
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.02.2019Справа № 910/17373/18Суддя Господарського суду міста Києва Чинчин О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Міністерства оборони України (03168, м.Київ, ПРОСПЕКТ ПОВІТРОФЛОТСЬКИЙ, будинок 6) до проТовариства з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКТОРГ» (04050, м.Київ, ВУЛИЦЯ МЕЛЬНИКОВА, будинок 81, ЛІТЕРА А) стягнення штрафних санкцій у розмірі 63 819 грн. 50 коп.Представники: без повідомлення представників сторін
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Міністерство оборони України (надалі також - «Позивач») звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКТОРГ» (надалі також - «Відповідач») про стягнення штрафних санкцій у розмірі 63 819 грн. 50 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем зобов'язань за Договором №286/2/17/6 від 28.03.2017 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.12.2018 року відкрито провадження у справі №910/17373/18, вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
25.01.2019 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому також просив здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
19.02.2019 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів відправлення відзиву.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.02.2019 року у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКТОРГ» про розгляд справи №910/17373/18 в порядку загального позовного провадження відмовлено.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
З метою повідомлення Сторін про розгляд справи Судом на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України ухвала суду про відкриття провадження у справі від 27.12.2018 року була направлена на адреси Сторін рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується поверненням на адресу суду рекомендованих повідомлень про вручення 29.12.2018 року уповноваженим особам підприємств Сторін.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, Суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ
28.03.2017 року між Міністерством оборони України (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКТОРГ» (Виконавець) було укладено Договір №286/2/17/6 про закупівлю харчування (послуги щодо забезпечення харчуванням, харчовими продуктами особового складу військових частин та військових навчальних закладів Збройних сил України, інших осіб, які згідно з законодавством мають право на забезпечення харчування у стаціонарних та польових умовах), відповідно до умов якого виконавець зобов'язується у 2017 році надати замовнику послуги, зазначені у специфікації до цього Договору, освіження продовольства, а замовник - прийняти послугу і оплатити у строки та за цінами згідно з положенням цього Договору. (а.с.30-49)
Відповідно до п. 2.2 Договору військові частини заклади, установи, дислоковані у Рівненській, Тернопільській та Хмельницькій областях, для особового складу яких будуть надаватися послуги щодо організації харчування, а саме: А1358 м. Славута Хмельницької області, А2375, А3730, А2007 м. Шепетівка, А0598, А3267, А4009, А2502 (В2806) м. Старокостянтинів, А3808, А4239 (В3225) (в т.ч. Хмельницький ОМВК та ОВК з РВК), А0553 (В4252), А2339, м. Хмельницький, А2738, А1527 м. Кам'янець - Подільський, А3013 с. Грузевиця Хмельницької обл., А2730, А1877 смт. Ярмолинці Хмельницької обл., А1446, А1671 (В1103), А4240 (В1298), А1573, А1994 (В0798) м. Рівне, А1519 м. Дубно Рівненської обл., А0153 м. Сарни, А4152 (В1670) с. Нова Любомирка, А4559 смт. Оржів, А1461 м. Бережани Тернопільської обл., А1915 м. Чортків Тернопільської обл., А3215 (В1428) м. Тернопіль.
Згідно з п. 2.3 Договору військові частини заклади, установи, дислоковані у Рівненській, Тернопільській та Хмельницькій областях, для особового складу яких будуть надаватися послуги щодо забезпечення харчовими продуктами: А1358 м. Славута Хмельницької області, А2375, А3730, А2007 м. Шепетівка, А0598, А3267, А4009, А2502 (В2806) м. Старокостянтинів, А3808, А4239 (В3225) (в т.ч. Хмельницький ОМВК та ОВК з РВК), А0553 (В4252), А2339, м. Хмельницький, А2738, А1527 м. Кам'янець - Подільський, А3013 с. Грузевиця Хмельницької обл., А2730, А1877 смт. Ярмолинці Хмельницької обл., А1446, А1671 (В1103), А4240 (В1298), А1573, А1994 (В0798) м. Рівне, А1519 м. Дубно Рівненської обл., А0153 м. Сарни, А4152 (В1670) с. Нова Любомирка, А4559 смт. Оржів, А1461 м. Бережани Тернопільської обл., А1915 м. Чортків Тернопільської обл., А3215 (В1428) м. Тернопіль.
