Представником відповідачів ОСОБА_3 та ПП «Агротрейд Групп» - ОСОБА_8 до суду було надано заперечення на позов та відзив на позов, в яких просив відмовити у задоволенні позову. Позовні вимоги грунтуються виключно на припущеннях та власних версіях подій навколо процесу отримання ОСОБА_3 земельної ділянки у користування, що є предметом спору по даній справі. Жодних порушень норм чинного законодавства відповідачі при укладенні договору оренди спірної земельної ділянки не допустили. Позовна заява не містить обґрунтованих доводів щодо незаконності наказу ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області № 23-1618/14-15-СГ від 20.03.2015 р., недійсності договору оренди земельної ділянки, чітких підстав скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 08.04.2015 р. та від 16.06.2016 р.

Позивачем було надано до суду відповідь на відзив, в якому він просив задовольнити позов з врахування даної відповіді на відзив, оскільки оспорюваний договір оренди землі укладений із порушенням вимог ЗК України, законів України «Про фермерське господарство», «Про оренду землі».Твердження представника відповідача ОСОБА_3 вважає необґрунтованими, оскільки ОСОБА_3 є засновником двох фермерських господарств, для здійснення діяльності яких у період 2014 – 2015 років отримав в оренду 5 земельних ділянок загальною площею 152,3711 га в адміністративних межах чотирьох населених пунктів Христинівського району. Більш того, всі отримані ОСОБА_3 земельні ділянки для фермерського господарства передані останнім в суборенду ПП «Агротрейд Групп» та СВК «Екопродукт», засновником яких він є, що свідчить про використання відповідачем ОСОБА_3 процедури штучного створення фермерського господарства для одержання іншими приватними суб’єктами в користування земель державної власності поза передбаченою законом обов'язковою процедурою – без проведення земельних торгів. Твердження представника відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_8 про те, що передача земель в суборенду є формою реалізації правомочностей з підбору економічних партнерів спростовується матеріалами податкового органу про те, що ФГ «Ботвинівське» не має найманих працівників, у нього відсутні члени фермерського господарства. Юридична особа не займається обробітком землі, виробництвом товарної сільськогосподарської продукції, її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на переданій в оренду земельній ділянці державної власності. У 2016 році дохід підприємство від здійснюваної діяльності не отримувало, а у 2017 році задекларувало 32,2 тис. грн. обороту, який є платою за суборенду спірної земельної ділянки.

У судовому засіданні прокурор Козінський В.О. уточнені позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на обставини, зазначені в позові.

Представник відповідача ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнав повністю, посилаючись на обставини, зазначені у запереченні на позов. У судових дебатах покладався на думку суду при вирішенні справи.

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з’явився, однак його інтереси у суді представляв адвокат ОСОБА_8

Представник відповідачів ОСОБА_3 та ПП «Агротрейд Групп» – адвокат ОСОБА_8 у судовому засіданні позов не визнав повністю, посилаючись на обставини, зазначені у запереченні та відзиві на позов. При вирішенні справи у судове засідання не з’явився, просив розглянути справу за відсутності відповідача ОСОБА_3 та його як представника відповідачів ОСОБА_3 та ПП «Агротрейд Групп».

За таких обставин суд вважає за можливе вирішити справу за відсутності відповідача ОСОБА_3 та представника відповідачів ОСОБА_3 та ПП «Агротрейд Групп» – адвоката ОСОБА_8

Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази у справі: копії наказу ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області № 23-1618/14-15-СГ від 20.03.2015 р. про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки площею 16,7969 га, кадастровий номер 7124680500:03:001:0148, в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства; договору оренди вказаної земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Черкаській області та ОСОБА_3 20.03.2015 р.; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 08.04.2015 р., індексний номер 20598235, прийняте державним реєстратором реєстраційної служби Христинівського районного управління юстиції ОСОБА_4; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 16.06.2016 р., індексний номер 30094985, прийняте державним реєстратором виконавчого комітету Верхняцької селищної ради Христинівського району ОСОБА_5 та інші письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, визначеному законом.

Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Дана норма ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» кореспондує ст. 56 ЦПК України.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. № 3-рп/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб’єктів права власності та господарювання тощо).

Земля положеннями ст. 14 Конституції України та ст. 1 ЗК України визнана основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

У державній власності перебувають усі землі України, за винятком земель, переданих у приватну і комунальну власність.

Виходячи із норм ст. ст. 13, 14 Конституції України, ст. ст. 177, 181, 324, гл. 30 ЦК України, земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватно - правових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.

З положень ст. ст. 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, ст. ст. 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, ст. ст. 80, 84, 123, 124, 127, 128 ЗК України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Статтею 122 ЗК України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради АР Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок із земель державної та комунальної власності у власність або користування.

