Рішення № 80276217, 27.02.2019, Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
27.02.2019
Номер справи
703/3975/18
Номер документу
80276217
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 703/3975/18

2/703/603/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2019 року м. Сміла

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого – судді Кирилюк Н.А.

секретаря Римським Д.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну

справу № 703/3975/18

за участю

предстаника позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

про стягнення надмірно виплаченої субсидії,

встановив:

Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради (далі в тексті – Управління) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплаченої субсидії.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 25 січня 2016 року до Управління звернувся ОСОБА_2 із заявою про призначення субсидії. В декларації про доходи і витрати осіб було зазначено 3 особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4

Враховуючи, що ОСОБА_4 хоча і була прописана за однією адресою з ОСОБА_2, але фактично там не проживала, то право на призначення субсидії було вирішено через комісію з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради.

В подальшому ОСОБА_2 було призначено субсидію без врахування доходів ОСОБА_4 з вересня 2016 року по квітень 2017 року.

Після закінчення терміну отримання субсидії Управління самостійно розрахувало субсидію на наступний період – з травня по вересень 2017 року.

Однак, під час здійснення перевірки було встановлено, що в належному позивачу житлі 3 жовтня 2016 року було зареєстровано місце проживання ОСОБА_5

Посилаючись на те, що відповідач в 30-денний термін не повідомив Управління про зміну складу зареєстрованих осіб у житловому приміщенні, йому було надмірно виплачено 9078 грн. 64 коп. субсидії.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позов в повному обсязі і просила задоволити його з наведених в ньому підстав.

Відповідач позов не визнав і пояснив, що дійсно після подання заяви на призначення субсидії в будинку було зареєстровано місце проживання ОСОБА_5, однак фактично він в будинку не проживав, а тому ця обставина ніяким чином не могла вплинути на розмір субсидії. У відзиві на позовну заяву відповідач стверджував, що направляв в Управління довідку про зміну складу сім’ї.

Суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 25 січня 2016 року ОСОБА_6 звернувся до Управління із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в будинку № 6, по пров. Макаренка в м. Смілі Черкаської області.

У відповідності із наведеною заявою відповідач зобов’язався у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), повідомити протягом місяця про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Разом із заявою відповідачем була заповнена та подана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, згідно з якою відповідачем було зазначено, що в будинку зареєстровані він, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Відповідач, також, вказав, що хоча ОСОБА_4 і зареєстрована в будинку, однак фактично не проживає.

Як встановлено з витягу з протоколу № 10 від 18 березня 2016 року комісія з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради вирішила призначити ОСОБА_2 субсидію без врахування доходів ОСОБА_4 з 1 січня по 31 грудня 2016 року.

Управлінням було розраховано розмір субсидії з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї та призначено субсидію з 1 місяця по 4 місяць 2016 року в розмірі 1890 грн. 83 коп., з жовтня по грудень 2016 року – у сумі 1761 грн. 20 коп.

Згідно з п. 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (чинного на момент виникнення спірних правовідносин, далі в тексті - Положення) після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо).

В зв’язку з цим відповідачем було розраховано субсидію з урахуванням доходу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з січня по лютий 2017 року в розмірі 1375 грн. 86 коп., з березня по квітень 2017 року – в сумі 1402 грн. 26 коп., що підтверджується рішеннями про призначення субсидії.

28 серпня 2017 року ОСОБА_2 знову звернувся до Управління із заявою про призначення субсидії, а також подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, в якій зазначив, що в будинку зареєстровані він, ОСОБА_3 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 Відповідач вказав, що ОСОБА_4 і ОСОБА_5 зареєстровані, але фактично не проживають в будинку.

На запит позивача відділ державної реєстрації виконавчого комітету Смілянської міської ради повідомив, що ОСОБА_5 зареєструвався по пров. Макаренка, 6, в м. Смілі 3 жовтня 2016 року.

Згідно з п. 14 Положення громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.

У відповідності з п. 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Суд зазначає, що відповідач своїм підписом на заяві про призначення житлової субсидії від 25 січня 2016 року засвідчив, що його було повідомлено про обов’язок повідомити Управління про обставини, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, в тому числі й щодо зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) в житловому приміщенні.

Суд відхиляє твердження відповідача про те, що факт реєстрації в належному йому житлі ОСОБА_5 не вплинув би на суму отриманої субсидії, оскільки встановлення таких фактів виходить за межі повноважень суду.

Так, у відповідності з п.3,7 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

У разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично в ньому проживають, на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі їх утворення) ради або утвореної ними комісії. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуттям покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку), акти обстеження матеріально-побутових умов господарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місті). У разі відсутності документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, рішення приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Таким чином, законодавець розмежував порядок призначення субсидії і визначив окремий порядок призначення субсидії у разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні осіб . В такому разі рішення про призначення субсидії приймають районні, районні у м. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчі органи міської, районної у місті ради або утворені ними комісії.

Саме ці органи перевіряють документи, які підтверджують тимчасову відсутність зареєстрованих осіб і приймає відповідне рішення. Суд не вправі підміняти органи, які за законом несуть обов’язок по вирішенню відповідних питань.

А тому, надані відповідачем докази на підтвердження факту відсутності ОСОБА_2 за місцем проживання повинні були надані ним саме до цього органу у визначений законом спосіб.

Посилання ОСОБА_2 у відзиві на те, що відповідна довідка про зміну складу зареєстрованих в будинку осіб була надана ним позивачу на початку листопада 2016 року, також не знайшло свого підтвердження в ході розгляду справи, оскільки відповідних доказів відповідачем не надано.

Згідно з наданим позивачем розрахунком відповідачу безпідставно була нараховано та виплачено субсидію з листопада 2016 року по квітень 2017 року включно в сумі 9078 грн. 64 коп. Відповідач не заперечував факт отримання ним субсидії за цей період, а також її розміру.

Управління двічі направляло ОСОБА_2 повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій субсидії, що підтверджується відповідними листами та повідомлення про їх отримання, однак відповідач в добровільному порядку кошти не повернув.

Враховуючи наведене, суд вважає, позов обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.

У відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України з ОСОБА_2 на користь позивача належить стягнути 1762 грн. судового збору.

На підставі наведеного, керуючись ст. 4, 5, 12, 13, 141, 206, 263, 265, 268, 354, 355 ЦПК України суд,-

вирішив:

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_2 - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІН НОМЕР_1, Черкаська область, м. Сміла, провулок Макаренка, 6) на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради (м. Сміла Черкаської області, вул. М. Дорошенка, 4, код ЄДРПОУ 03195791) суму надмірно виплаченої субсидії за відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 9078 грн. 64 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІН НОМЕР_1, Черкаська область, м. Сміла, провулок Макаренка, 6) на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради (м. Сміла Черкаської області, вул. М. Дорошенка, 4, код ЄДРПОУ 03195791) судові витрати у виді сплаченого судового збору у сумі 1762 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повне судове рішення складено 06 березня 2019 року.

Головуючий: Н. А. Кирилюк