Послуги надаються особовому складу військових частин та військових навчальних закладів Збройних сил України, іншим особам, які мають право на забезпечення харчуванням у стаціонарних та польових умовах у тому числі годування штатних тварин, зазначених в пунктах 2.2 та 2.3 цього Договору в межах дислокації, а також особовому складу військових частин, що прикріплені на продовольче забезпечення, згідно із затвердженими Кабінетом Міністрів України нормами харчування та вимогам законодавства України.
У разі потреби, послуги можуть надаватися в інших місцях відповідно до заявки представника замовника.
Ціна, кількість та строки надання послуг зазначаються у специфікації Договору (п. 2.4 Договору).
У відповідності до п. 3.3 Договору харчові продукти, які використовуються виконавцем для надання послуг за цим Договором повинні відповідати вимогам чинних стандартів для харчових продуктів: ДСТУ, ГОСТ, ГСТУ, СОУ, ТУ У та ТУ, розробленими та затвердженими Міністерством оборони України, які зареєстровані установленим порядком відповідно до чинного законодавства.
Згідно з п. 3.4 Договору під час надання послуг із забезпечення харчуванням Виконавець забезпечує належні умови для якісного зберігання харчових продуктів на продовольчих складах та у виробничих приміщеннях згідно вимог стандартів з урахуванням актів прийому-передачі майна.
У п.3.5 Договору зазначено, що приймання Послуг за якістю та обсягом здійснюють Представники Замовника відповідно до вимог чинного законодавства у присутності Представника Виконавця.
Якість та обсяг наданих послуг щодо забезпечення харчуванням оформлюється актом приймання наданих послуг з харчування (додаток № 4 до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 p.), який складається Представником Виконавця та Представником Замовника щоденно у трьох примірниках: перший - Замовнику, другий - Представнику Замовника, третій Представнику Виконавця.
Підставою для складання акта приймання наданих послуг з харчування за обсягом є виконана заявка на приготування їжі за основними та додатковими нормами харчування (додаток № 2 до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 p., далі - заявка на приготування їжі), за якісними показниками приготовленої їжі - дані книги обліку контролю за якістю приготування їжі (форма 53).
На підставі щоденно оформлених актів приймання наданих послуг з харчування, тричі на місяць (станом на 10, 20 та на останнє число місяця) складається зведений акт приймання наданих послуг із харчування (додаток № 5 до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 р.), який підтверджує виконання своїх зобов'язань Виконавцем за відповідний період, та підписується: перший примірник - Замовником, Представниками Замовника та Представниками Виконавця, другий та третій - Представниками Замовника і Представниками Виконавця.
Якість та обсяг наданих послуг щодо забезпечення харчовими продуктами оформлюється актом приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами (додаток № б до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 p.), який підтверджує виконання своїх зобов'язань Виконавцем за відповідний період. Акт складається не частіше ніж тричі на місяць (станом на 10, 20 та на останнє число місяця), але не більше ніж 5 робочих днів з часу отримання послуг в повному обсязі: перший примірник - Замовнику, другий - Представнику Замовника, третій - Представнику Виконавця та підписується: перший примірник Замовником, Представниками Замовника та Представниками Виконавця, другий та третій Представниками Замовника і Представниками Виконавця.
Підставою для складання акта приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами за кількісними та якісними показниками є виконана у повному обсязі заявка на забезпечення харчовими продуктами військової частини (додаток № 3 до Наказу № лютого 2016 p., далі - заявка на харчові продукти), за замовленим асортиментом і кількістю, наявністю документів, що засвідчують якість і безпечність, відповідністю чинним стандартам та своєчасністю поставки до вказаного місця.