Отже, правовідносини, пов’язані із передачею земель державної чи комунальної власності в оренду із порушенням закону, становлять «суспільний», «публічний» інтерес, а незаконність рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, на підставі якого земельна ділянка вибула із державної чи комунальної власності, такому суспільному інтересу не відповідає.

Аналогічних правових позицій при вирішенні питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної особи притримується і Європейський суд з прав людини, який у своєму рішенні у справі «Трегубенко проти України» від 02.11.2004 р. категорично ствердив, що «правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес» (п.54 рішення).

Таким чином, прийняття ОСОБА_1 управління Держземагенства (на даний час Держгеокадастру) у Черкаській області з порушенням вимог земельного законодавства наказу про передачу ОСОБА_3 в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства та укладення відповідного договору оренди землі беззаперечно становить суспільний інтерес, а звернення із позовом прокурора на захист інтересу держави відповідає принципу розумної «пропорційності» між втручанням у права фізичної особи та інтересами суспільства.

ОСОБА_6 управління Держземагенства у Черкаській області було органом, що здійснює від імені та в інтересах держави правомочності, що пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням земельними ділянками державної власності, тобто виступало суб’єктом владних повноважень у спірних правовідносинах, на який законом покладено обов’язок захищати порушені права держави у сфері земельних відносин, як політико-правової організації суспільства.

Неналежне виконання ОСОБА_6 управлінням Держземагенства у Черкаській області покладених на нього функцій, передача в оренду ОСОБА_3 земельної ділянки із порушенням встановленого порядку свідчить про нездійснення належного захисту інтересу держави суб’єктом владних повноважень та є виключним випадком для звернення прокурора з позовом до суду.

При цьому порушення інтересів держави полягає в недотриманні встановленого законом порядку розпорядження землями державної власності, що призвело до отримання громадянином земельної ділянки в позаконкурентному порядку.

Необхідність захисту інтересів держави полягає у відновленні законності та справедливої рівноваги між інтересами суспільства і орендарем, відновленні порушених прав держави на розпорядження земельною ділянкою відповідно до вимог закону; дотриманні принципу раціонального використання землі та відновленні безпідставно зміненого юридичного статусу земельної ділянки.

Зважаючи на те, що прокурором оспорюється прийнятий ОСОБА_6 управлінням Держземагенства у Черкаській області наказ та укладений на його підставі договір, тому до суду прокурор звертається у статусі позивача.

Відносини, пов’язані зі створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються ЗК України, Законом України «Про фермерське господарство» та іншими нормативно-правовими актами України (стаття 2 цього Закону). У таких правовідносинах цей Закон є спеціальним нормативно-правовим актом, а ЗК України – загальним.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про фермерське господарство» (у редакції Закону, чинній на час виникнення спірних правовідносин) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону. Можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов’язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що є обов’язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства (стаття 8 цього Закону). Частинами другою та третьою статті 134 ЗК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначені випадки, коли земельні торги не проводяться, а передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. Зокрема, земельні торги не проводяться у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Отже, спеціальний Закон України «Про фермерське господарство» визначає обов’язкові вимоги до змісту заяви про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

Таким чином, за змістом ст. ст. 1, 7, 8 Закону України «Про фермерське господарство» заява громадянина про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства повинна містити сукупність передбачених ч. 1 ст. 7 цього Закону відомостей і обставин. У свою чергу, розглядаючи заяву громадянина по суті, орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування (а в разі переданого на судовий розгляд спору – суд) повинен дати оцінку обставинам і відомостям, зазначеним у заяві, перевірити доводи заявника, наведені на обґрунтування розміру земельної ділянки, з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, в тому числі щодо наявності трудових і матеріальних ресурсів.

Ознаками фермерського господарства, виходячи із змісту ст. ст. 1, 2 Закону України «Про фермерське господарство» є: 1) наявність статусу юридичної особи, 2) це форма підприємницької діяльності, 3) ця діяльність здійснюється виключно громадянами України і лише на добровільних засадах, 4) сімейно-трудовий характер господарства, основним видом діяльності якого є виробнича сільськогосподарська діяльність, пов’язана з використанням земель сільськогосподарського призначення як основного засобу виробництва, 5) метою діяльності ФГ є одержання прибутку.

Саме для забезпечення реальної можливості ведення фермерського господарства як об’єднання членів сім’ї та родичів для спільного здійснення сільськогосподарської підприємницької діяльності положеннями ст. ст. 7, 12 Закону України «Про фермерське господарство», ст. ст. 116, 118, 121, 123, 134 ЗК України передбачено право громадян на отримання не на конкурентних засадах у власність або в оренду земельної ділянки державної власності, але не у будь-якій кількості та не у будь-яких розмірах, а саме земельної ділянки єдиним масивом у розмірі, обґрунтованому можливостями та перспективами діяльності фермерського господарства.