За повідомленням Замовника дозволяється складання акта за інші періоди.
Відповідно до п. 6.17.1 Договору контроль за станом виконання договірних зобов'язань Виконавцем здійснюють Замовник та представники Замовника.
Контроль здійснюється за:
технологією приготування їжі, її якістю; відповідністю даних календарних фактичній наявності виданих харчових продуктів; санітарним станом об'єктів продовольчої служби; безпекою якості харчових продуктів під час постачання (у т.ч. для освіження) та зберігання; відповідністю харчових продуктів, що використовуються для надання послуг за цим Договором чинним стандартам; порядком зберігання харчових продуктів на складі (або місцях); якістю та повноти доведення встановлених норм харчування до кожного військо службовця та норм годування для штатних тварин і забезпечення їх нормами та фуражем, вивозом і видачею їжі; порядком освіження харчових продуктів; дотримання санітарних заходів під час кулінарної обробки харових продуктів, приготування і роздачу готової їжі, утримання їдалень, складів, овочесховищ; своєчасним проходженням медичного обстеження обслуговуючим персоналом, який заподіяний в організації продовольчого забезпечення; використання і утриманням виконавцем військового майна та його обслуговуванням відповідно до експлуатаційної документації.
Якщо під час проведення контролю за оцінкою представника замовника існує обґрунтована підозра, яка зазначається у Акті відбору, або встановлено факт, що харчовий продукт або інший об'єкт санітарних заходів є небезпечним чи непридатним до споживання, зразок такого продукту відбирається у трьох юридично та аналітично однакових екземплярах, один з яких повинен бути негайно відправлений в уповноважену лабораторію ветеринарної медицини Міністерства оборони України або Збройних Сил України для проведення досліджень, другій в присутності представника виконавця передається за актом на зберігання військовій частині як контрольний зразок, а тертій передається за актом представнику виконавця. Обіг такого харчового продукту або іншого об'єкта санітарних заходів забороняється на період проведення дослідження, до отримання протоколів випробувань від зазначених лабораторій строком не більш як на 10 календарних днів, а харчових продуктів молочної групи не більше як на 5 календарних днів.
Згідно з п. 6.17.2 Договору будь-які контрольні заходи здійснюються в обов'язковій присутності представника виконавця, в разі його відмови та його відсутності - комісійно (у складі не менше трьох осіб представника замовника).
Результати проведення контрольних заходів оформлюється актом контролю, який підписується представником замовника, що здійснював перевірку, та представником виконавця, а у разі його відсутності або відмови - членами комісії.
Акт контрою подається посадовій особі, яка призначила її проведення, для прийняття відповідного рішення.
Відповідно до п. 6.17.3 Договору виявленні порушення умов цього Договору фіксуються в:
1) щоденному акті приймання наданих послуг з харчування, зведеному акті приймання наданих послуг із харчування, в графах книги обліку контролю за якістю приготування їжі (форма 53) та акті про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання - у разі надання послуг щодо організації харчування;
2) акті приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами та акті про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання - у разі надання послуги щодо надання забезпечення харчовими продуктами.
При виявленні порушень будь-яких умов Договору представником замовника складається Акт про порушення договірних зобов'язань за участі представника виконавця, а у разі його відсутності або відмови - членами комісії та засвідчується підписами сторін.
У разі відмови представникам виконавця підписувати акт, цей факт фіксується підписами членів комісії, після чого надсилається замовнику.
На підставі акта замовником оформлюється претензія та направляється в установленому порядку виконавцю.
Виконавець має право не допускати до перевірки осіб, які не мають необхідних документів визначених законодавством для її перевірки.