За загальним правилом ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1–3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

На підставі статті 215 ЦК України недійсними можуть визнаватися не лише правочини, які не відповідають цьому Кодексу, а й такі, що порушують вимоги інших законодавчих актів України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, виданих державними органами, у тому числі відомчих, зареєстрованих у встановленому порядку.

Судом встановлено, що 04.02.2015 р. відповідач ОСОБА_3 звернувся із заявою до ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 16,7969 га в оренду для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Ботвинівської сільської ради (за межами населеного пункту) Христинівського району.

Наказом ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області від 20.02.2015 р. №23-978/14-15-СГ відповідачу ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної вище земельної ділянки.

Наказом ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області за №23-1618/14-15-СГ від 20.03.2015 р. затверджено проект землеустрою та передано земельну ділянку площею 16,7969 га, кадастровий номер 7124680500:03:001:0148, в оренду відповідачу ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в адмінмежах Ботвинівської сільської ради Христинівського району терміном на 10 років із річною орендною платою 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

20.03.2015 р. між ОСОБА_1 управлінням Держземагенства у Черкаській області та відповідачем ОСОБА_3 укладений договір оренди вказаної земельної ділянки.

08.04.2015 р. відомості про право оренди земельної ділянки внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

11.05.2016 р. земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 16,7969 га відповідачем ОСОБА_3 за згодою ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області (№3312/6-16 від 25.04.2016) передана в суборенду відповідачу приватному підприємству «Агротрейд Групп».

Законодавчо визначеної процедури передачі відповідачу ОСОБА_3 в оренду спірної земельної ділянки ОСОБА_1 управлінням Держземагенства у Черкаській області не дотримано, реальні наміри громадянина на вироблення товарної сільськогосподарської продукції не перевірені, можливість обробляти землю, у тому числі наявність відповідного досвіду, належними документами не підтверджені, що призвело до прийняття ОСОБА_1 управлінням Держземагенства у Черкаській області протиправних наказів та передачі земельної ділянки державної власності відповідачу ОСОБА_3 в позаконкурентному порядку.

У заяві до ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області від 04.02.2015 р. відповідач ОСОБА_3 зазначив про те, що він має намір одноосібно створити фермерське господарство, право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для фермерського господарства ним не використано.

До заяви відповідач ОСОБА_3 долучив обґрунтування розмірів земельної ділянки, копію паспорта, копію трудової книжки, викопіювання із планово - картографічного матеріалу Ботвинівської сільської ради Христинівського району на земельну ділянку площею 16,7969 га, довідку із державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками, землекористувачами, угіддями.

Задовольняючи заяву та надаючи дозвіл відповідачу ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації, ОСОБА_6 управління Держземагенства у Черкаській області належну перевірку не провело, реальні наміри орендаря на здійснення товарного сільськогосподарського виробництва у формі фермерського господарства не встановило.

Раніше для створення фермерського господарства відповідачу ОСОБА_3 27.03.2014 р. було надано в оренду із земель державної власності земельну ділянку площею 49,7413 га в адміністративних межах Вербуватської сільської ради Христинівського району.

14.03.2014 р. відповідачу ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства передано в оренду дві земельних ділянки площею 23,5604 га та 3,400 га в адміністративних межах Верхняцької селищної ради Христинівського району та 10.11.2014 р. - земельну ділянку в адміністративних межах Орадівської сільської ради Христинівського району площею 58,8725 га.

На основі вказаних чотирьох земельних ділянок, розташованих у трьох населених пунктах, ОСОБА_3 25.11.2014 р. створив фермерське господарство «Сарматія».

Отримавши 20.03.2015 р. в оренду для фермерського господарства спірну земельну ділянку площею 16,7969 га в адміністративних межах Ботвинівської сільської ради Христинівського району, відповідач ОСОБА_3 створив фермерське господарство «Ботвинівське».

Таким чином, відповідач ОСОБА_3 є засновником двох фермерських господарств, для здійснення діяльності яких у період 2014 – 2015 років отримав в оренду п’ять земельних ділянок загальною площею 152,3711 га в адміністративних межах чотирьох населених пунктів Христинівського району.

Перспективи діяльності фермерського господарства на земельних ділянках, розташованих у різних населених пунктах, відповідач ОСОБА_3 не обґрунтував, подані до ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області заяви застережень із вказаного приводу взагалі не містять.

Висловлене у заяві, адресованій ОСОБА_1 управлінню Держземагенства у Черкаській області, бажання відповідача ОСОБА_3 здійснювати фермерську діяльність одноособово, відсутність членів ФГ та працевлаштованість останнього на повний робочий день у ПАТ «Київгаз» свідчить про відсутність реальних намірів останнього створити об’єднання членів сім’ї та родичів для спільного здійснення сільськогосподарської підприємницької діяльності.