Згідно з п. 6.17.4 Договору у разі виявлення під час здійснення контрольних заходів порушень правил утримання і зберігання харчових продуктів в місцях зберігання харчових продуктів, харчових продуктів, які не відповідають вимогам безпечності та якості (у тому числі правил маркування та етикетування); строк придатності яких закінчився; а також у разі використання харчових продуктів, які не відповідають вимогам чинних стандартів: ДСТУ, ГОСТ, ГСТУ, СОУ, ТУ У, ТУ розробленими та затвердженими Міністерством оборони України та ТУ виробника, на які відсутні державні стандарти або ТУ Міноборони, виконавець зобов'язаний протягом одного робочого дня з дня складання та підписання сторонами відповідного акту, вжити заходів стосовно вивезення продукції, що були зафіксовані у такому акті, за межі військових частин та недопущення їх переміщення в інші військові частини.
Пунктами 7.4.3, 7.4.4, 7.4.16 Договору визначено, що виконавець зобов'язаний зберігати одну порцію готових страв (сніданок, обід, вечеря) в якості зразка, у спеціально підготовленій закритій тарі в холодильнику, на протязі не менш 24 годин; забезпечити підготовку працівників, залучених до організації харчування з санітарного мінімуму та проходження ними обов'язково медичного огляду; у разі виявлення під час здійснення контрольних заходів порушень правил утримання та зберігання харчових продуктів в місцях їх зберігання; харчових продуктів, які не відповідають вимогам безпечності та окремим показникам якості (у тому числі правил маркування та етикетування; строк придатності яких закінчився, а також у разі використання харчових продуктів, які не відповідають вимогам чинних стандартів ДСТУ, ГОСТ, ГСТУ, СОУ, ТУ У, ТУ розробленими та затвердженими Міністерством оборони України та ТУ виробника, на які відсутні державні стандарти або ТУ Міноборони, виконавець зобов'язаний протягом одного робочого дня з дня складення та підписання сторонами відповідного акта, вжити заходів стосовно вивезення продуктів, що були зафіксовані у такому акті, за межі військових частин та не допустити їх переміщення в інші військові частини.
Згідно з п. 8.2.1 Договору у разі виявлення порушень договірних зобов'язань, виконавець сплачує замовнику штраф за кожен встановлений та зафіксований випадок у розмірі 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання наданих послуг з харчування на день виявлення порушення:
- допущення виконавцем до процесу виробництва та/або обігу харчових продуктів осіб, які мають протипоказання до роботи з харчовими продуктами, у тому числі відсутність особових медичних книжок, несвоєчасне проходження медичного обстеження;
- недотримання виконавцем санітарних норм, встановлених законодавством про безпечність та якість харчових продуктів на об'єктах, що використовуються для надання послуг з харчування;
- використання виконавцем під час надання послуги з харчування харчових продуктів, які є небезпечними та з порушенням маркування;
- відмова від виконання вимоги замовника щодо заміни харчових продуктів, які є небезпечними;
- не допуск представників замовника для проведення контрольних заходів до об'єктів, що використовуються для надання послуг з харчування.
У розмірі 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання послуг із забезпеченням продуктами харчування:
- транспортування харчових продуктів транспортними засобами з порушенням вимог ст. 44 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" від 23.12.1997 № 771/97-ВР (зі змінами);
- постачання виконавцем харчових продуктів з порушенням маркування та харчових продуктів, які є небезпечними.
За порушення інших умов цього Договору щодо якості надання послуг виконавець сплачує замовнику штраф за кожен встановлений та зафіксований випадок у розмірі 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання наданих послуг з харчування на день виявлення порушення.
Пунктом 8.2.2 Договору, зокрема, встановлено, що при порушенні санітарних норм і правил утримання приміщень їдальні, з урахуванням прийому - передачі рухомого та нерухомого майна, технологічного (немеханічного, механічного, теплового), холодильного обладнання та при виявленні факту неякісного миття посуду, виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожний встановлений та зафіксований випадок.
Договір набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє до 31.12.2017 року включно, а в частині проведення розрахунків до повного їх завершення (п. 11.1 Договору).
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов Договору №286/2/17/6 про закупівлю харчування (послуги щодо забезпечення харчуванням, харчовими продуктами особового складу військових частин та військових навчальних закладів Збройних сил України, інших осіб, які згідно з законодавством мають право на забезпечення харчування у стаціонарних та польових умовах) від 28.03.2017 року між Сторонами складені Акт приймання наданих послуг з харчування від 17.07.2017 року у військовій частині А2738 м. Кам'янець - Подільський, Зведений Акт №30/2738 приймання наданих послуг з харчування з 11.07.2017 р. по 17.07.2017 р. у військовій частині А2738 м. Кам'янець - Подільський на загальну суму 201425 грн. 52 коп. (а.с.23-24); Акт приймання наданих послуг з харчування від 21.07.2017 року у військовій частині А3215 (В1428) м. Тернопіль, Зведений Акт №38/3215 приймання наданих послуг з харчування з 21.07.2017 р. по 31.07.2017 р. у військовій частині А3215 (В1428) м. Тернопіль на загальну суму 144 592 грн. 82 коп. (а.с.28-29).
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, Позивач зазначає, що у військових частинах А3215, А2738 були виявлені порушення Відповідачем його договірних зобов'язань, за результатами яких складено Акти про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання №408/2/3021 від 21.07.2017 року, №408/2/2976 від 18.07.2017 року. Таким чином, враховуючи неналежне виконання Відповідачем умов договору, Позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКТОРГ» штрафні санкції у розмірі 63 819 грн. 50 коп.
Заперечуючи проти позову Відповідач зазначав, що між Сторонами складені акти приймання наданих послуг з харчування, зведені Акти приймання наданих послуг з харчування, за якими зауваження відсутні, а послуги надані своєчасно, якісно, норми харчування доведені, санітарно - гігієнічні вимоги під час надання послуг дотримані. Крім того, в матеріалах справи відсутні копії книг обліку контролю за якістю приготування їжі (форма 53) за відповідні періоди, в яких також повинно бути відображено результати проведених перевірок Позивачем, а тому останнім не дотримано порядок проведення та оформлення результатів перевірок.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, Суд вважає, що позовні вимоги Міністерства оборони України підлягають задоволенню з наступних підстав.
Внаслідок укладення Договору №286/2/17/6 про закупівлю харчування (послуги щодо забезпечення харчуванням, харчовими продуктами особового складу військових частин та військових навчальних закладів Збройних сил України, інших осіб, які згідно з законодавством мають право на забезпечення харчування у стаціонарних та польових умовах) від 28.03.2017 року між сторонами згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, виникли цивільні права та обов'язки.
Оскільки між сторонами по справі склалися господарські правовідносини, то до них слід застосовувати положення Господарського кодексу України як спеціального акту законодавства, що регулює правовідносини у господарській сфері.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Згідно зі статтею 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно зі статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов Договору №286/2/17/6 про закупівлю харчування (послуги щодо забезпечення харчуванням, харчовими продуктами особового складу військових частин та військових навчальних закладів Збройних сил України, інших осіб, які згідно з законодавством мають право на забезпечення харчування у стаціонарних та польових умовах) від 28.03.2017 року між Сторонами складені Акт приймання наданих послуг з харчування від 17.07.2017 року у військовій частині А2738 м. Кам'янець - Подільський, Зведений Акт №30/2738 приймання наданих послуг з харчування з 11.07.2017 р. по 17.07.2017 р. у військовій частині А2738 м. Кам'янець - Подільський на загальну суму 201425 грн. 52 коп. (а.с.23-24); Акт приймання наданих послуг з харчування від 21.07.2017 року у військовій частині А3215 (В1428) м. Тернопіль, Зведений Акт №38/3215 приймання наданих послуг з харчування з 21.07.2017 р. по 31.07.2017 р. у військовій частині А3215 (В1428) м. Тернопіль на загальну суму 144 592 грн. 82 коп. (а.с.28-29).
Відповідно до п. 6.17.1 Договору контроль за станом виконання договірних зобов'язань Виконавцем здійснюють Замовник та представники Замовника.