Більш того, всі отримані відповідачем ОСОБА_3 земельні ділянки для фермерського господарства передані останнім в суборенду відповідачу ПП «Агротрейд групп» та СВК «Екопродукт», що свідчить про використання ОСОБА_1 управлінням Держземагенства у Черкаській області процедури штучного створення фермерського господарства для одержання іншими приватними суб’єктами в користування земель державної власності поза передбаченою законом обов'язковою процедурою – без проведення земельних торгів.

Для утворення фермерського господарства відповідач ОСОБА_3 вже отримував у користування земельні ділянки державної власності площею 49,7413 га, 23,5604 га, 3,400 га та 58,8725 га.

А тому передача відповідачу ОСОБА_3 20.03.2015 р. спірної земельної ділянки здійснена із порушенням вимог ст. ст. 7, 12 Закону України «Про фермерське господарство», ст. ст. 116, 118, 121, 123,134 ЗК України та в позаконкурентному порядку.

Враховуючи зазначені обставини, суд вважає за необхідне визнати незаконним та скасувати наказ ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області № 23-1618/14-15-СГ від 20.03.2015 р. про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки площею 16,7969 га, кадастровий номер 7124680500:03:001:0148, в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства та визнати недійсним договір оренди вказаної земельної ділянки, укладений між ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Черкаській області та відповідачем ОСОБА_3 20.03.2015 р.

Згідно з ч. 4 ст. 8 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється.

Оскільки договір оренди судом визнаний недійсним, тобто він припинений, то чинність договору суборенди земельної ділянки, укладеного між відповідачем ОСОБА_3 та відповідачем ПП «Агрорейд Групп» 11.05.2016 р., припиняється.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться, зокрема, на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом.

Обставини справи вказують, що спірний договір оренди земельної ділянки та договір суборенди укладені з порушенням законодавчо визначеного порядку.

При цьому статтею 26 вказаного Закону встановлено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Таким чином, визнаючи недійсним договір оренди, скасуванню також підлягають рішення про державну реєстрацію за відповідачами ОСОБА_7 та ПП «Агротрейд Групп» права користування землею.

Враховуючи зазначені обставини, суд вважає за необхідне скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 08.04.2015 р., індексний номер 20598235, прийняте державним реєстратором реєстраційної служби Христинівського районного управління юстиції ОСОБА_4 та рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 16.06.2016 р., індексний номер 30094985, прийняте державним реєстратором виконавчого комітету Верхняцької селищної ради Христинівського району ОСОБА_5

Також з відповідачів ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_3, ПП «Агротрейд Групп» на користь прокуратури Черкаської області на підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України необхідно стягнути в рівних частках сплачений останньою судовий збір в розмірі 6400 грн., що підтверджується відповідним платіжним дорученням.

Керуючись ст.ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 116, 118, 121, 122, 123, 134 ЗК України, ст. ст. 1, 2, 7, 8, 12 Закону України «Про фермерське господарство», ст. ст. 203 ч. 1, 215 ЦК Укрїни, ч. 4 ст. 8 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 19, 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст.ст. 56, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави (20301, Черкаська область, м. Умань, вул. Гайдамацька, 16) до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, код ЄДРПОУ 39765890), ОСОБА_3 (07400, Київська область, м. Бровари, вул. Короленка, 54 «А», кв. 43, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), приватного підприємства «Агротрейд Групп» (20001, Черкаська область, м. Христинівка, вул. Стадіонна, 2, код ЄДРПОУ 32588017) про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати наказ ОСОБА_1 управління Держземагенства у Черкаській області № 23-1618/14-15-СГ від 20.03.2015 року про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки площею 16,7969 га, кадастровий номер 7124680500:03:001:0148, в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Ботвинівської сільської ради Христинівського району Черкаської області терміном на 10 років із річною орендною платою 4,5% від нормативної грошової оцінки землі.

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 16,7969 га, кадастровий номер 7124680500:03:001:0148, яка розташована в адміністративних межах Ботвинівської сільської ради Христинівського району Черкаської області, укладений між ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Черкаській області та ОСОБА_3 20.03.2015 року.

Скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 08.04.2015 року, індексний номер 20598235, прийняте державним реєстратором реєстраційної служби Христинівського районного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_4

Скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 16.06.2016 року, індексний номер 30094985, прийняте державним реєстратором виконавчого комітету Верхняцької селищної ради Христинівського району Черкаської області ОСОБА_5

Стягнути з ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_3, приватного підприємства «Агротрейд Групп» в рівних частках на користь прокуратури Черкаської області (18000, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 286, код за ЄДРПОУ 02911119, р/р 35212034003751 в Державній казначейській службі України у м. Києві, МФО 820172) судовий збір в розмірі 6400 (шість тисяч чотириста) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області через Христинівський районний суд Черкаської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення апеляційної скарги.

Суддя: М.Ф. Олійник