Контроль здійснюється за:
технологією приготування їжі, її якістю; відповідністю даних календарних фактичній наявності виданих харчових продуктів; санітарним станом об'єктів продовольчої служби; безпекою якості харчових продуктів під час постачання (у т.ч. для освіження) та зберігання; відповідністю харчових продуктів, що використовуються для надання послуг за цим Договором чинним стандартам; порядком зберігання харчових продуктів на складі (або місцях); якістю та повноти доведення встановлених норм харчування до кожного військо службовця та норм годування для штатних тварин і забезпечення їх нормами та фуражем, вивозом і видачею їжі; порядком освіження харчових продуктів; дотримання санітарних заходів під час кулінарної обробки харових продуктів, приготування і роздачу готової їжі, утримання їдалень, складів, овочесховищ; своєчасним проходженням медичного обстеження обслуговуючим персоналом, який заподіяний в організації продовольчого забезпечення; використання і утриманням виконавцем військового майна та його обслуговуванням відповідно до експлуатаційної документації.
Якщо під час проведення контролю за оцінкою представника замовника існує обґрунтована підозра, яка зазначається у Акті відбору, або встановлено факт, що харчовий продукт або інший об'єкт санітарних заходів є небезпечним чи непридатним до споживання, зразок такого продукту відбирається у трьох юридично та аналітично однакових екземплярах, один з яких повинен бути негайно відправлений в уповноважену лабораторію ветеринарної медицини Міністерства оборони України або Збройних Сил України для проведення досліджень, другій в присутності представника виконавця передається за актом на зберігання військовій частині як контрольний зразок, а тертій передається за актом представнику виконавця. Обіг такого харчового продукту або іншого об'єкта санітарних заходів забороняється на період проведення дослідження, до отримання протоколів випробувань від зазначених лабораторій строком не більш як на 10 календарних днів, а харчових продуктів молочної групи не більше як на 5 календарних днів.
Згідно з п. 6.17.2 Договору будь-які контрольні заходи здійснюються в обов'язковій присутності представника виконавця, в разі його відмови та його відсутності - комісійно (у складі не менше трьох осіб представника замовника).
Результати проведення контрольних заходів оформлюється актом контролю, який підписується представником замовника, що здійснював перевірку, та представником виконавця, а у разі його відсутності або відмови - членами комісії.
Акт контрою подається посадовій особі, яка призначила її проведення, для прийняття відповідного рішення.
Відповідно до п. 6.17.3 Договору виявленні порушення умов цього Договору фіксуються в:
1) щоденному акті приймання наданих послуг з харчування, зведеному акті приймання наданих послуг із харчування, в графах книги обліку контролю за якістю приготування їжі (форма 53) та акті про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання - у разі надання послуг щодо організації харчування;
2) акті приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами та акті про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання - у разі надання послуги щодо надання забезпечення харчовими продуктами.
При виявленні порушень будь-яких умов Договору представником замовника складається Акт про порушення договірних зобов'язань за участі представника виконавця, а у разі його відсутності або відмови - членами комісії та засвідчується підписами сторін.
У разі відмови представникам виконавця підписувати акт, цей факт фіксується підписами членів комісії, після чого надсилається замовнику.
На підставі акта замовником оформлюється претензія та направляється в установленому порядку виконавцю.
Виконавець має право не допускати до перевірки осіб, які не мають необхідних документів визначених законодавством для її перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.07.2017 року Позивачем виявлено факт порушення виконання умов Договору Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКТОРГ» у військовій частині А3215, про що складено Акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання №408/2/3021 від 21.07.2017 року, відповідно до якого Виконавцем були порушені договірні зобов'язання щодо недоведення встановлених норм харчування до особового складу; всупереч п.3.3 Договору виявлені харчові продукти із закінченим терміном придатності, з відсутнім маркуванням, харчові продукти власного виробництва, з порушенням маркування, а також харчові продукти на які відсутні документи, що засвідчують їх якість та безпечність. Загальна сума штрафу становить 5689 грн. 32 коп. (а.с.26-27)
17.07.2017 року Позивачем виявлено факт порушення виконання умов Договору Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКТОРГ» у військовій частині А2738, про що складено Акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання №408/2/2976 від 18.07.2017 року, відповідно до якого виявлено факт заміни одних продуктів на інші без письмового дозволу представника Замовника; всупереч п.3.4 Договору під час надання послуг із забезпечення харчування Виконавець не забезпечив належні умови для якісного зберігання харчових продуктів на продовольчих складах та у виробничих приміщеннях згідно з вимогами чинних стандартів; всупереч п.3.3 Договору виявлені харчові продукти, що не пройшли обов'язків контроль в уповноважених установах ветеринарної медицини Міністерства оборони України або Збройних Сил України; продукти харчування з відсутнім маркуванням, порушенням маркування та продукти власного виробництва; всупереч п.3.3 Договору виявлені харчові продукти, що використовуються на забезпечення особового складу та мають закінчений термін придатності. сума штрафу становить 58 130 грн. 18 коп. (а.с.20-22)
Суд зазначає, що Акти про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКТОРГ» №408/2/3021 від 21.07.2017 року, №408/2/2976 від 18.07.2017 року підписані уповноваженими представниками Замовника та Виконавця відповідно до п. 6.17.3 Договору без заперечень та зауважень, в добровільному порядку, а тому вважаються прийнятими Відповідачем.
Судом розглянуті та відхилені заперечення Відповідача, що між Сторонами складені акти приймання наданих послуг з харчування, зведені Акти приймання наданих послуг з харчування, за якими зауваження відсутні, а послуги надані своєчасно, якісно, норми харчування доведені, санітарно - гігієнічні вимоги під час надання послуг дотримані, оскільки Договором чітко передбачено, що виявленні порушення умов цього Договору фіксуються у двох видах актів в залежності від наданої послуги Виконавцем, а саме послуги щодо організації харчування та послуги щодо надання забезпечення харчовими продуктами. В даному випадку у зв'язку з неналежним наданнях Відповідачем послуг з надання забезпечення харчовими продуктами, складається або акт приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами або акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання, який й був складений Позивачем.
При цьому, Суд не приймає до уваги доводи Позивача щодо направлення на адресу Відповідача претензій з вимогами сплатити штрафні санкції, оскільки матеріали справи не містять, а Позивачем в свою чергу не надано суду жодних належних, допустимих та достовірних доказів в розумінні ст.ст. 76, 77, 78, 79, 91 Господарського процесуального кодексу України на підтвердження направлення й отримання вказаних претензій Відповідачем.
При зверненні до суду з вказаним позовом Позивач просив стягнути з Відповідача на його користь штрафні санкції у розмірі 63 819 грн. 50 коп.
Згідно з ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватись неустойкою, порукою, заставою, притриманням, завдатком.
Статтею 611 Цивільного кодексу України зазначено, що одним з наслідків порушення зобов'язання є оплата неустойки (штрафу, пені) - визначеної законом чи договором грошової суми, що боржник зобов'язаний сплатити кредитору у випадку невиконання чи неналежного виконання зобов'язання, зокрема у випадку прострочення виконання.
У відповідності до ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбаченому у Господарському кодексі України, іншими законами та договором.
Частиною 1 ст. 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойка - це грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов»язання.
Згідно з нормами ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
При цьому Суд зазначає, що розуміння господарських санкцій у Господарському кодексі України є дещо ширшим поняття цивільно-правової неустойки. Під штрафними санкціями тут розуміються також і грошові суми, які учасник господарських відносин зобов»язаний сплатити в разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності. Неустойка в розумінні ст. 549 Цивільного кодексу України - це спосіб забезпечення та санкція за порушення саме приватноправових (цивільно-правових) зобов»язань.
Виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими ГК та іншими законами. За погодженням сторін можуть застосовуватися передбачені законом або такі, що йому не суперечать, види забезпечення виконання зобов'язань, які звичайно застосовуються у господарському (діловому) обігу. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення ЦК (частина перша статті 199 ГК)
Видами забезпечення виконання зобов'язання за змістом положень частини першої статті 546 ЦК є неустойка, порука, гарантія, застава, притримання, завдаток, а частиною другою цієї норми визначено, що договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що перелік забезпечувальних заходів для належного виконання зобов'язання не є вичерпним і сторони, використовуючи принцип свободи договору, передбачений статтею 627 ЦК, мають право встановити й інші, окрім тих, що передбачені частиною першою статті 546 ЦК, засоби, які забезпечують належне виконання зобов'язання, за умови, що такий вид забезпечення не суперечить закону.
За змістом положень частини четвертої статті 231 ГК України розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Згідно з п. 8.2.1 Договору у разі виявлення порушень договірних зобов'язань, виконавець сплачує замовнику штраф за кожен встановлений та зафіксований випадок у розмірі 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання наданих послуг з харчування на день виявлення порушення:
- допущення виконавцем до процесу виробництва та/або обігу харчових продуктів осіб, які мають протипоказання до роботи з харчовими продуктами, у тому числі відсутність особових медичних книжок, несвоєчасне проходження медичного обстеження;
- недотримання виконавцем санітарних норм, встановлених законодавством про безпечність та якість харчових продуктів на об'єктах, що використовуються для надання послуг з харчування;
- використання виконавцем під час надання послуги з харчування харчових продуктів, які є небезпечними та з порушенням маркування;
- відмова від виконання вимоги замовника щодо заміни харчових продуктів, які є небезпечними;
- не допуск представників замовника для проведення контрольних заходів до об'єктів, що використовуються для надання послуг з харчування.
У розмірі 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання послуг із забезпеченням продуктами харчування:
- транспортування харчових продуктів транспортними засобами з порушенням вимог ст. 44 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" від 23.12.1997 № 771/97-ВР (зі змінами);
- постачання виконавцем харчових продуктів з порушенням маркування та харчових продуктів, які є небезпечними.
За порушення інших умов цього Договору щодо якості надання послуг виконавець сплачує замовнику штраф за кожен встановлений та зафіксований випадок у розмірі 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання наданих послуг з харчування на день виявлення порушення.
Пунктом 8.2.2 Договору, зокрема, встановлено, що при порушенні санітарних норм і правил утримання приміщень їдальні, з урахуванням прийому - передачі рухомого та нерухомого майна, технологічного (немеханічного, механічного, теплового), холодильного обладнання та при виявленні факту неякісного миття посуду, виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожний встановлений та зафіксований випадок.
Суд, перевіривши розрахунок штрафу на підставі п.п.8.2.1, 8.2.2 Договору 286/2/17/6 про закупівлю харчування (послуги щодо забезпечення харчуванням, харчовими продуктами особового складу військових частин та військових навчальних закладів Збройних сил України, інших осіб, які згідно з законодавством мають право на забезпечення харчування у стаціонарних та польових умовах) від 28.03.2017 року, прийшов до висновку, що вказані позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню у повному обсязі та до стягнення з Відповідача на користь Позивача підлягають штрафні санкції у загальному розмірі 63 819 грн. 50 коп.
Таким чином, з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКТОРГ» на користь Міністерства оборони України підлягають стягненню штрафні санкції у розмірі 63 819 грн. 50 коп.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на Відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236 - 242, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ
1. Позов Міністерства оборони України - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКТОРГ» (49038, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ КНЯЗЯ ЯРОСЛАВА МУДРОГО, будинок 68, Ідентифікаційний код юридичної особи 39896098) на користь Міністерства оборони України (03168, м.Київ, ПРОСПЕКТ ПОВІТРОФЛОТСЬКИЙ, будинок 6, Ідентифікаційний код юридичної особи 00034022) штрафні санкції у розмірі 63 819 (шістдесят три тисячі вісімсот дев'ятнадцять) грн. 50 (п'ятдесят) коп. та судовий збір у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
5. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складання та підписання повного тексту рішення: 25 лютого 2019 року.
Суддя О.В. Чинчин